|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/28: سرنوشت اردوغان و آينده روابط تهران - آنكارا
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4352 28/3/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


سرنوشت اردوغان و آينده روابط تهران - آنكارا
«دنياي اقتصاد» تبعات شكست يا پيروزي رئيس جمهوري تركيه در انتخابات را بررسي مي كند    
    دنياي اقتصاد : در شرايطي که انتخابات سراسري ترکيه روز ۲۴ ژوئن ۲۰۱۸ برابر با سوم تيرماه ۱۳۹۷ خورشيدي و ۱۷ روز زودتر از موعد تعيين شده، برگزار خواهد شد، انتخابات رياست جمهوري و پارلماني ترکيه در ايران روز گذشته در محل سفارت اين کشور و سرکنسولگري هاي ترکيه در تبريز و اروميه برگزار شد. براساس اخبار منتشر شده ۱۱۰۰ شهروند ترک امکان حضور در اين انتخابات را در ايران دارند.
    يکي از اصلي ترين کانديداها در اين دور از رقابت هاي انتخاباتي ترکيه همچنان رجب طيب اردوغان، رئيس جمهوري فعلي اين کشور است. در انتخابات رياست جمهوري ۶ نامزد از احزاب مختلف حضور دارند اما به نظر مي رسد رقابت اصلي ميان رجب طيب اردوغان، رهبر حزب عدالت و توسعه و محرم اينجه نامزد حزب اصلي مخالف يعني حزب جمهوري خلق و همين طور خانم مرال آکشنر دبيرکل حزب تازه تاسيس «خوب» است. اکنون اين انتخابات در کشور همسايه از چند منظر براي ايران اهميت دارد و مهم ترين مساله اين است که آيا باقي ماندن اردوغان در سمت رياست جمهوري در راستاي منافع ايران است يا بالعکس. همچنين اين پرسش مطرح است که انتخاب مجدد اردوغان به رياست جمهوري ترکيه، تا چه اندازه خواهد توانست زمينه ساز تثبيت روند کنوني در منطقه و در نتيجه، تحقق بخشي خواسته هاي ايران در افزايش توانمندي هاي نظامي و سياسي کشورهاي محور مقاومت باشد.
    بايد توجه داشت که تهران و آنکارا تاريخ پرفرازونشيبي را در روابط خود ثبت کرده اند اما به عقيده اغلب کارشناسان اين روابط همواره مبتني بر همکاري توام با رقابت بوده است. نمونه اين مدل همکاري نيز در مساله سوريه قابل مشاهده است. به بيان ديگر رابطه جمهوري ترکيه با جمهوري اسلامي ايران فارغ از بعد ايدئولوژيک و تئوريک آن ساختار پيچيده اي از رقابت و همکاري در ابعاد سياسي، اقتصادي، تاريخي و ژئوپوليتيکي است که زيربناي رابطه دو کشور را تشکيل مي دهد.
    
    نزديک شدن به ايران
    البته در بررسي تاثير باقي ماندن اردوغان در مسند قدرت بر روابط ترکيه با ايران بايد به اين نکته بسيار مهم توجه داشت که «اردوغان امروزي»، نه تنها با اردوغان پانزده سال پيش (۲۰۰۳) که وي به عنوان نخست وزير در راس امور اجرايي ترکيه قرار گرفت، بلکه با اردوغان ۶ سال پيش که مداخلات نظامي اش را در سوريه آغاز کرد، تفاوت هاي زيادي دارد؛ زيرا که وي در فاصله اين سال ها، دگرديسي هاي مختلفي را تجربه کرده است و بنابراين آنچه امروز بايد در بررسي و سنجش تاثيرات باقي ماندن اردوغان در راس قدرت مورد توجه قرار گيرد، اردوغاني است که در صحنه هاي راهبردي، به ويژه در سياست هاي منطقه اي، خط مشي متفاوتي را دنبال مي کند و در عرصه عمل، از بسياري از بلندپروازي هاي منطقه اي گذشته اش دست برداشته است.
    از ديگر مسائلي که باعث شد تا بار ديگر روند روابط تهران-آنکارا به سمت دوستي و همکاري پيش برود، کودتاي نافرجام تابستان ۱۳۹۵ بود. زيرا در پي آن کودتا اردوغان با بخشي ديگر از واقعيت هاي جهاني و منطقه اي آشنا شد؛ او توانست از دريچه وقايع مرتبط با اين کودتا، دوستان و دشمنان منطقه اي خود را بهتر بشناسد و با آگاهي از نقش بسيار موثر ايران در خنثي کردن خطر اين کودتاي نظامي، سياست تازه اي را مبتني بر همگرايي با جمهوري اسلامي ايران و روسيه به اجرا در آورد.
    
