|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/7: چگونه در غيبت شبكه هاي اجتماعي بازاريابي كنيم؟
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4339 7/3/97 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


بازاريابي گردشگري 
چگونه در غيبت شبكه هاي اجتماعي بازاريابي كنيم؟


نويسنده: بهنام اسلمي* (aslami@hammura.com)

در بسياري از کشورها، دولت ها و در فضاي هر شبکه اجتماعي، ممکن است به دلايل گوناگون دسترسي ها دچار مشکل شود؛ تاجايي که حتي برخي از شبکه هاي اجتماعي (مانند توئيتر) در قوانين خود ذکر کرده اند، ممکن است بنابر تصميم هاي يکطرفه دسترسي به حساب کاربري محدود يا مسدود شود. در اين شرايط برخي شرکت ها که بازاريابي شان را از طريق اين شبکه ها پيگيري مي کنند، ممکن است دچار مشکل شوند و مشتريان خود را از دست بدهند. اگرچه شبکه هاي اجتماعي حسن هايي دارند و به دليل گستردگي، امکان ارتباط چندجانبه با کاربر و البته هزينه خيلي کم يا رايگان بودن براي بسياري از صاحبان کسب وکار جذابند اما هرگز مالکيت و تسلطي از جانب کاربران بر اين فضا وجود ندارد و هر لحظه ممکن است تمام دارايي که در اين فضا دارند از بين برود. حال با وجود اين شرايط، چگونه مي توانيم در دنياي ديجيتال حضور داشته باشيم و با طي زمان، مشترياني که به دست آورده ايم را حفظ کنيم؟ در اين مطلب برايتان درباره فضاهاي ديگري گفته ايم که مي تواند متعلق به خودتان باشد و از آفت هاي احتمالي دور بماند.
    
    ۱- وب سايت را جدي بگيريد
    مالک بي چون و چراي وب سايت خودتان هستيد. از سوي ديگر، يک وب سايت خوب، دارايي ارزشمندي است که مي تواند به عنوان پايه اصلي ديجيتال مارکتينگ همراهي تان کند. وب سايت در تمام ساعت شبانه روز بيدار و هوشيار است و هميشه مي تواند به مخاطبان، از خدمات و کالاهاي شما بگويد. در وب سايت، با توليد محتواي مناسب، توجه به اصول سئو، پالايش و بهبود دائمي UI و UX مي توانيد در بين مشتريان و رقبا جايگاهي مناسب براي خود خلق کنيد.
    
    ۲- CRM بخريد و آن را توسعه دهيد
    با اينکه CRM از واجبات يک کسب و کار محسوب مي شود اما هنوز هم برخي شرکت ها از آن بي بهره اند يا درست از قابليت هايش استفاده نمي کنند. CRM کمک مي کند تا با مشتريان تعامل دوطرفه داشته باشيد و اطلاعاتي را که از آنها داريد در مسير بازاريابي و جذب مخاطبان بيشتر به کار ببريد. سعي کنيد با دقت و حوصله براي دريافت و طبقه بندي اطلاعات مشتريان خود اقدام کنيد؛ چرا که اين اطلاعات، ضمن کمک به شناسايي الگوي رفتار مشتريان مي تواند در بهبود و توسعه ديگر بخش هاي سازمان کارآ و اثرگذار باشد. اگرچه راه اندازي و نگهداري از CRM هزينه دارد اما با کمک آن صاحب بانک اطلاعاتي مي شويد که پايدار است و به خودتان تعلق دارد.
    
    ۳- با ايميل مارکتينگ دوست شويد
    ايميل ها روزبه روز بيشتر قدرت مي گيرند و مردم بيشتري براي کسب اطلاعات، خريد کالاها و معرفي محصولاتشان سراغ آن مي روند. در ايميل مارکتينگ، بازگشت سرمايه بسيار سريع است و با توجه به فراواني قالب ها و محتوا، هميشه مي توانيد با خلاقيت و هنر سازمان تان را به مخاطب معرفي کنيد. جالب است بدانيد طبق آمارهاي جهاني تنها اگر حدود ۲۰ درصد از مخاطبان ايميل هاي شما را باز کنند، شما پيروز شده ايد. يکي از مهم ترين حسن هاي ايميل مارکتينگ اين است که کنترل پنل ها امکان رصد کامل رفتار مخاطبان را در اختيارتان مي گذارند. براي مثال مي توانيد بسيار دقيق ببينيد آنها روي چه قسمت هايي و چندبار کليک کرده اند، بيشتر با گوشي موبايل ايميل شما را ديده اند يا کامپيوتر و بسياري از امکانات ديگر که نرخ تبديل فروش شما را افزايش خواهد داد و به امور بازاريابي تان در درازمدت کمک خواهد کرد.
    
