|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/2: سايه روشن التهاب در بازار پليمرها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4335 2/3/97 > صفحه 15 (بورس كالا) > متن
 
 


سايه روشن التهاب در بازار پليمرها
چرا حال بازار محصولات پتروشيمي خوب نيست؟


دنياي اقتصاد : رقابت هاي پياپي براي خريد پليمرها در بورس کالا در روزهاي دوشنبه و سه شنبه نشان داد که اين بازار با التهابي جدي روبه روست که در آمارها نيز قابل رهگيري و رصد است. تقريبا تمامي گريدهاي جذاب، سقف قيمتي ۱۰ درصدي را تجربه مي کنند که فاصله قيمتي بين بورس و بازار اين رشد قيمت ها را توجيه کرده و حتي آن را امن نشان مي دهد. اين در حالي است که در هفته جاري حجم معاملات به نسبت هفته قبل از آن بهبودي نسبي را تجربه مي کند که سيگنال مهمي براي حمايت از بازار است.
    افزايش نسبي عرضه ها را مي توان مهم ترين ويژگي معاملات در روز گذشته به شمار آورد ولي التهاب قيمتي در بازار باز هم به تداوم رقابت براي خريد منجر شد؛ اگرچه ادامه اين وضعيت مي تواند به بهبود بازار کمک کند ولي ملزومات خاص خود را مي طلبد. کاهش التهاب در خريد گريدهاي مختلف PVC با رشد نسبي عرضه ها، تداوم رشد قيمت ها و ثبت سقف رقابت قيمتي براي اغلب گريدهاي جذاب، تداوم آرامش نسبي در گريدهاي سنگين لوله، خودنمايي مشهود التهاب در گريدهاي پت بطري و البته افزايش نسبي حجم معاملات به نسبت هفته گذشته را مي توان از ويژگي هاي اين بازار در روز گذشته به شمار آور.
    بايد اذعان کرد در حال حاضر بازار محصولات پتروشيمي از تعادل خارج شده است. اين نکته را مي توان از التهاب خريد در بورس کالا و قيمت هاي بالاي بازار داخلي فهميد آن هم در شرايطي که اختلاف قيمتي بين نرخ هاي تمام شده در بورس کالا و بازار داخلي بسيار بالاست. بررسي ها نشان مي دهد که حتي براي برخي گريدهاي خاص، اين فاصله قيمتي به نزديک ۳۰ درصد هم مي رسد اگرچه بيشتر از آن هم تجربه شده است. برآوردهاي ابتدايي نشان مي دهد که متوسط فاصله قيمت تمام شده بين بورس و بازار نزديک به ۲۰ درصد است؛ رخدادي که اگرچه از دقت بالايي برخوردار نيست و تنها بر پايه آمارهاي موجود و با تکيه بر گريدهاي جذاب جمع آوري شده ولي نشان مي دهد که بايد اين فاصله قيمتي را به عنوان پاشنه آشيل بازار پليمرها به شمار آورد که نياز به برنامه ريزي دارد.
