|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/7: استراحت بورس پس از رالي ۱۴ روزه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4339 7/3/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


استراحت بورس پس از رالي ۱۴ روزه
شاخص كل ۱۶۸ واحد افت كرد    
    دنياي اقتصاد : بورس تهران معاملات روز گذشته را با افت ۲/ ۰ درصدي شاخص کل پشت سر گذاشت. نماگر اصلي سهام در پايان معاملات ديروز کاهش ۱۶۸ واحدي را ثبت کرد و در سطح ۹۵ هزار و ۶۲۶ واحد قرار گرفت. توقف روند صعودي قيمت ها پس از صعود ۲/ ۳ درصدي ارزش سهام براي ۱۴ روز پياپي، طبيعي است. شناسايي سود و سيگنال هاي ريزش قيمت در بازار نفت در کنار انتظار براي بازگشايي بازارهاي جهاني از مهم ترين دلايل توقف روند صعودي قيمت سهام در روز گذشته ارزيابي مي شود.
    يکي از ويژگي هاي متمايز بازار در چند روز گذشته جريان فزاينده اطلاعات بود که سهامداران را به تحرک بيشتر براي بررسي گزارش ها واداشت. در اين راستا، تب و تاب معامله گران افزايش يافت و به رشد پيوسته قيمت سهام منجر شد. معمولا فعالان سهام طبق قاعده قديمي پيش از انتشار گزارش ها در معاملات مشارکت فعال تري از خود نشان مي دهند. اين موضوع در چند روز گذشته در تقاضاي سهام به ويژه در گروه هاي فلزي و معدني نمايان شد. در ريشه يابي اين روند عوامل مختلفي در بيرون و درون بازار در تقويت تقاضاي سهام موثر بوده است. گزارش عملکرد ناشران براي ارديبهشت ماه يکي از اين عوامل مهم در تعيين نقشه معاملاتي بورس تهران طي چند روز گذشته بود و از شروع قابل قبول بنگاه ها در سال جاري حکايت داشت. به طور کلي، معاملات ديروز در اغلب نمادهاي بازار با موج موقت شناسايي سود همراه بود. در اين خصوص چشم انداز بازارها باعث شده تا بسياري از کارشناسان به جذابيت سهام در سنجش با ديگر بازارها تاکيد داشته باشند. بنابراين، اگر همچون ماه هاي قبل شاهد دست اندازي دولت در بازار ارز نباشيم، مي توان کاهش ارزش سهام را در دادوستدهاي روز گذشته به عنوان استراحت قيمتي براي ادامه مسير صعودي عنوان کرد.
    
