|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/28: بهبود ارتباط با راهنمايان سفر و نقش آن در جذب مشتريان
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4352 28/3/97 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


بازاريابي گردشگري 
بهبود ارتباط با راهنمايان سفر و نقش آن در جذب مشتريان


نويسنده: بهنام اسلمي * (aslami@hammura.com)

پيش از اين نيز در ديگر مطالب همين ستون اشاره شد که راهنمايان يکي از شريان هاي اصلي بازاريابي و فروش در شرکت هاي گردشگري هستند؛ اما برخي مديران از اين فرصت به خوبي استفاده نمي کنند يا از آن به نفع سازمان شان بهره مند نمي شوند. راهنما به صورت مستقيم به عنوان نماينده تام الاختيار شما با مشتريان در ارتباط است و ضمن اينکه در توليد محصول گردشگري نقش کليدي دارد، ممکن است همزمان با چند شرکت رقيب کار کند. از آنجا که به سبب آنکه به حضور دائم راهنما در دفتر آژانس نياز نيست، راهنما ارتباط بسيار کمي با بخش هاي ديگر سازمان دارد و ممکن است اين محدوديت ارتباطات به ضرر شرکت تمام شود. راهنما وضعيت خود را در آژانس شما با وضعيت همکارانش در ديگر آژانس ها مقايسه مي کند و به مزيت هاي رقابتي که وجود دارد مي انديشد. راهنما نماينده شماست و اگر نسبت به سازمان تان احساس تعهد نداشته باشد، هر لحظه خطر از دست دادنش سيستم را تهديد مي کند و ممکن است همراه خود بسياري از اطلاعات سودمند شما را هم ببرد. براي گذر از اين مشکلات و ايجاد ساختارهاي موثر، در اين مطلب برايتان چند پيشنهاد آورده ايم.
    
    - تقويم آموزشي داشته باشيد: تقويم آموزشي فصلي يا سالانه اي را براي راهنمايان تدوين کنيد و در بدو استخدام، ايشان را در جريان وجود اين تقويم بگذاريد. براي راهنمايان آموزش هايي در نظر بگيريد که بتواند به ارتقاي ارتباط آنها با مشتريان و البته سازمان شما کمک کند. مهارت هاي غيرفني را به او بياموزيد که در بين دروس تخصصي راهنماي گردشگري به آنها پرداخته نشده اما وجودش الزامي است. براي مثال «مديريت بحران»، «بازاريابي»، «تکنيک هاي مديريتي» و «اصول تفسير ميراث» درس هاي مهمي هستند که با گنجاندن آنها در تقويم آموزشي به راهنمايان تان ارزش افزوده اي مي دهد که در حين کار مي توانند از آن بهره ببرند. براي شرکت و عدم حضور در دوره ها، امتيازها و تنبيه هايي را در نظر داشته باشيد و براي برگزاري کلاس ها از موسسات آموزش گردشگري کمک بگيريد. ابزارهاي کمک آموزشي مناسب تهيه کنيد و ضمن ارتقاي سطح ليدرها و جايگاه شغلي شان، انتظارات آژانس را براي درازمدت درنظر بگيريد.
    
    - قرارهاي دوستانه بگذاريد: چقدر از مشکلات، سختي ها و بحران هايي که راهنمايان تان با آن درگير هستند، خبر داريد؟ ممکن است لايه هاي پنهاني در بين همکاران يا مشتريان شما ايجاد شده باشد که به دليل مشغله هاي کاري از آن بي خبريد اما راهنمايان و مسافران تان از آن آسيب مي بينند. براي آگاهي از اين موارد ليدرها را به صورت فردي يا نهايتا دو نفره به يک جلسه صميمانه و غيررسمي با مديران ارشد يا مديرعمليات دعوت کنيد. اجازه دهيد راهنمايان بتوانند راحت با شما مشکلات شان را در ميان بگذارند و اگر موضوعي آنها را آزار مي دهد، بدانند که شما حامي و پشتيبان شان هستيد. يک راهنما وقتي احساس کند قدرت يک آژانس همراه اوست و در مشکلاتش تنها نيست، با قدرت بيشتري کار مي کند و به مسافرانش نيز حس اعتماد را منتقل خواهد کرد.
    
