|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/7: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4339 7/3/97 > صفحه 14 (بورس كالا) > متن
 
 


خبرمدير سرمايه گذاري شرکت ملي صنايع پتروشيمي گفت: توجه به ابزارهاي نوين مالي همچون صندوق پروژه ارزي و ريالي
    چند شرکت چيني، ترکيه اي و انگليسي در ۲ ماه نخست سال ۹۷ مذاکره هاي اثر بخشي را براي حضور در صنعت پتروشيمي ايران انجام دادند.
    حسين عليمراد مدير سرمايه گذاري شرکت ملي صنايع پتروشيمي در گفت وگو با «نيپنا» با تاکيد بر ابراز علاقه شرکت هاي مختلف خارجي براي حضور در صنعت پتروشيمي ايران، اظهار کرد: برخي از شرکت هاي بخش خصوصي به طور مستقل اقدام به مذاکره با شرکت هاي خارجي مي کنند يا طرح هايي مشترک را تعريف مي کنند و اگر هماهنگي هاي لازم با مديريت برنامه ريزي و نيز مديريت سرمايه گذاري انجام شود، مسير اين مذاکره ها تسهيل خواهد شد.مديرسرمايه گذاري شرکت ملي صنايع پتروشيمي افزود: صنعت پتروشيمي ايران به دليل وجود زير ساخت هاي مطلوب و بازار ۴۰۰ ميليوني منطقه از ظرفيت هاي مطلوبي براي سرمايه گذاري برخوردار است و اميد است شاهد تحول در اين صنعت پيشرو باشيم.وي ادامه داد: شرکت هاي مختلف و صاحب نام فعال درصنعت پتروشيمي علاقه مند به حضور درطرح هاي توسعه اي کشورمان هستند وشرکت هاي اروپايي و آسيايي توافقاتي را براي مشارکت درتوسعه صنعت پتروشيمي کشورمان طي ماه هاي اخير به انجام رسانده اند و اميدوارم به زودي و به تدريج اين توافق ها اجرايي شوند.عليمراد تصريح کرد: يکي از اهداف و سياست هاي مديريت سرمايه گذاري شرکت ملي صنايع پتروشيمي استفاده از ابزارهاي نوين تامين مالي از جمله صندوق هاي پروژه ارزي و ريالي در امرتوسعه صنعت پتروشيمي است و بدون ترديد با اجرايي شدن قراردادهاي جديد، جذب سرمايه گذاري هاي بين المللي جديد و استفاده از فناوري هاي نوين مسير توسعه صنعت پتروشيمي را هموار خواهد کرد و وابستگي متقابل بين اقتصاد جهان و ايران و نهايتا رشد فناوري را براي کشور به ارمغان خواهد آورد. در اين مسير صنعت پتروشيمي بايد از ابزارهاي نوين تامين مالي و کمک سرمايه گذاران خارجي و بانک ها و موسسات مالي بين المللي بهره مند به طور همزمان استفاده کند.وي با بيان اينکه در استراتژي توسعه نيازمند برنامه ريزي هاي جامع با همکاري تمام شرکت ها داخلي و خارجي هستيم، گفت: تعريف طرح هاي جديد بايد با هماهنگي انجام شود تا در مراحل بعدي شرکت ها و طرف هاي سرمايه گذار با مشکلي مواجه نشوند. وي تصميم اخير دولت مبني بر تک نرخي شدن ارز را راهبردي صحيح و مناسب دانست که باعث ايجاد ثبات اقتصاد کلان کشور و محيط کسب و کار و در نتيجه حذف يکي از ريسک هاي مهم جذب سرمايه گذاري خارجي در کشور خواهد شد.
    
    
    کاهش ۸۰هزارتني توليد پسته در کشور
    يک مقام مسوول در وزارت جهاد کشاورزي، از کاهش ۷۵ درصدي توليد پسته در کرمان خبر داد و گفت: توليد اين محصول در کشور، امسال ۸۰ هزارتن بر اثر سرمازدگي و گرما زدگي کاهش دارد.مديرکل دفتر ميوه هاي سردسيري و خشک وزارت جهاد کشاورزي در گفت وگو با خبرگزاري مهر اظهار کرد: براساس آمار گمرک، ما در سال ۹۵، معادل ۱۳۸ هزار تن پسته صادر کرديم؛ در حالي که اين رقم در سال ۹۶ به ۱۳۰ هزار تن کاهش يافت.
    شکرالله حاجي وند ادامه داد: هنوز بسياري از محصول سال گذشته در انبارها مانده که دليل آن نيز مربوط به مباحث بازار است؛ بنابراين براي اينکه بتوانيم حضورمان را در بازار کنترل کنيم، محصول را يک باره وارد بازار نکنيم و ارزان نفروشيم، بلکه آن را به موقع وارد بازار کنيم و با بهترين قيمت بفروشيم. سال گذشته قيمت مقداري کمتر از قيمتي بود که امسال صادرکنندگان مي توانند محصول خود را به فروش برسانند.اين مقام مسوول اضافه کرد: بنابراين همچنان مي توانيم جايگاه خود را در زمينه صادرات در سال ۹۷ حفظ کنيم.وي افزود: متاسفانه باغات ما امسال هم دچار گرمازدگي و هم دچار سرمازدگي شد که متاسفانه عمدتا هم در استان کرمان بود.حاجي وند اضافه کرد: توليد پسته سال ۹۶ کرمان که حدود ۱۲۰ هزارتن بود، امسال ۲۵ تا ۳۰ هزارتن پيش بيني شده است و ۷۵ درصد کاهش دارد. وي ادامه داد: سال گذشته توليد پسته در کشور حدود ۲۸۰ هزارتن بوده که امسال اين عدد حدود ۲۰۰ هزارتن پيش بيني مي شود و هم سرمازدگي و هم گرمازدگي، بخش زيادي از محصول ما را دچار آسيب کرده است.حاجي وند افزود: اميدواريم همکاران ما در حوزه اداره بحران، بيمه، ادارات و ارگان هاي حمايتي و پشتيباني کمک کنند تا بتوانيم بخشي از اين خسارت ها را جبران کنيم.
    
