|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/28: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4352 28/3/97 > صفحه 23 (حمل و نقل ريلي) > متن
 
 


خبرحضور ۲۰۰ شرکت ايراني و ۹۰ شرکت خارجي در نمايشگاه ريلي
    قائم مقام شرکت راه آهن در نشست خبري به تشريح جزئيات برگزاري ششمين نمايشگاه بين المللي حمل ونقل ريلي، صنايع، تجهيزات و خدمات وابسته پرداخت و گفت: اين نمايشگاه در تاريخ ۲۹ خردادماه لغايت ۱ تيرماه به مدت ۴ روز با حضور ۲۰۰ شرکت ايراني و ۹۰ شرکت خارجي در محل نمايشگاه بين المللي تهران برگزار مي شود. به گزارش «دنياي اقتصاد»، حسين عاشوري قائم مقام شرکت راه آهن در نشست خبري با اصحاب رسانه از برگزاري ششمين نمايشگاه بين المللي حمل ونقل ريلي، صنايع، تجهيزات و خدمات وابسته در محيطي به مساحت ۲۲ هزار مترمربع در محل دائمي نمايشگاه بين المللي تهران خبر داد.
    وي افزود: علاوه بر سازندگان داخلي شرکت هايي از کشورهاي مختلف اروپايي و آسيايي همچون ترکيه، جمهوري چک، لتوني، چين و روسيه در اين نمايشگاه شرکت مي کنند. قائم مقام شرکت راه آهن بيان کرد: باتوجه به نام گذاري امسال به نام حمايت از توليد داخلي از سوي مقام معظم رهبري ششمين نمايشگاه حمل و نقل ريلي فرصت خوبي براي سازندگان داخلي به منظور ارائه توانمندي ها با توجه به رويکرد حمايتي دولت است. از اين رو اميدواريم مذاکرات خوبي بين بخش خصوصي، دولت و خريداران خدمات ريلي برگزار شود. عاشوري با اشاره به تدوين بسته هاي تامين مالي در راه آهن گفت: با تدوين اين بسته ها در ماه هاي گذشته شاهد انعقاد قرارداد ۶ هزار واگن باري بين شرکت هاي روسي و ايراني بوديم که طي اين مدت بخش کوچکي از آن اجرايي و باقيمانده آن نيز طي دو سال آينده اجرا و به ناوگان ريلي اضافه خواهد شد. همچنين در خصوص تامين ناوگان مسافري نيز مذاکراتي با شرکت هاي خارجي و همکاري شرکت هاي داخلي انجام شد که هنوز به قرارداد منجر نشده است اما برمبناي قراردادهاي في مابين بين شرکت هاي خصوصي داخلي و خارجي تعدادي واگن به شرکت هاي حمل ونقل ريلي رجا و ساير شرکت ها واگذار شد.
    قائم مقام مديرعامل شرکت راه آهن از برگزاري جلساتي با مجمع سازندگان در هفته هاي آتي خبر داد و گفت: ما محدوده بحث سرويس و خدمات را فقط توليد نمي دانيم بلکه ارائه خدمات در بستر فناوري هاي جديد از اهميت ويژه اي برخوردار است و معاونت هاي زيربنايي و برنامه ريزي راه آهن در نظر دارند با حمايت از حوزه هاي استارت آپ در اين زمينه نيز پيشرو باشد. وي گفت: بسياري از شرکت ها موافقت نامه هايي با سازنده هاي داخلي دارند و همکاري هاي مشترکي را آغاز کرده اند که با حضور خود در ششمين نمايشگاه بين المللي حمل ونقل ريلي علاوه بر اعلام تداوم همکاري هاي خود با ايران، محصولات جديد ارائه خواهد شد. عاشوري در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه راه آهن مصوبه اي براي دخالت در بخش بار صادر کرده است يا خير، اظهارکرد: راه آهن مصوبه اي مبني بر ورود به حوزه حمل بار صادر نکرده است. در راه آهن براي تعريف ساختار جديد مشاور خارجي در اختيار گرفته است که در بررسي هاي آن راه آهن بايد بخشي از بار را براي خود حفظ کند؛ اما اين پيشنهاد مصوب نشده است و زمينه اجرايي شدن آن اصلاح ساختار اساسنامه شرکت راه آهن و در اصل تصويب آن در دولت و مجلس است. وي افزود: اما موضوع مهم تر اين پيشنهادها تشکيل يک نظام رگولاتوري در خارج از راه آهن است تا مسائل مربوط به بخش خصوصي در خارج از راه آهن مورد داوري قرار گيرد.
