|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/28: برگزاري مناظره درباره لايحه CFT در مجلس
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4352 28/3/97 > صفحه 8 (خبر) > متن
 
 


برگزاري مناظره درباره لايحه CFT در مجلس
حاشيه ها بر سرلايحه الحاق ايران به كنوانسيون مبارزه با تامين مالي تروريسم ادامه دارد


دنياي اقتصاد : ماجراي پيوستن ايران به کنوانسيون CFT (کنوانسيون مبارزه با تامين مالي تروريسم) که پس از يک جلسه جنجالي در مجلس شوراي اسلامي براي ۲ ماه به تعويق افتاد، همچنان با حواشي جدي روبه رو است؛ از انتشار پيامک هاي تهديدآميزي که به نمايندگان موافق با اين لايحه ارسال شده گرفته تا اظهارات انتقادي موافقان و مخالفان اين لايحه به هم. اين لايحه که تصويب آن از جمله شرايط حذف دائم ايران از ليست سياه FATF يا گروه ويژه اقدام مالي است، در هفته هاي گذشته با مخالفت شديد منتقدان دولت و برخي اصولگرايان اعم از نمايندگان اصولگراي مخالف دولت در مجلس روبه رو شد.
    موافقان و مخالفان اين لايحه آنچنان بر موضع خود درباره اين لايحه اصرار دارند که حالا قرار است يک نشست مشترک ميان موافقان و مخالفان لايحه پيوستن ايران به کنوانسيون CFT در مجلس برگزار شود. اين خبري است که ديروز نصرالله پژمان فر نماينده مردم مشهد و عضو کميسيون فرهنگي مجلس در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان اعلام کرد و گفت که اين نشست به شکل مناظره برگزار خواهد شد؛ جلسه اي که مي تواند در راي نهايي نمايندگان نسبت به لايحه کنوانسيون مقابله با تامين مالي تروريسم اثرگذار باشد.
    
    انتقاد مطهري
    گرچه قرار است اين جلسه به زودي در مجلس برگزار شود اما حاشيه ها درباره اين لايحه کماکان ادامه دارد. يکي از مهم ترين اين حواشي، اظهارات امام جمعه مشهد و پاسخ علي مطهري نايب رئيس مجلس به اين اظهارات است.
    علي مطهري در يادداشتي که در اختيار «ايسنا» قرار داد، از هشدار آيت الله سيداحمد علم الهدي امام جمعه مشهد به مجلس درباره تصويب FATF انتقاد کرد و نوشت: «آقاي علم الهدي امام جمعه مشهد به نمايندگان مجلس هشدار داده است که حواستان جمع باشد که در تاريخ اسمتان دنبال مملکت فروشان نيايد و نگويند شما هم با تصويب FATF جزو مملکت فروشان بوديد. اولا اگر بنا بود نمايندگان مجلس تشخيص هاي آقاي علم الهدي را ملاک تصميم هاي خود قرار دهند امروز اثري از جمهوري اسلامي نبود و انقلاب اسلامي را دو دستي تقديم آمريکا و اسرائيل کرده بوديم؛ چرا که هميشه انقلاب ها بيشترين ضربه را از ناحيه دوستان ناآگاه خود دريافت مي کنند. ثانيا اين گفته آقاي علم الهدي شايد بتواند به کشف منشا پيامک هاي بعضا تهديدآميز ارسالي از مشهد براي نمايندگان در ايام طرح لايحه مرتبط با FATF کمک کند.»
    محمد محمودي شاه نشين، عضو فراکسيون اميد هم شنبه در گفت و گو با خبرگزاري خانه ملت با تاکيد بر اينکه بيش از ۲۵۰ يا ۳۰۰ پيامک تهديدآميز درباره لايحه الحاق ايران به کنوانسيون بين المللي مبارزه با تامين مالي تروريسم، دريافت کردم گفت: پيامک هاي ارسال شده با کد مشهد بيش از ساير کدها بود.
    آيت الله سيد احمد علم الهدي روز جمعه در خطبه هاي نماز عيد فطر امسال در اين شهر با بيان اينکه هم قاجار و هم پهلوي مردم را به وسيله مصوبات مجلس شوراي ملي که يکي پس از ديگري به نفع دشمن و به وسيله هم پيمان شدن در کنوانسيون ها و قراردادهاي بين المللي توسط آمريکا و انگليس ديکته شده بود، فروختند، خطاب به مجلسي ها گفت: «شما که در مجلس شوراي اسلامي هستيد حواستان جمع باشد که در تاريخ اسمتان دنبال مملکت فروشان نيايد و نگويند شما هم با تصويب FATF جزو مملکت فروشان بوديد و شما هم با تصويب لايحه پولشويي کنوانسيون خارجي دشمن را بر تراکنش بانکي اين مملکت مسلط کرديد. حواستان باشد که شما به آن ليست اضافه نشويد. اينجا جمهوري اسلامي است. اين مردم خون دادند تا شما به مجلس رفتيد. اين حکومت با حکومت قاجار و پهلوي فرق دارد.» علم الهدي تاکيد کرد: «اگر به وسيله دشمن در تنگناي اقتصادي قرار گرفتيم، اين باعث نشود که افراد در اصناف و اقشار گوناگون به علت اين تنگناي اقتصادي مقابل نظام بايستند و بر ضد آن اعتصاب کنند. مردم نبايد در مقابل پايين افتادن شکم و فشار اقتصادي مقاومت خود را از دست دهند، مقابل نظام بايستند و با نظام دست به گريبان شوند.»
    
