|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/7: بيكاري متفاوت در خوزستان
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4339 7/3/97 > صفحه 18 (استان ها) > متن
 
 


بيكاري متفاوت در خوزستان
جمعيت نيازمند شغل در جنوب كشور آناليز شد

نويسنده: محمد علاف پور


    دنياي اقتصاد – اهواز : معاون توسعه کارآفريني و اشتغال وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي گفت: پرداخت وام، جزئي از فرآيند اشتغال است اما تضمين کننده ايجاد اشتغال پايدار نيست.
    عيسي منصوري افزود: اشتغال پايدار در گرو توسعه توليد است اما اگر قرار بر ايجاد مشاغل خدماتي نيز باشد بايد به سمت مشاغل خدماتي مولد همچون حوزه گردشگري برويم. وي با اشاره به اينکه جهت گيري سياست گذاران طرح اشتغال روستايي افزايش بهره وري بوده است، تصريح کرد: حدود ۷۰ درصد طرح هايي که متقاضيان تسهيلات مشاغل روستايي در خوزستان ارائه کرده اند در حوزه پرورش دام هاي سبک با تعداد کم بوده است درحالي که بايد به سمت طرح هاي ايجاد دامداري هاي صنعتي و پرورش اصلاح نژاد دام پيش برويم.
    منصوري با تاکيد بر لزوم سرعت بخشي در بررسي طرح هاي اشتغال پايدار و روستايي گفت: آنچه مهم است اينکه دستگاه هاي مربوطه فرآيند تحويل طرح هاي اشتغال را تسهيل کنند و پس از آن طرح ها را براي بررسي به بانک ها انتقال دهند تا متقاضيان معطل نشوند.وي افزود: جهت گيري و بهره وري اقتصادي در هر منطقه بر عهده دستگاه هاي متولي است و درواقع وظيفه آنها بهبود فضاي کسب وکار براي بخش خصوصي است. معاون وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي يادآور شد: به طور نمونه صادرات فرش دستباف ايران ۹ سال پيش حدود ۵ هزار تخته در سال بود اما اکنون به کمتر از ۵۰۰ تخته رسيده است. وي گفت: کاهش صادرات فرش ايران تنها به تحريم ها مرتبط نيست بلکه بخش عمده اي از آن ناشي از آشنا نبودن با قوانين جديد بازارهاي جهاني است.
    منصوري در ادامه به سامانه کارآ اشاره کرد و گفت: در خوزستان بررسي طرح ها براي ايجاد تسهيلات با سرعت خوبي همراه است اما در مرحله اعطاي وام بايد همکاري بيشتري از سوي بانک ها رخ دهد.معاون وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي افزود: طبق مصوبه طرح هاي پيشنهادي بايد هر طرح ۱۰ روز در دستگاه ها، چهار روز در کميته فني بررسي طرح ها و ۱۴ روز نيز در بانک ها بمانند.وي در خصوص طرح هاي مشاغل خانگي نيز اظهار کرد: به رغم ابلاغ بانک مرکزي اما سرعت اعطاي تسهيلات به طرح هاي مشاغل خانگي از سوي بانک ها کند است.وي گفت: يکي از برنامه هاي وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي شناسايي روستاهاي کانون براي توسعه مشاغل خانگي است.
    وي ادامه داد: منظور از روستاهاي کانون روستاهايي است که بيشترين ميزان داد و ستد را با روستاهاي مجاور خود دارند که از ۴۴ هزار روستايي که شناسايي شده اند حدود پنج هزار روستا داراي چنين قابليتي بوده اند.منصوري خاطرنشان کرد: قرار است در فاز اول يک هزار روستا براي توسعه اشتغال در آنها، تهيه مواد اوليه و نحوه دسترسي به بازارهاي هدف مورد ارزيابي قرار گيرند.وي ادامه داد: در سال جاري اعلام شد که هر شخصي به عنوان کارآموز وارد فضاي کسب وکار شود از شمول قانون کار و تامين اجتماعي براي پرداخت حق بيمه خارج مي شود که اين موقعيت مهمي را براي مهارت آموزان فراهم مي کند.
    
    بانک ها شتاب بيشتري داشته باشند
    معاون توسعه کارآفريني و اشتغال وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي گفت: استان خوزستان در مرحله بررسي طرح ها و معرفي آنها به بانک ها سرعت خوبي داشته است اما اميدواريم بانک ها نيز در بررسي طرح ها و پرداخت تسهيلات شتاب بيشتري داشته باشند. منصوري با اشاره به اينکه مزيت هاي سرمايه گذاري استان در طرح اشتغال فراگير و روستايي شناسايي شده است، گفت: ظرفيت هاي هر شهرستان تفکيک و مشخص شده است که کدام يک داراي ارزش افزوده و قدرت ايجاد اشتغال بيشتري است.وي خاطرنشان کرد: انتظار داريم که تسهيلات و منابع اعتباري مربوط به طرح هاي اشتغال فراگير و روستايي به اولويت ها اختصاص يابد.منصوري ادامه داد: اکنون بيشتر طرح هايي که در حوزه کشاورزي ارائه مي شود طرح هاي سنتي است و کمتر شاهد ارائه طرح هاي مولد هستيم.
    وي با اشاره به اينکه کار شناسايي روستاهاي کانوني با هدف توسعه اشتغال در دستور کار قرار دارد، يادآور شد: اميدواريم با اجراي اين طرح شاهد جهت گيري اقتصادي و ايجاد اشتغال در روستاها باشيم. معاون وزير کار جمعيت بيکار خوزستان را عمدتا از قشر کم سواد دانست و تصريح کرد: برخلاف برخي استان ها که آمار فارغ التحصيلان دانشگاهي بالايي دارند، در استان خوزستان بيشتر بيکاران را جامعه کم سواد تشکيل مي دهد، از همين رو بايد به دنبال ايجاد کسب وکارهايي متناسب با اين قشر بود.وي ادامه داد: از سوي ديگر شاهد محدوديت در منابع آبي و منابع طبيعي هستيم به همين دليل بايد سهم اشتغال ناشي از خدمات افزايش يابد اگر چه تا اين لحظه از جهت گيري هاي انجام شده در اين خصوص رضايت نداشته ايم اما اميدواريم سهم اشتغال ناشي از خدمات بيشتر شود.منصوري به لزوم ايجاد اشتغال از طريق فناوري هاي نوين نيز تاکيد کرد و گفت: در کشور بسترهاي لازم براي توسعه آي تي فراهم شده و اکنون نوبت به توليد محتوا در اين حوزه رسيده است. در بحث اتصال به بازار و شرکت هاي بين المللي در منطقه اقدامات خوبي در استان انجام شده است.
    