    ۴- به مشتريان زنگ بزنيد
    مشتريان تان را طبقه بندي کنيد و به بهانه هاي مختلف با آنها گفت وگو کنيد. اين شيوه گفت وگو که به Happy Call معروف است، خارج از چارچوب هاي مرسوم قرار دارد و هدف آن يادآوري برند، رضايت سنجي و کشف راه هايي براي ارتباطات بيشتر است. براي اين بخش بهتر است از پرسنلي استفاده کنيد که با حوصله و مودب هستند و مي توانند گفت وگو را با مشتري هدايت کنند و آن را ادامه دهند. براي مثال يکي از بهترين زمان ها براي استفاده از اين روش در شرکت هاي گردشگري، دي ماه است. اگر اين تماس ها را به شکل مدون و اصولي در زمان درست انجام دهيد براي پر کردن تورهاي نوروزي با مشکلات بسيار کمتري مواجه خواهيد بود و بسياري از مشتريان قديمي را در آن زمان ملاقات خواهيد کرد.
    
    ۵- به پيامک ها بها بدهيد
    بسياري از افراد فکر مي کنند استفاده از پيامک منسوخ شده است. اما اگر متن هاي درستي را براي پيامک ها انتخاب کنيد نه تنها سرمايه اي که براي اين تبليغات گذاشته ايد بازخواهد گشت، بلکه مي توانيد به مخاطب نشان دهيد براي ارتباط با او چقدر ارزش قائل هستيد. ضمنا برخي از کنترل پنل هاي تبليغات پيامکي امکان تعامل دوطرفه را ايجاد مي کنند و با کمک آن مي توانيد با مشتريان خود گفت وگو کنيد. براي ساختن متن پيامک ها از اطلاعات مفيد، اشعار و متون کوتاه و زيبا، مسابقات جالب و گفتن از تخفيف هاي دوره اي بهره بگيريد. بي شک عبارات و کلماتي که فقط جنبه تبليغاتي دارند و به نرخ هاي خيلي پايين اشاره مي کنند فقط براي عده اي خاص که معمولا مشتريان پرسود نيستند، جذاب خواهند بود و حتي مشکلاتي را براي سازمان تان ايجاد خواهند کرد. ذکر اين نکته ضروري است که داشتن ثبات در زمان و روز ارسال پيامک، باعث مي شود تا مخاطبان منتظر پيام هاي شما باشند و بيشتر به محتواي آن توجه کنند.
    
    * مشاور توسعه کسب وکار بازاريابي گردشگري : چگونه در غيبت شبکه هاي اجتماعي بازاريابي کنيم؟
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4339 به تاريخ 7/3/97، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بارآثار ديگري از "بهنام اسلمي"

  راه گريز كسب و كارهاي گردشگري از صدمات چالش هاي ارزي
بهنام اسلمي*، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  در گردشگري چگونه محصولات جديد را به بازارهاي نو ببريم؟
بهنام اسلمي*، دنياي اقتصاد 19/6/97
مشاهده متن    
  چگونه در بازارهاي گردشگري محصولات جديد خلق كنيم؟
بهنام اسلمي *، دنياي اقتصاد 5/6/97
مشاهده متن    
  پيشنهادهايي براي ورود به بازارهاي جديد گردشگري
بهنام اسلمي *، دنياي اقتصاد 29/5/97
مشاهده متن    
  ارتقاي كسب و كارهاي گردشگري با حفظ مشتريان قديمي
بهنام اسلمي *، دنياي اقتصاد 22/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
نظر بدهيد

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مطالعات اجتماعي گردشگري
متن مطالب شماره 1 (پياپي 13)، بهار و تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است