    پيامک هاي تهديد نمايندگان
    از سوي ديگر، همچنان که گفته شد موضوع پيامک هاي تهديدآميز به نمايندگان موافق لايحه يادشده، جرياني انتقادي را در ميان پارلمان نشين ها ايجاد کرده است؛ موضوعي که علي مطهري نيز در واکنش خود به اظهارات آيت الله علم الهدي به آن اشاره کرد. برخي نمايندگان مجلس ابعاد بيشتري از ماجراي تهديد پيامکي را تشريح کرده اند. به گفته نمايندگان اين پيامک ها به شکل سازمان يافته و دسته اي براي آنان ارسال شده است. آنگونه که نمايندگان مي گويند گويي تشکيلاتي در نقاط مختلف کشور اين پيامک ها را سازماندهي کرده است. گواه اين مدعا اظهارات محمدرضا تابش نماينده اردکان و نايب رئيس فراکسيون اميد است که به «ايرنا» گفت: من در فراکسيون هم پيشنهاد دادم که اين موضوع پيگيري شود؛ چراکه بعضي از شماره ها تقريبا ثابت است. ظاهرا تشکيلاتي شماره نمايندگان هر استان را به همان استان مرتبط داده تا آنها اين پيامک ها را ارسال کنند؛ البته ممکن است به صورت کشوري هم اين کار را انجام داده باشند.
    او در عين حال گفت: اينکه اين تشکيلات چه تشکيلاتي است، موضوعي است که وزارت اطلاعات بايد آن را عنوان کند. با اين همه، عليرضا رحيمي نماينده مردم تهران اولين کسي بود که از تهديد پيامکي عليه نمايندگان درباره راي به لايحه پذيرش FATF پرده برداشت. او در توييتر خود نوشت: «از روز گذشته موجي از تهديد و اتهام پيامکي از سوي افرادي که خود را به جامعه و بسيج دانشجويي منتسب مي کنند عليه اکثر نمايندگان مجلس آغاز شده است. آنها با تهديد از نمايندگان مي خواهند به کنوانسيون مقابله با تامين مالي تروريسم راي ندهند، در غير اين صورت آنها را خائن به ايران مي دانند.»
    براساس گزارش «ايرنا» پس از رحيمي، احمد مازني ديگر نماينده تهران نيز يکي از اين پيامک ها را منتشر کرد. متن پيامک ارسال شده براي مازني اين بود: «سلام خادمان مردم. آيا مي دانيد زير ذره بين خداييد و به طرف او درحرکت؟ پس بهوش باشين قلم تاريخ روي صفحه منتظر آري يا نه شما به FATF است تا راجع به شما نظر بدهد و بهشت و جهنم منتظر که کدامشان پذيراي شما باشن و ما منتظر که از شما تشکر کنيم و يا خشممان را برشما فروبباريم. انتخاب با شماست درهمه اين موارد.» روز بررسي لايحه پيوستن ايران به کنوانسيون CFT در صحن علني مجلس شوراي اسلامي، مصطفي کواکبيان ديگر نماينده مردم تهران در مجلس به اين پيامک ها اشاره کرد. کواکبيان يکشنبه گذشته در صحن علني مجلس از دريافت حدود ۶۰۰ پيامک تهديد آميز خبر داد و گفت: «پول اينها از کجا مي آيد؟» پروانه مافي نماينده مردم تهران هم در گفت وگو با «ايرنا» گفت: «از شب قبل از طرح اين لوايح در صحن علني مجلس، بيش از ۱۴۰ پيامک براي من ارسال شد. پيامک ها تند و البته حاوي کلمات توهين آميز بودند.»
    مافي با تاکيد بر اينکه چرا بايد نماينده ها را تحت فشار بگذارند، تصريح کرد: شماره هايي که براي ما پيامک ارسال کرده اند، مشخص است و حتي معلوم است که آن ها را دسته اي براي مجموعه اي از نماينده ها ارسال کرده اند. چون در ابتداي برخي از آنان آمده بود که «آقاي نماينده» و در برخي پيامک ها هم نام من را ذکر کرده بودند. از نمونه هاي پيامک هايي که براي مافي ارسال شده به اين شرح است: «سلام؛ يادمان باشد عاقبت «وطن فروشي» و «تن فروشي» روسياهي و خذلان است.» اين پيامک ها آنچنان خاطر نمايندگان را آزرد که علي لاريجاني رئيس مجلس در جلسه علني هفته گذشته، ارسال پيامک هاي تهديدآميز به نمايندگان در اين باره را توهين آميز توصيف کرد و گفت: ارسال پيامک تهديدآميز به نمايندگان ممکن است موجب شود نمايندگان نتوانند در موضوعات مختلف تفکر کنند. بنابراين ما در هيات رئيسه اين موضوع را بررسي مي کنيم که چطور شماره هاي نمايندگان در اختيار اين افراد قرار گرفته و براي آن تمهيدي خواهيم کرد.
    برگزاري مناظره درباره لايحه CFT در مجلس / حاشيه ها بر سرلايحه الحاق ايران به کنوانسيون مبارزه با تامين مالي تروريسم ادامه دارد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4352 به تاريخ 28/3/97، صفحه 8 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهش هاي رجالي
متن مطالب شماره 1، 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است