|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/7: تسهيل واردات كالاهاي توقيفي در گمرك
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4339 7/3/97 > صفحه 26 (بازار ديجيتال) > متن
 
 


تسهيل واردات كالاهاي توقيفي در گمرك
وزارت صنعت، معدن و تجارت و اتاق بازرگاني ايران تشكيل جلسه دادند    دنياي اقتصاد : واردکنندگان کالاهاي کامپيوتري مي توانند از کمک هاي دولت براي ترخيص کالاهايشان که در انبارهاي گمرک باقي مانده اند استفاده کنند. از ابتداي سال جديد بسياري واردکنندگان کالاهاي کامپيوتري به دليل نوسانات نرخ ارز نتوانستند کالاهايشان را وارد يا حتي از گمرک ترخيص کنند و اين مساله به کاهش برخي کالاهاي ضروري در بازار و افزايش روز به روز قيمت ها انجاميد. تا آنجا که به گفته رئيس اتحاديه رايانه تهران حالا قيمت کالاهاي کامپيوتري تا مرز ۵۰درصد افزايش رسيده است. اعتراضات اما در اين زمينه به برگزاري جلساتي ميان اتحاديه کامپيوتر تهران، اتاق اصناف ايران و وزارت صنعت، معدن و تجارت منجر و ماحصل آن قول مساعد دولت براي کمک به واردکنندگان براي تسهيل روند ترخيص کالا در گمرک شده است.
    
    تسهيل واردات کالاهاي توقيفي در گمرک
    مهدي ميرمهدي، رئيس اتحاديه رايانه تهران در اين باره به «دنياي اقتصاد» مي گويد:« در يک ماه اخير بسياري از واردکنندگان با ما تماس گرفته و از متوقف شدن کالاهايشان در گمرک خبر دادند بسياري از آنها کالاهايي با عنوان ۱۰ يا ۲۰ درصدي در گمرک دارند به اين معنا که ۱۰ يا ۲۰ درصد از مبلغ کلي کالا را به شرکت مبدا پرداخت کرده و ۸۰درصد باقي را به صورت اعتباري بايد پرداخت کنند و متوقف ماندن همين دست از کالاها به متضرر شدن افراد به شرکت هاي مبدا و کاهش بي سابقه کالا در بازارمنجر شده است. به گفته او براي طرح همين مساله و يافتن راه حلي در اين زمينه اتاق بازرگاني ايران با بانک مرکزي جلسه اي با حضور وزير صنعت برگزار کرد. حالا قرار است کساني که با چنين مشکلي روبه رو هستند و کالايشان در گمرک با هزينه هاي نگهداري از انبار مواجه شده است اسامي شان را به اتاق اصناف ايران اعلام کنند. به گفته ميرمهدي اين افراد و حتي کساني که کالا در حال تحويل از کشور سازنده يا کشور ثالث دارند تا آخر هفته جاري مهلت دارند مدارک خود را به اتحاديه کامپيوتر تهران ارائه کنند تا دستور لازم براي همکاري در زمينه ترخيص کالاهايشان صورت گيرد. او گفت که بعد از سال جديد ۲۹ فروردين ماه گذشته نزديک به ۸۰ تا ۹۰ نفر با چنين مشکلاتي مواجه شدند که برخي از آنها به تدريج مشکلات خود را از راه هاي متفاوتي حل کردند.
    
    بازار رايانه خالي است
    اگرچه انتظار مي رفت کاهش تعرفه واردات لپ تاپ، کاهش قيمت را در پي داشته باشد، ولي با نوسانات نرخ ارز نه تنها قيمت ها افزايش يافت بلکه از طرفي کالاها با نرخ آزاد قبلي اجازه ترخيص نيافتند و اين بازار با چالش قيمتي و کمبود کالا روبه رو شد. به گزارش «ايسنا»، شيريني خبر کاهش نرخ تعرفه واردات لپ تاپ از ۱۵ به پنج درصد که منجر به کاهش قيمت اين کالا مي شد، مدت زيادي طول نکشيد. درحالي که با افزايش تعرفه ها قدرت خريد مردم کاهش پيدا کرده و اتحاديه صنف فناوران رايانه وعده داده بود اين موضوع از ارديبهشت ماه عملي شود تا کالاي IT دوباره در سبد خانوار قرار گيرد، نوسانات نرخ ارز، تاثير اين کاهش تعرفه را خنثي کرد و اکنون نه تنها لپ تاپ ارزان نشده، بلکه به گفته متقاضيان برخي از انواع آن در بازار به زحمت يافت مي شود.
    
