|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/7: از گوشه و كنار
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4339 7/3/97 > صفحه 26 (بازار ديجيتال) > متن
 
 


از گوشه و كناراينتل المپيک توکيو را هوشمند مي کند
    خبرگزاري مهر : در جريان برگزاري کنفرانس توسعه دهندگان هوش مصنوعي شرکت اينتل، برنامه هاي اين شرکت براي استفاده از فناوري مذکور براي برگزاري هر چه بهتر اين رقابت ها اعلام شد. اينتل همچنين از توسعه دهندگان مختلف و شرکت هاي همکار خواست تا ايده هاي خود را براي ارتقاي کيفيت فناوري هاي مورد استفاده در رقابت هاي المپيک توکيو ۲۰۲۰ اعلام کنند.
    توسعه دهندگان و شرکت هاي فناوري سه هفته فرصت خواهند داشت تا ايده هاي خود را براي ارتقاي برگزاري رقابت هاي المپيک ۲۰۲۰ با استفاده از هوش مصنوعي به شرکت اينتل اعلام کنند. بهبود تجارب قهرمانان ورزشي و تماشاگران اين رقابت ها، تسريع در پيشبرد فرآيندهاي حرفه اي و اداري المپيک از مسائل عملياتي گرفته تا امور لجستيکي، بهبود شيوه هاي مشاهده و پخش رقابت هاي المپيک با استفاده از هوش مصنوعي از جمله حوزه هايي است که علاقه مندان مي توانند طرح هاي خود را در ارتباط با آنها ارائه کنند. اينتل تمامي ايده هاي دريافتي را صرف نظر از ميزان دربرگيري، حوزه کاربردي يا مليت افراد ارسال کننده بررسي مي کند و به صاحب برترين ايده ۱۰ هزار دلار جايزه پرداخت خواهد کرد. اين شرکت نيز قصد دارد از هوش مصنوعي براي بهبود ناوگان هاي محلي حمل ونقل، سيستم ثبت نام براي حضور در استاديوم ها، ارتقاي نحوه پخش چندرسانه اي رقابت هاي گوناگون، کمک به آماده سازي بهتر قهرمانان ورزشي و ... استفاده کند. البته جزئيات چنداني در اين زمينه ها به طور عمومي اعلام نشده است.
    
    
    توليد پهپاد براي حمل سربازان زخمي و سانحه ديدگان حوادث طبيعي
    خبرگزاري مهر : تا به امروز پهپادها بيشتر براي عمليات گشت زني و نظارت و کنترل مورد استفاده بوده اند، اما به زودي از آنها براي حمل سربازان زخمي و نجات يافتگان از سيل و زلزله نيز استفاده خواهد شد. شرکت تاکتيکال روباتيکس پهپادي به نام کورمورانت توليد کرده که با توجه به ويژگي هايش مي تواند کاربردهاي متنوعي در حوزه هاي نظامي، صنعتي و غيرنظامي پيدا کند. اين پهپاد تک موتوره قادر به برخاستن و فرود خودکار بوده و تقريبا مي تواند روي هر سطحي فرود آيد و در بدترين شرايط آب و هوايي نيز به حرکت خود ادامه دهد.
    دو ملخ اين پهپاد برخلاف هليکوپتر در دو سوي آن قرار دارد که حرکت افقي و عمودي سريع آن را تسهيل مي کند. براي اين پهپاد دو ملخ چرخان کوچک تر هم در زير دم آن براي تسهيل حرکت در نظر گرفته شده است. جثه کوچک اين پهپاد حرکت آن در لابه لاي درختان جنگلي، در ميان ساختمان ها و سيم ها و حتي لابه لاي شکاف کوهستان ها را ممکن مي کند. اين در حالي است که هليکوپترها قادر به چنين کاري نيستند. اين پهپاد قادر به حمل حداکثر ۴۴۰ کيلوگرم بار است و محيط داخلي آن به گونه اي طراحي شده که در آن واحد قادر به جابه جايي دو انسان زخمي يا آسيب ديده و همين طور مقداري بار باشد. کنترل اين پهپاد از فاصله حداکثر ۸۰ کيلومتري ممکن بوده و در پروازهاي آزمايشي در يک بازه زماني ۲۴ ساعته حداکثر ۵/ ۶ تن بار توسط آن جابه جا شده است. زمان عرضه و قيمت نهايي اين پهپاد مشخص نيست.
    
