|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/28: ۱۵ درس از « روندهاي اينترنت ۲۰۱۸»
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4352 28/3/97 > صفحه 25 (بازار ديجيتال) > متن
 
 


۱۵ درس از « روندهاي اينترنت ۲۰۱۸»
نكاتي از گزارش اصلي كنفرانس Code

نويسنده: محمد جواد ثابت*


     هر سال کارآفرينان، نخبگان، سرمايه گذاران و چهره هاي شناخته شده «دره سيليکون» در اواخر بهار منتظر کنفرانس فناوري «کد» هستند تا مجري مشهور آن خانم «مري ميکر» گزارش «روندهاي اينترنت» خود را ارائه کند. اين گزارش براي افرادي که دنبال فرصت هاي کارآفريني مي گردند يا خود کارآفرينان فناوري اطلاعات و ارتباطات (فاوا) هستند پر از اطلاعات ضروري است. مثلا گزارش امسال مطرح مي کند حدود ۵۰ درصد جست وجوها براي محصولات در دنيا در «آمازون» شروع مي شود؛ ۵۵ درصد از بازديدکنندگان رسانه هاي اجتماعي (به ويژه «فيس بوک» و «اينستاگرام») پس از ديدن تبليغات در اين شبکه ها اقدام به خريد مي کنند؛ حدود ۷۵ درصد از کل موبايل هاي خريداري شده در دنيا طي سال گذشته سيستم عامل «اندرويد» داشتند؛ تقريبا ۵۰ درصد مردم دنيا دسترسي به اينترنت دارند و ۳۳ درصد کل مردم دنيا (به عبارتي ۷۰ درصد کل اينترنت دارها) از رسانه هاي اجتماعي استفاده مي کنند؛ پرطرفدارترين دوره هاي آنلاين آموزشي در سال گذشته «يادگيري ماشين»، «شبکه هاي عصبي» و «يادگيري عميق» (هر سه در حوزه هوش مصنوعي) بوده است و تقريبا ۴۰ درصد پرداخت هاي آنلاين در چين در «وي چت» انجام مي شود.
    
    ۱۵ نکته از لابه لاي ارائه نيم ساعته و گزارشي که پس از آن در قالب ۲۹۴ اسلايد منتشر شده جالب توجه است:
    
    ۱- رشد فروش گوشي هاي هوشمند متوقف شده و افزايش کاربران جديد اينترنت کند شده است.
    سال گذشته اولين سالي بود که فروش گوشي هاي موبايل هوشمند رشد نداشته است. به نظر مي رسد با گوشي دار شدن بخش زيادي از مردم، رشد در اين حوزه به سختي اتفاق مي افتد. اوضاع در رشد کاربران اينترنت هم کم و بيش به همين ترتيب بوده است و در سال ۲۰۱۷ کاربران جديد اينترنت تنها ۷ درصد افزايش پيدا کرده است؛ اين در حالي است که رشد کاربران اينترنت براي سال ۲۰۱۶ حدود ۱۲ درصد بوده است. هم اکنون بيش از نيمي از مردم دنيا به اينترنت دسترسي دارند و رشد در اين حوزه ديگر به کندي اتفاق مي افتد.
    
    ۲- مردم اينترنت دار دنيا بيش از پيش وقت خود را در فضاي مجازي مي گذرانند.
    به رغم در جا زدن رشد خريد گوشي هوشمند و کاربران جديد اينترنت، اما استفاده مردم اينترنت دار دنيا از رسانه هاي ديجيتال و به طور کلي فضاي مجازي افزايش پيدا کرده است. به طور متوسط بزرگسالان در آمريکا و اروپا تقريبا روزي ۶ ساعت از وقت خود را در فضاي مجازي مي گذرانند؛ اين در حالي است که اين عدد براي سال قبل حدود پنج و نيم ساعت بوده است. جالب است که از اين ۶ ساعت در سال ۲۰۱۷، بيش از نيمي از آن مربوط به گوشي هاي هوشمند بوده است؛ يعني مردم اينترنت دار به طور متوسط روزي بيشتر از ۳ ساعت سرشان توي گوشي هايشان است.
    
