|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/28: آفتاب پرست هاي چشم آبي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4352 28/3/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


نگاه ديگران 
آفتاب پرست هاي چشم آبي
بخش صد و پانزدهم

نويسنده: گابريلا لازاريديس، جيووانا كامپاني، آني بنونيست و ديگران
مترجم: محمدحسين باقي

در بخش قبل احزاب راست افراطي سپيده طلايي، آنل و لائوس در يونان بررسي شدند. وکلا و نمايندگان آشکارا پليس يونان را به همکاري با جوخه هاي اقدام سپيده طلايي هم در ارتکاب و هم در پنهان کردن حملات يا حتي قتل عام هاي خشن متهم مي کنند.
    در هر حال، سازمان هاي مدافع قربانيان هم در برابر اين سه حزب شکل گرفتند. بحران اقتصادي سال ۲۰۰۹ به اين سو بخشي از تبيين مربوط به طغيان راست افراطي است. گفته شده يکي از دلايل ظهور راست افراطي در يونان تاثيرات بحران اقتصادي و برجسته شدن «فرهنگ تو سري خور» در يونان بود که به نوبه خود حمايت از احزاب نژادپرست و اقتدارگرا مانند احزاب مورد بررسي را برمي انگيخت. در فصل جديد احزاب راست افراطي در بريتانيا يعني UKIP (حزب استقلال بريتانيا)، حزب ملي بريتانيا (BNP) و اتحاديه دفاع انگليس (EDL) بررسي مي شوند.
    احزاب پوپوليست راست افراطي، چنانکه تا اينجا آنها را شناختيم، در دهه ۸۰ ظهور کردند درحالي که احزابي که با ايدئولوژي فاشيستي در گذشته مرتبط بودند (مثل MSI در ايتاليا) به تدريج تحول يافتند تا چهره اي مشروع تر به وجود آورده و راي دهندگان را به خود جلب کنند. با درپيش گرفتن ادبيات پوپوليستي هويت گرايانه اکثريتي و تاکيد بر مسائل اجتماعي- فرهنگي و هويتي، اين احزاب موفقيتي روزافزون را تجربه مي کردند. اين شکل از پوپوليسم در اين فصل بررسي خواهد شد به عنوان بخشي از ادبيات نمايندگان راست افراطي (راديکال و تندرو) در صحنه سياسي بريتانيا: يعني حزب استقلال بريتانيا[UK Independence Party يا UKIP]، حزب ملي بريتانيا [British National Party يا BNP] و اتحاديه دفاع انگليس [English Defence League يا EDL]. با بحران يورو و مسائل اقتصادي- اجتماعي اعلامي پس از آن، احزاب پوپوليستي راست افراطي درصدد برآمده اند تا به تهديدات بالقوه به هويت ملي دولت هاي عضو اتحاديه اروپا اشاره کنند آن هم براساس ادبياتي که با عناصر اقتدارگرايانه، پوپوليسم، ملي گرايي قومي و ملي گرايي رفاهي غني سازي مي شود که اغلب «ديگري» (مهاجران، مسلمانان، رومانيايي ها و ديگران) را به عنوان يکي از تهديدات مهم به «ملت و مردمانش» هدف مي گيرد. در بريتانيا، اگرچه راست افراطي به اندازه ديگر کشورهاي اروپايي (مانند کشورهاي نورديک) در اواخر دهه ۸۰ محبوبيت ندارد، اما ترکيبي از شرايط در اواخر دهه ۲۰۰۰ موجب تغييراتي در صحنه سياسي داخلي شد. افزايش نرخ مهاجرت (بنگريد به «رصد مهاجرت» در سال ۲۰۱۵) و نگراني عمومي درخصوص چندفرهنگي گرايي (بنگريد به انتقاد ديويد کامرون از وضعيت چندجانبه گرايي، ۲۰۱۱) همراه با افزايش اسلام هراسي و بحران اقتصادي زمينه مساعدي براي حمايت از نمايندگان پوپوليستي راست افراطي فراهم آورد. UKIP، اگرچه از سال ۱۹۹۳ فعال بود، موفق شد به عملکردي قدرتمند در انتخابات پارلمان اروپا در سال ۲۰۱۴ دست يابد و به حزبي قدرتمند در آن زمان در بريتانيا تبديل شود.
