|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/7: دو دستگي در آپارتمان هاي فروشي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4339 7/3/97 > صفحه 7 (مسكن و عمران) > متن
 
 


دو دستگي در آپارتمان هاي فروشي
«دنياي اقتصاد» از تغيير «چهره» فايل هاي فروش در بازار مسكن گزارش مي دهد    
    دنياي اقتصاد : بروز نوعي دو دستگي در ميان فايل هاي فروش آپارتمان منجر به شکل گيري دو سناريوي متفاوت درخصوص وضعيت بازار تابستانه معاملات مسکن شده است.
    بررسي هاي «دنياي اقتصاد» از کم و کيف بازار معاملات مسکن در مقطع زماني فعلي نشان مي دهد طي روزهاي اخير تغيير شکل محسوس در نحوه عرضه واحدهاي مسکوني به بازار فروش، دو سناريوي «خوش بينانه» و «بدبينانه» درخصوص آينده محتمل بازار مسکن در فصل طلايي جابه جايي ها-تابستان-ايجاد کرده است که فعالان بازار ملک تحقق هرکدام از اين سناريوها را منوط به نتايج کارنامه بازار مسکن در خردادماه عنوان مي کنند. عمده فعالان بازار مسکن معتقدند افزايش يا کاهش حجم معاملات مسکن در خردادماه مي تواند جهت بازار مسکن در فصل تابستان را تعيين کند، با اين حال احياي يک برچسب غايب در بخش قابل توجهي از آگهي هاي مربوط به فروش آپارتمان هاي مسکوني هم اکنون مرزبندي تازه اي را در بازار عرضه مسکن ايجاد کرده و موجب تفکيک واحدها به دو دسته شده است. در حالي که غيبت «برچسب اعلام قيمت مقطوع» در متن حجم قابل توجهي از آگهي ها وفايل هاي فروش مسکن در دوره رکود بازار مسکن – تقريبا از نيمه سال ۹۲ تا اواخر سال ۹۵ –محسوس بود و تقريبا از نيمه دوم سال گذشته همزمان با ورود بازارمسکن به فاز رونق به تدريج پررنگ تر شد اما هم اکنون اين برچسب مهم که دربردارنده قيمت مقطوع آپارتمان هاي عرضه شده به بازار فروش است، بار ديگر طي روزهاي اخير به عنوان مهم ترين ويژگي آگهي ها و عمده فايل هاي فروش آپارتمان ها احيا شده است.
    به گزارش «دنياي اقتصاد»، در دوره رکود مسکن عمده فايل هاي ارائه شده به بازار فروش ملک فاقد برچسب قيمت مقطوع بودند؛ مالکان واحدهاي مسکوني عرضه شده به بازار فروش در دوره رکود براي جذب مشتري و فروش سريع تر واحدها معمولا از اعلام قيمت مقطوع آپارتمان ها در آگهي ها خودداري کرده و ترجيح مي دادند با خودداري از اعلام قيمت در اولين گام از فرآيند بازاريابي ملکي تعداد بيشتري از متقاضيان را به بازديد و خريد آپارتمان موردنظر ترغيب کنند. اين در حالي است که طي روزهاي اخير تغيير چهره محسوس در فايل هاي فروش مسکن حاوي اطلاعات مربوط به واحد عرضه شده به بازار فروش، رو به فراگير شدن است و بسياري از مالکان آپارتمان هاي عرضه شده به بازار اقدام به اعلام قيمت مقطوع در متن آگهي ها وفايل ها مي کنند. بازگشت برچسب قيمت به متن آگهي ها و فايل هاي فروش آپارتمان هاي مسکوني که وجود يا حذف آن از آگهي ها دربردارنده معنا و مفهوم خاصي از شرايط بازار است، موجب ايجاد نوعي دو دستگي بين فايل هاي فروش مسکن در روزهاي اخير شده است؛ يک دسته از آپارتمان هاي عرضه شده به بازار مسکن واحدهايي هستند که «با برچسب قيمت مقطوع» به بازار عرضه شده اند؛ سهم اين دسته از فايل هاي فروش طي روزهاي اخير افزايش يافته و هم اکنون نيز در حال افزايش است. دسته دوم نيز آگهي ها يا فايل هايي