|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/2: هنر گذار در دنياي كسب و كار!
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4335 2/3/97 > صفحه 28 (مديران) > متن
 
 


هنر گذار در دنياي كسب و كار!
روش هايي كه در حركت از يك وظيفه به وظيفه ديگر كارآيي شما را افزايش مي دهد

نويسنده: Jesse Sostrin
مترجم: آناهيتا جمشيدنژاد
برگرفته از: strategy-business


     گذارها (transition)، لحظات انعطاف پذير بين تغييرات هستند که يک پايان و يک شروع را به طور همزمان شکل مي دهند. و گرچه گذارهاي «بزرگ» در محيط کار (مانند خروج از يک سازمان، براي شروع کار جديد در سازمان ديگر) به طور طبيعي تمرکز و توجه ما را به خود جلب مي کنند، اما ما هر روزه با گذارهاي کوچک بي شماري روبه رو هستيم. مثال هايي در اين زمينه مي تواند شامل جايگزيني پاسخ دادن به ايميل ها با نوشتن يک گزارش، خاتمه دادن به يک جلسه رودررو، و سپس ايجاد تماس در يک کنفرانس تلفني و بلند شدن از جايتان براي نوشيدن قهوه، تنها براي داشتن يک مکالمه بدون برنامه ريزي با يک همکار در راهروي شرکت باشد.
    در مجموع، اين لحظات کوچک و قابل انعطاف پتانسيل تسريع بهره وري ما يا برعکس ناکارآيي، اختلال و آغاز اشتباه را دارند. کنترل هوشمندانه گذارهايتان به شما اجازه مي دهد تا روزتان را با کارآيي بيشتر هدايت کنيد.
    در اينجا برخي استراتژي ها براي کمک به تسلط تان بر هنر گذار از مراحل کسب وکار آورده شده است.
    
    يک ارزيابي کلي انجام دهيد
    شما نمي توانيد در مورد چالشي که نمي توانيد ببينيد کاري انجام ندهيد. براي مديريت موثرتر گذارهايتان، ابتدا آنها را برآورد کرده و صورت برداري کنيد. البته، هيچ دو روزي دقيقا شبيه هم نيستند؛ اما حتي يک برآورد تقريبي از تعداد گذارهايي که در يک روز مفروض انجام مي دهيد، به شما کمک خواهد کرد تا ببينيد در صورت عدم مديريت و ارزش گذاري پايين آنها، دقيقا چه چيزي در خطر خواهد بود.
    اين تمريني براي افزايش آگاهي بيشتر در مورد دامنه و اثر هر کدام از اين گذارهاست. اين کار مي تواند يک تجربه حيرت انگيز باشد، همان طور که براي يکي از مشتريان من اين چنين بود؛ يک رهبر سازماني ارشد که با نااميدي مي خواست حجم کار غيرقابل مديريت خود را در دست بگيرد. او به من گفت «من روي چهار پروژه مختلف در سه منطقه جغرافيايي متفاوت کار مي کنم، بنابراين مي دانستم که فرد پرمشغله اي است. او پس از ارزيابي، دريافت که يک روز معمولي در هر جا که باشد، از ۷۵ تا ۱۰۰ گذار مجزا دارد.
    او ادامه داد: «هميشه حواسم جمع است. من پس از برنامه ريزي و تامل به اجراي طيفي از وظايف مي پردازم و چون با تيم هاي مختلفي کار مي کنم، بايد بر مبناي انتظارات مختلف با مسائل به طور متفاوتي برخورد کنم. برخي افراد يک ايميل مي خواهند، درحالي که برخي مي خواهند صداي من را بشنوند. برخي افراد خواهان کمترين جزئيات هستند، درحالي که بقيه تحليل مفصل را خواستارند. از ايميل ها، تا تماس هاي تلفني، تا پاورپوينت هاي ارائه شده، تا جلسات، روز من در جنب و جوش مداوم است و چون همه ذي نفعان من تصور مي کنند که پروژه هايشان در اولويت است، من مجبور هستم تا به طور مستمر بين آنها جابه جا شوم تا همه را راضي نگه دارم.»
    آنچه بيشتر از همه براي اين رهبر سازماني آشکار بود، ارتباط بين ميزان گذارهاي روزانه و کيفيت کارش در روزهايي بود که گذارهايش دشوار بودند- زماني که هر گذار شبيه يک تمرين مهار آتش است- که در اين روزها نتايج تلاش هاي او متناقض و کمتر از بهينه بود. هر تغيير ناگهاني از يک وظيفه به وظيفه ديگر، اغلب منجر به لطمات متوازي، خطاها، آغاز نادرست و غيره شده و منجر به اين مي شود که آن روزها طولاني تر و به مراتب کمتر بهينه حس شوند.
    همين الان، چند لحظه به دامنه و ماهيت گذارهايي که براي شناسايي مسووليت هاي روزانه تان انجام مي دهيد، توجه کنيد. به تقويم تان نگاه کنيد تا کارهايتان (از جمله تماس ها و جلسات کاري زمان بندي شده) را ارزيابي کنيد و به فضاي خالي تقويم تان که در آن زمان برنامه ريزي نشده در درخواست هاي غيرمنتظره، وظايف بدون برنامه ريزي و اختلالات غيرضروري سرمايه گذاري شده است، توجه کنيد. پس از اولين بررسي، براي ارزيابي قبل و بعد آيتم هاي ليست تان، عميق تر کاوش کنيد تا همه گذارهاي کوچکي را که مي سازيد شناسايي کنيد.
    