    سيگنال هاي نفت به سهام
    قيمت جهاني طلاي سياه تقريبا تمام عوامل سياسي و اقتصادي را در خود منعکس مي کند. به بيان ديگر، بازار نفت محل تلاقي تحولات در سياست بين الملل و اقتصاد جهاني است. شاخص دلار به عنوان دماسنج اقتصاد جهان نقش عمده اي در نوسان قيمت نفت ايفا مي کند و به يک معنا عيارسنج بازارهاي کالايي به شمار مي رود. جهش و ريزش قيمت طلاي سياه در دوهفته گذشته به خوبي ماهيت تحولات اقتصاد سياسي در سطح جهان را در اين بازه زماني بر پرده قيمت ها نشان مي دهد. به بيان دقيق تر، بيم کاهش عرضه جهاني اين کالاي استراتژيک با اعمال مجدد تحريم هاي آمريکا عليه ايران باعث شد تا در آن دوره قيمت نفت افزايش قابل ملاحظه اي را به نمايش بگذارد. در ادامه با حمايت متحدان آمريکا به منظور افزايش توليد و صدور نفت و پرکردن خلا کاهش حضور ايران، تب و تاب ها در بازار نفت فروکش کرد. اين موضوع در پايان هفته قبل با اظهارات وزراي انرژي روسيه و عربستان، به عنوان بزرگ ترين توليدکنندگان نفتي جهان در قيمت طلاي سياه تبلور يافت و به ريزش قيمت نفت انجاميد. در واقع، چشم انداز افزايش توليد از سوي توليدکنندگان اصلي و کاهش سطح تعهدات اعضاي توافق اوپک و غيراوپک در روزهاي اخير افت چشمگير بهاي نفت را از سقف ۴ساله رقم زد.
    همچون بازار نفت الگوي تقريبا مشابهي بر شاخص سهام وابسته در بورس تهران نيز در اين بازه زماني مشاهده شد. در واقع، به دنبال روند فزاينده قيمت جهاني نفت، سهام پالايشگاهي بورس تهران نيز مسير صعود در پيش گرفت، اما در ادامه با افت قابل توجه قيمت نفت در پايان هفته گذشته و همچنين انتشار صورت هاي مالي اين بنگاه ها براي سال ۹۶ شاهد عقب نشيني سهامداران در سمت تقاضاي اين سهام بوديم.
    علاوه بر بازار جهاني معادلات دروني اين صنعت نيز در روزهاي اخير دستخوش تغيير شد. چنان که در گزارش هاي «دنياي اقتصاد» مکررا گفته شده است، نحوه نرخ گذاري نهاده هاي توليدي بنگاه هاي پالايشي و محصولات نهايي آنها نيز در معاملات سهام اين صنعت نقش به سزايي دارد. ضمن اينکه وقفه در انتشار اين نرخ ها نيز به طور تاريخي در بروز هيجان کاذب در دادوستدهاي اين سهام موثر است. با در نظرگرفتن اين شرايط، ارائه صورت هاي مالي شرکت هاي پالايشگاهي براي سال قبل طي چند روز اخير جغرافياي جديدي فراروي سهامداران اين صنعت ترسيم کرد. در واقع، واکنش منفي فعالان سهام پس از انتشار اين گزارش ها نشان مي دهد که عملکرد پالايشگاه ها، انتظارات سهامداران را برآورده نکرده است و به اين ترتيب ضعف سودآوري اين بنگاه ها در کنار افت هفتگي قيمت جهاني نفت موجب فشار فروش در سهام پالايشگاه هاي بورس تهران شده است.
    افت شاخص صنعت پالايشگاهي بورس تهران طي دو روز گذشته مويد اين معناست. نماگر اين گروه در پايان دادوستدهاي ديروز افت ۸/ ۱ درصدي را ثبت کرد تا عنوان صنعت با بيشترين افت شاخص را در بين گروه هاي کالايي بورس تهران به نام خود ثبت کند. در بين سهام مختلف اين صنعت، نماد «شبندر» در صدر نمادهاي اثرگذار بر شاخص کل نشست و فشار ۱۰۸ واحدي را بر نماگر بازار وارد کرد. نمادهاي برجسته اين گروه نيز معاملات ديروز را با افت قيمت سهم به پايان رساندند. گرچه عواملي نظير افت نسبي قيمت نفت در هفته اخير عامل فشار بر سهام اين شرکت هاست اما نکته مهم درخصوص نمادهاي اين گروه توجه به نرخ تسعير ارز به عنوان متغير مهم و اثرگذار است که در يک ماه گذشته پس از اعلام نرخ واحد ۴۲۰۰ توماني براي دلار رشد محسوسي را تجربه کرده است. اين عوامل بنيادي اگر با ثبات نحوه نرخ گذاري همراه شود، مي تواند به رشد محسوس سودآوري اين گروه ختم شود.
    
