|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/28: تقويت زيرساخت در سرزمين سفيد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4352 28/3/97 > صفحه 23 (حمل و نقل ريلي) > متن
 
 


تقويت زيرساخت در سرزمين سفيد
«دنياي اقتصاد» موفقيت شركت هاي بزرگ ريلي جهان را بررسي مي كند


دنياي اقتصاد : شرکت حمل ونقل ريلي ملي کانادا (Canadian National Railway) شرکتي خصوصي است که مقر اصلي آن در ايالت کبک قرار دارد و امروزه به عنوان بزرگ ترين شرکت حمل ونقل ريلي کانادا شناخته مي شود. اين شرکت حدود ۲۴ هزار نفر را در استخدام خود داشته و خطوط طويلي در کانادا، ايالت هاي ميانه غربي آمريکا و جنوب آمريکا را پوشش مي دهد. طبق آخرين برآوردها، شرکت حمل ونقل ريلي کانادا چيزي بيش از ۳۵ ميليارد دلار دارايي سرمايه اي در اختيار دارد و شعار «راه آهني مخصوص شمال آمريکا» را براي خود انتخاب کرده اند. محصولات جنگلي، محصولات دانه و غلات، زغال سنگ، گوگرد، کود، انواع کالاهاي مصرفي و قطعات خودرويي عمده کالاهاي جابه جا شده اين شرکت حمل ونقلي هستند.
    شرکت CN تنها شرکتي است که در اين کشور، ساحل غربي و شرقي را به يکديگر متصل مي کند. اين شرکت که در سال ۱۹۱۹ بنيان گذاري شد در ابتدا مجموعه اي از شرکت هاي حمل ونقل ريلي ورشکسته بود که از سوي دولت فدرال اداره مي شدند. اين شرکت عملا تا سال ۱۹۹۵ که به بخش خصوصي واگذار شد، به هيچ عنوان در بين شرکت هاي مطرح دنيا جاي نداشت اما مسير ترقي بعد از واگذاري آغاز شد. شايد جالب باشد بدانيد که بيل گيتس، نابغه دنياي تکنولوژي تا چندي پيش يکي از سهامداران عمده اين شرکت بود.
    براساس گزارش رسمي منتشر شده شرکت، درآمد آنها در سال ۲۰۱۷ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۱ درصد رشد داشته است که قسمت عمده اي از آن را مديون افزايش حجم بار هستند. افزايش درآمدي که بخشي از آن به قيمت زغال سنگ و تقاضاي آن مربوط مي شود و بخش ديگري از آن به رشد اقتصادي کانادا در اين سال مرتبط است. در اين گزارش همچنين اشاره شده است که مديران اين شرکت پيش بيني مي کنند افزايشي بيشتر از سال گذشته را براي سال ۲۰۱۸ داشته باشند؛ زيرا سال گذشته زمستاني غيرمنتظره اين کشور را تحت تاثير قرار داد که آسيب هايي را براي اين شرکت به همراه داشت، همچنين از سوي ديگر، افق روشن اقتصادي کانادا براي سال جاري، ماه هايي پرکار، چه در زمينه تکميل طرح هاي توسعه اي و چه در زمينه خدمات دهي را نويد مي دهد. اما براي تحقق اين رشد درآمدي، شرکت راه آهن ملي کانادا يک برنامه سرمايه گذاري ۳ ميليارد دلاري را براي سال ۲۰۱۸ منتشر کرده است که مشخصا شامل دو مورد عمده ۶/ ۱ ميليارد دلار سرمايه براي تعمير و نگهداري زير ساخت ها و ۷۰۰ ميليون دلار نيز براي افزايش ظرفيت ناوگان است.
    همچنين ۶۰ لکوموتيو جديد که بخشي از سفارش ۲۰۰ عددي آنهاست نيز در اواسط سال تحويل گرفته خواهد شد. رافائل سانتانا، مدير بخش حمل ونقل جنرال موتورز در مصاحبه اي با ريل وي گزت، اين قرارداد را بزرگ ترين سفارشي توصيف کرده که شرکت شان از سال ۲۰۱۴ دريافت کرده است. ساير طرح هاي گسترش اين شرکت شامل ايجاد خطوطي اضافي در کريدور ساحل غربي به شيکاگو، پروژه هاي زيربنايي در تورنتو، ممفيس و تکميل ناوگان بين المللي شرکت مي شود. همچنين قرار است اين شرکت ۴۰۰ ميليون دلار