    تاثيري که کاهش تعرفه به کاهش قيمت لپ تاپ نگذاشت
    پيش از اين تعرفه واردات لپ تاپ به خاطر وجود تنها يک توليدکننده داخلي از پنج درصد که کف تعرفه ممکن است، به ۱۵ درصد افزايش پيدا کرد؛ همين مساله باعث افزايش جهشي قيمت لپ تاپ و وسايل جانبي آن شد، زيرا عمده بازار اين محصول از طريق واردات تامين مي شود. اما با کاهش استقبال مشتريان از بازار خريد لپ تاپ، مذاکراتي از طرف واردکنندگان و اتحاديه فناوران رايانه براي کاهش تعرفه انجام شد که نهايتا اوايل فروردين امسال اتفاق افتاد. نوسان جهشي نرخ ارز در روزهاي ابتدايي سال، تلاش ها براي کاهش قيمت لپ تاپ را خنثي کرد. لپ تاپ محصولي وارداتي است که مستقيما با استفاده از ارز خريداري مي شود و با گران شدن دلار نيز طبيعتا کاهش قيمتي در اين کالا اتفاق نمي افتد. از طرفي محصولاتي که پيش از اين وارد شده اند هم پشت سد گمرک ماندند و اجازه ترخيص به آنها داده نشد، زيرا گمرک ايران با تک نرخي شدن ارز، تنها ثبت سفارش و ترخيص کالا با شرايط بانکي را مي پذيرد؛ بنابراين در چنين شرايطي احتمال کمبود اين کالا در بازار وجود دارد.
    
    افزايش ۵۰ درصدي قيمت کالاهاي IT
    در اين زمينه سيدمهدي ميرمهدي رئيس صنف اتحاديه فناوران رايانه، با اشاره به تاثير افزايش قيمت دلار بر بازار کالاهاي IT بيان کرد: در يک ماه اخير کالاهاي IT بالغ بر ۵۰ درصد افزايش قيمت داشته و حتي پس از افزايش قيمت دلار، باز هم افزايش قيمت داشتيم. صرفا به دليل اينکه ثبت سفارش اين کالاها از همان زمان اعلام دلار ۴۲۰۰توماني در ۲۰ فروردين، متوقف شد و واردکنندگان ما نتوانستند چه با دلار ۴۲۰۰ تومان و چه قيمتي بالاتر کالا وارد کنند. وي در ادامه بيان کرد: بانک مرکزي اعلام کرده واردکنندگان تنها بايد از طريق سيستم بانکي وارد شوند و حق ندارند واردات را از طريق بدون انتقال ارز و اعتبار مدتي هم انجام دهند. در صورتي که در صنف ما بعضا از سه تا ۶ ماه از اعتبار مدتي استفاده مي کردند اما الان ديگر نمي توانند از اين اعتبار استفاده کنند. بحث با بانک مرکزي و مسوولان وزارت صنعت است تا کاري کنند کساني که مي توانند از اعتبارشان استفاده کنند و اجازه ترخيص کالا دهند.
    
    کالاها در بازار رو به اتمام است
    ميرمهدي با بيان اينکه کالاها اجازه ترخيص از گمرک دارند، افزود: حتي وقتي فروشنده تاييد کند پولش را گرفته و کالا مجاز است از گمرک ترخيص شود، اين اتفاق به دليل دستور بانک مرکزي و وزارت صنعت نمي افتد. در صورتي که اگر اين کالاها وارد بازار شوند مطمئنا به ثبات بهتري مي رسند و آرامش بيشتري خواهند داشت. ما اخطار داديم اگر اين امکانات را در اختيار واردکنندگان نگذارند تا نهايتا ۱۵ خرداد کالا داريم که اين موضوع در بازار هم مشهود است و برخي کالاها به انتهاي بار خود رسيده اند. تا ۱۵ خرداد هم بسياري از کالاها که در انبار بوده، به کف انبار مي رسد. وي همچنين خاطرنشان کرد: در حال حاضر متاسفانه علاوه بر افزايش قيمت کالا، مساله افزايش روند بيکاري وجود دارد؛ زيرا شرکت ها درآمدي ندارند و نمي توانند هزينه هايشان را تامين کنند و مجبور به تعديل نيرو هستند. اين موضوع از دو طرف به صنف ما ضربه مي زند. زيرا ممکن است به لحاظ فني چندين سال روي اين افراد سرمايه گذاري شده باشد و آنها کار را مي شناسند. اگر بخواهند از کار خارج شوند آسيب وارد مي شود. به نظر مي رسد بازار کامپيوتر با تصميمات جديد دولت روند رو به رشد خود را در ماه هاي آتي از سر بگيرد.
    
    تسهيل واردات کالاهاي توقيفي در گمرک / وزارت صنعت، معدن و تجارت و اتاق بازرگاني ايران تشکيل جلسه دادند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4339 به تاريخ 7/3/97، صفحه 26 (بازار ديجيتال)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مهندسي عمران مدرس
متن مطالب شماره 1 (پياپي 1901)، فروردين و ارديبهشت 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است