|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/2: شوكي پيش رو نيست
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4335 2/3/97 > صفحه 29 (باشگاه اقتصاددانان) > متن
 
 


شوكي پيش رو نيست


نويسنده: دكتر حميد ياري*


    با خروج آمريکا از برجام سوالات متعددي در مورد ميزان اثرگذاري اين تصميم بر بازارهاي مختلف اقتصادي از جمله بازار مسکن مطرح شده است. اين سوال از يکسو از سوي متقاضيان مصرفي اين بازار که قصد خريد يا فروش ملک دارند مطرح شده و از سوي ديگر از طرف متقاضيان سرمايه اي که دغدغه حفظ ارزش دارايي هاي ريالي خود را دارند. اين عدم اطمينان و نگراني باعث شده بازار ملتهبي به وجود بيايد. با توجه به اين دغدغه ها، در اين مقاله سعي شده با بررسي شرايط دروني بازار مسکن و عوامل بيروني بر اين حوزه، ميزان اثرگذاري اين تصميم بر روند بازار مسکن سنجيده شود.براي ورود به بحث اثرپذيري بازار مسکن از تصميم ترامپ براي خروج از برجام، بايد به ويژگي و خاصيت بازار مسکن و نحوه واکنش آن به تصميمات سياسي در دنيا توجه شود. اين موضوع از سه زاويه اصلي قابل بررسي است.
    زاويه نخست، خاصيت سرمايه گذاري بازار مسکن و تفاوت آن با ساير بازارهاي دارايي است. در اين حوزه برخلاف ساير بازارهاي دارايي همچون بازار ارز و سکه که نسبت به رخدادهاي مختلف واکنش سريع و آني نشان مي دهد، واکنش ها به صورت مدت دار و با يک وقفه زماني ظهور مي کند. بنابراين تقاضاي سرمايه گذاري براي ورود به اين بازار، افق زماني بلندمدت را مدنظر قرار مي دهد. به اين معنا که تاثير بروز نوسانات اقتصادي، به صورت آني و در کوتاه مدت بر بازار مسکن وارد نمي شود. چراکه پروسه جست و جو و خريد و سپس گرفتن بازده مناسب و متعاقبا فروش مسکن، در يک بازه زماني کوتاه مدت اتفاق نمي افتد. بنابراين به غير از تقاضاي مصرفي و تبديل به احسن که تقريبا در همه دوره هاي رکود و رونقي اتفاق مي افتد، سرمايه گذار براي سرمايه گذاري در بازار مسکن، يک افق زماني بلندمدت را در نظر مي گيرد.
    زاويه دوم تاثير عوامل سياسي بر بازار مسکن است. به صورت کلي عوامل سياسي از چند طريق بر بازار مسکن تاثير مي گذارد. اگر مواردي همچون احتمال بروز جنگ و ناامني در ميان باشد افراد با هدف حفظ ارزش، دارايي هاي خود را به صورت غيرنقد نگهداري نمي کنند. در غير اين صورت با توجه به کاهش ارزش پول داخلي، هر دارايي غير از پول مي تواند بازده داشته باشد.زاويه سوم به کشش پايين بازار مسکن از نوسانات دلار مربوط است. به ويژه آنکه بازار مسکن از جمله بازارهاي خودکفا در کشور است که بيش از ۸۰ درصد کالاهاي مورد استفاده در آن از محصولات داخلي است.البته در اين ميان توجه به چند نکته در خصوص نوع واکنش متقاضيان مسکن در ايران به اين تصميمات سياسي مهم است. طي دهه هاي اخير وجود تهديدات مختلف سبب شده تا مردم واکنش هاي منطقي و غيراحساسي نسبت به اين تصميمات داشته باشند. ضمن آنکه با توجه به سلسله مراتبي که مسکن نسبت به دارايي هاي ديگر دارد تاثيرات آن ابتدا در ساير بازارها و سپس با ايجاد يک وقفه زماني، در بازار مسکن ظهور مي کند.
    حال با نگاهي به اين دو زاويه در خصوص ويژگي بازار مسکن، ميزان تاثيرگذاري تصميم آمريکا براي خروج از برجام قابل سنجش است. اين تصميم در دو سناريو نتايج مختلفي را بر بازار دارايي ها و بازار مسکن خواهد داشت. در سناريوي اول فرض بر اين است که توافقات و مذاکرات ايران با کشورهاي اروپايي، چين و روسيه مثبت باشد و از سوي اين کشورها تعهداتي به ايران داده شود که مي تواند نتايج مثبتي براي تمامي بازارها داشته باشد. بنابراين حداقل طي يک ماه آتي بازارها منتظر نتيجه قطعي اين مذاکرات خواهند بود و براساس اخبار مثبت و منفي از اين مذاکرات تصميم گيري مي کنند. اما در سناريوي دوم فرض بر اين است که به مرور مشخص شود اروپايي ها تمايلي ندارند که به صورت مستقل از آمريکا عمل کنند يا اينکه آنها نيز قصد خروج از برجام را دارند. در اين حالت بايد منتظر بود و ديد که در مرحله بعدي واکنش ايران به تصميم جديد اروپا چه خواهد بود.
