|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/3/27: اين نامه فقط يك تحليل است
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4341
شنبه 24 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4111 27/3/97 > صفحه 3 (سياست) > متن
 
      


گفت و گو 
اين نامه فقط يك تحليل است
گفت و گو با غلامحسين كرباسچي درباره يك نامه غير منتظره

نويسنده: زهير موسوي


    
    روز گذشته تعدادي از فعالان سياسي با نوشتن نامه اي خطاب به مسوولان عاليرتبه نظام خواستار بازنگري در تصميمات اساسي و مذاكره مستقيم با امريكا شدند. نويسندگان اين نامه با اشاره به «از دست رفتن فرصت مناسب» دولت باراك اوباما از مسوولان تصميم گير نظام خواسته اند «فارغ از جنگ هاي رواني كاخ سفيد با يك تصميم ملي اعلام كند كه حاضر به انجام مذاكرات بدون قيد و شرط با امريكاست تا قدمي در راه حل مشكلات و اختلافات برداشته شود». در اين بيانيه تاكيد شده كه اين مذاكرات «مي تواند با قدرت و از موضع حفظ منافع ملي دنبال شود» و «در صورت هرگونه زياده خواهي يا عدم ارايه تضمين براي پابرجا ماندن تعهدات، راه بازگشت هميشه باز است». يكي از نكات جالب اين نامه كنار هم قرار گرفتن نام هايي است كه قرابت سياسي كمي با يكديگر دارند. از امضا كنندگان اين نامه مي توان به غلامحسين كرباسچي، احمد منتظري، ابوالفضل بازرگان، جلال جلالي زاده، جميله كديور، صديقه وسمقي، حسن فرشتيان، رضا عليجاني، حسين كروبي، عيسي سحرخيز، حسن اميني، محمدصادق جوادي حصار، علي كشتگر، ويدا فرهودي، حميد آصفي و بهروز خليق اشاره كرد. غلامحسين كرباسچي از امضا كنندگان اين نامه معتقد است در صورتي كه امريكا ضمانت دهد ديگر بدعهدي نكند ايران مي تواند با ترامپ پاي ميز مذاكره بنشيند. او درباره نسبت امضا كنندگان اين نامه با يكديگر مي گويد: «تحليل و نظري كه در اين نامه ارايه شده براي مقابله با افراطيون خارج نشيني است كه با بيانيه ها يا حضور در رسانه هاي سعي در تشديد بن بست و خلق مشكلات جديد براي كشور دارند. كساني كه دغدغه منافع ملي دارند همواره به دنبال گشايش يك راه جديد هستند.»
    
    پيشنهادي كه شما و برخي از فعالان سياسي طي نامه اي مبني بر مذاكره مستقيم با امريكا مطرح كرديد با توجه به خروج امريكا از برجام معناي سياسي اين نامه چيست؟ رسيدن به يك بن بست سياسي؟
    خير به معناي بن بست سياسي نيست زيرا در نامه اشاره شده است كه اگر امريكا تضمين دهد بدعهدي نكند و مسوولان بتوانند چنين تضميني از اين كشور اخذ كنند، بدون پيش شرط جديد مي توان براي حل مسائل با امريكا گفت وگو كرد. اين نامه مشروط بر آن است كه امريكا ديگر در قبال ايران بدعهدي نكند.
    
