|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/2: چالش هاي ذهني تدوين استراتژي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4335 2/3/97 > صفحه 28 (مديران) > متن
 
 


در جست و جوي تعالي بازار 
چالش هاي ذهني تدوين استراتژي


نويسنده: لئونارد شرمن (nikoueimahdi@gmail.com)
مترجم: مهدي نيكويي
برگرفته از كتاب: اگر در جنگ سگي هستي، گربه شو

استراتژي هاي كسب وكارها براي آنكه بتوانند موفقيت آميز باشند، بايد به طور واضح و مشخص تدوين شده و همه ذي نفعان يك كسب وكار از آن درك مشتركي داشته باشند. چنين استراتژي هايي در گام دوم بايد بتوانند بين تمام توانمندي هاي كسب وكار توازن ايجاد كرده و از آنها در راستاي انطباق با شرايط محيط بيروني استفاده كنند؛ شرايطي كه گاه بسيار پويا بوده و به سرعت تغيير مي كنند.

در چنين شرايطي كه نياز به تدوين استراتژي هايي انعطاف پذير و قدرتمند وجود دارد، موانع و چالش هايي پيش روي مديران مشاهده مي شود كه بسياري از آنها ذهني هستند. يكي از اين موانع و چالش ها بر سر راه تدوين يك استراتژي اثربخش، فرار از ريسك هاي كوتاه مدت است. بسياري از مديران كسب وكارها خود را موظف مي دانند كه براي تامين خواسته هاي سرمايه گذاران، سودآوري كوتاه مدت را به حداكثر برسانند. چنين مديراني از ريسك هاي كوتاه مدت مي گريزند، هزينه هايي را كه اضافي تصور مي كنند كاهش مي دهند و بسياري از سرمايه گذاري هاي بلندمدت را متوقف مي كنند. چنين شركت هايي بودجه چنداني به بخش تحقيقات و توسعه خود اختصاص نمي دهند و در صورتي كه در بازاري پويا فعاليت داشته باشند، به سرعت جاي خود را به ساير رقبا خواهند داد. مديران بايد به اين موضوع توجه كنند كه هر چند اختصاص منابع مالي به فعاليت ها و محصولات جديد، ريسك مالي آنها را افزايش مي دهد (به دليل قطعي نبودن پذيرش محصول جديد به وسيله بازار، فراهم نبودن فناوري هاي كافي و مشكلات اجرايي در توليد نهايي)، بي توجه بودن به آينده و عملكرد بلندمدت نيز ريسك به همراه دارد. حتي موفق ترين شركت هاي كنوني نيز، در صورتي كه تمام تمركز خود را روي محصولات حال حاضر خود قرار دهند، به تدريج شاهد آن خواهند بود كه به دليل قديمي شدن محصولات، ميزان فروش و عملكرد مالي آنها شرايط دشوار و رو به افولي را تجربه خواهد كرد. مهم ترين ريسك چنين شركتي، ناتواني در واكنش به فرصت ها و تهديدهاي جديدي است كه احتمالا در آينده با آنها مواجه خواهند شد.

اما مشكلات شناختي و ذهني ديگري نيز بر سر راه تدوين استراتژي هاي اثربخش وجود دارد. دو مورد از اين چالش ها، ريسك زدگي و لنگرسازي است. منظور از ريسك زدگي آن است كه رفتار افراد ممكن است به جاي ريسك پذيري براساس فرصت ها و افزايش سودآوري شكل بگيرد. چنين نگرشي كه شايد ناشي از فقدان جسارت باشد، باعث مي شود تا در پي فرار از ريسك فعاليت ها، بسياري از فرصت هاي مالي ناديده گرفته شوند. اين فرصت ها هم مي توانند در كوتاه مدت و هم در بلندمدت خود را نشان دهند. اما در بلندمدت، به طور معمول، واضح تر مشاهده مي شوند. به عنوان مثال، براساس پژوهشي كه موسسه مك كنزي انجام داد، شركت هايي كه در تخصيص منابع به فعاليت هاي شركت بازنگري كرده و به فعاليت هاي 3 سال آينده و بعد از آن نيز منابعي اختصاص داده اند، عملكرد مالي كمتري در دوره هاي كوتاه مدت داشته اند. با اين حال، عملكرد بلندمدت اين شركت ها نسبت به رقباي ايستاتر خود، بسيار بهتر بوده است.

