|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/28: مديرعامل شهرك هاي صنعتي خوزستان خبر داد : رشد ۶۸ درصدي سرمايه گذاري در شهرك ها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4352 28/3/97 > صفحه 18 (استان ها) > متن
 
 


مديرعامل شهرك هاي صنعتي خوزستان خبر داد : رشد ۶۸ درصدي سرمايه گذاري در شهرك ها


نويسنده: محمد علاف پور


    دنياي اقتصاد – اهواز : مديرعامل شرکت شهرک هاي صنعتي خوزستان با بيان اينکه شرايط سرمايه گذاري در خوزستان در شهرک هاي صنعتي خوب بوده است، گفت: اقداماتي که سال گذشته براي جذب سرمايه گذار در شرکت شهرک هاي صنعتي انجام گرفت باعث شد تا شاهد رشد ۶۸ درصدي در مقايسه با سال ۹۵ باشيم. در سال ۹۶، حدود ۲۴۱ فقره قرارداد سرمايه گذاري در شهرک ها محقق شد. اين موضوع بيانگر آن است که هرچه شرايط را تسهيل کنيم، مي توانيم در جذب سرمايه گذار نقش موثرتري داشته باشيم.
    
    رشد 68 درصدي سرمايه گذاري در شهرک ها
    اخلاق محمديان با اشاره به حمايت هاي نرم افزاري از واحدهاي مستقر در شهرک هاي صنعتي خوزستان گفت: طبق روال سال هاي گذشته، آموزش واحدهاي صنعتي، حضور در نمايشگاه ها و کلينيک صنعت به خوبي پيگيري و اجرايي شده است. به منظور فعاليت هاي مرتبط با کلينيک صنعت توانستيم ۶۶ واحد را در شهرک هاي صنعتي مجددا به چرخه توليد بازگردانيم که اين موضوع اشتغال قابل توجهي را شامل شد. همچنين ۹۹ واحد جديد در سال ۹۶ در شهرک هاي صنعتي استان به بهره برداري رسيدند.
    
     به دنبال ايجاد شهرک هاي جديد نيستيم
    مديرعامل شرکت شهرک هاي صنعتي خوزستان درباره بحث توسعه شهرک ها اظهار کرد: به دنبال توسعه داخلي شهرک هاي صنعتي هستيم؛ زيرا در شهرک هايي که موجود هستند، زيرساخت ها مهيا است و توسعه داخلي هزينه کمتري براي دولت دارد. به دنبال ايجاد شهرک هاي صنعتي جديد نيستيم؛ زيرا در شرايط موجود زيرساخت هاي لازم براي سرمايه گذاري در شهرک هاي صنعتي استان مهيا است و دليلي وجود ندارد تا هزينه هاي مضاعفي را با ايجاد شهرک هاي جديد بر دوش دولت بگذاريم.
    محمديان با بيان اينکه تعدد شهرک ها در خوزستان زياد است، گفت: خوزستان پس از اصفهان، دومين استان از نظر تعداد شهرک هاي صنعتي در کشور است و دليل آن نيز به علت شرايط استان است. براي ايجاد يک شهرک بايد حريم هاي مختلفي رعايت شود و اين موضوع کار را براي ايجاد يک شهرک بزرگ و يکپارچه دشوار مي کند. در برخي از شهرک هاي استان به دنبال آن هستيم تا شهرک را توسعه دهيم.
    وي با بيان اينکه در خوزستان داراي ۷۱ شهرک و ناحيه صنعتي مصوب هستيم، افزود: در بيشتر اين شهرک ها و نواحي صنعتي زيرساخت هاي موردنياز براي سرمايه گذاري به حد نصاب لازم رسيده اند تا متقاضي بتواند در آن شهرک ها مستقر شود. نحوه واگذاري زمين ها در شهرک هاي صنعتي به صورت نقد و اقساط است که شرايط آن نسبت به گذشته تغيير پيدا کرده تا سرمايه گذاران با شرايط بهتري به سرمايه گذاري بپردازند.
    