    واكنش حاكميت به اين نامه چه خواهد بود؟
    حاكميت جمع بندي هاي خاص خود را دارد. اين نامه به معناي تصميم گيري براي مذاكره مجدد با امريكا نيست بلكه يك نظر و تحليل سياسي است كه توسط يك جمع ارايه شده است. اين نظر و تحليل با توجه به مجموعه بن بست ها و مشكلاتي است كه امريكا پس از خروج از برجام با آنها مواجه شده. امريكا امروز در وضعيت خوبي به ويژه در برابر كشور هاي اروپايي قرار ندارد و ما مي توانيم از اين فرصت استفاده لازم را داشته باشيم اما اين نامه در فضاي سياسي ايران تعيين كننده نيست بلكه يك تحليل است. حاكميت و دولت همواره به مجموعه تحليل ها و نظر ها توجه كرده اند. در اين ميان ممكن است به چند نظر توجه كنند و با برخي نظرات و تحليل ها به صورت كلي مخالف باشند. درباره شرايط كنوني كشور نظرات مختلف است. به عنوان مثال ما در برخي موضوعات شاهد برخوردهاي بسيار تند و خشني هستيم اما در مقابل در برخي موضوعات ديگر شاهد برخوردهايي هستيم كه با يك تحليل و نظر مانند همين نامه موافقت و به آن عمل شده است. به لحاظ بين المللي و سياسي ما به ژستي كه در اين نامه اشاره شده است، نياز داريم. اين ژست آن است در صورتي كه امريكا و ترامپ تضمين دهند كه ديگر بدعهدي رخ ندهد و اعتماد ايران را بازسازي كند، ايران حاضر به گفت وگو خواهد بود. اين يك ژست منفي نيست.
    
    زماني كه اين نامه را مي نوشتيد به نوع ضمانت امريكا نيز فكر كرده ايد؟ ضمانت امريكا چگونه بايد باشد كه بتواند اعتماد ايران را جلب كند؟
    اين موضوعات ريز ماجرا است و ما نمي توانيم الان در اين باره صحبت كنيم. به عنوان مثال وقتي يك معاهده بين المللي بسته مي شود، بايد نيازمند تصويب در مجلس امريكا باشد اما اكنون بحث ما جزييات ماجرا نيست. اجمال مساله آن است ايران بتواند در چنين شرايطي كه امريكا نيازمند مذاكره با ايران است و بارها آن را اعلام كرده، ايران يك ژست بين المللي اينچنيني داشته باشد.
    
    چه عاملي سبب نگارش اين نامه شد؟
    اين نامه را من ننوشتم اما دوستاني كه اين كار را انجام داده اند، با توجه به تحليل هاي سياسي خود و شرايط ويژه كشور اين نامه را نوشته اند. شرايط فعلي به گونه اي نيست كسي نداند كشور با چه معضلات و مشكلاتي رو به رو است.
    
    نويسندگان نامه چه نسبتي با يكديگر دارند؟ به عنوان مثال نسبت غلامحسين كرباسچي با ابوالفضل بازرگان چيست؟
    من با آقاي ابوالفضل بازرگان صحبتي نداشتم و نسبتي هم ندارم. جمعي از دوستان اصلاح طلبي كه در داخل كشور حضور دارند متولي اين نامه شدند و من هم گفتم با اين شرط كه امريكا بتواند يك تضمين دهد و ما بتوانيم تضميني از اين كشور بگيريم كه اين بدعهدي تكرار نشود، حرف بدي نيست. برخي از امضا كنندگان نامه اصلا با يكديگر قرابت سياسي ندارند.
    
    چه عاملي سبب مي شود كساني كه قرابت سياسي با يكديگر ندارند، نامه اي مشترك بنويسند؟
    تحليل و نظري كه در اين نامه ارايه شده براي مقابله با افراطيون خارج نشيني است كه با بيانيه ها يا حضور در رسانه هاي سعي در تشديد بن بست و خلق مشكلات جديد براي كشور دارند. كساني كه دغدغه منافع ملي دارند همواره به دنبال گشايش يك راه جديد هستند. اين نگاه سياسي علاوه بر مطرح كردن حرف هاي تازه در جامعه، مي تواند براي نيرو هاي سياسي تصميم گير راهگشا باشد.
    
    آيا نويسندگان اين نامه سعي در ايجاد طيف جديدي در جريان اصلاحات دارند؟
    اين به معناي طيف جديد نيست بلكه اگر اين موضوع باز شود شاهد خواهيد بود كه طيف هاي سياسي موجود را شامل مي شود. اين موضوع جديد نيست بلكه گروه هاي اصلاح طلب فعلي نيز در اين زمينه نظرات زياد متفاوتي با نظرات مطرح شده در اين نامه ندارند.
    
