|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/28: تاثير دور جديد تحريم هاي اقتصادي بر صنعت حمل ونقل ريلي كشور
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4352 28/3/97 > صفحه 23 (حمل و نقل ريلي) > متن
 
 


تاثير دور جديد تحريم هاي اقتصادي بر صنعت حمل ونقل ريلي كشور


نويسنده: ايوب خزائي*

پس از بحث ها و گمانه زني هاي فراوان، دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا اعلام کرد که اين کشور از توافق نامه هسته اي ميان ايران و شش قدرت جهاني خارج مي شود. با اعلام اين خبر، تحليل ها و گزارش هاي مختلفي درخصوص آثار اين تصميم بر بخش هاي مختلف اقتصادي منتشر شد. صنعت حمل ونقل ريلي، يکي از صنايعي است که به رغم برآورده نکردن انتظارات در خصوص ايفاي نقش در بازار حمل ونقل کشور و کسب سهم قابل توجه از اين بازار، سال هاي گذشته پيشرفت هاي خوبي داشته و توانسته به موفقيت هايي دست پيدا کند. آثار تصميم دولت آمريکا مبني بر خروج اين کشور از برجام و وضع دور جديدي از تحريم ها داراي آثاري مستقيم و غيرمستقيم بر وضعيت صنعت مذکور است که در ادامه به آن پرداخته مي شود:
    
    الف) اثر مستقيم
    
    وضع دور جديد تحريم ها، صنعت ريلي را از جنبه هاي زير به طور مستقيم تحت تاثير قرار مي دهد:
    - افزايش هزينه هاي تامين مالي خريد واگن: از آنجا که بخش قابل توجهي از واگن هاي وارداتي (درصورت اخذ مجوز واردات) ساخت روسيه بوده و کشور مذکور تابع تحريم هاي وضع شده از سوي دولت آمريکا نيست، مشکلي در خريد واگن ايجاد نخواهد شد. اما مشکل اصلي در زمينه تامين مالي خريد واگن ها از طريق سيستم بانکي است. با توجه به خودداري بانک ها از تخصيص اعتبار براي خريد واگن ، شرکت هاي واردکننده لاجرم بايد از فاينانس شرکت هاي سازنده استفاده کنند که اين موضوع هزينه هاي تامين مالي آنها را افزايش خواهد داد.
    
    - کاهش حمل بارهاي ترانزيتي: با وضع تحريم هاي جديد، چند مشکل در زمينه حمل بارهاي ترانزيتي ريلي ايجاد خواهد شد. نخست آنکه بعضي از صاحبان کالاها به خاطر نگراني از قرار گرفتن در ليست تحريم ها، تمايل به حمل کالايشان از طريق ايران را نداشته و به نوعي سعي خواهند کرد از مسيرهاي ديگر حتي با قيمت بالاتر کالاهايشان را جابه جا کنند. مشکل ديگر، پوشش بيمه اي کالاهاي ترانزيتي از خاک ايران است که صاحبان کالا را با چالش عدم تمايل شرکت هاي بيمه اي بين المللي براي ارائه پوشش بيمه اي مواجه خواهد کرد. بخش ديگري از مشکل، به دشواري نقل و انتقال پول ميان صاحبان کالا و شرکت هاي کريري ريلي بر مي گردد که اين موضوع نيز مانعي بر سر راه ترانزيت محسوب مي شود. مجموع اين عوامل در دور قبلي تحريم ها منجر به کاهش قابل توجه حجم بارهاي ترانزيتي شد (نمودار ۱).
    
    - ايجاد مشکل در زمينه خريد و تامين قطعات لکوموتيو: با وضع تحريم هاي اقتصادي، تامين قطعات و خريد لکوموتيو از کشورهاي اروپايي با مشکل مواجه شده و واردات مورد نياز عمدتا از چين صورت خواهد گرفت.
    
    ب) اثر غيرمستقيم:
    از آنجا که سهم بالايي از ميزان جابه جايي هاي شبکه ريلي کشور (نزديک به ۷۰ درصد) به حمل بارهاي معدني اختصاص داشته و بخش زيادي از مواد معدني جابه جا شده به منظور صادرات به بنادر جنوبي کشور حمل مي شوند، کاهش توليد و صادرات مواد مذکور ممکن است به طور غيرمستقيم بر عملکرد شبکه ريلي کشور در زمينه جابه جايي بار تاثيرگذار باشد. نمودار (۲) ظرفيت توليد و ميزان توليد سنگ آهن به عنوان يکي از مهم ترين مواد معدني استخراج شده در کشور را نشان مي دهد. مشاهده مي شود که طي سال هاي گذشته به ويژه پس از وضع دور قبلي تحريم ها در سال ۱۳۹۰، هيچ گونه تاثير منفي بر توليد سنگ آهن در کشور مشاهده نشد. کاهش ميزان توليد سنگ آهن در سال ۱۳۹۴، به دليل کاهش بهاي جهاني اين ماده معدني و عدم توليد بسياري از معادن خصوصي در اين سال بود. با توجه به اينکه بيش از ۹۰ درصد از سنگ آهن توليدي کشور به چين صادر مي شود، پيش بيني مي شود همچون گذشته، وضع تحريم هاي جديد خللي در ميزان صادرات سنگ آهن ايجاد نکند.
    جدول (۱)، مقاصد صادراتي محصولات سنگ آهن، کنستانتره و گندله ايران را نشان مي دهد. مشاهده مي شود عمده محصولات صادراتي ايران به کشورهايي است که تابع تحريم هاي وضع شده از سوي آمريکا نيستند، بنابراين تحريم ها تاثير معني داري بر ميزان صادرات محصولات معدني نخواهد گذاشت.
    نمودار (۳)، ميزان بارهاي جابه جا شده با ناوگان ريلي کشور و نمودار (۴) ميزان حمل بارهاي معدني از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۵ به وسيله ناوگان ريلي کشور را نشان مي دهند. مشاهده مي شود وضع تحريم هاي اقتصادي که در سال ۱۳۹۰ به اوج خود رسيد، تاثيري بر ميزان حمل ريلي نداشته است.
    به طور کلي مي توان گفت، دور جديد تحريم هاي وضع شده تاثيري بر ميزان بار داخلي شبکه ريلي کشور نخواهد داشت و تاثير آن تنها بر حمل بارهاي ترانزيتي است که سهم قابل توجهي از کل بارهاي حمل شده با ريل نيست. از سوي ديگر، وضع تحريم ها علاوه بر دشوار کردن تامين مالي خريد واگن هاي موردنياز شبکه ريلي کشور، در بلندمدت مشکلاتي در زمينه توسعه ناوگان حمل ونقل ريلي (بار و مسافر) و تامين واگن و لکوموتيو ايجاد خواهد کرد و به منظور رفع نيازهاي موجود، بايد به بازار ساير کشورها از جمله چين (به رغم کيفيت پايين تر محصولات) متکي بود.
    
    * دکتراي علوم اقتصادي، مدير توسعه کسب وکار شرکت ريل پرداز سير
    
    

    
    
تاثير دور جديد تحريم هاي اقتصادي بر صنعت حمل ونقل ريلي کشور
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4352 به تاريخ 28/3/97، صفحه 23 (حمل و نقل ريلي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بارآثار ديگري از "ايوب خزائي"

  راه آهن پس از خصوصي سازي / بررسي عملكرد صنعت ريلي كشور پس از خصوصي سازي در مقايسه با حمل ونقل جاده اي
ايوب خزائي، دنياي اقتصاد 12/3/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله تصوير سلامت
متن مطالب شماره 1 (پياپي 1001)، 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است