|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/3/10: درخشش «اميد » در روز پيروزي لاريجاني
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7043
پنج شنبه 5 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6794 10/3/97 > صفحه 21 (سياسي) > متن
 
      


درخشش «اميد » در روز پيروزي لاريجاني
بهارستان ديروز شاهد رقابتي ترين انتخابات هيات رئيسه خود بود    
    در روزي که عقب نشيني مخالفان دولت، علي لاريجاني را براي يازدهمين سال پياپي بر کرسي رياست مجلس ابقا کرد، فراکسيون اميد توانست در ترکيب هيات رئيسه به موقعيت اکثريت برسد. اميدي ها که سال قبل دو کرسي خود را در هيات رئيسه از دست داده و در واقع ميدان را واگذار کرده بودند، امسال با بازپس گيري اين دو کرسي، دوباره به عرض اندام سياسي در مجلس پرداختند. با نتيجه انتخابات ديروز، سهم اميدي ها در هيات رئيسه 5 نماينده، سهم اصولگرايان 4 نماينده و سهم مستقلين هم سه نماينده شده است. در همين حال نکته مهم ديگر اين بود که علي لاريجاني شکننده ترين پيروزي را در تمام 11 سال گذشته با فاصله تنها 24 راي از محمدرضا عارف به دست آورد و در مقابل مسعود پزشکيان، گزينه فراکسيون اميد براي نايب رئيس هم با 157 راي توانست رکورددار راي منتخبان اجلاسيه سوم مجلس دهم براي هيات رئيسه باشد.
    
    ابقاي شکننده لاريجاني، شکست مقتدرانه عارف
    نه تنها در دو سال سپري شده از مجلس دهم که حتي در تمام ادوار اخير مجلس شايد انتخابات ديروز، خصوصاً بر سر کرسي رياست رقابتي ترين انتخابات هيات رئيسه مجلس بود. جايي که هر سه فراکسيون سياسي با ليست هايي تقريباً کامل وارد ميدان شده بودند. در ميان جايگاه هاي مختلف هيات رئيسه هم انتخاب رئيس مجلس بود که به شکلي دراماتيک به پايان رسيد، با تعداد زيادي از «اولين»ها؛ اولين بار در تاريخ مجلس رقابت رياست مجلس در يک سه ضلعي تعريف شده بود، براي اولين بار کار انتخاب رئيس به دور دوم رسيد و براي اولين بار يک نفر وارد يازدهمين سال پياپي تجربه رياست مجلس شد. در دور اول انتخابات رئيس مجلس هر کدام از فراکسيون ها گزينه خود را داشتند؛ عارف از طرف فراکسيون اميد، حاجي بابايي از طرف فراکسيون ولايي و لاريجاني به نمايندگي از مستقلين نامزد شدند.
    نهايتاً 114 راي عارف، 54 راي حاجي بابايي و 101 راي لاريجاني به معناي آن بود که هيچ کس نتوانسته اکثريت مطلق را در مجلس براي رياست کسب کند. بر همين اساس کار انتخاب رئيس به دور دوم کشيده شد؛ جايي که تنها داشتن اکثريت نسبي هم مي توانست تکليف کرسي رياست را مشخص کند و اگر وضع به همان منوال دور اول مي ماند، اين کرسي حالا سهم محمدرضا عارف بود. اما حميدرضا حاجي بابايي که به واسطه نمايندگان مخالف دولت وارد گود رقابت شده بود، به نفع علي لاريجاني کنار کشيد تا اتفاقي ديگر در صحن مجلس رقم بخورد. بدين شکل بود که در مرحله دوم انتخابات رياست مجلس، لاريجاني تنها با فاصله ۲۴ راي نسبت به محمدرضا عارف، مجدداً رئيس مجلس شد. در مرحله دوم عارف ۱۲۳ راي، لاريجاني ۱۴۷ راي از مجموع ۲۷۹ راي ماخوذه را با احتساب ۹ راي باطله کسب کردند. اين راي از يک سو پايين ترين راي علي لاريجاني براي رياست مجلس در طول 11 سال گذشته بود و از سوي ديگر 20 راي بيشتر را در سبد عارف نسبت به انتخابات سال اول مجلس نشان مي داد.
    