    
    تحريم ها تاثيري بر قراردادهاي ريلي ندارد
    قائم مقام مديرعامل شرکت راه آهن در ادامه در پاسخ به سوال ديگري مبني بر تاثير تحريم ها بر قراردادهاي حوزه ريلي گفت: موضوع تحريم جديد نيست و ما سال هاي گذشته نيز تجربه رويارويي با تحريم را داشته ايم. در واقع، قراردادهاي شرکت هاي طرف قرارداد عملياتي شده است و تا الان نيز به هيچ وجه شانه خالي نکرده اند؛ اما شرکت هايي که مذاکره انجام شده و منتظر عقد قرارداد هستند در مرحله تصميم گيري قرار دارند که بعضي از آنها اعلام کرده اند هيچ گونه مشکلي در اين زمينه ندارند و برخي ديگر منتظر تصميمات مسوولان دولتي خود براي ادامه مذاکرات خود هستند تا نتايج را ظرف ۲ ماه آينده اعلام کنند. عاشوري تصريح کرد: به طور مثال در بحث ترانزيت در سال ۹۲ پايين ترين ميزان ترانزيت را در بخش ريلي داشتيم اما در سال ۹۳ هنوز تحريم ها به قوت خود باقي بود. ما شاهد رشد ۱۰۰ درصدي ترانزيت بوديم که اين رشد در سال هاي بعد از رفع تحريم ها نيز تداوم يافت و امسال نيز رشد ۷۰ درصدي را تجربه کرديم.
    وي افزود: در سال ۹۳ راه آهن بخشي از مسووليت ها و نگراني هاي خارجي ها همانند بيمه ها را برطرف کرد. همچنين مشکلات گمرکي و نقل و انتقال پول برطرف شد. بنابراين راه آهن تحت تاثير شرايط تحريم ها قرار نخواهد گرفت، اگرچه شرايط تحريم آزاردهنده و آسيب رسان است. اما مطمئنا نمي تواند باعث توقف برنامه هاي راه آهن شود. قائم مقام مديرعامل شرکت راه آهن با اشاره به رويکرد نمايشگاه امسال اظهار کرد: سال هاي گذشته در حوزه توليد توافقات و قراردادهايي منعقد شد. اما معتقدم بايد در حوزه راه آهن بيشتر به حوزه هاي خدمات در بخش بار، مسافر و فناوري هاي جديد پرداخته شود. کما اينکه امسال نيز شاهد تعامل بيشتر بخش خصوصي داخلي و راه آهن با موارد فوق خواهيم بود. عاشوري در ادامه از رونمايي يک استارت آپ جديد در حوزه حمل ونقل ريلي طي برگزاري ششمين نمايشگاه بين المللي حمل ونقل ريلي خبر داد و گفت: شرکت هاي خدماتي بين المللي نيز به دنبال ارائه خدمات خود در ايران هستند.
    عاشوري با اشاره به حمايت هاي راه آهن و دولت از صنعت حمل ونقل ريلي گفت: علاوه بر تعريف بسته هاي تشويقي از سوي راه آهن و اجراي بند «ق» شرکت ها بعد از ۲ سال موفق به استفاده از اين ظرفيت شده اند. همچنين بر اساس مصوبه راه آهن، شرکت ها با واردات واگن باري به مدت ۴ سال از پرداخت حق دسترسي معاف مي شوند. به علاوه تامين مالي خارجي براي ساخت و توليد ۶ هزار واگن در داخل کشور انجام شد. وي با اشاره به تعداد ناوگان مسافري گفت: ۱۳۰ واگن مسافري و دو رام قطار ريل باس براي خطوط حومه اي طي دو سال اخير وارد ناوگان ريلي کشور شده است. همچنين سه رام قطار ريل باس ظرف چند ماه آينده تحويل خواهد شد. قائم مقام مديرعامل راه آهن بيان کرد: در حوزه صنايع ريلي، توانمندي هاي مناسبي در داخل وجود دارد، ۸۰ درصد تجهيزات واگن باري، ۶۰ درصد تجهيزات واگن مسافري و ۴۰ درصد تجهيزات لکوموتيوها را در داخل مي سازيم. همچنين در حوزه ساخت ناوگان توانمندي ها مناسب است و در حوزه زيرساخت هم صد درصد توليدات نظير تراورس و متعلقات خط، داخلي است. وي توضيح داد: در حوزه ريلي آنچه نقطه ضعف محسوب مي شود، تامين منابع مالي است. در واقع بخش خصوصي منابع لازم را براي خريد ندارد و تقاضاي خريد يا به تعويق مي افتد يا کم مي شود. عاشوري تصريح کرد: توسعه راه آهن بدون حضور بخش خصوصي موثر نيست به طوري که براي اجراي برنامه ششم توسعه در بخش بار و مسافر به يک حرکت جهشي نياز است که بدون کمک و همراهي بخش خصوصي امکان پذير نيست.