     تجميع شهرک ها امکان پذير نيست
    وي ادامه داد: تجميع شهرک هاي صنعتي در خوزستان امکان پذير نيست؛ زيرا شهرک ها مصوبه دولت هستند و همچنين با پراکندگي هاي مختلفي ايجاد شده اند و حريم هاي متعددي براي آنها وجود دارد و به اين دلايل امکان تجميع شهرک هاي صنعتي در استان وجود ندارد. مديرعامل شهرک هاي صنعتي خوزستان با اشاره به ايجاد شهرک ها و نواحي صنعتي خصوصي در خوزستان تصريح کرد: دولت براي کاهش بار مالي و برون سپاري برخي از فعاليت هاي خود، تمام قوانين مرتبط با شهرک هاي صنعتي دولتي را براي شهرک هاي خصوصي نيز در نظر گرفته است. در اين زمينه همه معافيت ها و بخشودگي هاي عوارض براي بخش خصوصي نيز در نظر گرفته شده است تا اين بخش در ايجاد نواحي صنعتي و شهرک ها ورود کند.
    
     تصويب سه ناحيه صنعتي خصوصي
    محمديان ادامه داد: در اين زمينه سه ناحيه صنعتي خصوصي در اهواز مصوب شده است. يکي از نواحي ناحيه تخصصي درودگران اهواز بوده که تقريبا اجراي آن شروع شده و برخي از واگذاري ها نيز در آن صورت گرفته است. همچنين دو ناحيه نمايشگاهي - توليدي نيز مصوب شده است که بخشي از زيرساخت هاي اين نواحي نيز آماده است.
    وي با بيان اينکه در تامين زيرساخت ها در شهرک هاي صنعتي، پيشاپيش صنعتگران متقاضي سرمايه گذاري هستيم، گفت: اگر متقاضي براي سرمايه گذاري وارد شرکت شهرک هاي صنعتي شود و ميزان نيازي را که به شرکت اعلام مي کند، بيش از وضعيت موجود شهرک باشد، تلاش خواهيم کرد تا نياز آن سرمايه گذار را در شهرک تامين کنيم و دست رد به سينه هيچ سرمايه گذاري نخواهيم زد.
    
     پتروشيمي اميديه در گيرودار تامين زمين
    وي با اشاره به آخرين وضعيت شهرک پتروشيمي اميديه اظهار کرد: اين شهرک قرار بود در قالب يک شهرک وسيع و در مقياس بزرگ احداث شود؛ زيرا در منطقه ويژه پتروشيمي ماهشهر ظرفيت تکميل است و امکان توسعه آن نيز وجود ندارد. مصوبه اي از دولت گرفتيم تا صنايع ميان دستي و پايين دستي پتروشيمي در اين شهرک فعاليت کنند. در اين زمينه زميني پيشنهاد داده شد؛ اما يک روستا در وسط مختصات در نظر گرفته شده براي احداث شهرک وجود داشت و باعث شده که تاکنون کار پيش نرود.
    
     ۵۴ واحد از تسهيلات رونق استفاده کرده اند
    محمديان درباره استفاده واحدهاي مستقر در شهرک هاي صنعتي از تسهيلات رونق توليد اظهار کرد: در استان در بحث تسهيلات رونق ۲۰۸ مصوبه وجود دارد که از اين تعداد، ۷۹ واحد با اشتغال زايي ۲۵۶۳ نفر حدود ۱۷۳ ميليارد تومان تسهيلات رونق توليد را دريافت کرده اند. از تعداد ۷۹ واحدي که تسهيلات رونق توليد دريافت کرده اند، ۵۴ واحد در شهرک هاي صنعتي مستقر بوده اند و حدود ۱۲۳ ميليارد تومان تسهيلات دريافت کرده اند.
    وي افزود: سال گذشته طرحي در قالب کمک هاي فني - اعتباري در نظر گرفته شد و با همکاري سازمان مديريت و برنامه ريزي استان از منابع داخلي استان مبلغي به بانک ملي تعلق گرفت. با تفاهم نامه اي که در اين زمينه منعقد شد، اين مبلغ به عنوان يارانه سود تسهيلات به بانک ملي داده شد تا در قبال آن اين بانک چند برابر آن مبلغ را به واحدهاي توليدي تسهيلات پرداخت کند. با توجه به اينکه نرخ سود اين تسهيلات از نرخ سود تسهيلات رونق توليد پايين تر بود، واحدهاي صنعتي بيشتر به اين طرح علاقه مند هستند.
    
