|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/2: جدال فيلم و فوتبال روي پرده نقره اي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4335 2/3/97 > صفحه 32 (فرهنگ و هنر) > متن
 
 


جدال فيلم و فوتبال روي پرده نقره اي
موافقان و مخالفان پخش مسابقات جام جهاني در سينما چه مي گويند؟    دنياي اقتصاد : شوراي صنفي نمايش موافق پخش مسابقات فوتبال جام جهاني در سالن هاي سينماست. سينماداران هم موافق هستند؛ زيرا اکران فيلم ها معمولا همه صندلي هاي سالن را پر نمي کند؛ اما پخش مسابقات فوتبال اين قابليت را دارد که دوستداران اين ورزش را به سالن بکشاند و علاوه بر صندلي ها، راهروها و راه پله ها هم پر شود. اما در اين ميان تنها گروهي که مخالفت جدي دارند صاحبان فيلم ها هستند. آنها بايد قبول کنند که در زمان پخش مسابقات فوتبال، سانس خود را خالي کنند.
    در کنار اين سه گروه، کارشناسان و فعالان ديگري نيز اظهار نظر کرده و استدلال هايي را مطرح کرده اند. عده اي معتقد هستند که اين کار در راستاي رونق سينماها، اتفاق خوشايندي است و در مقابل عده اي ديگر معتقدند که فضاي اکران را اشغال مي کند. به هر حال در آستانه برگزاري جام جهاني و درحالي که تنها کمي بيشتر از سه هفته تا آغاز اين مسابقات وقت باقي مانده است، تکليف سينماهاي نمايش دهنده مسابقات محبوب مردم مشخص نيست. در اين ميان مشکل سينماهايي که تنها يک سالن دارند بيشتر است. در اين چند روزي که خبر موافقت شوراي صنفي با نمايش فوتبال منتشر شده است، بسياري از رسانه ها تلاش کرده اند نظرات موافقان و مخالفان اين طرح را جمع آوري کنند. «ايسنا» هم در گزارشي سعي کرده است تا نظر کارشناسان شناخته شده اين حوزه را بپرسد.
    
    راهي براي آشتي دادن مردم با سينما
    همايون امکانيان، پخش کننده فيلم هاي سينمايي در گفت وگويي با «ايسنا» درباره ارزيابي اش از طرح پخش بازي هاي جام جهاني در سينماها گفت: بازي هاي جام جهاني اگر جذاب تر از فيلم هاي سينمايي نباشد کمتر از آن هم نيست و هميشه مخاطبان زيادي را به خود جلب مي کند؛ اما اينکه اين طرح چقدر مي تواند روي جذب مخاطب در سينماها تاثير داشته باشد، به زمان نياز دارد. اين پخش کننده با بيان اينکه «اکنون همه سعي مي کنند راهي انتخاب کنند که تماشاچي را با سينما آشتي دهند» اظهار کرد: بعدازظهرها که زمان مهمي براي اکران فيلم ها در سينماها است، اگر بازي در اين ساعات برگزار شود طبيعي است که روي فروش فيلم ها تاثيرگذار خواهد بود. با اين حال ما در شرايطي هستيم که نمي توانيم سالن هاي نمايش را از مخاطبان پُر کنيم. بنابراين اگر مديريت و برنامه ريزي درستي صورت بگيرد و بشود از ظرفيتي که جام جهاني اشغال کرده است براي رونق سينماها کمک بگيريم اتفاق مهمي رخ داده است. امکانيان در پايان گفت: اگر اين طرح زماني اجرا مي شد که مانند ايام نوروز تمامي سالن هاي نمايش با ظرفيت کامل فيلم هايشان را پخش مي کردند، جاي بحث داشت؛ زيرا به فروش فيلم ها لطمه وارد مي شد؛ اما اکنون که در شرايطي هستيم که سينما مخاطب کمي دارد بنابراين اجراي اين طرح مي تواند مفيد باشد و حتي صاحبان فيلم هم مي توانند نسبت به اين اتفاق خوشحال باشند؛ زيرا شرايطي است که امکان تبليغات براي فيلم هايشان نيز به وجود مي آيد.
    
    آسيب به اموال سينما
    علي هيربد، مدير سينما «فرهنگ» در ارزيابي پخش بازي هاي جام جهاني در سينماها معتقد است: پخش بازي هاي جام جهاني در سينما مي تواند جنبه منفي براي خود سينما داشته باشد؛ زيرا پخش بازي هاي حساسي مثل بازي هاي ايران باعث ايجاد هيجانات زيادي در تماشاچي مي شود و گاهي اين هيجانات قابل کنترل نيست و به اموال سينما صدمه وارد مي شود. او در ادامه اظهار کرد: به نظر من پخش بازي ها در سالن سينما مناسب نيست و شايد اگر نمايش اين بازي ها در محوطه هاي باز مثل پارک ها يا حتي پارکينگ سينماها صورت بگيرد، بهتر است. با اين حال پخش اين بازي ها مي تواند درآمد بسيار مناسبي براي سينماها به دنبال داشته باشد. در دوره قبل جام جهاني نيز چند بازي فوتبال را در سينما «فرهنگ» پخش کرديم و يادم است که بعد از بازي صدمه زيادي به اموال سينما خورده بود و من دائم نگران بودم که به پرده نمايش نيز صدمه وارد شود.
    