    
    چين خريد فلزات به يوآن را در بورس فلزات لندن آغاز مي کند
    مهر : مدير اجرايي ارشد بورس لندن گفت: قراردادهاي پيش خريد فلزات به يوآن چين به زودي در بورس فلزات لندن (ال ام اي- LME) آغاز به کار مي کنند.به گزارش راشاتودي، متيو کمبرلين، مدير اجرايي ارشد بورس لندن گفت: قراردادهاي پيش خريد فلزات به يوآن چين به زودي در بورس فلزات لندن (ال ام اي) آغاز به کار مي کنند.
    کمبرلين در مصاحبه با روزنامه «سوز چاينا مورنينگ پست» گفت: در حال حاضر سرمايه گذاران محصولات ما را به دلار آمريکا خريداري مي کنند. ما مطمئنا خواستار بررسي امکان آغاز به فروش محصولات به يوآن هستيم.بورس فلزات لندن تحت مالکيت بورس هنگ کنگ و بورس اچ کي اي اکس قرار دارد و درحال حاضر به تاجران اجازه مي دهد از ارز چيني به عنوان يک ارز جانبي استفاده کنند. در جولاي گذشته بورس اچ کي اي اکس هم شاخص خريدوفروش طلا به يوآن را به راه انداخت.مدير اجرايي ارشد بورس فلزات لندن مشخص نکرد که دقيقا از چه زماني قراردادهاي جديد فلزات در لندن شروع به دادوستد خواهند کرد. طبق گزارش هاي متعدد کمبرلين کاملا مطمئن است که ارز چيني هر روز بيشتر و بيشتر در فاينانس جهاني مورد استفاده قرار مي گيرد و قراردادهاي پيش خريد با پشتوانه يوآن، براي موفقيت طراحي شده اند.او مي گويد: سرمايه گذاران چيني قطعا در بورس فلزات لندن بسيار فعال هستند. آنها از طريق شرکت هاي کارگزاري چيني که اعضايي از بورس فلزات لندن هم هستند يا از طريق شرکت هاي غربي، دادوستدهاي خود را انجام مي دهند.«ما معتقديم با افزايش تعداد تاجران چيني در بازارمان، شرکت هاي چيني بيشتري مايلند به بورس فلزات لندن بپيوندند.»نزديک به ۱۰ سال پيش، وقتي پکن اجازه داد يوآن در تجارت و سرمايه گذاري استفاده شود، اولين گام ها براي بين المللي کردن ارز چيني برداشته شد. در سال ۲۰۱۶، يوآن به يک ارز با امتياز ويژه ذخيره ارزي در جهان (اس دي آر) تبديل شد (صندوق ذخيره ارزي ويژه صندوق بين المللي پول) و در سبد ارزهاي مهم جهان در کنار دلار آمريکا، ين ژاپن، يورو و پوند انگليس قرار گرفت. اين حرکت به يوآن اعتباري به عنوان يک ارز ذخيره جهاني اعطا کرد.
    