    افزايش نظارت بر جهت گيري صحيح تخصيص منابع
    معاون توسعه کارآفريني و اشتغال وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي گفت: دقت و نظارت بر جهت گيري تخصيص منابع طرح هاي اشتغال زايي افزايش مي يابد تا انحراف در جهت گيري تخصيص اين منابع کمتر شود.منصوري اظهار کرد: به منظور روان سازي و ايجاد سرعت در بررسي طرح هاي اشتغال زايي طرح هايي که در شهرستان ها به تصويب مي رسند به صورت مستقيم به بانک ها ارجاع مي شوند. وي افزود: پيش از اين، اين طرح ها در کميته فني استان نيز مورد بررسي قرار مي گرفت ولي ديگر نياز نيست اين طرح ها در اين کميته هاي استاني بررسي شود.
    منصوري گفت: از اين پس فرآيند بررسي و تصويب طرح هاي اشتغال زايي با سرعت بيشتر و در يک ماه اجرايي مي شود ضمن اينکه کميته هاي استاني نظارت بيشتري بر روند اعطاي تسهيلات و روند کار اين طرح ها خواهند داشت.وي به تعريف طرحي براي جلوگيري از انحراف در مسير اختصاص تسهيلات اشتغال روستايي اشاره کرد و گفت: براي به انحراف نرفتن تسهيلات طرح نظارت و کنترل طرح را تعريف کرديم و در اين نظام طرح هاي اشتغال زايي بيشتر مورد بررسي قرار مي گيرند تا به درستي مشخص شود منابع در کجا هزينه مي شود و پيشرفت فيزيکي طرح ها چقدر است.معاون توسعه کارآفريني و اشتغال وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي تهيه بسته توسعه و تحول اشتغال براي شهرستان آبادان را خواستار شد و گفت: شهرستان آبادان و مناطق مختلف اطراف آن سند و صحنه هاي ارزشمند تاريخ دفاع مقدس هستند و دولت نگاه ويژه اي براي توسعه اشتغال منطقه در حال اجرا دارد.
    وي گفت: با کمک بخش خصوصي بازارچه مرزي اروندکنار و بازارچه يادمان بخش خصوصي فعال خواهد شد.
    مديرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعي خوزستان نيز گفت: نرخ بيکاري آبادان در سال ۹۰ در حدود ۲۴درصد بود که اين آمار در سرشماري سال ۱۳۹۵ به ۳/ ۱۴ درصد رسيده است.سيدنور محمدپور اظهار کرد: نرخ مشارکت اقتصادي در آبادان نيز به ۶/ ۳۴ درصد رسيده است که بيانگر افزايش فعاليت اقتصادي در اين شهرستان است و نکته جالب اينکه بيشتر اين فعاليت ها از سوي خانم ها محقق شده است.وي به اجراي طرح هاي ملي فراگير و روستايي در استان اشاره و اظهار کرد: ۷ درصد طرح هاي مصوب استان خوزستان با ۱۴۸ ميليارد ريال متعلق به آبادان است.
    بيکاري متفاوت در خوزستان / جمعيت نيازمند شغل در جنوب کشور آناليز شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4339 به تاريخ 7/3/97، صفحه 18 (استان ها)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بارآثار ديگري از "محمد علاف پور"

  مراعات محيط زيست در توليد نفت / مشعل بدون دود در منطقه نفتي بنگستان راه اندازي شد
محمد علاف پور، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  مديرعامل شركت برق منطقه اي خوزستان خبر داد : خوزستان رتبه اول در صرفه جويي برق
محمد علاف پور، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  برنامه اشتغال زايي براي خوزستان / سرپرست وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي مطرح كرد
محمد علاف پور، دنياي اقتصاد 19/6/97
مشاهده متن    
  راه اندازي چرخه توليد در بندر امام خميني (ره) / با حضور وزير راه ۱۰ طرح در منطقه ويژه اقتصادي امام خميني (ره) افتتاح شد
محمد علاف پور، دنياي اقتصاد 17/6/97
مشاهده متن    
  ارتقاي كيفيت حمل و نقل ريلي جنوب نيازمند سرمايه گذاري سنگين
محمد علاف پور، دنياي اقتصاد 14/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله آريا آترواسكلروز
شماره 2 (پياپي 70)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است