|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/7: استراحت بورس و ارز
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4655
دو شنبه 24 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4339 7/3/97 > صفحه 31 (آينده نگر بازار) > متن
 
 


استراحت بورس و ارز
نوسانات صعودي شاخص كل بازار سهام و نرخ دلار روز يكشنبه متوقف شد


يکي از روش هاي پيش بيني قيمت ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر اين اساس در اين صفحه روندهاي قيمتي بازارهاي مهم ايران و جهان به نمايش گذاشته شده اند. همچنين در متن مربوط به هر قسمت روند آتي قيمت ها براساس شواهد موجود پيش بيني شده اند.
    
    
    
بازار سهام
    استراحت شاخص پس از ۱۴ روز

    ديروز شاخص کل بورس پس از ۱۴ روز صعودي با افت ۱۶۸ واحدي (۱۸/ ۰ درصدي) مواجه شد. با وجود رشد آرام دلار رسمي از کف ۴۲۰۰ توماني، اما افت نفت با فشار بر پالايشي ها، «شبندر» و «کگل»، با شناسايي سود بيشترين تاثير منفي را بر شاخص داشتند. اما ديگر نماد سنگ آهني، «کچاد» با نرخ فروش مناسب بيشترين تاثير مثبت را بر شاخص داشت. شناسايي سود پس از رشد اکثر نمادهاي فلزات اساسي نزديک سقف مجاز روزانه، فشار بر فلزات اساسي را تشديد کرد. با وجود کاهش سودآوري لاستيکي ها در سال ۹۶، افزايش نرخ فروش محصولات در گزارش هاي ماهانه از جمله در «پکرمان» و «پسهند» رشد دسته جمعي اين نمادها را رقم زد. اما رقابت سنگين با محصولات وارداتي و تمايل به کسب سودهاي کوتاه مدت، پايداري رشد اين سهام را همانند ساير گروه هاي کوچک تر (از جمله انبوه سازي) دور از انتظار کرده است.
    
    
    
بازار ارز
    تشديد فضاي امنيتي بازار غيررسمي ارز

    ديروز هر دلار آمريکا بدون تغيير به نرخ 4211 تومان معامله شد. شاهد شرايط انتظاري براي راه اندازي سامانه «نيما» هستيم. در بازار غيررسمي، پس از دو بار تلاش ناکام دلار براي عبور از سقف 6300 توماني، در روزهاي اخير شاهد کم نوساني دلار زير سطح 6250 تومان بوديم. پيش تر دلار در بازار ارز مرزي پايين تر از دلار غيررسمي بود. بخشي از اختلاف قيمت به دليل پريميوم ريسک ناشي از فضاي امنيتي و غيرمجاز بودن معاملات ارزي در بازار غيررسمي بود. ديروز هشدارهاي جدي تر به معامله گران پشت خطي از طريق ارسال پيامک با کاهش حجم معاملات نرخ دلار غيررسمي را زير سطح ۶۲۵۰ تومان حفظ کرد. اما نرخ دلار مرزي با رشد همراه و همگرايي نرخ دلار دو بازار رقم خورد. افزايش دلار جهاني به سقف ۵ماهه با رشد تقاضاي آربيتراژي و احتمال کاهش صادرات نفت (درآمدهاي ارزي) بر بازار ارز اثرگذار است.
    
    
    
بازار سکه
    سيگنال بازار آتي به سکه

    ديروز هر سکه طرح جديد با رشد 18 هزار توماني به قيمت 2 ميليون و 41 هزار تومان معامله شد. در شرايط تعطيلي بازار طلاي جهاني و افت آرام دلار غيررسمي، سيگنال بازار آتي عامل حمايت از سکه شد. در بازار طلاي جهاني با وجود تعطيلي بازار آمريکا و انگليس در روز دوشنبه، روند شاخص دلار و احتمال افزايش نرخ بهره در نشست ژوئن مي تواند حمايت کف ۱۳۰۰ دلاري را بشکند. روند بازارهاي سهام نيز بر طلا اثرگذار است. در بازار غيررسمي دلار، شاهد کم نوساني دلار زير سطح ۶۲۵۰ تومان بوديم. اما رشد نرخ دلار در مناطق مرزي سيگنالي براي چشم انداز افزايشي نرخ دلار است. بنابراين در بازار آتي سکه قيمت سکه با سررسيد تير در کانال ۲ ميليون و ۱۰۰ هزار توماني قرار داشت. همچنان ترديدها نسبت به طلاي جهاني و عرضه سکه هاي پيش فروش شده فشار را بر سکه حفظ کرده است.
    
