|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/7: معادلات فروش در سينماي كودك
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4339 7/3/97 > صفحه 32 (فرهنگ و هنر) > متن
 
 


معادلات فروش در سينماي كودك
فيلم هاي كودكان در سال هاي اخير با افت مخاطب مواجهند    دنياي اقتصاد : سينماي کودک روزهاي پرفراز و نشيبي را در تاريخ سينماي ايران سپري کرده است. روزگاري پرفروش ترين فيلم هاي بازار سينما، فيلم هاي کودک بودند. کلاه قرمزي و پسر خاله، شهر موش ها، دزد عروسک ها، پاتال و آرزوهاي کوچک، خواهران غريب و... از جمله فيلم هايي بودند که در سال هايي که اکران شدند توانستند جايگاه هاي قابل توجهي در جدول فروش کسب کنند.
    اما به نظر مي رسد که در سال هاي اخير توليدات سينماي ايران براي کودکان هم به لحاظ کيفي و هم به لحاظ کمي دچار افت شده است. نتيجه آنکه فروش فيلم هاي کودکان نيز چنگي به دل نمي زند و بيشتر فيلم هاي اين حوزه در اکران شکست مي خورند. شايد به همين دليل است که نه سينماگران چندان به ساخت آثار اين ژانر تمايل دارند و نه سينماداران به اکران اين آثار روي خوش نشان مي دهند تا جايي که سال گذشته ابراهيم داروغه زاده، معاون ارزشيابي و نظارت سازمان سينمايي در نامه اي به رئيس شوراي صنفي نمايش خواستار فراهم آوردن شرايط براي اکران فيلم هاي منتخب جشنواره بين المللي فيلم هاي کودکان و نوجوانان شد؛ حمايتي حداقلي و مقطعي که درنهايت به تقويت سينماي کودک و نوجوان و جايگاه آن در گيشه و سهم اکران منجر نشد. با نگاهي به فيلم هاي کودک و نوجوان اکران شده در سال هاي اخير مي بينيم که سهم کودکان و نوجوانان از سينماي ايران از سال ۹۵ تاکنون اکران ۱۷ اثر بوده است. اين در حالي است که بسياري از اين آثار نه تبليغ مناسبي داشتند و نه سانس هاي کم آنها مناسب مخاطب کودک و نوجوان بود.
    فروش سينماي کودک در دو سال گذشته
    در اين گزارش نگاهي آماري به تعداد فيلم هاي کودک و نوجوان اکران شده از سال ۹۵ تاکنون داشته ايم. در سال ۹۵ فيلم سينمايي «جنجال در عروسي» فيلمي سه بعدي به کارگرداني و نويسندگي سيدرضا خطيبي، انيميشن- رئال «مبارک» به کارگرداني محمدرضا نجفي امامي، «ننه نقلي» به کارگرداني پرويز صبري، «فرار از اردو» ساخته غلامرضا رمضاني، «بچه هاي جسور» ساخته حجت الله سيفي، «ناسور» ساخته برادران دالوند و «دزد و پري» ساخته حسين قناعت همه فيلم هايي بودند که در سال ۹۵ به قصد جلب تماشاگران کودک و نوجوان اکران شدند. مجموع فروش اين فيلم ها کمتر از ۵ ميليارد تومان گزارش شده است. اين در حالي است که فروش کلي سينما در سال ۹۵ رکوردشکن بود و توانست به ۱۶۰ ميليارد تومان هم برسد. در واقع مجموع فروش پنج ميليارد توماني در بازار ۱۶۰ ميلياردي سينماي ايراني نشان دهنده سهمي در حدود ۳ درصد است. اما در سال ۹۶ نيز سهم اکران آثار کودک ۱۰ فيلم بود که باز هم بسياري از اين فيلم ها در شرايط بدي اکران شدند و صاحبان آنها نسبت به نحوه اکران فيلم هايشان معترض بودند و اظهار مي کردند از ساخت فيلم در حوزه کودک دلسرد شده اند.
    فيلم سينمايي «قهرمانان کوچک» ساخته حسين قناعت از جمله آثاري بود که در سال ۹۶ اکران شد و به فروشي بالغ بر ۲ ميليارد تومان دست يافت. «بيست و يک روز بعد» ساخته محمدرضا خردمندان و «شکلاتي» ساخته سهيل موفق از ديگر آثار کودک و نوجواني بودند که سال گذشته به نمايش در آمدند. همچنين «حقه باز دم دراز» ساخته عليرضا محمودزاده، «فهرست مقدس» ساخته محمدامين همداني، «کليله و دمنه» ساخته عليرضا توکلي بينا، «راز سياوش» به کارگرداني محمد رباني، «افسانه گل آباد» ساخته محمدرضا عباس نژاد و «پينوکيو، عامو سردار و رئيسعلي» ساخته سيدرضا صافي جزو فيلم هايي بودند که صاحبان آنها از نحوه اکرانشان گلايه مند بودند. اما انيميشن «فيلشاه» ساخته کمپاني هنر پويا در آخرين روزهاي سال ۹۶ به عنوان يکي از فيلم هاي اکران نوروزي روي پرده رفت و نمايش آن همچنان ادامه دارد. اين انيميشن بعد از بي مهري و رفتار ناپسندي که در داوري سي و ششمين جشنواره ملي فيلم فجر با آن شد، توانست اکران نوروز ۹۷ را داشته باشد که اين امر به بهتر ديده شدن آن کمک کرد.
    فروش فيلم هاي کودک در سال ۹۶ البته بسيار بهتر از سال قبلش بود؛ اما باز با اين اوصاف هنوز ميانگين فروش فيلم هاي کودک در سينماي ايران بالا نيست. مجموع فروش ۱۰ فيلم کودک در سال گذشته به حدود ۱۳ ميليارد تومان نزديک شده است. البته همچنان که گفته شد بخشي از فروش فيلم فيلشاه مربوط به دو ماه اخير است. از اين فروش ۱۳ ميلياردي ۷ ميليارد تومان به تنهايي به فيلم فيلشاه اختصاص دارد. به بيان ديگر، ۹ فيلم از مجموع ۱۰ فيلم کودک که در سال ۹۶ اکران شده اند، در مجموع کمتر از ۶ ميليارد تومان فروش داشته اند.
    