    اهداف مشترک
    حضور ايران و ترکيه در منطقه اي استراتژيک باعث شده است که دو کشور غيرعرب منطقه در بسياري از موارد سياست هاي همسويي را دنبال کنند. درواقع تحولات سيال منطقه خاورميانه، تمامي بازيگران منطقه اي را وادار به بازي در اين ميدان مي کند و در برهه فعلي نيز منافع ايران و ترکيه اين است که در مورد سوريه، اختلافات را کنار گذاشته و سياست هاي همسويي را دنبال کنند. همچنين در رابطه با مساله جدايي اقليم کردستان از عراق نيز ايران و ترکيه نگاه مشترکي به اين مساله داشتند. مي توان گفت تحولات اخير در شمال عراق و کرکوک بارديگر نقش ايران در منطقه و روابط آن با ترکيه را در معرض توجه قرار داد و نگرش مشترک دو کشور درخصوص همه پرسي در اقليم کردستان عراق را شاهد بوديم. پس از آن، همکاري با روسيه به منظور کاهش درگيري در سوريه درپي فرآيند مذاکرات آستانه و موضع مشترک دو کشور نسبت به بحران قطر همه و همه نشان مي دهد که تنش هاي پنج سال اخير در روابط ترکيه و ايران به پايان رسيده و دو کشور دوره جديدي از همکاري را آغاز کرده اند.
    بسياري از کارشناسان بر اين اعتقاد هستند که روابط بين ايران و ترکيه به رغم وجود برخي اختلافات انکارناپذير هميشه در هر برهه اي از تاريخ يک گام رو به جلو بوده است.
    يعني با وجود اختلاف نظرهاي سياسي جدي ميان دو کشور در موضوع سوريه و عراق اما اهداف مشترک امنيتي، سياسي و اقتصادي در نهايت موجب شد که دو کشور به سوي يکديگر بازگشته و اهدافي را به موازات هم دنبال کنند که همسويي ترکيه با ايران به همراه روسيه در مذاکرات آستانه يکي از محورهاي قابل توجه در اين مقوله است. همچنين همگرايي ايران و ترکيه در موضع گيري درخصوص مساله فلسطين يا حمايت از سياست چندجانبه گرايي در روابط بين الملل و لزوم گسترش مناسبات از ديگر محورهاي همگامي ميان دو کشور به شمار مي روند. با در نظر گرفتن سياست هاي اخير ترکيه مي توان نتيجه گرفت که پيروزي مجدد اردوغان و حزب عدالت و توسعه براي سياست هاي ايران در منطقه بهتر است، چراکه ايران و ترکيه به رهبري اردوغان درحال تجربه الگوهايي از همکاري در سطح منطقه هستند که شايد با کنار رفتن اردوغان اين الگوهاي همکاري نيز تغيير کنند.
    
    توسعه روابط دوجانبه
     البته سواي از سياست خارجي دو کشور، روابط دوجانبه ايران و ترکيه نيز طي اين سال ها روند رو به رشدي را طي کرده است. درحال حاضر توسعه روابط سياسي- اقتصادي- تجاري- فرهنگي ميان دو کشور، هم آوايي رهبران تهران-آنکارا در استفاده از پول هاي ملي در دادو ستدهاي موجود، ايجاد شبکه ارتباطات بانکي قوي ميان دو کشور يا گسترش مناسبات گردشگري، ديپلماسي فرهنگي، توسعه ارتباطات بين دانشگاهي و... از ديگر مسائلي است که نشان از درک متقابل لزوم همکاري هاي مشترک و اهميت دادن به حسن همجواري و اعتماد بين ايران و ترکيه با استناد و اتکا به مشترکات متنوع ميان دو ملت و دولت دارد. سران دو کشور در سال ۲۰۱۳ با ارزيابي درست از ظرفيت هاي موجود دو کشور که هر دو جزو اقتصادهاي نوظهور جهاني محسوب مي شوند، خواستار ارتقاي سطح مناسبات اقتصادي دوجانبه شده و رسيدن به ۳۰ ميليارد دلار مبادله تجاري سالانه ازسوي روساي جمهوري دو کشور مورد تاکيد قرار گرفت و اين هدف گذاري به صورت رسمي اعلام شد.
    براين اساس، مقامات و کارگزاران دو کشور هم در سطح وزرا و هيات دولت و هم در سطح سفارتخانه ها، اقداماتي را آغاز کردند که تلاش براي رسيدن به اين هدف همچنان ادامه دارد. به گزارش «ايرنا» هرچند که در سال هاي گذشته تحقق اين هدف ميسر نشده و طي پنج سال گذشته به علل مختلف، ميزان تجارت بين دو کشور نوسان داشته و رقم تجارت بين دو کشور در سال ۲۰۱۶ حدود ۶/ ۹ ميليارد دلار بوده ولي عزم دو کشور براي تحقق تجارت ۳۰ ميليارد دلاري در سال ۲۰۱۷ بيشتر شده و اين هدف همچنان در سال ۲۰۱۸ نيز دنبال مي شود.
    
    اهميت روابط با ايران
    از ديگر سو رضا هاکان تکين، سفير ترکيه در تهران در حاشيه برگزاري انتخابات رياست جمهوري و پارلماني اين کشور در محل سفارت ترکيه، گفت که تقريبا در ايران ۱۱۰۰ شهروند واجد شرکت در انتخابات هستند که از اين تعداد ۸۳۰ شهروند در تهران ساکن هستند. هاکان تکين افزود: «روند راي گيري در خارج از کشور ۱۹ ژوئن به پايان مي رسد و اين درحالي است که در نمايندگي هاي ايران و ترکيه فقط يک روز زمان راي گيري است.» سفير ترکيه در تهران با اشاره به فرآيند انتخابات در ترکيه، گفت: «اگر بين نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري هيچ فردي بيش از ۵۰ درصد آرا را کسب نکند، انتخابات به مرحله دوم کشيده مي شود و مرحله دوم هم ۸ ژوئيه برگزار خواهد شد.» وي درباره تاثير انتخابات بر روابط ايران و ترکيه هم ابراز کرد: «تمامي احزاب از هر طيف و جناحي در ترکيه در مورد اهميت روابط با ايران نظر مشترکي دارند و بنده معتقدم نتيجه هرچه باشد تاثير منفي در روابط بين دو کشور ندارد و مي تواند به گسترش روابط دو کشور کمک کند.»
    
    سرنوشت اردوغان و آينده روابط تهران - آنكارا / «دنياي اقتصاد» تبعات شكست يا پيروزي رئيس جمهوري تركيه در انتخابات را بررسي مي كند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4352 به تاريخ 28/3/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 30 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهش حسابداري
متن مطالب شماره 1 (پياپي 32)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است