|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/28: فرمول مقابله با افت سرمايه گذاري در گردشگري
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4352 28/3/97 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


فرمول مقابله با افت سرمايه گذاري در گردشگري
«دنياي اقتصاد» در شرايط كاهش جذب سرمايه به توريسم بررسي مي كند

نويسنده: آزاده باقري


    دنياي اقتصاد : سرمايه گذاري در بخش گردشگري چه از سوي سرمايه گذاران داخلي و چه خارجي رو به افول است. کارشناسان گردشگري و صاحب نظران در اين حوزه به اين موضوع اذعان دارند. به گفته آنان پس از برجام اتفاقات خوبي در بخش گردشگري در حال رخ دادن بود؛ اما عوامل داخلي و خارجي پس از برجام و لغو برجام از سوي آمريکا موجب شد تا هيچ کدام از پيشنهادهاي سرمايه گذاري به مرحله عملي شدن نرسد. عوامل داخلي و خارجي مانند مسائل سياسي و فعاليت هاي بين المللي، عدم آمادگي مديريتي و اداري شرکت ها و سازمان هاي تصميم گير، ناکارآمدي نظام بانکي و تامين سرمايه در ايران، نبود راهبرد و برنامه مشخص دولت براي توسعه صنعت گردشگري و... دست به دست هم داد تا به اين ترتيب سرمايه گذاري گردشگري با همه جذابيت و استقبالي که اين حوزه داشت، دچار مشکلات عديده شود.
    با توجه به اين مسائل، سوال اينجاست که چطور مي شود افت سرمايه گذاري در گردشگري را کاهش داد و از آن عبور کرد؛ به گونه اي که اثرات اين عوامل کمتر شود و سرمايه گذاري در گردشگري به روال مناسبي برگردد. فعالان گردشگري در اين زمينه راهکارهاي گوناگوني را مانند در اولويت قرار گرفتن گردشگري در سياست گذاري هاي دولت، ايجاد رويکرد تخصصي و دانش محور در حوزه گردشگري، ارائه تسهيلات مالي از سوي دولت، بين المللي شدن صنعت گردشگري ايران در جهان، تحول در نظام اداري و حقوقي شرکت ها و سازمان ها و اصلاح نظام بانکي ارائه مي دهند و معتقد هستند از اين طريق مي توان به سرمايه گذاري در صنعت گردشگري جاني دوباره بخشيد.
    
    ريسک هاي سرمايه گذاري
    اما تصور ريسک پذيري بالا براي سرمايه گذاري در بخش گردشگري موجب شده است تا کمتر سرمايه گذاري بخواهد در اين حوزه ورود کند. محسن امامي، کارشناس گردشگري در گفت و گو با «دنياي اقتصاد» در اين زمينه مي گويد: «مسائل پولي و مالي داخلي و اتفاقات بين المللي اخير موجب شده انگيزه براي سرمايه گذاري در بخش گردشگري کاهش پيدا کند. چون سرمايه گذار تصور مي کند با توجه به مسائل پيش آمده در کشور سرمايه اش در بخش گردشگري برگشت نخواهد داشت. به هر حال مسائل اقتصادي با توسعه گردشگري ارتباط دارد و اين نگراني ها غيرمنطقي نيست.» به گفته امامي نبود گردشگر نيز در عدم تمايل سرمايه گذار در اين حوزه بي تاثير نيست: «مسائل بين المللي موجب شده کشور ما با وجود داشتن جاذبه هاي فراوان گردشگري، گردشگر خارجي کمي داشته باشد. از سوي ديگر به دليل وجود مشکل اقتصادي و کاهش توان خريد مردم، گردشگر داخلي نيز گردش و سفر را از سبد خريد خود حذف کرده است.»
    اما از آنجا که سوددهي در مدت زمان کوتاه در بخش هاي ديگري مانند ارز، طلا، مسکن و... وجود دارد، موجب شده سرمايه گذارها کمتر به دنبال فعاليت هايي باشند که احتمال برگشت سرمايه شان در آن کم است. اين کارشناس گردشگري نيز با اشاره به همين موضوع مي گويد: «تا زماني که دلالي سود بيشتري در کشور دارد کسي که سرمايه اي در اختيارش است به فکر سرمايه گذاري در بخش گردشگري نخواهد افتاد. تا ۳سال پيش شايد کسي علاقه مند بود وارد اين حوزه شود؛ اما در حال حاضر، اين افراد علاقه مند ديگر علاقه اي در اين زمينه ندارند.»
    به گفته امامي وقتي در کشور شرايط سفر فراهم شود خود به خود سرمايه گذاري در اين زمينه صورت خواهدگرفت. همچنين اگر زمينه براي ورود گردشگر خارجي مهيا باشد و گردشگر داخلي از نظر اقتصادي به گونه اي تامين شود که بخشي از درآمد خود را به سفر اختصاص دهد آن وقت سرمايه گذار خود علاقه مند مي شود تا در اين زمينه ورود کند. به عقيده اين کارشناس گردشگري راهکاري که مي تواند باعث افزايش سفر شود، حمايت دولتي است و مي گويد: «دولت بايد در اين زمينه ورود کند و هزينه هاي سفر را با راه هاي گوناگون و سياست هاي ارزان سازي کاهش دهد. از سوي ديگر دولت بايد شرايط را براي سرمايه گذار از طريق ارائه وام هاي کم بهره، زمين رايگان، آب و برق ارزان تر و... فراهم کند. اما متاسفانه مي بينيم در حال حاضر هتل هايي که وجود دارند نيز به دليل کم بودن مسافر و زياد بودن هزينه هاي نگهداري از هتل و گران بودن نيروي کار در حال تعطيلي هستند.»
    البته کمک هاي دولت در جان بخشيدن به سرمايه گذاري در صنعت گردشگري کشور از طريق سياست هاي ارزان سازي شايد به نظر راهکار مناسبي باشد؛ اما برخي از اقتصاددان ها بر اين باور هستند که تنها نبايد منتظر حمايت دولت بود. همچنان بايد تلاش براي جذب سرمايه هاي خصوصي در اولويت اين صنعت باشد. در اين بين توقعي که از دولت مي توان داشت اين است که در بخش تسهيل قوانين، اقدامات مناسبي انجام دهد. چون آن طور که به نظر مي رسد دولت براي ايجاد شرايط ارزان در اين صنعت بودجه ندارد و اگر هم بخواهد وام دولتي پرداخت کند، رانت ها پيشتازي خواهند کرد و معلوم نمي شود اين تسهيلات به شکل يکسان به درخواست کننده ها ارائه خواهد شد يا خير. بنابراين به نظر مي رسد اگر دولت بخواهد در اين زمينه فعاليتي مثبت داشته باشد لازم است تسهيلات را به شکل قانوني ايجادکند.
    