    

    
    نواب رئيس؛ موفقيت کامل اميدي ها
    با اين وصف در حالي صحن مجلس وارد مرحله انتخاب نواب رئيس شد که خيلي ها فکر مي کردند با رودررويي شکل گرفته بين اميدها و نزديکان لاريجاني، جايگاه علي مطهري در هيات رئيسه در معرض خطر قرار گرفته. تا قبل از برگزاري انتخابات قرار بود به سياق رقابت بر سر کرسي رياست، فراکسيون هاي سياسي براي نواب رئيس هم هر کدام دو گزينه داشته باشند. فراکسيون اميد مسعودپزشکيان و علي مطهري را پيشنهاد کرده بود. فراکسيون مستقلين عزت الله يوسفيان ملا و هادي قوامي را قرار بود معرفي کند و فراکسيون ولايي نيز اعلام کرده بود با محمد دهقان و عبدالرضا مصري وارد اين رقابت مي شود. اما وقتي کار به معرفي نامزدها رسيد، يوسفيان ملا از طيف مستقلين و محمد دهقان از طيف اصولگرايان به پيشنهاد فراکسيون هايشان وارد ميدان رقابت نشدند. در اين ميان خصوصاً انصراف يوسفيان ملا که راي اول درون فراکسيوني را براي نايب رئيس کسب کرده بود و به جاي او به ميدان فرستادن هادي قوامي به عنوان گزينه دوم مستقلين نشانه اي بود بر اينکه طيف نزديک به علي لاريجاني نمي خواهند به مسيري بروند که علي مطهري ديگر در ترکيب هيات رئيسه نباشد.
    در اين مرحله از انتخابات مسعود پزشکيان با کسب 157 راي موافق و علي مطهري با کسب 143راي موافق از مجموع 279 راي ماخوذه به عنوان نواب اول و دوم رئيس مجلس در سومين سال مجلس دهم انتخاب شدند. عبدالرضا مصري هم نهايتاً با 134 راي يعني تنها 9 راي کمتر از علي مطهري در جايگاه سوم قرار گرفت.
    
    بازپس گيري کرسي هاي از دست رفته اميد در ترکيب دبيران
    تا اينجاي کار اميدي ها توانسته بودند به يک موفقيت نسبي برسند؛ پيروزي ضعيف علي لاريجاني، افزايش 20 راي به سبد آراي عارف و راي آوردن دو گزينه آنها براي نواب رئيس براي اين طيف تا حدودي راضي کننده بود. اما جايي که اميدي ها فرصت اين را داشتند که در عمل عدد خود را در هيات رئيسه افزايش دهند در مرحله بعد از انتخاب نواب بود؛ جايي که ابتدا 6 کرسي دبيري و بعد از آن 3 کرسي نظار هيات رئيسه مجلس به راي گذاشته مي شد. براي انتخاب دبيران هم تقريباً فراکسيون ها با ليست کامل در عرصه حضور داشتند.
    بر اين اساس محمدعلي وکيلي، علي اصغر يوسف نژاد، عبدالکريم حسين زاده، سيده حميده زرآبادي، عليرضا رحيمي و زهرا ساعي از فراکسيون اميد، سيد اميرحسين قاضي زاده هاشمي، احمد اميرآبادي فراهاني، اکبر رنجبرزاده، محمدحسين فرهنگي، سيد ناصري موسوي لارگاني و علي ادياني از فراکسيون ولايي و رحيم زارع، عبدالحميد خدري، هزارجريبي، محمدرضا صباغيان، محمدجواد جمالي، غلامرضا کاتب، سکينه الماسي، محمدمهدي افتحاري و سيد مهدي فرشادان نيز از فراکسيون مستقلين وارد ميدان رقابت شدند. سيدمحسن علوي هم نامزدي بود که پيش از آغاز راي گيري از انتخابات کناره گيري کرد. نهايتاً با راي مجلس ترکيب دبيران هيات رئيسه به اين شکل انتخاب شد؛ محمدعلي وکيلي، يوسف نژاد، قاضي زاده هاشمي، عليرضا رحيمي، اميرآبادي فراهاني و اکبر رنجبر زاده. اين همان جايي بود که اميدي ها را تبديل به اکثريت نسبي هيات رئيسه کرد. آنها در يک سال گذشته تنها يک کرسي از اين مجموعه را در اختيار داشتند و حالا موفق شدند 3 کرسي از 6 کرسي دبيران را در اختيار خود بگيرند.
    
