|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/7: ۴ ضعف تعطيلات زمستاني «دنياي اقتصاد» بررسي مي كند
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4339 7/3/97 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


۴ ضعف تعطيلات زمستاني «دنياي اقتصاد» بررسي مي كند
    دنياي اقتصاد : مطرح شدن مجدد طرح تعطيلات زمستاني و اينکه مدارس ۱۵ روز زودتر و از نيمه شهريورماه شروع و ۱۵ روز انتهاي دي ماه تعطيل شود، موجب شد تا بار ديگر موافقان و مخالفان اين طرح به ارائه نظرات شان بپردازند.
    موافقان که سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري از جمله آنهاست معتقدند چنين تغييراتي در روند کاري و تحصيلي تاثيري نخواهد گذاشت و کمکي خواهد بود براي کاهش آلودگي هوا در زمستان و افزايش رونق گردشگري به ويژه در شهرهاي جنوبي. اما مخالفان اين طرح بر اين عقيده هستند که اين اتفاق باعث خواهد شد تا در سال به جاي آنکه يک بار شاهد هجوم نامناسب گردشگر در تعطيلات نوروز باشيم، با هجوم دوباره مسافران در بازه تعطيلات زمستاني نيز روبه رو شويم که معضلات خاص خود از جمله ترافيک، آلودگي هوا، گراني خدمات و... را در بردارد. از طرف ديگر از آنجا که اين تعطيلات تنها مربوط به دانش آموزان مي شود در اين طرح به شاغلان توجهي نشده؛ اما پيشنهاددهندگان مي گويند کارمندان مي توانند در اين ايام از مرخصي شان استفاده کنند و اضافه شدن ۱۵روز به تعطيلات رسمي بار مالي سنگيني بر دوش کشور خواهد گذاشت. اما نمي شود منکر اين موضوع شد که چنين اظهارنظرهايي نيز بيشتر حالت دستوري دارد؛ اين طرح کارمندان را مجبور خواهد کرد اگر مي خواهند در اين ۱۵روز سفر کنند، مرخصي بگيرند!
    در اين شرايط به عقيده کارشناسان، استفاده از مرخصي کارمندان زماني مي تواند منطقي تر به نظر برسد که تعطيلات در طول سال توزيع شود؛ به طوري که اگر در هفته دو روز تعطيلي وجود داشته باشد يک خانواده تصميم مي گيرد در زماني که خودش تعيين مي کند به عنوان مثال يک روز قبل و بعد تعطيلات آخر هفته را مرخصي بگيرد و تدارک يک سفر ۴روزه خانوادگي را ببيند. با وجود اين معاون گردشگري سازمان بر اين باور است اين اتفاق، يعني تعطيلات دوروزه آخرهفته، باعث افت تحصيلي دانش آموزان مي شود و به گفته وي، بررسي هاي کارشناسي نشان مي دهد ايجاد تعطيلات زمستاني براي دانش آموزان از هر ايده و نظر ديگري براي رونق گردشگري بهتر و کاربردي تر است!
    از سوي ديگر، درحالي که گفته مي شود اين طرح به منظور توسعه گردشگري در مناطق جنوبي است، نبود زيرساخت هاي مناسب مي تواند اين مناطق را در معرض رشد ناپايدار گردشگري قرار دهد. در همين حال، تجمع تعطيلات در يک بازه زماني موجب گراني سفر نيز مي شود؛ اتفاقي که مخالفان تعطيلات زمستاني آن را شاهدي ديگر بر ناکارآمدي اين طرح مي دانند. با اين همه بسياري از فعالان گردشگري بر اين باورند چنانچه تعطيلات آخرهفته به درستي تعريف شود، در گام هاي بعدي مي توان از تعطيلات زمستاني نيز سخن گفت و آن را به عنوان طرحي مکمل دنبال کرد.
    