    
    
    معاون مسافري راه آهن خبر داد:جزئيات زمان حرکت و بهاي بليت قطار مسافري تبريز- وان ترکيه
    معاون مسافري راه آهن از راه اندازي قطار هاي مسافري تبريز-وان(ترکيه) از روز دوشنبه ۲۸ خرداد خبر داد و گفت: حرکت اين قطار در روزهاي دوشنبه از تبريز و بازگشت آن روزهاي سه شنبه هرهفته خواهد بود. به گزارش روابط عمومي راه آهن، ميرحسن موسوي با اعلام اين خبر افزود: از روز دوشنبه ۲۸ خرداد، قطارهاي مسافري در مسير تبريز - وان (ترکيه) تردد خود را در اين مسير مجددا از سر خواهند گرفت. وي با اشاره به اينکه اين قطار روزهاي دوشنبه راس ساعت ۲۳:۳۰ از تبريز به مقصد وان (ترکيه) حرکت مي کند، اظهار کرد: بازگشت اين قطار از وان به تبريز روزهاي سه شنبه هر هفته ساعت ۲۲:۳۰ به وقت ايران خواهد بود. به گفته معاون مسافري شرکت راه آهن جمهوري اسلامي ايران، مسافران مي توانند بليت خود را از سايت اينترنتي يا يکي از مرکز فروش بليت قطار در سراسر کشور به مبلغ ۱۱ يورو خريداري کنند.
    
    
     آغاز عمليات اجرايي برقي کردن قطار گرمسار-اينچه برون
    وزير راه و شهرسازي از آغاز عمليات اجرايي برقي کردن قطار گرمسار-اينچه برون خبر داد. عباس آخوندي، در سفر به استان گلستان در جلسه ستاد بازآفريني شهري اين استان به اقدامات دولت در حوزه راه و ترابري گلستان اشاره کرد و گفت: پروژه برقي کردن راه آهن گرمسار به اينچه برون يکي از مهم ترين پروژه هاي اين استان با اعتبار ۲/ ۱ ميليارد يورو است و از آغاز عمليات اجرايي آن خبر داد. وي با بيان اينکه اين راه آهن يکي از اولين پروژه هاي ملي ايران است و کريدور شمال به مرکز را تشکيل داده است، گفت: زماني سرعت در راه آهن آنچنان اهميت نداشت، اما اکنون سرعت هاي بالاي ۳۰۰ کيلومتر در ساعت در حمل ونقل ريلي وجود دارد. بنابراين رسيدن به سرعت بالا بسيار مهم است.
    وي با اشاره به اينکه متاسفانه در طول ساليان گذشته به اين محور کم توجهي شده و حتي بازسازي بنيادين هم نشده است، افزود: اين پروژه يکي از بزرگ ترين پروژه هايي است که در ايران در حال انجام است و خوشبختانه اين پروژه از مرحله طرح و تفاهم نامه گذشته است و به قرارداد رسمي با طرف روس منجر شده است. وي افزود: اکنون مراحل تامين مالي اين پروژه انجام شده است و قرار بر اين است که کارهاي مهندسي اوليه اين پروژه انجام شود و بتوانيم طي يک تا دو ماه آينده پروژه را به صورت رسمي آغاز کنيم. خوشبختانه در اين پروژه با مانعي مواجه نيستيم. وي ادامه داد: مشکل اينجاست که راجع به بسياري از اين پروژه هاي بزرگ مقياس بدون آنکه منابع مالي آنها مشخص باشد، صحبت مي شود. اما در اين مورد قرارداد نهايي شده، تامين مالي انجام شده و شرکت مشارکتي ايراني و روسي تجهيز شده است. اين عضو کابينه دوازدهم با اشاره به طرح هاي جايگزين راه آهن گرمسار-اينچه برون گفت: ما با پروژه احداث راه آهن به سمت شاهرود مخالف نيستيم، اما مشکل اينجاست که عبور از البرز به ميلياردها يورو نياز دارد. اين بحثي است که همواره در راه آهن مطرح شده، اما پروژه بسيار گران قيمتي است. اين مساله حتي در مورد راه آهن تهران-شمال که مي تواند جمعيت چند ده ميليوني را جابه جا کند، وجود دارد.