    اين حزب با گفتمان خود مبني بر بدبيني به اروپا، بيگانه هراسي و سياست هاي قدرتمند ضدمهاجرتي موفق شد در صحنه سياسي اين کشور به موفقيت هايي دست يابد و نفوذ سياسي خود را افزايش دهد. از سوي ديگر، EDL – يک گروه اعتراضي که در سال ۲۰۰۹ شکل گرفت- موفق شد حس ازخودبيگانگي فرهنگي را با نگاه به گروه هاي اقليت قومي در بريتانيا به وجود آورد و تا حد زيادي بر احساسات ضداسلامي متمرکز شد و به شکاف هاي فرهنگي در درون جامعه اشاره کرد. در نهايت، BNP نماينده مورد قبول ديگري از صحنه راست افراطي در اين کشور است که موفق به جلب توجه عموم، به ويژه زير رهبري «نيک گريفين» [Nick Griffin] از اوايل دهه ۲۰۰۰ به اين سو شده است. مطالعه ما بر نفرت پراکني و جرم متمرکز است به گونه اي که سوال کلي تحقيق ممکن است به عنوان ارتباط ميان کنشگران گروه هاي سياسي و افراد و حوادث مربوط با نفرت پراکني و «ديگر سازي ها» درک شود. استدلال ما اين است که اگرچه درحال حاضر اين مساله پرسش برانگيز به نظر مي رسد که آيا نمايندگان فعلي پوپوليست راست افراطي مي توانند به نتايج بزرگتر انتخاباتي دست يابند (UKIP در انتخابات ملي سال ۲۰۱۵ معادل ۶/ ۱۲ درصد از آرا را به دست آورد) يا خير اما افول هويت طبقاتي و از دست رفتن باور به ايدئولوژي هاي سنتي در کنار مناقشه درخصوص آينده بريتانيا با اتحاديه اروپا، ادبيات گسترده موجود در مورد امنيتي کردن مهاجرت در بريتانيا و بحران اقتصادي مي تواند همچنان برانگيزاننده بوده و انگيزه جديدي به اين گروه ها بدهد. اين فصل به سه بخش اصلي تقسيم شده است. اولين بخش مباني تئوريک بحث را به دست مي دهد (که شامل بحث از «پوپوليسم هويت گراي اکثريت» و تاثيراتش مي شود)، منطق انتخاب ميان EDL، BNP و UKIP را به عنوان گروه هاي مطالعاتي موردي (case study) و روش هاي مورد استفاده براي جمع آوري داده ها را خلاصه مي کند. در اين بخش، يک متني نگري [contextualisation] تاريخي، اقتصادي- اجتماعي و سياسي به دست داده مي شود که به ما در درک ظهور اين گروه ها در بريتانيا کمک مي کند. بخش دوم بر توصيف اين مساله متمرکز است که آنها چه مي کنند و چگونه چنين مي کنند، سوالاتي در مورد کنترل سلسله مراتبي، پاسخ به مخالفان و تفاوت ميان کنشگران و حاميان فردي و گروهي و به ويژه تنوع فکري و عملي آنها مطرح مي سازد. سومين بخش هم بر استراتژي هاي تقابلي از سوي سازمان هايي متمرکز است که نقش «آنتي بادي» داشته و روش هايي را اتخاذ مي کنند که با پديده پوپوليسم هويت گرايانه اکثريت به مقابله برمي خيزد.
    نگاه ديگران: آفتاب پرست هاي چشم آبي / بخش صد و پانزدهم
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4352 به تاريخ 28/3/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بارآثار ديگري از "گابريلا لازاريديس، جيووانا كامپاني، آني بنونيست و ديگران"

  آفتاب پرست هاي چشم آبي / بخش پاياني
گابريلا لازاريديس، جيووانا كامپاني، آني بنونيست و ديگران، دنياي اقتصاد 12/4/97
مشاهده متن    
  آفتاب پرست هاي چشم آبي / بخش صد و بيست و هفتم
گابريلا لازاريديس، جيووانا كامپاني، آني بنونيست و ديگران، دنياي اقتصاد 11/4/97
مشاهده متن    
  آفتاب پرست هاي چشم آبي / بخش صد و بيست و ششم
گابريلا لازاريديس، جيووانا كامپاني، آني بنونيست و ديگران، دنياي اقتصاد 10/4/97
مشاهده متن    
  آفتاب پرست هاي چشم آبي / بخش صد و بيست و پنجم
گابريلا لازاريديس، جيووانا كامپاني، آني بنونيست و ديگران، دنياي اقتصاد 9/4/97
مشاهده متن    
  آفتاب پرست هاي چشم آبي / بخش صد و بيست و چهارم
گابريلا لازاريديس، جيووانا كامپاني، آني بنونيست و ديگران، دنياي اقتصاد 7/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مواد و تكنيك هاي دندانپزشكي
شماره 3 (پياپي 29)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است