    اختصاص مبلغي براي تهيه کننده از پخش بازي در سينما
    رضا سعيدي پور، مدير پرديس سينمايي «آزادي» با اشاره به اينکه «با شروع جام جهاني تمام توجهات به سمت فوتبال خواهد رفت» به «ايسنا» گفت: فوتبال مي تواند وسيله اي براي آشتي مردم با سينماها باشد، بنابراين اگر مخاطبان به جاي آنکه پاي تلويزيون بنشينند و فوتبال ببينند به سينماها بيايند رونقي در سينماها هم ايجاد خواهد شد و به اين ترتيب فيلم ها نيز معرفي مي شوند. وي با بيان اينکه «در زمان پخش بازي ها مردم در خانه هايشان در حال تماشاي فوتبال هستند نه در سينما»، اظهار کرد: پخش فيلم در سينماها فرصتي است که مي تواند مخاطب را به اين محيط بکشاند و با تبليغاتي که انجام مي دهد او را به تماشاي فيلم هاي ديگري نيز بنشاند. ولي همين تماشاچي اگر در خانه، بازي ها را ببيند قطعا بعد از آن براي ديدن فيلم به سينما نخواهد آمد. سعيدي پور در پايان گفت: ما بحث مان معرفي سينما به مردم است و چهار سال پيش هم که اين طرح را به صورت محدودي تجربه کرديم استقبال خوبي از آن شد. فقط يک بحث تهيه کننده مي ماند که مي توان با او هم صحبت کرد و از درآمد پخش فوتبال در سينما به صاحب آن فيلم نيز اختصاص داد.
    
    تصويب اين طرح گامي رو به جلو است
    علي سرتيپي، سينمادار و پخش کننده فيلم هاي سينمايي درباره تصويب اين طرح در شوراي صنفي نمايش توضيح داد: اين اتفاقي است که هم مي تواند جنبه مثبت داشته باشد و هم جنبه منفي. اگر در سالن هاي محدود و سانس هاي خاصي نمايش بازي ها صورت بگيرد مي تواند مردم را از خانه هايشان خارج کند و فضاي پرهيجان فوتبال را به سينماها هم بياورد. ولي اگر اين طرح به به درستي اجرا نشود و تمام سالن هاي نمايش فيلم را به خود اختصاص دهد ممکن است که در ابتدا به نفع سينماها شود؛ اما در نهايت فيلم ها ضرر خواهند کرد. او ادامه داد: بنابراين صورت گرفتن چنين اتفاقي بايد محدود، با برنامه ريزي و حساب شده باشد که حتي بشود به نوعي با حضور مردم در سينماها از برگزاري چنين رويدادي براي فروش بهتر فيلم ها و همچنين رونق سينما بهره مند شد.
    
    دغدغه کمبود سالن و سينما
    حبيب اسماعيلي، تهيه کننده و پخش کننده هم گفت: به نظر مي رسد اکنون تمام کساني که فيلم روي پرده دارند از محدوديت سانس و سالن سينمايي گله دارند، حالا مي خواهد فيلم پرفروش باشد يا حتي متوسط. با اين اوصاف قرار است تعدادي از سالن ها و سانس ها هم به پخش بازي ها اختصاص پيدا کند، با اين حال اگر به درستي برنامه ريزي شود شايد بتواند باعث رونق سينماها شود. وي اضافه کرد: اجراي اين طرح مثل «طرح افطار تا سحر» يا حتي بليت هاي نيم بها در ايام ماه رمضان است که تا زماني که براي آن تبليغات به درستي انجام نشود به نتيجه نخواهد رسيد و راه به جايي نخواهد برد. اين طرح ممکن است به فيلم هايي که سالن هاي کمتري براي نمايش دارند هم لطمه وارد کند. در نهايت سينما بايد اينقدر خود به خود جذابيت داشته باشد که خود سينمادار براي بالا بردن ميزان استقبال و تماشاچي به سراغ راه هايي مانند اجراي تئاتر، اکران هاي مردمي يا حتي چنين طرح هايي نرود.
    
    استاديوم را هم به پخش فيلم اختصاص بدهند
    اما تهيه کننده و کارگردان فيلم «چهارراه استانبول» ضمن مخالفت با پخش مسابقات جام جهاني فوتبال در سينماها گفت: اگر قرار است اين اتفاق بيفتد، پس به ما هم اجازه دهند در استاديوم آزادي فيلم نمايش دهيم. مصطفي کيايي که مدتي قبل هم بابت وضعيت اکران فيلم خود اعتراض داشت، در گفت وگويي با «ايسنا» در پاسخ به اينکه آيا با توجه به نظر شوراي صنفي نمايش مبني بر اينکه براي پخش مسابقات فوتبال در سينماها بايد رضايت صاحبان فيلم ها نيز گرفته شود، با چنين جرياني موافقت مي کند، بيان کرد: من اصلا با اين موضوع موافق نيستم و به نظرم کار درستي هم نيست؛ چون فوتبال و سينما هر کدام جاي خود را دارند و قرار نيست در سالن سينما فوتبال پخش شود که اگر اين طور باشد استاديوم آزادي را هم به ما بدهند تا در آن فيلم اکران کنيم.
    
    جدال فيلم و فوتبال روي پرده نقره اي / موافقان و مخالفان پخش مسابقات جام جهاني در سينما چه مي گويند؟
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4335 به تاريخ 2/3/97، صفحه 32 (فرهنگ و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه سلامت اجتماعي
متن مطالب شماره 3 (پياپي 603)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است