|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/7: ردپاي دستمزد و ارز در PPI
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4339 7/3/97 > صفحه 6 (خبر) > متن
 
 


ردپاي دستمزد و ارز در PPI
بررسي گزارش منتشر شده از سوي مركز آمار نشان مي دهد


دنياي اقتصاد : بر مبناي گزارش منتشر شده از سوي مرکز آمار ايران شاخص بهاي توليدکننده در فصل زمستان سال گذشته با ۷/ ۳ درصد افزايش نسبت به فصل پاييز، به ۷/ ۲۵۱ واحد رسيد. اين رشد در حالي اتفاق افتاده که رشد فصلي شاخص قيمت توليدکننده فصل زمستان در ۴ سال قبل از ۹۶ همواره منفي يا نزديک به صفر بوده است. در مقياس نقطه به نقطه نيز شاخص قيمت توليدکننده در فصل زمستان ۹۶ نسبت به فصل مشابه سال قبل از آن حدود ۳/ ۱۷ درصد افزايش يافته است.
    اين رشد در حالي اتفاق افتاده که ميانگين رشد نقطه به نقطه شاخص قيمت توليدکننده فصل زمستان در ۴ سال قبل از آن حدود ۱۰ درصد بوده است. رشد شاخص قيمت مصرف کننده در مقياس فصلي در زمستان گذشته ۳ درصد و در مقياس نقطه به نقطه حدود ۹ درصد بوده است. بنابراين در هر دو مقياس، تورم توليدکننده بيشتر از تورم مصرف کننده بوده و شکاف آن در مقياس نقطه به نقطه بالنسبه بيشتر بوده است. به نظر مي رسد سه متغير«قيمت هاي جهاني»، «افزايش حداقل دستمزد بيشتر از تورم» و «رشد نرخ ارز در نيمه دوم سال گذشته» افزايش شاخص قيمت در زمستان سال گذشته نسبت به زمستان ۹۶ را توجيه مي کند. البته علت شکاف مثبت PPI نسبت به CPI را مي توان به موجودي انبار و تاخير اثر تورم توليدکننده بر تورم مصرف کننده نسبت داد.
    
    زنجيره هاي مختلف عرضه
    مرکز آمار گزارش فصلي خود از شاخص قيمت توليدکننده در زمستان سال گذشته را منتشر کرد. اين گزارش ميانگين تغييرات قيمتي را که توليدکنندگان بابت عرضه کالاها و خدمات به عمده فروشي ها، دريافت مي کنند را به تصوير مي کشند. توليدکننده مواد اوليه، نيروي کار و سرمايه را از بازار دريافت کرده و با ترکيب اين عوامل، محصول خود را توليد مي کند. در گام بعدي اين توليدات را به زنجيره هاي بعدي شامل عمده فروش و خرده فروشان تحويل داده تا در نهايت به مصرف کننده نهايي برسد. شاخص قيمت توليدکننده در مرحله تحويل کالا به عمده فروشان محاسبه مي شود. در حالي که شاخص قيمت مصرف کننده در مرحله تحويل کالا به مصرف کننده نهايي محاسبه مي شود، بنابراين شاخص قيمت توليدکننده هزينه هاي عوامل توليد از جمله دستمزد، مواد اوليه و هزينه تامين سرمايه را روايت مي کند در حالي که شاخص قيمت مصرف کننده علاوه بر هزينه هاي فوق، هزينه هاي واسطه اي را نيز شامل مي شود. شاخص قيمت توليدکننده از يک طرف براي سرمايه گذاران و سهامداراني که به دنبال تعيين بازدهي در بازار کالاها هستند مفيد است و از طرف ديگر، مقايسه آن با شاخص قيمت مصرف کننده سهم زنجيره هاي مختلف عرضه از تورم در اقتصاد کلان را تعيين مي کند. به تعبيري ديگر مقايسه اين دو شاخص جنس تورم در هر دوره را توضيح مي دهد.
    