    - گردهمايي هاي کوچک بگذاريد: بر اساس الگوريتم هاي گوناگوني مي توان راهنمايان را دسته بندي و از آنها براي گفت وگوهايي دوستانه دعوت کرد. مثلا مي توانيد ليدرهايي که در يک بازه زماني مشخص دچار مشکل و بحران يکسان شده اند يا آنهايي که همزمان به سازمان تان وارد شده اند و نياز به گفت وگوهاي مشابه دارند را به يک جلسه مشترک دعوت کنيد. بهتر است اين جلسات در کافه يا رستوران برگزار شوند تا شکل غيررسمي جلسه به راهنمايان کمک کند بيشتر با شما گفت وگو کنند و الزامات اداري بين تان حکمفرما نباشد. اين گردهمايي ها را مي توانيد به صورت دوره اي و با موضوعات گوناگوني ادامه دهيد و هر بار از گروه هاي متفاوتي براي گفت وگو دعوت کنيد. با اين جلسات جوان ترها را در کنار افراد باتجربه تر قرار دهيد تا دانش هاي سازماني به گروه هاي ديگر منتقل شود.
    
    - گردهمايي هاي بزرگ برگزار کنيد: در سال حداقل دوبار تمام راهنمايان تان را دور هم جمع کنيد و با رفتار و حرف هايتان به آنها يادآوري کنيد که آنها بخشي مهم و اثرگذار در سازمان شما هستند. در اين جلسات نظم و برنامه ريزي سازمان تان را نشان دهيد. در اين جلسات زماني را براي معرفي افراد مهم سازمان اختصاص دهيد، به راهنمايان درباره بهبود آمار فروش و بازاريابي که آنها باعثش بودند، گزارش دهيد و در نهايت در هر دوره، از چند راهنما براي تاثير مثبتي که داشته اند قدرداني کنيد. به راهنمايان جوان تر نشان دهيد که در برابر رفتار مسوولانه و بهبود دائمي آنها، توانايي تامين آينده شغلي شان را داريد و کسب وکارتان محدود به دارايي هاي فعلي تان نيست. يکي از بهترين زمان ها براي برگزاري اين شکل از گردهمايي، چند هفته قبل از شروع فصل اوج سفر است. در اين موقعيت راهنمايان هنوز درگير تورگرداني نشده اند و حرف هاي شما بيشتر بر آنها تاثير خواهد داشت.
    
    - راهنمايان را مداوم پايش و ارزيابي کنيد: از راهنمايان بخواهيد که گزارش هاي سفرشان را به صورت منظم و با سيستم (CRM) که بتوانيد از آن گزارش هاي کاربردي استخراج کنيد، بنويسند. شما نيز بايد زمان مناسبي را براي مطالعه دقيق اين گزارش ها بگذاريد و از آنها به سادگي عبور نکنيد. در CRM تان حتما جايي را براي دريافت نظرسنجي هاي مسافران بگذاريد و مشتريان را به شيوه هاي گوناگون ترغيب کنيد که حتما در نظرسنجي ها شرکت کنند و راهنمايان را در جريان اين نظرات بگذاريد. هر هفته زماني را به خواندن آنچه مسافران در نظرسنجي ها به شما اطلاع داده اند، اختصاص دهيد و نکاتي که آنها به آن اشاره کرده اند را براي نيازسنجي آموزش هاي بعدي به کار ببريد.
    
    *مشاور توسعه کسب و کاربازاريابي گردشگري : بهبود ارتباط با راهنمايان سفر و نقش آن در جذب مشتريان
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4352 به تاريخ 28/3/97، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بارآثار ديگري از "بهنام اسلمي "

  راه گريز كسب و كارهاي گردشگري از صدمات چالش هاي ارزي
بهنام اسلمي*، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  در گردشگري چگونه محصولات جديد را به بازارهاي نو ببريم؟
بهنام اسلمي*، دنياي اقتصاد 19/6/97
مشاهده متن    
  چگونه در بازارهاي گردشگري محصولات جديد خلق كنيم؟
بهنام اسلمي *، دنياي اقتصاد 5/6/97
مشاهده متن    
  پيشنهادهايي براي ورود به بازارهاي جديد گردشگري
بهنام اسلمي *، دنياي اقتصاد 29/5/97
مشاهده متن    
  ارتقاي كسب و كارهاي گردشگري با حفظ مشتريان قديمي
بهنام اسلمي *، دنياي اقتصاد 22/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
نظر بدهيد

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات منطقه اي
متن مطالب شماره 66-67، پاييز و زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است