    ۳- قيمت گوشي هاي هوشمند به طور متوسط کم و کمتر مي شود.
    به رغم اينکه سال گذشته گوشي هاي هوشمند بسيار گران ۱۰۰۰ دلاري «اپل» و «سامسونگ» به بازار عرضه شد، اما به طور کلي متوسط قيمت گوشي هاي هوشمند در سطح جهان کاهش پيدا کرده است. اين روند کمک مي کند مردم بيشتري در بخش هاي کمتر توسعه يافته دنيا به زودي صاحب گوشي هوشمند بشوند.
    
    ۴- پرداخت هاي موبايلي ساده تر و متداول تر شده اند.
    پرداخت هاي موبايلي به نسبت سال هاي گذشته ساده تر و متداول تر شده است. چين با بيش از ۵۰۰ ميليون کاربر فعال در پرداخت موبايلي در سال ۲۰۱۷ پيشتاز است.
    
    ۵- محصولاتي که فرمان صوتي مي گيرند به شدت در حال رشد هستند.
    محصولاتي که با صدا کنترل مي شوند، فرمان صوتي مي گيرند يا مي توانند از طريق صوت با کاربرانشان تعامل کنند به طور فزاينده اي در حال رشد هستند. مثلا کاربران فعال «آمازون اکو» از ۲۰ ميليون نفر در سه ماهه سوم ۲۰۱۷ به ۳۰ ميليون نفر در سه ماهه چهارم ۲۰۱۷ افزايش داشته است.
    
    ۶- «امنيت داده هاي کاربران» مهم ترين چالش پيش روي دنياي فاوا بوده است.
    شرکت هاي فناوري اطلاعات با نوعي تناقض امنيتي مواجه هستند. از يک طرف بايد از اطلاعات کاربران استفاده کنند تا بتوانند تجربه کاربري بهتر و پيشنهادهاي مناسب تري براي مشتريان ايجاد کنند. از طرف ديگر بايد از حريم شخصي و امنيت داده هاي کاربران حراست کنند.
    
    ۷- کمپاني هاي فاوا بخش بزرگ و بزرگ تري از اقتصاد جهان مي شوند.
    ارزش سهام کمپاني هاي فناوري اطلاعات در ايالات متحده چيزي به اندازه يک چهارم کل ارزش بازار سهام اين کشور است. همچنين هزينه هاي تحقيق و توسعه و مخارج سرمايه گذاري در اين بخش رو به افزايش است.
    
    ۸- فروش اينترنتي محصولات و خدمات به صورت فزاينده اي در حال افزايش است.
    رشد تجارت الکترونيک در سال ۲۰۱۷ چيزي معادل ۱۶ درصد بوده است که از ميزان رشد سال ۲۰۱۶ حدود ۲ درصد بيشتر است. سال گذشته تقريبا ۳۰ درصد کل تجارت الکترونيک دنيا در «آمازون» اتفاق افتاده است. کاملا برعکس خرده فروشي فيزيکي (خريد و فروش مغازه اي کالاها و خدمات) در حال افول است.
    
    ۹- شرکت هاي بزرگ فاوا به مدل کسب و کار خود بيش از پيش تنوع مي دهند.
    غول هاي فعال در فناوري اطلاعات و ارتباطات به مدل کسب و کار خود تنوع بيشتري داده اند و در حوزه هاي بيشتري ارائه محصول و خدمت مي کنند. مثلا «گوگل» که به طور سنتي از طريق آگهي کسب درآمد مي کرده و بستر تبليغات بوده فعاليت خود را از طريق «سرويس سفارش صوتي» خود به حوزه تجارت الکترونيک هم گسترش داده است. يا مثلا غولي مثل «آمازون» سراغ کسب درآمد از طريق تبليغات رفته است. يک روند جالب ديگر هم در اين حوزه وجود دارد. مدل درآمدي «حق اشتراک» در دنيا رو به گسترش است به طوري که در سال گذشته مشترکان «پلتون»، «اسپاتيفاي»، «نيويورک تايمز» و «نتفليکس» به ترتيب ۱۷۳، ۴۸، ۴۳ و ۲۵ درصد رشد داشته اند.
    