    راهکارهاي بازگشت سرمايه ها به توريسم
    اما با توجه به آنچه اشاره شد، ابراهيم باي سلامي، عضو شوراي عالي ميراث فرهنگي و گردشگري به ارائه راهکارهايي در اين زمينه مي پردازد و به «دنياي اقتصاد» مي گويد: «لازم است در گام نخست، دولت براي جذب سرمايه گذار در اين بخش، گردشگري را در اولويت فعاليت هاي خود قرار دهد. متاسفانه تاکنون صنعت گردشگري در کشوري مانند ايران که از کم آبي رنج مي برد و داراي اقتصاد متکي به نفت است مورد توجه مسوولان دولتي قرار نگرفته است. زماني که دولت در گفتمان هاي اصلي و برنامه ريزي هاي اقتصادي اش گردشگري را در اولويت قرار دهد آن وقت است که گام نخست را برداشته و اين کار در نهايت موجب تشويق و تسريع سرمايه گذاري در اين زمينه خواهدشد.»
    داشتن رويکرد تخصصي و دانش محور در حوزه گردشگري دومين راهکاري است که باي سلامي به آن اشاره و خاطرنشان مي کند: «ايران با توجه به پتانسيل هايي که در اين زمينه دارد توانايي توليد خدمات و کالاي گردشگري را نيز دارد و بايد به دانش و علم پيچيده گردشگري دست پيدا کنيم. اگر رويکرد ما در اين زمينه تخصصي شود، آن وقت است که سرمايه گذارها مي توانند راحت تر در اين زمينه ورود داشته باشند.» او ادامه مي دهد: «در کشور، سرمايه هاي سرگرداني که از ارز به سمت طلا، از طلا به سمت مسکن، از مسکن به سمت خودرو و... مي رود بسيار زياد است. بايد از طريق اين دانش سرمايه هاي سرگردان را به سمت گردشگري جذب کنيم. تاکنون اين سرمايه هاي سرگردان به سمت هر چيزي که فکر مي کنند سودآور است رفته؛ اما به سمت گردشگري نيامده . چون اين صنعت نه در بخش خصوصي و نه در بخش دولتي راهبرد مشخصي ارائه نداده است.»
    اين عضو شوراي عالي ميراث فرهنگي و گردشگري در پاسخ به اين سوال که چرا بخش خصوصي در اين زمينه ورود نمي کند و چرا بايد همچنان منتظر سياست گذاري هاي دولتي باشيم، تصريح مي کند: «بخش خصوصي توان فعاليت به شکل کلان را در کشور ندارد. هنوز به درستي بخش خصوصي در کشور تعريف نشده است. اين بخش تنها مي تواند در بخش هاي کوچک مانند ساخت يک هتل يا مجتمع تفريحي ورود کند؛ اما نمي تواند سرمايه کلان براي موزه شهرهاي کشور داشته باشد. اين بخش هنوز نياز به تقويت دارد و نياز است تا براي پروژه هاي مشترک با سرمايه گذار خارجي تعريف درستي وجود داشته باشد که ندارد.»
    سومين راهکاري که باي سلامي در بهبود اوضاع سرمايه گذاري در بخش گردشگري ارائه مي دهد، بين المللي شدن سرمايه گذاري هاست و مي گويد: «سرمايه گذار خارجي بايد اين اطمينان را پيدا کند که سرمايه اش در ايران تضمين شده و حفظ مي شود. اما تا زماني که صنعت گردشگري از حالت سنتي، محدود و پراکنده خارج نشود اين صنعت به شکل بين المللي در نخواهدآمد. بايد ايران به پروژه هاي بين المللي متصل شود. تا امروز تلاش ها در اين زمينه به جايي نرسيده است؛ درحالي که در دو سال گذشته پس از برجام بيش از ۵ميليارد دلار سرمايه گذاري پولي و بيش از ۱۰ميليارد دلار سرمايه گذاري پروژه اي پيشنهاد شد که هيچ کدام با توجه به شرايط موجود امکان اجرايي شدن پيدا نکردند.»
    به عقيده عضو شوراي عالي ميراث فرهنگي و گردشگري تحول در نظام اداري و حقوقي شرکت ها و سازمان ها راهکار چهارمي است که مي توان به آن بيشتر از قبل توجه کرد: «متاسفانه در بخش دولتي و عمومي افراد کارآيي که اهميت موضوع گردشگري را بدانند وجود ندارد. اين موضوع حتي به وزرا و معاونان رئيس جمهوري هم مي رسد و بايد در اين زمينه تحولات اساسي صورت گيرد.»
    پنجمين راهکار نيز اصلاح نظام بانکي است که وي به آن اشاره مي کند و مي گويد: «در حال حاضر نظام بانکي کشور ما سنتي و ربوي است. سرمايه گذاري در صنعت گردشگري در اولويت اين بانک ها نيست. روش هاي تامين سرمايه و چگونگي سرمايه گذاري در صنعت توريسم با تشکيل واحد ويژه (TIPU) که واحد ترويج و ارتقاي سرمايه گذاري در بخش هاي مختلف است به بانک مرکزي و تعدادي از بانک ها داده شده تا بخش مستقلي داشته باشند و از طريق سطح سازي و مفهوم سازي اطلاعات به جذب سرمايه گذارها بپردازند. با اين روش بانک ها مي توانند سرمايه گذاري هاي سودآور را حمايت کنند و از طرف ديگر مرکز اين سرمايه گذاري ها بشوند.»
    حالا همچنان براي بهبود و نجات گردشگري از طريق سرمايه گذاري داخلي و خارجي راه درازي در پيش داريم؛ راهي که تقريبا بسياري از فعالان و مسوولان اين حوزه روي کاغذ از آنها مطلع هستند اما بايد زمينه هاي اجرايي شدن آنها فراهم شود. زمينه هايي که وضعيت اقتصادي، فعاليت هاي دولتي و خصوصي، شرايط سياسي و بين المللي با آن گره خورده است و مانند يک دومينوي پيچيده، امري جدايي ناپذير از يکديگر هستند که وجود يکي بدون ديگري به نظر غيرممکن مي رسد.
    