    
     توليد هارد ۲ هزار گيگابايتي براي کپي فايل ها بدون نياز به رايانه
    خبرگزاري مهر : بسياري از افراد دوست دارند به سرعت و بدون نياز به استفاده از رايانه، فايل هاي ذخيره شده روي گوشي و دوربين و غيره را به يک هارد يا ابزار ذخيره سازي منتقل کنند. عرضه يک هاردديسک ضدضربه جديد توسط شرکت LaCie از زيرمجموعه هاي سي گيت اين مشکل را برطرف کرده است. اين هارد تازه که کوپايلوت نام دارد با اتصال مستقيم به وسايل الکترونيک حافظه آنها را تخليه کرده و داده هاي ذخيره شده روي آنها را بر روي خود کپي مي کند.
    هارد يادشده خود داراي باتري است و امکان دريافت اطلاعات کارت هاي حافظه اس دي را هم به طور مستقيم دارد. پورت هاي USB ۳ Type-C و Type-، نمايشگر ساده و پورت هاي USB-C و Micro USB و کابل هاي اتصال به گوشي و دوربين از جمله ابزار جانبي اين محصول است. ظرفيت اين هارد ديسک ۲ هزار گيگابايت است که ۸ برابر بيشتر از هارد ديسک هاي ۲۵۶ گيگابايتي موجود در بازار است. قيمت اين محصول هم ۳۵۰ دلار است که به طور متوسط ۵۰ دلار ارزان تر از هاردديسک هاي ۲۵۶ گيگابايتي عادي است. سازگاري با شبکه هاي واي – فاي، امکان تهيه سريع نسخه پشتيبان از اطلاعات گوشي و تبلت با استفاده از يک برنامه خاص تلفن همراه و امکان پخش مستقيم محتواي ذخيره شده روي آن بر روي تلويزيون از جمله ديگر مزاياي اين هارد است.
    
    
     چاپ سه بعدي اندام هاي بدن در چارچوب هايي از جنس شکر
    ايسنا : پژوهشگران آمريکايي در نظر دارند چاپ سه بعدي سلول ها و بافت هاي انسان را در چارچوبي از شکر انجام دهند. شکر، به خاطر طعم شيرين خود هميشه مورد علاقه بسياري افراد بوده است اما شايد اکنون، قابليت حل شدن شکر در مايع، به استفاده از آن در چاپ سه بعدي منجر شود.
    در حقيقت، همين ويژگي ها که موجب مي شوند بتوان از شکر براي آشپزي و طراحي استفاده کرد، کاربرد آن را در علم نيز ممکن مي سازند. «دانشگاه ايلينوي در اربانا-شمپين»(UIUC) در آمريکا، اعلام کرده است که «متيو گلبر»(Matthew Gelber)، فارغ التحصيل دکترا و «روهيت بهارگاوا» (Rohit Bhargava)، استاد مهندسي زيستي اين دانشگاه، نوعي چاپگر سه بعدي ابداع کرده اند که مي تواند ساختارهاي زيستي را با استفاده از شکر چاپ کند. درست است که چاپگرهاي سه بعدي ديگري هم وجود دارند که با شکر کار مي کنند اما در اين چاپگر، از جايگزيني براي شکر استفاده شده که از چغندر به دست مي آيد. ساختار شکر، هنگام ذوب و چاپ شدن، سرد و سفت مي شود و چارچوب محکمي به وجود مي آورد که موجب مي شود اين ساختار، براي ساخت ابزار مورد نظر و حوزه هاي مربوط به سلامتي مانند مهندسي زيستي و پژوهش در مورد سرطان، کارآمد باشد. گروه پژوهشي اين دانشگاه، در طراحي چاپگر خود، از تنظيمات بسيار خاصي استفاده کردند. اين چاپگر، با کنترل دقيق سرعت، دما و فشار مي تواند نوارهاي پيچيده ايزومالت و لوله هايي را توليد کند که بدون سوزاندن شکر يا ايجاد ساختارهاي بسيار شکننده، ساختارهاي آلي را شبيه سازي مي کنند. پس از پرورش بافت در چارچوب چاپ شده، شکر به آساني حل مي شود و ساختار آلي شکل گرفته را به جا مي گذارد.
    از گوشه و كنار
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4339 به تاريخ 7/3/97، صفحه 26 (بازار ديجيتال)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه پرستاري كودكان
متن مطالب شماره 4 (پياپي 504)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است