    شايد همه چيز زير سر دلار ۴۲۰۰ توماني باشد. با فرض قيمت هاي پايه محصولات پتروشيمي با احتساب دلار ۴۲۰۰ توماني، سقف قيمتي نزديک به ۱۰ درصد يعني رشد نرخ حداکثر ۱۰ درصدي در بورس کالا با احتساب ۲۰ درصد اختلاف نرخ بين قيمت تمام شده در بورس کالا و نرخ هاي بازار آزاد آن هم بدون در نظر گرفتن هزينه حمل و ماليات بر ارزش افزوده، کالايي که به دست مصرف کننده واقعي مي رسد گويي با دلار ۵۴۶۰ توماني در حاشيه بازار معامله شده است. حال اگر ۲ درصد هزينه حمل و ۹ درصد ماليات ارزش افزوده هم به اين محاسبات افزوده شود دلار کشف شده ۵۹۰۰ تومان خواهد بود. با توجه به اين شرايط اگر يک خريدار ماده اوليه خود را از بازار آزاد خريداري کند، گويي کالا را با احتساب دلار ۵۹۰۰ توماني خريداري کرده است. اين مطلب به صراحت نقض غرض دولت در الزام به محاسبه نرخ با دلار ۴۲۰۰ توماني است. حتي اگر فرض کنيم که تمامي محاسبات فوق غلط باشد نمي توان از مابه التفاوت قيمت ها بين بورس کالا و بازار آزاد غافل شد. به جز برخي گريدهاي خاص همچون CRP۱۰۰ يا گريدهاي مرسوم در بازار که اغلب از جذابيت کمي برخوردار هستند، بخش اعظم بازار فاصله قيمتي جدي بين نرخ هاي کشف شده در بورس کالا با قيمت هاي بازار را نشان مي دهد. به صورت دقيق تر حتي با احتساب ماليات بر ارزش افزوده و هزينه حمل و نقل و کارمزد بورس کالا، فاصله قيمت هاي بورس و بازار به قدري جذاب است که اغلب فعالان بازار را به طمع وا مي دارد. سود نزديک به ۲۰ درصدي به اندازه کافي جذاب است که به ريسک هاي خريد در بورس و فروش در بازار آزاد بي ارزد. حال در اين شرايط بايد پرسيد که چرا اين فاصله قيمتي به وجود آمده است؟
    گويي باز هم دلار ۴۲۰۰ توماني و اختلاف اين نرخ بين بورس کالا در محاسبات قيمتي و نرخ هاي مورد معامله در کشورهاي همسايه عوامل اصلي هستند. به صورت دقيق تر در زماني که قيمت پليمرها در کشورهاي همسايه همچون عراق و افغانستان بالاتر از نرخ هاي بازار آزاد باشد صادرات توسط اغلب افراد حرفه اي يا غيرحرفه اي صورت مي پذيرد ولي اين بار هم پاي قيمت دلار در ميان است چون ذات صادرات پليمر يا حتي مس و ساير محصولات مشابه؛ پوششي براي انتقال ارز به کشورهاي همسايه و فروش دلار حاصل از آن است. اين معامله را نمي توان صادرات واقعي آن هم به عراق و افغانستان دانست. حال در شرايطي که دلار کشف شده در بازار آزاد نزديک به ۵۹۰۰ تومان است ولي همين نرخ در سليمانيه يا هرات با شايعه ۶۲۰۰ توماني همراه شده هنوز هم صادرات به منظور انتقال ارز و درآمدزايي از اين بستر به صرفه است. اين در حالي است که صادرکننده پس از مدتي دوندگي و پيگيري مي تواند ۹ درصد ماليات ارزش افزوده را بازپس بگيرد.
    با توجه به اين شرايط مابه التفاوت نرخ هاي دلار هم موجب مي شود که صادرات رونق داشته باشد و هم به فاصله قيمتي بين بورس و بازار دامن خواهد زد. اين موارد نشان داد که همه چيز زير سر اختلاف قيمت دلار در محاسبات بورس کالا و نرخ هاي منطقه اي است ولي آيا همين اختلاف دليل لازم و کافي براي اين شرايط قيمتي است يا نه يا شرايطي به اين وضعيت کمک کرده و به اختلاف نرخ دامن زده اند؟ پاسخ اين سوال زير و بم رخدادهاي بازار را ترسيم مي کند. جست وجو در بين ليست هاي فروش و قيمت ها سيگنال هاي جالبي به همراه دارد مثلا گريدي همچون CRP۱۰۰ که مدت ها يکي از جذاب ترين گريدهاي بازار بوده بعضا قيمت هايي پايين تر از قيمت هاي تمام شده در بورس را در بازار داخلي تجربه کرده است. گريهاي ديگري نيز همين شرايط را دارند يعني اختلاف نرخ کمتري بين بورس و بازار دارند ولي چرا؟