    
    فرمول مقابله با افت سرمايه گذاري در گردشگري / «دنياي اقتصاد» در شرايط كاهش جذب سرمايه به توريسم بررسي مي كند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4352 به تاريخ 28/3/97، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بارآثار ديگري از "آزاده باقري"

  گره هاي ۴ساله پروژه «خانه مسافر» «دنياي اقتصاد» بررسي مي كند
آزاده باقري، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  اختلاف بر سر زمستاني شدن «تعطيلات» / نقص هاي طرح «تعطيلات زمستاني» مانع اجراي آن در سال جاري شد
آزاده باقري، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  تغيير ريتم سفرهاي تابستاني روي نت اقتصاد / «دنياي اقتصاد» وضعيت سفر داخلي در تابستان سال جاري را بررسي مي كند
آزاده باقري، دنياي اقتصاد 18/6/97
مشاهده متن    
  كليد حمايت از كسب و كارهاي گردشگري / «دنياي اقتصاد» همزمان با نزديك شدن به فصل جديد سفرهاي ورودي بررسي مي كند
آزاده باقري، دنياي اقتصاد 12/6/97
مشاهده متن    
  «ساماندهي تعطيلات» در بيراهه / وزير آموزش و پرورش از ۵ روزه شدن تعطيلات زمستاني خبر داد
آزاده باقري، دنياي اقتصاد 10/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مهندسي فناوري اطلاعات مكاني
متن مطالب شماره 1 (پياپي 701)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است