    آيا اتفاق جديدي رخ داده است كه نگارندگان اين نامه احتمال ترتيب اثر به آن را داده و تصميم به نوشتن تحليل ها و نظرات خود گرفته اند؟
    آن طرف ماجرا يك جوسازي سنگين درباره تحريم و افزايش فشار بر روي ايران را آغاز كرده است. اگر بابي باز شود كه سياسيون دلسوز چه در داخل و چه خارج از كشور به اين نتيجه برسند كه براي حفظ كيان جمهوري اسلامي، حفظ كشور، عدم ايجاد مشكلات براي زندگي مردم و نظام و انقلاب يك موضع گيري سياسي مثبت انجام شود اتفاق خوبي است. ما تجربه اي شبيه به اين را در زمان ابتداي مذاكرات داشته ايم. در ابتداي برجام مخالفت هايي صورت گرفت اما در عين حال گفته شد كه اگر شرايطي ويژه به وجود آيد مي توان به مذاكره نشست و به نتيجه رسيد. اين نامه يك ورژن جديد از همان رويكرد است. يعني ما با يك شرايط خاص و پيش بيني هاي درست جلوي اين بدعهدي را بگيريم، مي توانيم بسياري از مشكلات را با مذاكره به جاي تهديد برطرف كنيم. اين يك ديدگاه جديد و تازه نيست بلكه يك تذكر در شرايط فعلي كشور است. سياست مداران جديد امريكا به دنبال آن هستند كه مذاكره با ايران را به نام خود تمام كنند بنابر اين اين پيشنهاد مي تواند مورد توجه قرار گيرد.
    
    واقعا شما چه زمينه مساعدي براي طرح اين نظرات ديده ايد؟
    در كشور ما ديدگاه هاي سياسي متفاوتي وجود دارد. يك ديدگاه در مجلس برجام و پرچم امريكا را آتش مي زند و يك ديدگاه ديگر آن است كه بايد بدون عصبانيت تصميم هاي مهم اتخاذ كرد. ديدگاه ما آن است كه اگر ايران بتواند از امريكا ضمانت گيرد كه بدعهدي رخ ندهد و گذشته را جبران كند، مي توان راه صحبت و مذاكره را باز كرد. در صورتي كه ما بتوانيم تضمين لازم را از امريكا بگيريم ديگر كسي نمي تواند تهمتي ناروا به مسوولان كشور بزند.
    گفت‌و گو: اين نامه فقط يك تحليل است / گفت و گو با غلامحسين كرباسچي درباره يك نامه غير منتظره
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4111 به تاريخ 27/3/97، صفحه 3 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 134 بار
    آثار ديگري از "زهير موسوي"

  اهانت به سران سه قوه از تريبون عزاي اباعبدالله / گزارش «اعتماد» از حاشيه هاي يك مراسم عزاداري
زهير موسوي، اعتماد 27/6/97
مشاهده متن    
  واكنش سيد احمد خميني به انتقادات از حضور خاص او در يك هيات: انتقادات وارد است، عذرخواهي مي كنم
زهير موسوي، اعتماد 24/6/97
مشاهده متن    
  عباس عبدي: اميددرماني دولتي معنا ندارد / اميد در جامعه مانند ريختن آب در حوض نيست كه به راحتي بتوان آن را افزايش داد
زهير موسوي، اعتماد 21/6/97
مشاهده متن    
  تحليل حسين راغفر از شرايط اقتصادي حاكم بر كشور: ردپاي شبكه نفوذ در نظام اقتصادي
زهير موسوي، اعتماد 19/6/97
مشاهده متن    
  مجيد انصاري: دين ما سياسي است نه سياست بازي
زهير موسوي، اعتماد 13/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه نقشه و اطلاعات مكاني گيلان
متن مطالب شماره 2 (پياپي 7)، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است