    اگرچه هفته جاري هنوز به پايان نرسيده ولي مي توان ردپاي مهمي را در نوسان قيمت ها مشاهده کرد و آن حجم معاملات در بورس کالا با تکيه بر حجم عرضه هاست. به عنوان مثال با رشد حجم معاملات در بورس کالا به ناگاه قيمت هاي بازار آزاد کاهش يافته يعني اختلاف قيمتي بين بورس و بازار تقليل مي يابد. هم اکنون تقاضا براي اغلب گريدهاي پليمرها در بورس کالا بسيار بالاست و اين به معني آن است که اگر عرضه کافي به بازار وارد شود، حجم معاملات نيز افزايش يافته و تزريق کالا به بازار آزاد نيز تقويت مي شود. البته در صحبت با برخي افراد برجسته اغلب از عرضه هاي مکفي سخن مي گويند ولي آمارها اين ادعا را تاييد نمي کند. به عنوان مثال در دو هفته منتهي به ۱۳ ارديبهشت ماه حجم معاملات در بورس کالا بالاي ۷۰ هزار تن در هر هفته بوده که خود يک رکورد مهم در اين بازار در تاريخ فعاليت بورس کالاست ولي در دو هفته منتهي به ۲۷ ارديبهشت ماه اين رقم به شدت کاهش يافت و مي توان گفت که رقمي بين ۸ تا ۱۰ هزار تن در هفته افت معاملات پليمرها را شاهد بوديم. اين مطلب يعني عقب نشيني آرام و بعضا چراغ خاموش عرضه ها که با کم توجهي اهالي بازار هم روبه رو شده خود بستر ساز رشد قيمت ها در بازار داخلي و تحريک کننده تفاوت نرخ بين بورس و بازار بوده است. معاملات روز گذشته براي بسياري از گريدها نشان داد که حتي در شرايط ملتهب فعلي هم رشد عرضه گريدهايي همچون PVC اجازه رشد جدي نرخ حتي در بورس کالا را هم نمي دهد؛ حتي اگر براي افزايش قيمت ها هم تلاش شود.
    حال در اين شرايط براي بهبود بازار هم بايد به حفره تقاضا يا همان صادرات از بازارچه هاي مرزي پرداخت و هم به تزريق کافي عرضه در بورس کالا همت گماشت. در صورتي که اين دو رويکرد با هم مورد توجه قرار بگيرد ناخودآگاه بازار به تعادل خواهد رسيد. از سوي ديگر در روزهاي اخير صحبت هايي از برداشته شدن سقف مجاز قيمت ها در بورس کالا به ميان مي آيد که شايد براي کاهش فاصله قيمتي بين بورس و بازار منطقي باشد ولي اين ادعا دم دست ترين شيوه براي مديريت بازار است و چيزي از پاک کردن صورت مساله کم ندارد. اين مطلب را در شرايطي مي توان با جسارت بيشتري عنوان کرد که در سال حمايت از توليد ملي ذهنيت تصميم سازان اقتصادي از احتساب دلار ۴۲۰۰ توماني همين نکته يعني حمايت از توليد داخلي در صنايع تکميلي بوده و برداشته شدن سقف قيمت ها نقض غرض است اگرچه بورس کالا به سادگي زيربار اين رويکرد نمي رود. البته در مورد صادرات به عنوان حفره تقاضا بايد گفت که ممانعت از صادرات به دليل بندهاي قدرتمند قانوني شايد شدني نباشد مگر آنکه يک بند قانوني در برابر آن ايفاي نقش کند. سال هاست که دستورالعمل اجرايي ماده ۳۷ قانون رفع موانع توليد رقابت پذير و ارتقاي نظام مالي کشور ابلاغ شده و در تبصره بند الف ماده ۲ آن به صراحت از نقش بورس کالا در صادرات مواد اوليه پذيرش شده ياد شده است. حال اگر همين دستورالعمل که در آبان ماه سال ۹۴ ابلاغ شده اجرايي شود ديگر مشکلي به نام صادرات از بازارچه هاي مرزي نخواهيم داشت.
    با توجه به اهميت اين بحث در آينده باز هم به آن خواهيم پرداخت.
    سايه روشن التهاب در بازار پليمرها / چرا حال بازار محصولات پتروشيمي خوب نيست؟
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4335 به تاريخ 2/3/97، صفحه 15 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهش هاي رجالي
متن مطالب شماره 1، 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است