    رشد قابل توجه PPI
    بر مبناي گزارش مرکز آمار شاخص کل قيمت توليدکننده که در فصل پاييز سال قبل معادل ۷/ ۲۴۲ واحد بود در فصل زمستان به عدد ۷/ ۲۵۱ افزايش يافت. به اين معني که در فصل زمستان شاخص قيمت توليدکننده تورم فصلي ۷/ ۳ درصدي را تجربه کرده است. رشد شاخص قيمت توليدکننده در زمستان ۹۶ نسبت به شاخص قيمت در فصل مشابه سال قبل که تورم نقطه به نقطه را روايت مي کند، معادل ۳/ ۱۷ درصد بوده است. مقايسه تورم فصلي و نقطه به نقطه دو شاخص قيمت مصرف کننده و توليدکننده جنس تورم در بازه مورد بررسي را مشخص مي کند. ميانگين شاخص قيمت مصرف کننده در زمستان ۹۶ معادل ۵/ ۱۱۳ واحد بوده است که ۳ درصد نسبت به ميانگين شاخص قيمت در فصل قبل از آن افزايش يافته است. به علاوه رشد نقطه به نقطه شاخص قيمت مصرف کننده براي فصل زمستان معادل ۹ درصد بوده است. بنابراين نرخ تورم توليدکننده در هر دو مقياس فصلي و نقطه به نقطه بيشتر از نرخ تورم مصرف کننده بوده است. شکاف مثبت تورم توليدکننده از تورم مصرف کننده در مقياس نقطه به نقطه بيشتر از مقياس فصلي بوده است. اينکه در هر دو مقياس شکاف تورم توليدکننده مثبت بوده حاکي از آن است که علت عمده افزايش شاخص قيمت مصرف کننده افزايش قيمت در اولين زنجيره توليد بوده است. به عبارت ديگر علت عمده تورم در سال گذشته سه عامل نرخ دستمزد، مواد اوليه و نرخ سودبانکي بوده است. سال گذشته نرخ رشد دستمزد بيشتر از تورم سالانه بوده، به همين دليل از اين حيث دستمزد عامل فزاينده تورم توليدکننده در سال قبل بوده است. هزينه مواد اوليه نيز از نرخ ارز و تورم داخلي تبعيت مي کند. به همين دليل افزايش نرخ ارز در نيمه دوم سال گذشته فشار رو به بالاي تورم توليدکننده روي تورم مصرف کننده را نمايندگي مي کند. هزينه تامين سرمايه رابطه مستقيمي با نرخ سود بانکي دارد اما نرخ سود بانکي در نيمه دوم سال گذشته کاهش يافت. مهم ترين دليل اينکه شکاف تورم توليدکننده در مقياس فصلي کمتر از مقياس نقطه به نقطه بوده را مي توان به افزايش نرخ سود بانکي در دو فصل آخر سال گذشته نسبت داد. البته سهم هزينه تامين سرمايه در شاخص قيمت توليدکننده در اقتصاد ايران بالنسبه پايين است. به همين دليل در مقياس ماهانه اثر فزاينده نرخ ارز و دستمزد بر اثر کاهنده نرخ سود بانکي غلبه کرده است. نکته ديگري که اثر فزاينده نرخ ارز و دستمزد را در تورم توليدکننده ثابت مي کند مقايسه روند شاخص قيمت در فصل زمستان در سال هاي گذشته است. در مقايسه با نرخ رشد ۳/ ۱۷ درصدي زمستان ۹۶، شاخص قيمت توليدکننده در زمستان ۹۵ حدود ۶/ ۷ درصد و در سال ۱۳۹۴ حدود ۴/ ۳ درصد بوده است. بررسي گزارش هاي مرکز آمار نشان مي دهد رشد PPI در زمستان گذشته بيشتر از ميانگين رشد آن در ۴ زمستان قبل از آن بوده است.
    
    ردپاي سه متغير
    مرکز آمار در بخشي از گزارش خود روند شاخص قيمت توليدکننده را به تفکيک ۵ بخش «کشاورزي»، «معدن»، «صنعت»، «خدمات» و «توليد برق» ارائه مي دهد. بررسي گزارش مذکور نشان مي دهد از ۵ گروه ياد شده ۳ گروه «کشاورزي»، «معدن» و «صنعت» تورم فصلي بيشتر از تورم کل و دو گروه ديگر تورمي کمتر از تورم کل داشته اند. به بياني ديگر ۳ گروه اول اثر فزاينده و دو گروه دوم اثر کاهنده روي شاخص کل بهاي توليدکننده داشته اند. در حالي که رشد شاخص قيمت توليدکننده در مقياس فصلي در زمستان گذشته ۷/ ۳ درصد بود گروه معدن با ۷/ ۷ درصد بيشترين اثر فزاينده را در رشد شاخص کل داشته است. بعد از آن گروه کشاورزي با حدود ۶ درصد بيشترين رشد در شاخص قيمت توليدکننده را داشته است. بعد از کشاورزي نيز گروه صنعت با ثبت تورم فصلي ۵/ ۴ درصدي بيشترين اثر فزاينده در شاخص قيمت توليدکننده را داشته است. دو گروه توليد برق و خدمات نيز با ثبت تورم ۵/ ۱ درصدي اثر کاهنده در رشد شاخص کل داشته اند. نکته حائز اهميت جنس بهاي توليد کالاها در ۳ گروه اول و دو گروه دوم است. قيمت کالاي گروه معدن عمدتا از هزينه دستمزد و سربار که شامل قيمت انرژي است، تبعيت مي کند. قيمت گروه کشاورزي و صنعت از دستمزد، سربار و مواد اوليه وارداتي تبعيت مي کند. اين در حالي است که مواد اوليه دو گروه اخري داخلي بوده و تابعي از شرايط داخلي است. بنابراين در بخش هاي مختلف نيز اثر افزايش نرخ ارز در شاخص بهاي توليدکننده قابل مشاهده است. با اين وجود قيمت جهاني، نرخ دستمزد و نرخ ارز شاخص قيمت در ۳ گروه معدن، صنعت و کشاورزي را در معرض افزايش قابل توجه قرار داده است. اما اينکه چرا افزايش شاخص قيمت توليدکننده به قدر کافي روي شاخص قيمت مصرف کننده اثر نگذاشته را مي توان به سه عامل نسبت داد. اولين عامل را مي توان به مساله تاخير يا Lag اثر شاخص قيمت توليدکننده روي شاخص قيمت مصرف کننده نسبت داد. دومين عامل محتمل را مي توان به موجودي انبار نسبت داد که هنوز بخشي از موجودي انبار ممکن است به مصرف کننده نرسيده باشد. مساله انتظارات سومين عاملي است که چسبندگي رو به بالاي شاخص قيمت مصرف کننده در ماه هاي اخير را توضيح مي دهد. به عبارت ديگر اگر چه عوامل ساختاري مانند هزينه توليد کالاها و خدمات روي تورم نشسته شده اما اثر کم افزايش قيمت بخش واسطه اي که ممکن است از انتظارات فرمان بگيرد، هنوز روي CPI اثر لازم را نگذاشته است.
    
    

    
    
    ردپاي دستمزد و ارز در PPI / بررسي گزارش منتشر شده از سوي مرکز آمار نشان مي دهد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4339 به تاريخ 7/3/97، صفحه 6 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Research and Development in Medical Education
شماره 1 (پياپي 801)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است