    
    رئيس سازمان مرکزي تعاون روستايي خبر داد: به زودي شيرخام در بورس کالا عرضه مي شود
    رئيس سازمان مرکزي تعاون روستايي از عرضه شير خشک در بورس کالا خبر داد و افزود: به زودي شير خشک فرآوري شده از شيرهاي خام خريداري شده توسط کارگزاري ها در بورس کالا ارائه مي شود.
    به گزارش «کالاخبر»؛ حسين شيرزاد با اشاره به اينکه نرخ جديد خريد حمايتي شير خام از ابتداي امسال اجرا مي شود، افزود: براساس ابلاغ وزارت جهادکشاورزي و ستاد تنظيم بازار سازمان مرکزي تعاون روستايي شير خام را در قالب طرح خريد حمايتي با قيمت مصوب هر ليتر ۱۴۴۰ تومان از دامداران خريداري مي کند.
    وي گفت: اين قيمت از ابتداي فروردين امسال لازم الاجراست و مابه التفاوت قيمت به دامداراني که از ابتداي فروردين شير توليدي آنها را با قيمت گذشته خريداري کرديم، پرداخت خواهد شد.
    رئيس سازمان مرکزي تعاون روستايي افزود: طرح حمايتي خريد شير خام از سال ۹۳ با ابلاغ وزير جهادکشاورزي و سازمان مرکزي تعاون روستايي آغاز و قرار شد شير خام با چربي ۲/ ۳ درصد و پروتئين ۳ درصدي و ماده خشک ۸ درصد با قيمت مصوب هر ليتر ۱۴۴۰ تومان خريداري شود اما اين قيمت از سوي صنايع لبني اجرا نشد و براساس ابلاغيه سال ۹۷ اين قيمت امسال اجرايي مي شود و دامداران شير را با اين قيمت و با در نظر گرفتن اين ويژگي ها تحويل مي دهند.
    شيرزاد گفت: طرح خريد حمايتي شير خام در سال ۹۳ فقط در ۷ استان اجرا شد اما امسال براساس دستورالعمل جديد شير خام توليدي دامداري ها در ۱۷ استان کشور با قيمت جديد خريداري مي شود.
    وي افزود: استان هاي هدف در اين طرح اصفهان، چهارمحال و بختياري، کهکيلويه و بويراحمد و تهران است و مابقي استان ها که از استان هاي محروم و کم برخوردار هستند نيز در اين طرح قرار دارند.
    رئيس سازمان مرکزي تعاون روستايي تاکيد کرد: تاکنون روزانه هزار تن شير از دامداران در قالب طرح حمايتي خريداري مي شد اما از اين پس ميزان خريد به ۱۲۰۰ تا ۱۲۵۰ تن مي رسد.
    شيرزاد گفت: اين ميزان خريد در حقيقت فقط ۴ درصد از بازار توليدي است و هدف اجراي طرح نيز تنظيم بازار، حمايت از دامداران خُرد و جمع آوري شير مازاد توليد است.وي افزود: براساس برآوردهاي انجام شده قيمت تمام شده هر ليتر شير خام براي دامدار حدود ۱۵۰۰ تومان است، بنابر اين وزارت جهادکشاورزي براي حمايت از دامداران در آينده نزديک قيمت خريد حمايتي شير خام را به ۱۵۵۰ تومان نزديک خواهد کرد.رئيس سازمان مرکزي تعاون روستايي تاکيد کرد: واحدهاي کوچک دامداري و دامداري هاي خُرد به حمايت و کمک دولت نياز دارند و اين اقدام مي تواند حاشيه سود مناسبي براي آنها ايجاد کند و علاوه بر اين مي تواند به افزايش کيفيت شير توليد شده در اين دامداري ها بينجامد.شيرزاد گفت: علاوه بر خريد حمايتي شير خام برنامه ارتقاي کيفيت شير امسال براي افزايش ميزان چربي و پروتئين و سلامت شير در دامداري هاي کشور اجرا مي شود.وي افزود: شير خامي که در قالب طرح حمايتي خريداري مي شود، بهترين کيفيت و بالاترين استاندارد را دارد.شيرزاد درباره احتمال افزايش قيمت شير در بازار گفت: قيمت خريد هر ليتر ۱۴۴۰ تومان در اصل مربوط به سال ۹۳ است که اجرايي نشد، بنابراين اجراي اين قيمت در سال ۹۷ تاثير چنداني در قيمت شير نخواهد داشت.
    
    
    سنگ آهن به روند نزولي ادامه داد
    قيمت سنگ آهن وارداتي در چين با افت بازارهاي فيوچرز چين به روند نزولي ادامه داد. آخرين قيمت سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد استراليا ۶/ ۰ دلار افت داشته و ۴/ ۶۳ دلار هر تن سي اف آر شد. افت ۸۰ سنتي قيمت قرارداد سنگ آهن سپتامبر در بورس داليان موجب افت بازار نقدي شد. البته فعالان بازار انتظار داشتند با توجه به افت تقاضاي محصولات فولادي اين چنين شود.موجودي ۵ محصول فولادي اصلي تجار چيني هفته گذشته ۴/ ۶ درصد افت داشته که نشان مي دهد تقاضاي مصرف کننده ها مطلوب بوده ولي از طرفي مصرف فولاد در چين با توجه به گرماي هوا و نزديکي فصل بارش هاي موسمي در جنوب اين کشور رو به کاهش است.ازاين رو جو منفي تقاضاي سنگ آهن قيمت آن را پايين آورد و کاهش خريدها در بنادر موجودي سنگ آهن بنادر چين را بالا برد که با ۳/ ۱ ميليون تن افزايش به ۱۵۹ ميليون تن رسيد.
    
    خبر
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4339 به تاريخ 7/3/97، صفحه 14 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه كار و جامعه
متن مطالب شماره 228، ارديبهشت 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است