    دلايل طرح تعطيلات زمستاني
    اما شواهد نشان مي دهد تراکم تعطيلات مدارس در تابستان موجب شده سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري به ارائه طرح تعطيلات زمستاني بپردازد. محمد محب خدايي، معاون گردشگري اين سازمان نيز با تاکيد بر اين موضوع به «دنياي اقتصاد» مي گويد: «يکي از مهم ترين دلايل سازمان براي ارائه طرح تعطيلات زمستاني کاهش تراکم تعطيلات در تابستان است. از سوي ديگر آلودگي هوا در زمستان باعث ايجاد تعطيلي هاي تحميلي مي شود که اگر ترم مدارس ۱۵ روز زودتر شروع شود مي توان ۱۵ روز زودتر ترم را به پايان رساند و اين ۱۵ روز بين دو ترم دانش آموزان خواهد افتاد که کمک مي کند تا آنها از اين فرصت براي استراحت و سفر بهره ببرند.» به عقيده معاون گردشگري اين اتفاق کمک مي کند تا مردم بتوانند از هر ۴ فصل براي سفر استفاده کنند: «تعطيلات بهاره، تابستانه و زمستاني کمک مي کند تا مردم از ويژگي هاي چهار فصل کشور بهره مند شوند. در تعطيلات زمستاني مردم مي توانند به جنوب کشور سفر کنند و ساکنان شهرهاي جنوبي تجربه سفر به شهرهاي شمالي را داشته باشند و بسياري از آنها شاهد بارش برف از نزديک شوند.»
    اما موضوعي که وجود دارد اين تعطيلات مربوط به دانش آموزان مي شود و کارمندان را در برنمي گيرد. محب خدايي مي گويد کارمندان مي توانند از مرخصي شان در اين بازه زماني استفاده کنند: «در تابستان هم کارمندان براي آنکه به سفر بروند از مرخصي شان استفاده مي کنند. آنها مي توانند برنامه ريزي کنند و براي تعطيلات زمستاني نيز مرخصي بگيرند. بررسي هاي آماري سازمان نشان مي دهد اکثر کارمندهاي دولت مرخصي هايشان مي سوزد. اين موضوع از نظر روانشناسي ثابت شده که بر روحيه شان اثر مي گذارد. آنها به دليل تحصيل فرزندانشان نمي توانند از مرخصي استفاده کنند؛ اما در اين حالت هم مي توانند از اين مرخصي بهره مند شوند. اين اتفاق از يکسو باعث شادي و نشاط در محيط کار مي شود و از سوي ديگر موجب رونق گردشگري نيز خواهد شد.»
    او در پاسخ به اين سوال که آيا اين سبک تعطيلات و گرفتن مرخصي هايي که به نوعي به آنها تحميل مي شود منطقي است يا خير، مي گويد: «مرخصي براي استفاده است. مرخصي براي چنين روزهايي پيش بيني شده است و در سازمان با ادله هاي منطقي به اين موضوع پرداخته ايم. الگوهاي جهاني نيز بر اين موضوع تاکيد دارند. آنها نيز از مرخصي براي ايجاد نشاط استفاده مي کنند. سفر نيز يکي از عوامل نشاط است.»
    
    زيرساخت به زمان نياز دارد
    در همين حال، يکي از اهدافي که سازمان ميراث فرهنگي براي ايجاد تعطيلات زمستاني مطرح مي کند، رونق گردشگري در شهرهاي جنوبي کشور است. اما مساله اي که مخالفان اين طرح بر آن تاکيد دارند اين است که نبود زيرساخت هاي لازم براي جذب گردشگر در اين استان ها و از سوي ديگر گران بودن خدمات در زمان فصل اوج سفر موجب مي شود تا بسياري مقصد سفرشان را جايي به جز جنوب کشور انتخاب کنند. معاون گردشگري در اين زمينه توضيح مي دهد: «مسافران مختار هستند هر کجايي را که مي خواهند براي سفر انتخاب کنند. ما در تلاش هستيم تا گردشگرهاي خارجي براي سفر ايران را انتخاب کنند. چه ايرادي دارد از کشور ما هم به کشورهاي خارجي بروند؟ در اين زمينه لازم است شاخص هاي موثر براي جذب گردشگر توسعه پيداکند. چون چرخه گردشگري داخلي يک کشور در توسعه چرخه گردشگري خارجي اش موثر خواهدبود. در نهايت هرچه زيرساخت هاي گردشگري داخلي بهبود پيدا کند، درخواست براي سفر به خارج از کشور کمتر خواهدشد. اما براي ايجاد اين زيرساخت ها به زمان نياز داريم.» به گفته محب خدايي، در تعطيلات نوروز امسال توزيع سفر در سطح کشور به خوبي صورت گرفت؛ به طوري که با افزايش درخواست جهت ساخت مناطق بوم گردي و هتل روبه رو بوديم. به باور وي، اين روند مي تواند ادامه پيداکند و به جذب گردشگر در جنوب کشور نيز خواهدرسيد.
    
