|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/7: برندگان و بازندگان پيشنهاد جديد اوپك
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4663
چهار شنبه 2 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4339 7/3/97 > صفحه 11 (نفت و پتروشيمي) > متن
 
 


برندگان و بازندگان پيشنهاد جديد اوپك
در نشست آينده بزرگان نفتي چه ديدگاهي پيروز مي شود؟


دنياي اقتصاد : «افزايش سطح توليد کشورهاي عضو و غيرعضو اوپک براي کنترل رشد قيمت نفت» بدون شک مهم ترين خبر نفتي هفته گذشته بود؛ خبري که با اعلام آن در حاشيه مجمع اقتصادي سن پترزبورگ، قيمت جهاني طلاي سياه حدود ۳ درصد کاهش يافت.
    وزراي نفت عربستان و روسيه در حالي اين خبر را اعلام کردند که اجرايي شدن آن به «نظر» ديگر کشورهاي حاضر در ائتلاف اوپک و غيراوپک نيز بستگي دارد. پس از عبور قيمت نفت از سقف ۸۰ دلار در هفته هاي گذشته خالدالفالح، وزير انرژي عربستان سعودي و الکساندر نواک همتاي روسي او، روز جمعه اعلام کردند براي حفظ کنترل بازار و پيشگيري از خشم مصرف کنندگان، براي نخستين بار از ژانويه ۲۰۱۷ به اين سو، محدوديت توليد را با تغييراتي همراه خواهند کرد و توليد خود را افزايش مي دهند به اين ترتيب در حالي که برندگان اصلي اجراي پيشنهاد افزايش عرضه، کشورهاي مصرف کننده نفت خام خواهند بود، اين سوال مطرح است که کدام گروه از کشورهاي حاضر در ائتلاف اوپک و غيراوپک از عملي شدن اين پيشنهاد سود مي برند و فشار زيان به کدام کشورها وارد خواهد شد؟
    نواک در اين زمينه اعلام کرده است هنوز تصميمي اتخاذ نشده و جزئيات اين تصميم در نشست بعدي کشورهاي عضو و غيرعضو اوپک در ماه ژوئن بررسي خواهد شد.
    مشکل نيز دقيقا بر سر «بررسي جزئيات پيشنهاد افزايش عرضه در نشست اوپک» است. ائتلاف کشورهاي عضو و غير عضو اوپک که از ابتداي سال ۲۰۱۷ تا کنون به کاهش توليد روزانه ۸/ ۱ ميليون بشکه اي پايبند بوده ، شامل ۲۴ کشور است که عربستان و روسيه دو عضو تاثيرگذار آن به شمار مي روند. با وجود اثرگذاري بالاي دو غول نفتي عضو و غيرعضو اوپک در روند تصميم گيري ها، چالش پيشنهاد جديد براي افزايش سطح عرضه، ۲۲ عضو ديگر هستند که مشورتي با آنها صورت نگرفته است. بنابراين ممکن است پيشنهاد افزايش توليد در نشست ماه ژوئن در وين، با مخالفت آنها روبه رو شود، زيرا اين کشورها که بر خلاف روسيه و عربستان سعودي توان افزايش توليد چشمگير ندارند احتمالا متضرران بزرگ افزايش عرضه و کاهش قيمت نفت خواهند بود. از همين رو آنطور که اد مورس، سرپرست تحقيقات بازارهاي کالايي سي تي گروپ به بلومبرگ گفته است «نشست بعدي اوپک مي تواند نشستي چالش برانگيز باشد.» علت حساسيت نشست پيش روي کشورهاي عضو و غيرعضو اوپک که قرار است در تاريخ ۲۲ ژوئن در شهر وين برگزار شود نيز بسيار روشن است، زيرا در حالي که ممکن است برخي کشورها با افزايش توليد مخالف باشند، عربستان و روسيه به احتمال قوي بر تصميم خود پافشاري خواهند کرد.
    