     ۵۰۰ ميليارد تومان وام کم بهره
    مديرعامل شهرک هاي صنعتي خوزستان با بيان اينکه بخش خصوصي به دنبال سود بيشتر و هزينه کمتر است، اظهار کرد: همه واحدهاي صنعتي به دنبال آن هستند تا از تسهيلات با نرخ سود کمتر استفاده کنند و با توجه به اين شرايط، استقبال واحدهاي توليدي استان از تسهيلات رونق توليد کم بود. با توجه به تفاهم نامه اي که ميان بانک ملي و سازمان مديريت و برنامه ريزي براي پرداخت تسهيلات به واحدهاي توليدي با نرخ سود کمتر منعقد شده، استقبال براي دريافت اين تسهيلات بيشتر از تسهيلات رونق توليد است. محمديان گفت: مبلغ اين تفاهم ۵۰۰ ميليارد تومان است که اميدواريم بخش بيشتري از آن در اختيار واحدهاي صنعتي قرار بگيرد تا شاهد رونق توليد و بهبود شرايط کسب وکار اين واحدها باشيم. نرخ سود اين تسهيلات همان نرخ سود تسهيلات بانکي است؛ اما بخشي از سود به صورت پرداخت يارانه به بانک از محل اين تفاهم نامه جبران مي شود.
    
    نوسازي مخازن ذخيره آب
    وي با بيان اينکه در سال هاي گذشته در فصل تابستان به دليل شرايط و وضعيت آبي استان برخي از شهرک ها دچار کمبود مي شدند، ادامه داد: با تدابير انديشيده شده در شهرک هاي استان، مخازن زميني و هوايي موجود در شهرک ها بازسازي و در صورت نياز مخازن جديد احداث شد. با اين اقدام خوشبختانه در تابستان سال گذشته واحدها با اين کمبود در بحث آب مواجه نشدند و توانستند بدون مشکل در بحث آب به فعاليت بپردازند. مديرعامل شهرک هاي صنعتي خوزستان اظهار کرد: بعضا در طول مسير خطوط انتقال آبي که به سمت شهرک ها مي رود، برداشت هايي صورت مي گيرد که باعث افت فشار، افت دبي و کاهش کيفيت آب مي شود و مشکلاتي را براي واحد توليدي مستقر در شهرک هاي صنعتي ايجاد مي کند. با توجه به اينکه خطوط انتقال در اختيار شرکت هاي آبي هستند، آنها بايد کمک کنند تا اين مشکلات مرتفع شود و آب مورد نياز شهرک ها تا درب هر شهرک تامين شود. وي درباره بحث فرسودگي زيرساخت ها در شهرک هاي صنعتي استان اظهار کرد: قانون گذار عنوان مي کند که پس از مدتي بايد شهرک صنعتي به شرکت هاي خدماتي واگذار شود. اين شرکت ها متشکل از خود واحدهاي صنعتي هستند که اداره امور شهرک و نگهداري از آن را به عهده مي گيرند.
    
    مديرعامل شهرک هاي صنعتي خوزستان خبر داد : رشد ۶۸ درصدي سرمايه گذاري در شهرک ها
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4352 به تاريخ 28/3/97، صفحه 18 (استان ها)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بارآثار ديگري از "محمد علاف پور"

  مراعات محيط زيست در توليد نفت / مشعل بدون دود در منطقه نفتي بنگستان راه اندازي شد
محمد علاف پور، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  مديرعامل شركت برق منطقه اي خوزستان خبر داد : خوزستان رتبه اول در صرفه جويي برق
محمد علاف پور، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  برنامه اشتغال زايي براي خوزستان / سرپرست وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي مطرح كرد
محمد علاف پور، دنياي اقتصاد 19/6/97
مشاهده متن    
  راه اندازي چرخه توليد در بندر امام خميني (ره) / با حضور وزير راه ۱۰ طرح در منطقه ويژه اقتصادي امام خميني (ره) افتتاح شد
محمد علاف پور، دنياي اقتصاد 17/6/97
مشاهده متن    
  ارتقاي كيفيت حمل و نقل ريلي جنوب نيازمند سرمايه گذاري سنگين
محمد علاف پور، دنياي اقتصاد 14/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات نوين بانكي
متن مطالب شماره 2، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است