    مختصر کنيد
    گرچه تعدادي پيامدهاي بيروني وجود دارند که حجم و سرعت گذارهاي شما را ديکته مي کنند، اما شما کنترل بيشتري نسبت به آنچه ممکن است تشخيص دهيد، روي آنها داريد. هر گذاري نيازمند توجه و تمرکز است؛ بنابراين به آنها به عنوان يک هزينه- يا هزينه هاي تکرارشونده- نگاه کنيد که بايد بودجه زيادي برايشان وجود داشته باشند.
    به عنوان مثال، که منجر به يک انحراف توجه ۱۰ دقيقه استفاده از تلفن مي شود دليلي بر گذار نيست. اين فقط يک تغيير حالت غيرضروري است. ولي با وجود اينکه اين اتفاق ذاتا بي ضرر به نظر مي رسد، در هر صورت به قيمت کاهش کارآمدي و سودمندي تمام مي شود. تحقيقات مربوط به سفسطه هاي انجام چند کار همزمان در اينجا آموزنده خواهد بود. اما موضوع اصلي وراي اين مسائل است. گذارها هم در مورد کارآيي و هم اثربخشي هستند.
    همان طور که پيتر دراکر از برجسته ترين نظريه پردازان مديريت در جهان در جمله اي مشهور مي گويد: «کارآيي انجام درست امور و اثربخشي انجام کارهاي درست است.» براي اينکه اطمينان يابيد گذارهاي شما هم کارآ و هم اثربخش هستند، گذارهاي غيرضروري را کاهش دهيد، سپس زمان بندي درستي براي گذارهايي که نياز داريد ايجاد کنيد.
    
    پتانسيل را تشخيص دهيد
    وقتي کنترل بهتري روي گذارهاي تان داشته باشيد، مي توانيد نه تنها دام هاي آنها را بشناسيد، بلکه فرصت هاي آنها را در جهت هدايت تعهدات تان نيز تشخيص دهيد.
    به عنوان مثال، اين گذار را در نظر بگيريد: پس از صرف ۳۰ دقيقه اي براي چک کردن ايميل تان، به سرعت کيف تان را برمي داريد و اتاق را به مقصد يک جلسه ترک مي کنيد. اکنون تصور کنيد که ايميل آخر را خيلي با عجله نوشته ايد تا شما بتوانيد از اتاق بيرون بياييد. اين خرابکاري مي تواند يک گذار مختل شده و ناکارآ ارسال کند؛ در واقع، پس از اينکه جلسه شروع مي شود، شما درمي يابيد که يک نکته کليدي به طور ضعيفي در ايميل بيان شده يا کلا فراموش شده بود. يا شايد کسي قرار بوده در ايميل کپي شود، اما سهوا از ايميل جا مانده است. اين تفکر تمرکز شما را از جلسه ربوده است. و اگر شما بايد تلفن تان را براي ارسال دوباره ايميل کنار بگذاريد، اين کار توجه شما را از لحظه کنوني منحرف مي کند، اما زمان بيشتري براي درست کردن موقعيت صرف خواهد کرد. بهانه هايي که براي گذارهاي نامرتب مي آوريم، اغلب گمراه کننده هستند. «ببخشيد، من مجبور شدم براي چند دقيقه، از جلسه بيرون بروم؛ يک ايميل ضروري بود که بايد ارسال مي کردم!» يک توصيف صاف و ساده و دقيق اين است: «متاسفم، من در گذار بين چک کردن ايميلم و اين جلسه عجله کردم که منجر به يک اشتباه شد. بنابراين من مجبورم تا اشتباهم را درست کنم و دوباره اين گذار را دوباره و دوباره تکرار کنم! چه چيزي را فراموش کرده بودم؟»
    گذارهاي کوچک، اغلب مورد توجه قرار نمي گيرند، اما اگر شما توجه متمرکزي به آنها داشته باشيد و به خوبي آنها را مديريت کنيد، از تکرار بي نتيجه و غيرضروري تلاش هايتان اجتناب خواهيد کرد و اکثر کارها را درست انجام مي دهيد. گرچه، اگر پتانسيل گذارهاي شما براي حفظ کارآيي و تاثيرتان، در طول روز از بين برود، بهره وري شما نيز از بين خواهد رفت.
    حتي اگر پشتيباني اداري يا کمک بهترين اپ هاي کارآمد در بازار را داريد، نمي توانيد گذارهاي خود را برون سپاري کنيد. اما استراتژي هايي مانند اينها، مي توانند شما را به يک دانشجوي رفتار خودتان تبديل کنند و به شما کمک کنند تا آنچه تجربيات روزانه مي توانند به شما آموزش دهند را کشف کنيد. با اين خودآگاهي افزايش يافته، مي توانيد هنر گذار را به روشي تمرين کنيد که حقايق مهمي در مورد تمرکز ذهني، چشم انداز نسبت به اولويت ها و سطوح تعهد در سراسر روز آشکار مي کند. با ارزيابي کلي، مختصر کردن و تشخيص پتانسيل گذارهايتان، مي توانيد هر نکته محوري دقيق را به يک پايان موفقيت آميز يک کار و يک شروع نويدبخش براي وظيفه ديگري تبديل کنيد.
    
    

    
    هنر گذار در دنياي كسب و كار! / روش هايي كه در حركت از يك وظيفه به وظيفه ديگر كارآيي شما را افزايش مي دهد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4335 به تاريخ 2/3/97، صفحه 28 (مديران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بارآثار ديگري از "Jesse Sostrin"

  «چابكي يادگيري»، توانايي آموختن در كوتاه ترين زمان / چگونه آمادگي خود را براي يادگيري تسريع كنيد؟
Jesse Sostrin، دنياي اقتصاد 24/5/97
مشاهده متن    
  چه زماني موفقيت برايتان پوچ مي شود؟
Jesse Sostrin، دنياي اقتصاد 3/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مطالعات محيط زيست، منابع طبيعي و توسعه پايدار
متن مطالب شماره 7، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است