    وزير راه و شهرسازي سپس به پروژه قطار گرگان-مشهد پرداخت و گفت: پروژه بعدي، پروژه گرگان-بجنورد-مشهد است. تاکنون بارها بدون آنکه تامين مالي اين پروژه انجام شود، راجع به آن صحبت شده است. تصميم دارم تا وقتي قراردادي امضا نشده، راجع به پروژه اي صحبت نکنم. هنوز قرارداد قطعي امضا نشده است. مقدمات کار انجام شده است، طرح در شوراي اقتصاد تصويب شده، شريک داخلي و چيني انتخاب شده و بانک عامل انتخاب شده است. اما تا وقتي که تامين مالي انجام نشده باشد، اين پروژه را اعلام رسمي نمي کنيم، اما پيگير هستيم. آخوندي همچنين به بندر خشک و لجستيک پارک در مرز اينچه برون اشاره کرد و افزود: ما با طرف ترکمن در اين مورد صحبت کرديم. خوشبختانه تمام رقم هاي پولي با طرف ترکمن حل و فصل شده و اميدواريم بتوانيم خط آهن عريض را به اين منطقه متصل کنيم. وي ادامه داد: پروژه هاي بزرگراهي و بهبود روکش جاده ها نيز تماما فعال هستند. بدهي به پيمانکاران نيز در قالب اسناد خزانه و ساير اوراق بهادار در حال تسويه است.
    
    
     مراکز توليد و مصرف بايد به خطوط راه آهن متصل شوند
    محمدرضا رضايي کوچي رئيس کميسيون عمران مجلس استفاده از توليدات ريلي داخلي را از عوامل رشد اقتصادي معرفي کرد و گفت: ضرورت دارد خطوط ريلي در همه نقاط کشور به مراکز توليد و مصرف کالا متصل شود تا با ارتقاي بهره وري خطوط، زمينه رشد اقتصادي کشور فراهم شود.
    به گزارش روابط عمومي راه آهن، محمدرضا رضايي کوچي درباره راهکارهاي رفع مشکلات اقتصادي کشور در حوزه ريلي، بر ضرورت استفاده از توليدات داخلي به عنوان يکي از اين راهکارها تاکيد کرد. وي با اشاره به تاکيدات مقام معظم رهبري در حمايت از کالاهاي ايراني بيان کرد: همه دستگاه هاي اجرايي وظيفه دارند در اجراي شعار سال و راهبردي که مقام معظم رهبري مشخص فرموده اند، تلاش کنند. رئيس کميسيون عمران مجلس ادامه داد: در اين ميان شرکت راه آهن جمهوري اسلامي ايران نيز مي تواند در تهيه ملزومات مورد نياز خود به اين موضوع نگاه ويژه اي داشته باشد. رضايي کوچي با بيان اينکه را ه آهن در گذشته با توجه به نيازهاي خود مجبور بود تا در بسياري از موارد از کالاهاي خارجي استفاده کند، يادآور شد: کميسيون عمران حتي قبل از طرح شعار سال نيز اعتقاد داشت بايد تا جايي که ممکن است به سمت استفاده از کالاهاي ايراني قدم برداريم . رئيس کميسيون عمران اضافه کرد: در اين راستا از همه شرکت ها و واحدهاي توليد ريل و واگن ، مسوولان وزارت راه و شهرسازي و راه آهن براي حضور در جلسه ويژه کميسيون عمران دعوت و در آن جلسه توافق شد استفاده از توليدات داخلي در اولويت قرار گيرد.
    خبر
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4352 به تاريخ 28/3/97، صفحه 23 (حمل و نقل ريلي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه معماري شناسي
متن مطالب شماره 10 (پياپي 204)، تير 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است