    پتروشيمي ها در سايه سرنوشت دلار
    از ديگر تحولات ديروز افت ۳/ ۰ درصدي شاخص گروه پتروشيمي بود. در بين سهام اين گروه، نماد «جم» به عنوان دومين نماد اثرگذار بر شاخص کل، بيش از ۶۱ واحد از ارتفاع نماگر کل کاست. چنان که مي دانيم علاوه بر تاثير مستقيم دلار بر ارزش گذاري سهام اين صنعت، قيمت جهاني محصولات شيميايي نيز نقش عمده اي در بازي معاملاتي اين گروه ايفا مي کند. به نظر مي رسد در شرايطي که بازار ارز همچنان در ابهام قرار دارد، قيمت هاي جهاني عنان قيمت را در دست گرفته است. براي مثال، مي توان به افت قيمت متانول اشاره کرد که قيمت سهام متانول سازان بازار را به واکنش واداشت. روز گذشته تقريبا سهام وابسته به اين محصول با افت قيمت سهم مواجه شدند. بررسي ها نشان مي دهد عقب نشيني قيمت متانول در بازارهاي شرق آسيا يکي از عوامل موثر در اين امر بوده است. سهام شرکت هاي پتروشيمي که در اواخر سال گذشته و ابتداي سال جاري در فهرست سهام جذاب از سوي تحليلگران بازار قرار مي گرفتند با ضعف تقاضا در شرايط کنوني مواجه هستند. علت اين موضوع را بايد در يکسان سازي نرخ ارز از سوي نهاد ناظر جست وجو کرد که علاوه بر افزايش بهاي تمام شده به واسطه افزايش نرخ ارز مبادله اي، با سرکوب نرخ ارز آزاد در بخش فروش نيز تحت فشار قرار گرفته اند.
    
    موج شناسايي سود در «فولاد»
    غول فولادي گروه فلزات اساسي يعني نماد فولاد مبارکه اصفهان در دادوستدهاي دو روز گذشته معاملات سنگيني را به لحاظ حجم و ارزش پشت سر گذاشت. گر چه اين نماد به لطف استقبال سهامداران حقيقي دادوستدهاي روز شنبه را با جهش قيمت به پايان رساند، با فشار فروش به انگيزه شناسايي سود در روز گذشته، به صعود هفت روزه قيمت اين سهم پايان داد. در مجموع شاخص اين صنعت در پايان معاملات ديروز بدون تغيير ماند. در بين دوقلوهاي سنگ آهني نيز «کچاد» در پايان معاملات ديروز به رغم فشار فروش در محدوده مثبت قيمت باقي ماند. «ومعادن» به عنوان ديگر همگروهي اين نماد نيز با رشد قيمت سهم به کار خود پايان داد تا اين دو نماد گروه معدني ضمن حمايت بيش از ۹۰ واحدي، بيشترين اثر مثبت را بر شاخص کل بازار ثبت کنند. به طور کلي، شاخص اين گروه با خريد قدرتمند سهامداران حقيقي رشد ۷/ ۰ درصدي را در پايان معاملات ديروز ثبت کردند.
    
    قطب نماي دلاري سهام
    چنان که مي دانيم نرخ دلار نقش حمايتي از سهام مختلف بازار را بر عهده دارد. اين موضوع در هفته هاي قبل به دليل چرخش نگاه سهامداران به ريسک برجام توجه چنداني جلب نمي کرد. اما از ابتداي خرداد با فروکش کردن ريسک هاي سياسي و ارائه صورت هاي مالي شرکت ها و همچنين عملکرد ماهانه شرکت ها، به نظر مي رسد سرنوشت نامعلوم نرخ ارز بار ديگر در مرکز توجه سهامداران قرار گرفته است.
    بررسي ها نشان مي دهد که با وجود ابهامات موجود در بازار ارز اما نرخ فروش شرکت ها از قيمت هايي فراتر از دلار ۴۲۰۰ توماني حکايت دارد. گزارش عملکرد برخي شرکت ها با محصول صادراتي مويد اين ادعاست. در واقع، بررسي گزارش عملکرد ماه ارديبهشت بنگاه هاي صادراتي بورس تهران نشان مي دهد که اين شرکت ها درآمدهاي دلاري خود را با نرخي فراتر از ۴ هزار و ۲۰۰ تومان تسعير کرده اند. در اين ميان مي توان برخي سهام گروه فلزي را مثال زد. بنابراين اين پرسش براي سهامداران همچنان به قوت خود باقي است که ارزش گذاري سهام را بر مبناي کدام نرخ در بازار ارز تعيين کنند. از اين منظر، وضعيت نرخ ارز به عنوان قطب نماي سهام به ويژه در ماه هاي آتي نقش حياتي دارد و مي تواند مسير افول و صعود سهام را تعيين کند.
    