هستند که «بدون برچسب قيمت» به بازار عرضه شده اند؛ هر چند عدم درج قيمت در اين دسته از آگهي ها و براي اين گروه از واحدها نيز عمدتا ناشي از تعيين شرايط خاص قيمتي-انتظار براي فروش با سطح بالاتر قيمت در املاک نوساز و. . . - از سوي مالکان و عدم تمايل براي اعلام عمومي آن است. بسياري از واحدهاي مسکوني نوساز و يا واحدهاي مسکوني که با مواد مرغوب تر احداث شده اند، هم اکنون با قيمتي بالاتر از سطح عرف قيمت آپارتمان هاي فروشي در منطقه اي که در آن واقع شده اند به بازار عرضه مي شوند و مالکان اين واحدها براي جذب مشتريان بيشتر فعلا از اعلام قيمت مقطوع در متن آگهي هاي فروش خودداري مي کنند. اين در حالي است که هم اکنون عمده فايل هاي فروش مسکن در بازار مناطق مصرفي و پرتقاضا به خصوص آپارتمان هاي کوچک متراژ و ميان متراژ جزو دسته اول محسوب مي شوند و در متن آگهي فروش آنها قيمت مقطوع اعلام شده است.
    «قيمت» اولين و مهم ترين جزء کليدي اطلاعات مربوط به فايل فروش آپارتمان است؛ اين در حالي است که اواخر سال گذشته عمده فايل ها در غيبت اين جزء مهم تنها با ارائه مشخصات مربوط به مساحت، منطقه، سن بنا و طبقه اي که واحد در آن واقع شده است آگهي مي شد؛ اما طي روزهاي اخير اعلام قيمت مقطوع، احيا شده و در حال فراگير شدن در عمده فايل هاي فروش آپارتمان است.
    بررسي هاي «دنياي اقتصاد» بر مبناي اظهارات واسطه هاي ملکي شهر تهران و همچنين تحقيقات ميداني انجام شده نشان مي دهد بازگشت برچسب قيمت مقطوع به آگهي ها وفايل هاي فروش واحدهاي مسکوني طي روزهاي اخير که منجر به ايجاد تغيير شکل محسوس در عمده فايل ها شده است، دست کم مي تواند ۸ علت عمده داشته باشد که اين علل هشت گانه ذيل دو سناريوي رفتاري درباره آنچه باعث شده سمت عرضه مجددا اقدام به اعلام قيمت مقطوع آپارتمان در فايل هاي فروش کند، قرار دارد. بر اين اساس، هم اکنون دو سناريوي خوش بينانه و بدبينانه تحت تاثير تغيير شکل محسوس در نحوه عرضه واحدهاي مسکوني به بازار مسکن درباره آينده کوتاه مدت بازار ملک مطرح است که فعالان بازار مسکن آن را منوط به نتايج کارنامه خردادماه بازار معاملات ملک مي دانند. بر مبناي سناريوي خوشبينانه، اعلام قيمت هاي مقطوع در متن آگهي هاي فروش واحدهاي مسکوني ناشي از اين است که فروشنده هاي با سابقه حضور در بازار طي ماه هاي اخير از طرز اعلام قيمت پيشنهادي واحدهاي مسکوني در ماه هاي اخير درس عبرت گرفته اند و قصد فروش واحدهاي مسکوني با قيمت ثابت در طول دوره فايلينگ(مدت زمان انتظار براي فروش) را دارند؛ در ماه هاي اخير دستکاري مکرر قيمت فروش، در مناطقي از شهر تهران به خصوص مناطق مصرفي همچون ۲، ۴ و ۵ شيوع پيدا کرده بود و روز به روز اين شيوه ضد رونق در بازار، به محله هاي بيشتر و تعداد بيشتري از فايل ها سرايت مي کرد.
    دو دستگي در آپارتمان هاي فروشي / «دنياي اقتصاد» از تغيير «چهره» فايل هاي فروش در بازار مسکن گزارش مي دهد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4339 به تاريخ 7/3/97، صفحه 7 (مسكن و عمران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 47 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
شماره 1 (پياپي 801)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است