نيز صرف پياده سازي سيستم کنترل مثبت قطار(PTC) در ۵۶۰۰ کيلومتر از خطوط خود در آمريکا کند که بخشي از تعهد آنها براي ۴/ ۱ ميليارد دلار سرمايه گذاري در اين فناوري تا سال ۲۰۲۰ محسوب مي شود. لوک جابين از مديران اصلي شرکت راه آهن ملي کانادا، تمام اين اقدامات را «مشتري مدارانه» توصيف کرده است و عنوان داشته، با تمرکز بر نيازهاي مشتريان و برطرف کردن دغدغه هاي کسب وکار آنها، همچنين تقويت سيستم هاي ايمني، موجب افزايش اعتماد آنها خواهيم شد که نتايج مثبتش، دو طرفه خواهد بود.
    در سايت اصلي اين شرکت عنوان شده است که ارتقاي امنيت را نه تنها ضرورت، بلکه رسالت اصلي خود مي دانند و برنامه آنها اين است که به امن ترين شرکت حمل ونقلي «شمال آمريکا» بدل شوند. همچنين اين شرکت اعلام کرده است که تا پايان سال جاري ۲ هزار نفر از کارکنان قراردادي خود را به استخدام رسمي درخواهد آورد. يکي از دلايل اصلي که مديران اين شرکت برنامه هاي توسعه اي خود را شدت بخشيده اند، زمستان عجيبي بود که اين کشور پشت سر گذاشت و هر دو شرکت بزرگ راه آهني کانادا ازجمله کانادا پاسيفيک، ضررهايي متحمل شدند. بعد از اين موج بي سابقه سرما بود که هر دوي اين شرکت ها اعلام کردند با ارتقاي سيستم حمل ونقل و نگهداري خود، جلوي اتفاقات مشابه زمستان ۲۰۱۷ و از بين رفتن محصولات غلاتي را خواهند گرفت. واگن هاي جديد علاوه بر دارا بودن تجهيزات مدرن، قدرت حمل حداکثر ۱۳۰ تن بار را هم خواهد داشت.
    در کنار اين موارد بايد اشاره کرد که تکنولوژي به کار رفته در لکوموتيوهاي جديد اين شرکت نيز روز به روز در حال انطباق بيشتر با فناوري هاي سبز است. بر اساس گزارشي که واحد فني شرکت ملي راه آهن کانادا منتشر کرده است، در سال ۲۰۱۷ نسبت به ۲۰۱۰، مجموع گازهاي گلخانه اي توليد شده آنها (به رغم افزايش ظرفيت) حدود ۲ درصد کاهش داشته است و مصرف برق اين شرکت نيز حدود ۹ درصد افت پيدا کرده است. لکوموتيوهاي ديزلي و بخار آبي و توربو و ... که در اين شرکت مورد استفاده قرار مي گيرند غالب آنها قابليت تبديل به وضعيتي سبزتر را دارا هستند.
    مجموعه اقدامات اين شرکت در طول اين سال ها موجب شده است که نه تنها نسبت به سال هاي ابتداي خصوصي تفاوتي چشمگير در نوع خدمات و وسعت فعاليت آن شاهد باشيم، بلکه نمود آن را در ارزش سهام اين شرکت نيز مشاهده کنيم. مجموعه اي که تا دو دهه قبل، سبدي از شرکت هاي ورشکسته محسوب مي شد امروزه به عنوان يکي از بزرگ ترين شرکت هاي حمل ونقلي جهان شناخته مي شود. مديريت صحيح منابع و گسترش زيرساخت ها و ارتقاي امنيت، در کنار بکر بودن بازار اين کشور نسبت به همسايه جنوبي آن، رشدي چشمگير را براي CN به ارمغان آورده است. به عنوان مثال شبکه ريلي کانادا هنوز خط آهن پرسرعت ندارد. خطوط پرسرعت متعددي مانند تورنتو مونترال و مونترال بوستون پيشنهاد شده اما تا سال ۲۰۱۴ميلادي هيچ يک از آنها از سطح مطالعات اوليه فراتر نرفته بود.
    
    
تقويت زيرساخت در سرزمين سفيد / «دنياي اقتصاد» موفقيت شرکت هاي بزرگ ريلي جهان را بررسي مي کند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4352 به تاريخ 28/3/97، صفحه 23 (حمل و نقل ريلي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه فقه، حقوق و علوم جزا
متن مطالب شماره 12، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است