    مسير گام به گام
    کارشناسان بر اين باور هستند که فرآيند بهبود گردشگري داخلي مي تواند با ايجاد تعطيلات دو روزه بهبود يابد. اعتقادي که محب خدايي آن را رد مي کند و معتقد است تعطيلات دو روزه بر تحصيلات دانش آموزان تاثير سوء خواهدگذاشت: «تعطيلات دوروزه به تحصيلات دانش آموزان لطمه خواهدزد. چون متاسفانه فرهنگ آموزش ما به شکل «شب امتحاني» است. وقتي اين طرح مطرح شد همکاران ما مطالعات لازم را انجام داده اند. در گذشته تاکيد بر اين موضوع بود که علاوه بر دانش آموزان کارمندان نيز تعطيل شوند. اين اتفاق باعث افزايش حجم تعطيلات کشور مي شود و اصلا توجيه اقتصادي ندارد. در صورتي که کارمندان اجازه ۳۰ روز مرخصي دارند و مي توانند از آن بهره ببرند.» محب خدايي در ادامه توضيحاتش تاکيد مي کند اين برنامه ها به شکل فاز به فاز جلو مي رود و بيشتر در اين طرح دانش آموزان مورد توجه بودند که بيش از ۱۲ ميليون نفر از اعضاي جامعه را شامل مي شوند که در مجموع با خانواده هايشان تعداد قابل توجهي از جمعيت کشور را در برمي گيرد: «سازمان گردشگري به مرور براي تک تک حوزه ها برنامه ريزي هاي خاص خودش را دارد که فاز به فاز به مرحله اجرايي مي رسد. قرار نيست چرخي اختراع شود. بايد از تجربه هاي گذشته استفاده کنيم تا نتيجه بهتري عايدمان شود.»
    
    معلول: تراکم سفر
    تجمع تعطيلات در دو بازه زماني، روي مثبت و منفي دارد. شايد روي مثبت آن براي تعطيلات زمستاني، کاهش آلودگي هوا در اين فصل باشد. اما روي منفي آن تجمع سفر است که عواملي مانند ترافيک، آلودگي هوا، گراني، آسيب به محيط زيست و... را موجب مي شود. محمود نجفي عرب، عضو کميسيون گردشگري اتاق تهران با تاکيد بر اين موضوع در گفت و گو با «دنياي اقتصاد» مي گويد: «بهتر است ابتدا تکليف تعطيلات دو روزه آخر هفته مشخص شود. سپس به اصلاح تعطيلات مازاد بپردازيم و در نهايت برنامه هاي ديگر در زمينه بهبود صنعت گردشگري داشته باشيم که از جمله آن توجه به تعطيلات زمستاني است چون در حال حاضر آنچه در اين تعطيلات عايدمان مي شود تجمع تعطيلات در يک بازه زماني خاص مانند عيد نوروز است. بايد برنامه ها به گونه اي ريخته شود که توزيع سفر منطقي داشته باشيم تا عوامل منفي جانبي آن کاهش پيدا کند.»
    عرب بر اين عقيده است که تعيين تکليف براي آنکه بگوييم کارمندان چه زماني از مرخصي هايشان استفاده کنند درست نيست. اما از طرف ديگر تعطيلي ۱۵ روزه کل کشور هم چندان درست به نظر نمي رسد: «زيرساخت ها براي حجم سفر ۱۵ روزه در زماني که کشور ۱۵ روز تعطيل است تقريبا يک فاجعه به نظر مي رسد. چون هيچ نقطه اي از ايران آن طور که بايد آمادگي پذيرش اين ميزان از گردشگر را ندارد. از سوي ديگر زمان اوج سفر طبيعي است که بسياري از نرخ ها گران تر شود؛ از هزينه حمل ونقل گرفته تا اقامت، خورد و خوراک و... اين موضوع موجب مي شود تا بسياري از مردم به جاي آنکه تصميم بگيرند شهري از کشور را جهت مقصد گردشگري انتخاب کنند، کوله بار خود را به سمت کشورهاي خارجي که از نظر هزينه ها معقول تر هستند ببندند.»
    اين عضو کميسيون گردشگري اتاق تهران به ايجاد اصولي زيرساخت ها اشاره دارد که در نهايت به اقتصاد کشور کمک خواهدکرد و از سوي ديگر موجب اشتغال زايي مي شود: «تعطيلات مقطعي باعث ايجاد شغل هاي مقطعي و کاذب مي شود که تاثيري نه بر اشتغال و نه اقتصاد کشور خواهدگذاشت. اگر اين تعطيلات تقسيم شود، فرهنگ سازي سفر صورت گيرد، مردم سفر را تنها در رفتن به شمال ندانند، اين گونه مي توان مقدمات توسعه صنعت گردشگري را نيز فراهم کرد.» نتايج بررسي هاي متعدد نشان مي دهد ساماندهي تعطيلات نخست بايد با تعريف رسمي تعطيلات دوروزه آخرهفته آغاز شود و با حذف برخي تعطيلات مناسبتي ادامه پيدا کند و در نهايت به عنوان طرحي مکمل از تعطيلات زمستاني استفاده شود؛ اتفاقي که حالا با طرح سازمان ميراث فرهنگي، گويا از انتها دارد آغاز مي شود.
    
    
    
    ۴ ضعف تعطيلات زمستاني «دنياي اقتصاد» بررسي مي كند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4339 به تاريخ 7/3/97، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه بوم شناسي جنگل هاي ايران
متن مطالب شماره 13، بهار و تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است