    دو روي سکه يک پيشنهاد
    در شرايطي که انتظار مي رود در نشست ماه ژوئن ساير اعضاي ائتلاف کاهش توليد، به علت مخالفت با ريزش قيمت نفت، با پيشنهاد افزايش عرضه مخالفت کنند؛ بلومبرگ گزارش مي دهد که عربستان سعودي و روسيه مي توانند بيشترين سهم را در بازگرداندن عرضه به بازار داشته باشند. هرچند سهيل المزروعي، وزير نفت امارات متحده و رئيس دوره اي اوپک اعلام کرده است، درباره ميزان عرضه، تمام اعضا تصميم گيري خواهند کرد؛ اما در نهايت به نظر مي رسد عربستان و روسيه به عنوان دو عضو قدرتمند در ميان کشورهاي عضو و غيرعضو اوپک، بتوانند پيشنهاد افزايش عرضه را اجرايي کنند.
    در اين صورت اين دو کشور برندگان اصلي اين پيشنهاد بوده و کشورهاي ديگر از جمله ونزوئلا که در کنار ناتواني در افزايش عرضه، به قيمت هاي بالاتر نفت نيز نيازمند هستند، متضرران اصلي اجراي اين پيشنهاد خواهند بود. در اين ميان، هرچند عربستان سعودي نيز براي دست يافتن به تحولات اقتصادي و فرهنگي و همچنين عرضه سهام آرامکو به قيمت بالاي نفت نياز دارد، اما براي حمايت از سياست هاي آمريکا عليه ايران، تن به افزايش عرضه داده و از ريزش قيمت ها چشم پوشي کرده است. به اين ترتيب عربستان سعودي با اجراي پيشنهاد افزايش عرضه نه تنها از حمايت بيشتر آمريکا به عنوان متحد خود برخوردار خواهد بود، بلکه اعمال تحريم هاي اقتصادي بر ايران را به نفع رقابت خود با کشورمان در خاورميانه مي بيند. افزايش سهم بازار عربستان، ديگر برگ برنده اي است که اين کشور با اجراي اين پيشنهاد افزايش عرضه مي تواند داشته باشد.
    اما برگ برنده کشورهايي چون روسيه و عراق در اين ميان، چرخش مشتريان اروپايي نفت خام ايران به سمت توليدات آنها است. روسيه کشوري است که همواره با رشد بيش از پيش قيمت نفت مخالف بوده و افزايش قيمت ها را با افزايش سطح توليدات شيل آمريکا برابر مي دانسته است. اخيرا نيز ولاديمير پوتين، رئيس جمهور روسيه محدوده ۶۰ دلار را براي قيمت نفت مناسب ارزيابي کرده است. عراق نيز به عنوان دومين عضو بزرگ اوپک، از ابتداي شروع طرح کاهش توليد خواستار معاف شدن از اين طرح بوده؛ زيرا به درآمدهاي بيشتر نفتي براي جبران خسارت هاي باقي مانده از جنگ با داعش نيازمند است. البته عراق همواره بيشترين تخلف را در پايبندي به توافق کاهش توليد داشته است.
    به اين ترتيب، با افزايش ريسک کاهش عرضه از سمت ايران، روسيه و عراق با چرخش مشتري هاي اروپايي نفت ايران به سمت آنها، در موقعيت افزايش عرضه قرار گرفته اند. به گزارش اس اند پي گلوبال پلتس، پيش بيني مي شود با بازگشت تحريم هاي آمريکا عليه ايران، در آينده اي نزديک حدود ۵۰۰ هزار بشکه از توليد نفت ايران کم شود، بنابراين مشتريان اروپايي از حالا و تا پيش از سررسيدن موعد اجرايي شدن تحريم ها، به جايگزين کردن نفت سبک بصره و نفت اورال روسيه با نفت خام ايران را آغاز کرده اند.
    هرچند الکساندر نواک پيش بيني مي کند «کاهش توليد نفت ايران به ميزاني نخواهد بود که برخي انتظار دارند و نهايتا ۱۰ درصد کمتر از سطح فعلي توليداتش خواهد بود»، با اين حال حمايت او از پيشنهاد افزايش عرضه نشان مي دهد که اين کشور، به دنبال افزايش سهم خود در بازاري است که بخشي از توليدات ايران از آن خارج خواهد شد. حال بايد ديد آيا آن طور که المزروعي تاکيد کرده است «هيچ تصميمي تنها با نظر دو يا سه کشور گرفته نخواهد شد» و «به تمام کشورهاي عضو احترام گذاشته مي شود» يا در نهايت نظر اقليت بر اکثريتي که به احتمال زياد توان افزايش چشمگير توليد ندارند و خواهان ريزش قيمت نفت نيستند؛ تحميل خواهد شد يا خير در اين ميان ايران نه تنها به علت بازگشت تحريم ها مقداري از سهم بازار خود را از دست خواهد داد، بلکه با اجراي پيشنهاد افزايش عرضه و ريزش قيمت ها، با درآمد نفتي کمتري نيز مواجه خواهد بود.
    
    چند سناريو از ميزان افزايش توليد
    پيشنهاد افزايش عرضه از سمت کشورهاي عضو و غيرعضو اوپک آن هم در شرايطي که پايبندي به کاهش توليد در سطحي بسيار بالا قرار دارد، با هدف جبران کاهش احتمالي از سمت ايران به علت بازگشت تحريم هاي آمريکا عليه کشورمان مطرح شده است. بر اساس پيش بيني هايي که تا کنون اعلام شده است، ميزان کاهش عرضه نفت خام ايران در نتيجه خروج آمريکا از توافق بين المللي برجام، مي تواند چيزي بين ۲۰۰ هزار تا يک ميليون بشکه در روز باشد. در عين حال افت مداوم توليدات ونزوئلا نيز که ممکن است توليد نفت خام اين کشور را تا پايان امسال به کمتر از يک ميليون بشکه در روز برساند، روسيه و عربستان را به سمت اين تصميم سوق داد که با افزايش عرضه، اين شکاف را جبران کرده و از کمبود عرضه در بازار جلوگيري کنند.
    
    
برندگان و بازندگان پيشنهاد جديد اوپک / در نشست آينده بزرگان نفتي چه ديدگاهي پيروز مي شود؟
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4339 به تاريخ 7/3/97، صفحه 11 (نفت و پتروشيمي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه علوم باغباني
متن مطالب شماره 1 (پياپي 3301)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است