    شکست کامل اميد در ترکيب ناظران
    اما بعد از اين در جريان انتخاب 3 ناظر هيات رئيسه برخلاف جايگاه هاي قبلي، اميدي ها ناکام مطلق رقابت بودند. در اين قسمت سهم مستقلين دو کرسي و سهم اصولگرايان يک کرسي بود. براي انتخابات ناظران هيات رئيسه هم سه فراکسيون مجلس با فهرست کامل حاضر شدند. پيشنهاد فراکسيون اميد پروانه سلحشوري، سيد فريد موسوي و قسيم عثماني بود. اسدالله عباسي، محمود بهمني و حسن نوروزي هم نامزدهاي فراکسيون ولايي بودند و مستقلين هم بهروز نعمتي، رسول خضري و محمد آشوري تازياني را به صحن معرفي کردند. به جز اينها نمايندگاني چون حسين مقصودي، محمدرضا منصوري، حسن لطفي و محمد حسن نژاد هم جداگانه نامزد اين رقابت شدند. نهايتاً هم اسدالله عباسي با 96 راي، بهروز نعمتي با 96 راي و محمد آشوري تازياني 89 راي توانستند به ترکيب هيات رئيسه سال سوم مجلس وارد شوند.
    
    برش
    
    در گفت و گو با «ايران» مطرح شد: فراکسيون ها چقدر از نتيجه انتخابات راضي بودند
    
    انتخابات هيات رئيسه مجلس در شرايطي برگزار شد که فراکسيون هاي سه گانه نه تنها گامي براي ائتلاف بر نداشتند بلکه هر کدام با حداکثر قوا وارد شدند و روز چهارشنبه رقابتي جدي را در بهارستان به نمايش گذاشتند. بعد از مشخص شدن نتيجه اين انتخابات دو سوال مشخص را از چهره هاي سه فراکسيون اميد، مستقلين و ولايي مطرح کرديم؛ اول اينکه چقدر به هدف تان در اين انتخابات رسيديد؟ سوال دوم هم اين بود که اهداف شما در کارزار انتخابات داخلي مجلس چه بودند؟ پاسخ هاي سه نماينده از سه فراکسيون سياسي مجلس به اين دو سوال اين گونه بود:
    
    بهرام پارسايي، سخنگوي فراکسيون اميد: اميد برنده سياسي و اخلاقي انتخابات هيات رئيسه بود
    ما خودمان را برنده سياسي و اخلاقي اين انتخابات مي دانيم و فکر مي کنيم با توجه به تجربيات گذشته ورود ما به اين شکل به انتخابات هيات رئيسه صد در صد درست بود. تجربه سال اول و سوم ما نشان مي دهد که حضور مستقل در چنين آوردگاهي به نفع ما است. ما در اين آوردگاه به عنوان يک گروه سياسي متشکل و مستقل از ديگران با شخصيت کاملاً روشن توانستيم يک رفتار سياسي تشکيلاتي را بروز بدهيم و فراکسيون از نتيجه کسب شده کاملاً راضي است. اول مي خواستيم از هويت و گفتمان سياسي خودمان دفاع کنيم و بعد از آن وزن خودمان را در مجلس به هر اندازه که هست نشان دهيم. احتمال اينکه ما در آينده در موقعيتي قرار بگيريم که نياز به ائتلاف داشته باشيم صفر نيست و براي چنان موقعيت هايي به اين وزن کشي شفاف نياز داشتيم. ضمن اينکه ما دو هدف ناظر به ترکيب هيات رئيسه را داشتيم؛ اول اينکه تعداد کرسي هاي خودمان را افزايش دهيم و دوم هم اينکه تکليف کرسي رياست را با يک انتخابات کاملاً رقابتي مشخص کنيم که هر دوي اين اتفاقات رخ دادند. حتي اگر فراکسيون ولايي برخلاف وعده هاي قبلي عقب نشيني نمي کرد، ما الان کرسي رياست را هم داشتيم.
    