مساله لنگرسازي كه يكي ديگر از چالش هاي پيش رو براي تدوين استراتژي هاي اثربخش است، اشاره به اين موضوع دارد كه برخي از افراد، در تصميم گيري هايشان بر بخش برجسته اي از اطلاعات متمركز مي شوند و تصميم هايشان را براساس آن بخش مي گيرند. اين اشتباه در تعيين بودجه سالانه شركت ها اغلب مشاهده مي شود. مديراني كه بايد ميزان بودجه مورد نياز يك سال و سهم هر بخش را تعيين كنند، به طور معمول تصميم هايشان را براساس بودجه سال گذشته مي گيرند؛ حتي اگر شرايط بازار تغيير كرده باشد و نياز به تغييراتي بنيادين در اختصاص بودجه به بخش هاي مختلف مشاهده شود.

علاوه بر اين چالش ها، گاهي در تعيين استراتژي شركت ها و اختصاص منابع مالي به بخش هاي مختلف آن با رفتارهايي مواجه مي شويم كه از بيرون، به هيچ وجه منطقي به نظر نمي رسند. فرهنگ بسياري از شركت ها شامل رقابت بين بخش هاي مختلف آنها است. در اين صورت و با آنكه بايد تمام بخش ها و قابليت هاي يك شركت در راستاي تحقق اهداف نهايي همگام شده باشند، مي توان مديران بخش هايي را مشاهده كرد كه در حال رقابت با يكديگر هستند؛ آنها نمي خواهند كه ميزان بودجه و منابع مالي شان نسبت به ساير بخش ها كاهش يابد و بر خواسته هاي بخشي خود تاكيد مي كنند. اين رفتارها از آنجا تقويت مي شود كه بسياري از پاداش هاي مديران اجرايي، پيشرفت شغلي و حتي اعتماد به نفس آنها از عملكرد كوتاه مدت آنها نشات مي گيرد. در چنين شرايطي، هيچ مديري احساس نمي كند كه بايد نقش رابين هود را ايفا كند (و از بودجه مورد نياز بخش خود بكاهد) تا عملكرد كلي شركت بهبود يابد.

نگرش كوتاه مدت در بخش ها و واحدهاي كوتاه مدت شركت ها ممكن است در پي دوره كوتاه مدت فعاليت مديران نيز تقويت شود. اگر مديري بداند كه تنها يك تا 3 سال ديگر در شغل كنوني خود باقي خواهد ماند، ترغيب مي شود كه تمركز خود را بر نتايج كوتاه مدت بگذارد. در اين صورت، شكست احتمالي بخش يا شركت مزبور به پاي مدير بداقبال بعدي نوشته مي شود.

اما در بسياري موارد، حتي مديراني كه به دنبال نگاه بلندمدت و منطقي به شرايط بازار هستند، به دليل بوروكراسي اداري از پيگيري برنامه هاي خود ناتوان مي مانند. چنين مديراني ممكن است در پي رويه ها و دستورالعمل هاي پيچيده اداري براي اختصاص منابع، ارزيابي كاركنان، مذاكره قراردادها و ارتباطات داخلي و خارجي نتوانند نقش موثري در پيشبرد اهداف خود داشته باشند. چنين وضعيتي در شركت هاي بزرگ، اغلب مشاهده مي شود و به ويژه در محيط هاي پويا به شركت ها ضربه اساسي خواهد زد. اگر يك شركت در حال فعاليت در محيط و بازاري است كه به شدت پويا است و تغييراتي اساسي را از سر مي گذراند، نياز است تا از ميزان رسمي بودن رويه هاي آن كاسته شده تا كاركنان و مديران سطوح پايين تر بتوانند خلاقيت و جسارت خود را نمايان كنند. در نهايت فقدان اطلاعات و درك كافي از استراتژي هاي كنوني شركت، منابع ارزشمند و ارزش آفرين يا شرايط بازار و تغييرات در حال اتفاق آن نيز مي توانند بر تدوين استراتژي هاي اثربخش، اثر منفي بگذارند.

چالش هاي ذهني تدوين استراتژي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4335 به تاريخ 2/3/97، صفحه 28 (مديران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 2 بارآثار ديگري از " لئونارد شرمن"

  جدال اپل با موج بعدي رشد
لئونارد شرمن، دنياي اقتصاد 14/6/97
مشاهده متن    
  بهاي پيمان شكني برندها
لئونارد شرمن، دنياي اقتصاد 7/6/97
مشاهده متن    
  با ايجاد اجتماعي قدرتمند از مشتريان پيشتاز بازار شويد
لئونارد شرمن، دنياي اقتصاد 24/5/97
مشاهده متن    
  فروش سبك زندگي به جاي موتورسيكلت
لئونارد شرمن *، دنياي اقتصاد 17/5/97
مشاهده متن    
  كسب هويت با نوشيدن يك برند خاص
لئونارد شرمن، دنياي اقتصاد 20/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
نظر بدهيد

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله آريا آترواسكلروز
شماره 2 (پياپي 70)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است