    اما هر يک از اين دو سناريو که رخ دهد به طور قطع شرايط اقتصادي به شرايط سال هاي ۹۰ و ۹۱ که پرونده ايران در سازمان ملل بود برنخواهد گشت. اما اگر سناريوي دوم رخ دهد يعني اروپا نخواهد يا نتواند تعهداتي به ايران ارائه دهد، بازارها با خاصيت واکنش آني (نظير ارز و طلا، خودروي خارجي و...)، نسبت به اين تصميم تاثير مي پذيرند. کما اينکه بازار ارز يکسري پيش واکنش نسبت به انتشار خبرهاي احتمال خروج آمريکا از برجام داشت و به همين دليل با افزايش قيمت هايي مواجه شد و قسمت عمده آن به نوعي پيش خور کردن بازده اين اتفاق براي سفته بازان بود. بنابراين اگر اتفاقي بيفتد بازار مسکن زمان براي واکنش دارد و ابتدا بازار ارز، سکه، طلا، خودرو و کالاهاي وارداتي مي تواند درگير نوسانات شود و اگر قرار باشد بازار مسکن نسبت به اين تصميم واکنش نشان دهد با يک وقفه زماني رخ مي دهد. از اين رو به تبع جابه جايي ارزش ها در ساير بازارها، بازار مسکن به صورت غيرمستقيم و در يک بازه زماني بلندمدت تر از اين تصميم تاثير خواهد پذيرفت. با اين حال جدا از عوامل بيروني اثرگذار بر ميزان تاثيرپذيري بازار مسکن از تصميم آمريکا، شرايط دروني بازار مسکن نيز در اين جريان تاثيرگذار خواهد بود.
    در حال حاضر بازار مسکن در شهر تهران پس از عبور از يک دوره رکود طولاني، با افزايش قيمت متوسط ۴۰ درصدي طي يک سال گذشته به بازده مناسبي دست يافته است. اين موضوع سبب شده تا بخشي از مشکلات سازندگان و بانک هايي که دارايي هاي آنها در اين حوزه قفل شده بود با چرخش مواجه شود. از سوي ديگر شرايط منطقه اي بازار مسکن نيز قابل توجه است. با وجود آنکه اين بازار در شهر تهران با افزايش قيمت مواجه بوده است اما در ساير شهرهاي کشور چنين تغييراتي به اين صورت مشاهده نشده است. بنابراين اگر موج تاثيرگذاري اين تصميم پس از يک دوره به بازار مسکن برسد، افزايش قيمت در سطح سال هاي ۹۰ و ۹۱ رخ نخواهد داد، چراکه پارادايم هاي تاثيرگذار بر بازار مسکن همچون تعداد خانوارها، موجودي مسکن، تعداد ازدواج ها و... نسبت به آن دوره تغييرات اساسي داشته است. در مجموع پيش بيني مي شود اثرگذاري تصميم ترامپ بر بازار مسکن، به معناي بروز نوسانات بزرگ قيمتي در سطح گسترده و در يک فاصله زماني کوتاه مدت نخواهد بود.
    
    * صاحب نظر اقتصادي شوکي پيش رو نيست
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4335 به تاريخ 2/3/97، صفحه 29 (باشگاه اقتصاددانان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بارآثار ديگري از "دكتر حميد ياري"

  ابزار مفقوده ماليات
دكتر حميد ياري *، دنياي اقتصاد 9/5/97
مشاهده متن    
  سه عامل تعيين كننده
دكتر حميد ياري *، دنياي اقتصاد 16/12/96
مشاهده متن    
  افزايش قدرت خريد وام مسكن
دكتر حميد ياري*، دنياي اقتصاد 28/4/96
مشاهده متن    
  مشكلات ليزينگ مسكن
دكتر حميد ياري*، دنياي اقتصاد 11/4/96
مشاهده متن    
  تنوع بخشي به ابزارها
دكتر حميد ياري*، دنياي اقتصاد 20/2/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله ايراني تحقيقات پرستاري و مامايي
شماره 4 (پياپي 101)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است