    
    
بازار طلاي جهاني
    ترديد در حمايت کف 1300 دلاري

    هر اونس طلاي جهاني با رشد هفتگي 72/ 0 درصدي همراه شد. رشد يورو و بازگشت ريسک هاي ژئوپليتيک و ريسک جنگ تجاري با افت شاخص دلار از سقف ۵ماهه طلا را از کف ۱۲۸۱ دلاري به بالاتر از ۱۳۰۰ دلار رساند. اما چشم انداز افزايش نرخ بهره در نشست ژوئن فدرال رزرو، مقاومت سقف تکنيکال ۱۳۰۷ دلاري را در برابر طلا تشديد کرد. روز جمعه با افت پوند به کف ۵ ماهه با نگراني ها نسبت به کند شدن رشد اقتصادي انگليس و ريسک هاي ناشي از «برگزيت» شاخص دلار به سقف ۵ماهه و طلا به کف ۱۳۰۰ دلاري نزديک شد. با وجود تعطيلي بازارهاي آمريکا و انگليس روز دوشنبه، بازبيني GDP سه ماه اول ۲۰۱۸ و آمار اشتغال آمريکا مورد توجه است. در نظرسنجي هفتگي کيتکو (از ۱۸ کارشناس) ۱۱ نفر روند صعودي، ۴ کارشناس حرکت نزولي و ۳ نفر حرکت خنثي را پيش بيني کردند.
    
    
    
بازار اوراق مسکن
    نوسانات صعودي آمار مسکن در ارديبهشت

    ديروز شاخص کل بورس با رشد ۴/ ۲ درصدي به قيمت ۶۴ هزار و ۴۷۰ تومان معامله شدند. پس از افت قيمت «تسه»ها مطابق روال ماه هاي اخير در ابتداي ماه تا کف ۶۲ هزار توماني روز شنبه، ديروز شناسايي کف قيمتي و رشد آرام تقاضا قيمت اوراق را نزديک ميانگين ۶۵ هزار تومان قرار داد. در گزارش مسکن بانک مرکزي رشد ۷/ ۲۷۸ درصدي تعداد معاملات مسکن تهران نسبت به فروردين نشان داده شده است. اما پيش تر در اسفند شاهد افت ۳۳ درصدي و در فروردين افت ۵۹ درصدي تعداد معاملات مسکن ماهانه بوديم. همچنين پس از افت ۲ درصدي ميانگين قيمت مسکن در فروردين، در ارديبهشت رشد ۲/ ۸ درصدي ميانگين قيمت مسکن ماهانه و رشد ۸/ ۳۴ درصدي نسبت به سال گذشته رقم خورد. بنابراين به نظر مي رسد خروج معامله گران از لاک احتياطي با نزديک شدن به تابستان رشد تدريجي «تسه»ها را به دنبال داشته باشد.
    
    
    

     بازار نفت
    چشم انداز تشديد تنش اوپک و غيراوپک

    هر بشکه نفت خام آمريکا پس از ۲ هفته صعودي با افت ۸/ ۴ درصدي مواجه شد. چشم انداز افزايش عرضه از سوي روسيه و عربستان پس از ۱۷ ماه، در پايان نشست سن پترزبورگ افت ۲/ ۴ درصدي WTI را طي ۲ روز از سقف ۵/ ۳ ساله رقم زد. خالد الفالح، وزير انرژي عربستان در مورد تغيير رويه عربستان (که پيش تر تمايل به افزايش قيمت نفت به ۸۰ دلار داشت) اظهار کرد در پاسخ به ترامپ که اوپک را به «بالا نگه داشتن مصنوعي قيمت نفت» متهم کرد، اوپک و متعهدانش (۲۴ کشور) قصد رساندن پايبندي به توافق به ۱۰۰ درصد (از ۱۵۲ درصد در آوريل) را دارند. امري که مي تواند تشديد تنش ها در نشست آتي اوپک در ژوئن را رقم بزند. رشد (۱۵ موردي) تعداد دکل هاي نفتي شيل و حرکت شاخص دلار در سقف ۵ ماهه نيز فشار بر نفت را تشديد کرد.
    
    استراحت بورس و ارز / نوسانات صعودي شاخص كل بازار سهام و نرخ دلار روز يكشنبه متوقف شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4339 به تاريخ 7/3/97، صفحه 31 (آينده نگر بازار)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه آرشيو رازي
شماره 2 (پياپي 7402)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است