    صعود کوچک ترها در گرو ورود نقدينگي
    الگويي که در معاملات دو هفته گذشته، به ويژه پس از خروج آمريکا از برجام فعال شد، حرکت قدرتمند نقدينگي به سهام بنگاه هاي کوچک بازار بود. به عبارت دقيق تر، گروه هاي ساختماني، غذايي و قندي از جمله صنايعي بودند که در دو هفته اخير با اقبال سهامداران مواجه شدند و با سبقت از سهام بزرگ بازار با رشد شاخص مواجه شدند. اين موضوع در شرايطي رقم خورد که سهامداران در گروه هاي کالايي با عدم قطعيت ناشي از بازگشت تحريم ها و ابهامات درخصوص نحوه فروش ارز صادراتي اقدام به خريد سهم مي کردند. اما رالي صعودي صنايع کوچک تر با ارائه گزارش هاي ماهانه و سالانه شرکت ها از نفس افتاد. هر چند برخي از اين گروه ها از جمله قندي ها و دارويي ها همچنان بر مدار صعود حرکت مي کنند اما آن تاب و تب هفته هاي گذشته در معاملات اين گروه ها به چشم نمي خورد. در ريشه يابي اين فرآيند به نظر مي رسد تنها سناريوي موجود ورود نقدينگي جديد است که مي تواند کل بازار را با خود همراه کند. گر چه در دو، سه روز اخير ارزش معاملات رشد قابل قبولي داشت اما اين ميزان نقدينگي در سنجش با متوسط تاريخي همچنان در سطح پاييني قرار دارد؛ به ويژه در شرايطي که ظرفيت هاي بالقوه سهام متکي به عوامل بنيادي است عطش نقدينگي بيش از پيش جلوه مي کند.
    «دنياي اقتصاد» در گزارش هاي پيشين به اين موضوع اشاره کرده بود که رشد فراگير قيمت سهام، اعم از کالايي و غيرکالايي مستلزم ورود نقدينگي تازه نفس است. بنابراين تا زماني که اين مهم تحقق نيابد نمي توان به پايداري اين روند اميدوار بود و برآورد اين است که نقدينگي فعلي به سمت سهام بنيادي تر گسيل پيدا کند.
    
    بازگشت حقوقي ها به سمت خريد
    از ديگر نکات جالب توجه در معاملات روز گذشته، ثبت خالص تغيير مالکيت سهام به نام بازيگران حقوقي بود. اين دسته از فعالان بازار نبض تغيير مالکيت سهام را پس از دوروز معاملاتي به دست گرفتند. در واقع از روز چهارشنبه هفته قبل شاهد حضور پررنگ سهامداران حقيقي در سمت خريد سهام بوديم که اين روند در معاملات ديروز با خريد قابل توجه سرمايه گذاران نهادي با چرخش مواجه شد. به اين ترتيب، در جريان معاملات ديروز بيش از ۳ و نيم ميليارد تومان سهم از سبد سهام سهامداران حقيقي به پرتفوي فعالان حقوقي بازار منتقل شد. بررسي ها نشان مي دهد بيشترين خالص خريد سهامداران حقوقي به ترتيب در گروه هاي بانک، سرمايه گذاري ها، صنعت پالايشي و خودرو رقم خورده است. به طور کلي، سهامداران حقوقي در ۱۸ گروه بورسي خالص تغيير مالکيت را به نام خود ثبت کردند و همين امر، نقل و انتقال کل سهام را در روز گذشته به نام مالکان نهادي بازار ثبت کرد. در مقابل، سهامداران خرد بازار تغيير مالکيت در سهام ۱۲ صنعت ديگر را به نام خود ثبت کردند که از جمله مي توان به صنعت پتروشيمي اشاره کرد. حضور پررنگ فعالان حقيقي در سمت خريد سهامي نظير «تاپيکو» و «جم» منجر به تغيير مالکيت ۲ ميليارد و ۳۰۰ ميليون توماني در گروه پتروشيمي شد.
    استراحت بورس پس از رالي ۱۴ روزه / شاخص کل ۱۶۸ واحد افت کرد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4339 به تاريخ 7/3/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دانشگاه علوم پزشكي مازندران
متن مطالب شماره 174، تير1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است