    مهرداد لاهوتي، سخنگوي فراکسيون مستقلين: هدف اول ما حفظ آقاي لاريجاني بود
    فراکسيون مستقلين به هر حال به لحاظ عددي قدري عقب تر از دو فراکسيون ديگر مجلس است اما با وجود اين توانستيم سه نفر را مستقيماً در هيات رئيسه داشته باشيم و البته با برخي اعضاي ديگر هيات رئيسه نيز قرابت هاي فکري مشخصي داريم مثل آقايان مطهري و پزشکيان. هدف فراکسيون مستقلين از اول رسيدن به يک ائتلاف فراگير با دو فراکسيون ديگر مجلس بود که متاسفانه اين مهم رخ نداد و تلاش ما به نتيجه نرسيد.
    اما در فضاي پس از بن بستي که در جريان تلاش ها براي ائتلاف شکل گرفت، فراکسيون مستقلين توانست موفقيت خود را در انتخابات هيات رئيسه کسب کند. ما دو هدف عمده داشتيم؛ اول و مقدم بر هر چيز حفظ آقاي لاريجاني به عنوان رئيس مجلس و در پي آن رسيدن به ترکيبي متوازن و متعادل در هيات رئيسه با افرادي که توان آرامش دادن به فضا و مديريت آن را دارند. به نظرم الان هر دو اين اهداف محقق شده و فراکسيون مستقلين مي تواند به شکل نسبي از اين نتيجه
    به دست آمده ابراز رضايت کند. خصوصاً در ترکيب نواب رئيس که روي کاغذ از فراکسيون اميد هستند اما در عمل هم با کمک مجموعه مستقلين راي آوردند و هم به لحاظ منش نزديکي هاي قابل توجهي به ما دارند.
    
    محمدجواد ابطحي، عضو هيات رئيسه فراکسيون ولايي: لاريجاني وامدار ماست
    ما تا 60 الي 70 درصد به هدفي که تعيين کرده بوديم رسيديم. به هر حال نهايتاً رئيس مجلس با راي و دخالت ما ابقا شد و اگر رفتار ما نبود، الان نتيجه چيز ديگري بود. يعني حداقل در انتخاب رئيس که مهم ترين بخش انتخابات بود، مجموعه ولايي تعيين کننده ترين نقش را داشتند. ضمن اينکه کسب چهار کرسي هم براي ما نسبتاً رضايتبخش است.
    ما بيش از هر چيز مي خواستيم دو چيز را در اين انتخابات معلوم کنيم. اول اينکه اين پيام را بدهيم که فراکسيون ولايي مجلس در مناسبات پارلماني حرف مستقل و مشخص خودش را دارد که تابعي از نظر و راي ديگران نيست و مي تواند آن را مستقلاً تا جايي که مي خواهد هدايت کند و پيش ببرد. دوم هم اينکه مي خواستيم به جامعه نشان دهيم که وزن واقعي ما چقدر است و اگر برخي اتفاقاتي که اصولگرايان و طرفداران اصولگرايي انتظار دارند، در مجلس رخ نمي دهد به دليل کم کاري و کوتاهي ما نيست بلکه وزن کشي ها در برخي جاها اجازه کار را نمي دهد. نهايتاً هم بر اين باور هستم که به هر دوي اين اهداف رسيديم و هم سياست ورزي مستقل خود را نشان داديم و رئيس مجلس هم در انتخاب خودش وامدار ماست.
    
    
    درخشش «اميد » در روز پيروزي لاريجاني / بهارستان ديروز شاهد رقابتي ترين انتخابات هيات رئيسه خود بود
    


 روزنامه ايران، شماره 6794 به تاريخ 10/3/97، صفحه 21 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 64 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مهندسي مكانيك ايران
متن مطالب شماره 4 (پياپي 53)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است