    ۱۰- مردم نسبت به سال هاي گذشته پول بيشتري براي سلامت خرج کرده اند.
    در ۲۰۱۷ نسبت به سال هاي گذشته مردم پول بيشتري براي سلامت و بهداشت و درمان و خدمات مرتبط با آن خرج کرده اند و انتظار کسب ارزش بيشتري از خرج پول خود در اين حوزه را دارند. بايد اميدوار بود که «نيروهاي بازار» هر چه سريع تر در اين بخش عمل کند و هزينه ها و ارزش مشتري را بهبود بدهد. روندهاي اين حوزه شامل بهبود تجربه مشتري، فضاهاي پزشکي راحت تر، تراکنش هاي آنلاين و خدمات دارويي آنلاين است.
    
    ۱۱- سرعت پذيرش و استفاده از تکنولوژي هاي جديد رو به افزايش بوده است.
    سرعت عوض شدن نسل هاي تکنولوژي و پذيرش و استفاده از تکنولوژي هاي جديد در دنيا رو به افزايش است. مثلا ۸۰ سال طول کشيد تا ماشين ظرف شويي در دنيا جا بيفتد. اينترنت در کمتر از ۱۰ سال جاي خود را باز کرد و شبکه هاي اجتماعي در کمتر از ۵ سال پاي ثابت زندگي روزمره ما شدند.
    
    ۱۲- فاوا روي تعداد و نوع شغل ها تاثير زيادي داشته است.
    همان طور که دنيا در سال هاي قرن بيستم از يک اقتصاد کشاورزي به اقتصاد صنعتي و خدماتي تبديل شد، فناوري اطلاعات نوع و شکل مشاغل در قرن بيست و يکم را متحول کرده است. اين بار نوبت مشاغل مرتبط با سواد کامپيوتري (مثل تحليل داده ها يا برنامه نويسي) و مشاغل حرفه اي مستقل است. بررسي آگهي هاي استخدامي نشان مي دهد که بازار مشاغل بخش فاوا، مالي، خدمات حرفه اي، پزشکي و سلامت و آموزش بسيار داغ است و نياز به اين تخصص ها به نسبت مشاغل بخش معدن، ساختمان و توليدي بيش از ۴ برابر است.
    
    ۱۳- روند استفاده از فناوري هاي مرتبط با هوش مصنوعي رو به رشد است.
    رهبران بازار فناوري اطلاعات مثل «آمازون» و «گوگل» بيش از پيش در حوزه هوش مصنوعي سرمايه گذاري مي کنند و در آينده شاهد ظهور خدمات بيشتر و بستر هاي بزرگ تر «هوش مصنوعي» و «داده هاي بزرگ» هستيم.
    
    ۱۴- چين تبديل به يکي از بزرگ ترين قطب هاي فاوا شده است.
    در سال ۲۰۱۷ تعداد ۹ شرکت از ۲۰ غول فناوري اطلاعات و ارتباطات در چين بوده اند در حالي که تعداد آمريکايي هاي اين ليست ۱۱ است. پنج سال پيش تعداد چيني هاي اين ليست ۲ و تعداد آمريکايي ها ۹ بوده است.
    
    ۱۵- مهاجرت استعدادها نقش مهمي در دنياي فاوا پيدا کرده است.
    بيش از نيمي از غول هاي فناوري اطلاعات دنيا توسط مهاجران نسل اول يا دوم تاسيس شده اند. شرکت هاي مطرحي مانند «اوبر» و «تسلا» به طور مستقيم توسط مهاجران نسل اول تاسيس شده اند.
    
    * مدرس دانشگاه و مشاور مديريت و کارآفريني
    
    ۱۵ درس از « روندهاي اينترنت ۲۰۱۸» / نکاتي از گزارش اصلي کنفرانس Code
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4352 به تاريخ 28/3/97، صفحه 25 (بازار ديجيتال)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 25 بارآثار ديگري از "محمد جواد ثابت"

  دانشگاه نسل سوم، دانشگاه ارزش آفرين
محمد جواد ثابت*، دنياي اقتصاد 29/9/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم و مهندسي آبياري
متن مطالب شماره 2 (پياپي 4202)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است