    کارشناسان چه مي گويند؟
    مرضيه برومند، کارگردان سينماي کودک با بيان اينکه سينماي کودک روي خط زلزله است، مي گويد: زماني اولويت سينما فرهنگ کودک بود؛ اما اکنون اکران فيلم هاي کودک نمي تواند با فيلم هاي بزرگسال رقابت کند و بايد به صورت زيرساختي از سينماي کودک حمايت شود و مي توانيم در فيلم هاي متوسط نيز به ظرفيت سينماي خانگي هم توجه کنيم. وي گفت: سينماي کودک به شرط حمايت در اکران موفق مي شود، سينماي کودک بدون حمايت نمي تواند روي پاي خود بايستد؛ زيرا نمي توانيم با فيلم هاي بزرگسال رقابت کنيم و ما نمي خواهيم از برگ خريدهاي گول زننده استفاده کنيم.
    همچنين غلامرضا آزادي، کارگردان سينماي کودک معتقد است: يکي از ضعف هاي سينماي کودک به دليل نداشتن اکران اين است که به جاي تبديل شدن به سريال در تلويزيون به فيلم هاي سينمايي تبديل شده اند. وي با بيان اينکه بچه ها با سينما بهتر مي توانند زندگي کنند، افزود: ما در گذشته ژانرهاي مختلف حوزه کودک داشتيم؛ اما در طول سال هاي گذشته سينماي بزرگسال با ترفند سينماي کودک را نقد کرد. اما اميرحسين صديق، بازيگر فيلم ها و سريال هاي موفق ژانر کودک نيز در اين باره مي گويد: «سينماي کودک و نوجوان ايران حتما مي تواند به دوران طلايي بازگردد؛ اما بايد ديدگاه مديران تغيير کند. هنرمندان ما همان هنرمندان موفق گذشته هستند؛ اما چرا کار نمي کنند و چرا با آنها بي مهري مي شود. کار در حوزه کودک احتياج به حمايت و اختصاص بودجه دارد و سينماي کودک و نوجوان جزو اهداف بلندمدت است که مي توان تاثيرات آن را در آينده جامعه ديد. براي من کمي عجيب است که هيچ علاقه اي براي اين فرهنگ سازي وجود ندارد. از ژانر کودک و نوجوان يا حمايت نمي شود يا با حب و بغض با سينماي کودک برخورد مي شود. دوستان فکر مي کنند که چون کودک کوچک است کار در حوزه کودک نيز کوچک خواهد بود؛ اما اين گونه نيست و کار براي کودکان و نوجوانان روحيات بزرگ مي خواهد که فعلا موجود نيست.» او افزود: «علت افت سينماي کودک مشخص است و جواب دست تصميم گيرندگاني است که بايد از آنها پرسيد چرا نمي خواهند سينماي کودک پيشرفت داشته باشد.»
    
    شوراي بي اثر سينماي کودک؟
    حجت الله ايوبي، رئيس پيشين سازمان سينمايي، در اسفند سال ۹۳ طي حکمي اعضاي «شوراي سياست گذاري و راهبري سينماي کودک و نوجوان» را با هدف تقويت و احياي اين سينما تعيين کرد. مهدي ارگاني، مسعود کرامتي، حميد جبلي، جواد حاتمي، مهدي يزداني، محسن چيني فروشان، عليرضا تابش، فرشته طائرپور و مرضيه برومند اعضاي اين شورا شدند. فرشته طائرپور پيش تر انگيزه اصلي تشکيل اين شورا را «ممانعت از تداوم تنزل کيفي و کمي در توليدات فيلم هاي کودک و نوجوان و همچنين نظارت پيگير بر روند توليد و نمايش آثاري دانست که براي اين دو نوع مخاطب ساخته مي شود.» اما آن شورا نيامده از دست رفت. مسعود کرامتي، يکي از اعضاي شوراي سياست گذاري و راهبري سينماي کودک و نوجوان، درباره سرنوشت آن شورا گفته بود: «شورا را چه کسي راه انداخت؟ آن شورا چه کرد؟ نتيجه اش چه شد؟ هيچ. چرا؟ چون شورا را کسي راه انداخت که هيچ حمايتي نکرد.» آن طور که کرامتي ادعا مي کند، سال گذشته جلساتي تشکيل و طرح هايي مطرح شد و «مثلا قرار بود فارابي و وزارت فرهنگ و ارشاد از آن طرح ها حمايت کنند؛ اما هيچ کس اقدامي نکرد.»
    
    معادلات فروش در سينماي کودک / فيلم هاي کودکان در سال هاي اخير با افت مخاطب مواجهند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4339 به تاريخ 7/3/97، صفحه 32 (فرهنگ و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش اجتماعي
متن مطالب شماره 42، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است