|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/28: رتبه شفافيت فرابورسي ها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4352 28/3/97 > صفحه 10 (بورس) > متن
 
 


رتبه شفافيت فرابورسي ها
آخرين رتبه بندي شركت هاي پذيرفته شده در فرابورس ايران بررسي شد

نويسنده: هديه لطفي

دنياي اقتصاد : رتبه بندي جديد شرکت هاي پذيرفته شده در فرابورس ايران بر اساس امتياز کسب شده از نظر کيفيت افشا و اطلاع رساني مناسب براي دوره ۱۲ ماهه منتهي به پايان اسفند ماه ۹۶ بررسي شد. در اين ميان شرکت سرمايه گذاري اعتلا البرز عنوان شفاف ترين و برترين شرکت در اطلاع رساني از لحاظ معيارهاي موردنظر را کسب کرد. شفافيت اطلاعاتي يکي از مهم ترين فاکتورهايي است که مورد توجه سهامداران و فعالان بازار سرمايه قرار دارد.
    شفافيت ناشران از طريق به موقع بودن زمان ارسال اطلاعات و همچنين قابل اتکا بودن اطلاعات ارزيابي مي شود. در اين راستا سازمان بورس به صورت دوره اي و هر سه ماه يکبار به بررسي عملکرد شرکت هاي فعال در بورس و فرابورس مي پردازد و آخرين رتبه بندي را با لحاظ معيارهاي مزبور براي آنها اعلام مي کند. حال در آخرين گزارش منتشرشده از سوي اين نهاد شاهد بررسي عملکرد ۸۷ شرکت فعال در فرابورس ايران هستيم. به اين ترتيب عملکرد مزبور براي دوره ۱۲ ماه سال ۹۶ به همراه اطلاعات مقايسه اي دوره ۱۲ ماهه منتهي به اسفند ۹۵، توسط اداره نظارت بر ناشران فرابورسي سازمان بورس اوراق بهادار روي سامانه کدال قرار گرفت. رتبه هايي که بعضا با ارتقا يا با تنزل درجه شفافيت نسبت به گزارش هاي دوره قبل همراه بوده اند.
    براساس اين گزارش، از ميان ۸۷ شرکت مورد بررسي رتبه نخست از لحاظ به موقع بودن، قابليت اتکاي اطلاعات ارسالي و امتياز اطلاع رساني به نماد معاملاتي شرکت سرمايه گذاري اعتلا البرز تعلق گرفت. «اعتلا» با کسب امتياز حداکثري در معيار به موقع بودن به عنوان شفاف ترين شرکت در اين دوره شناخته شد. «اعتلا» در اطلاعات قبلي نيز به عنوان برترين شرکت در اين رتبه بندي شناخته شده بود. نماد مزبور ۱۰۰ امتياز در مقياس به موقع بودن انتشار اطلاعات کسب کرده است. همچنين از آنجا که شرکت هاي سرمايه گذاري براساس مفاد دستورالعمل افشاي اطلاعات ملزم به ارائه پيش بيني سود هر سهم نيستند، امتياز نهايي مربوط به «اعتلا» بدون درنظر گرفتن الزام پيش بيني سود مورد محاسبه قرار گرفته است.
    در ادامه نيز دو شرکت ديگر سرمايه گذاري به عنوان برترين نمادها در اين حوزه شناخته شدند؛ رتبه دوم به نماد گسترش سرمايه گذاي ايرانيان و رتبه سوم نيز به نماد سرمايه گذاري توسعه گوهران اميد تعلق گرفت.
    در حالي بهمن ليزينگ در رتبه چهارم اين جدول ايستاد که نمادهاي بيمه اي رتبه هاي بعدي را به خود اختصاص دادند. بيمه پاسارگاد و بيمه اتکايي ايرانيان به ترتيب رتبه هاي پنجم و ششم را کسب کردند. در اين دوره «بپاس» توانست امتياز حداکثر ۱۰۰ واحدي را در مقياس ارائه به موقع اطلاعات و امتياز ۹۸ را در مقياس قابليت اتکا کسب کند و به امتياز نهايي ۹۹ دست يابد. در همين راستا «اتکاي» نيز با تجربه وضعيتي مشابه ، امتياز ۹۷ در قابليت اتکاي گزارش و امتياز نهايي ۹۹ را به خود اختصاص داد.
    در اين ميان صنايع بهداشتي ساينا شاهد ارتقاي رتبه چشمگيري در فعاليت اخير خود بود؛ به طوري که در گزارش رتبه سنجي مربوط به دوره ۱۲ ماهه منتهي به اسفند ۹۵، «ساينا» رتبه ۲۳ را به خود اختصاص داده بود. اما در گزارش اخير رتبه اين شرکت با ارتقاي ۱۵پله اي به هشتم رسيد. نفت پاسارگاد، ريل سير کوثر، داروسازي کاسپين تامين، مرجان کار، بيمه اتکايي امين، مديريت انرژي اميد تابان هور و بالاست نيز از ديگر نمادهاي برتر در اين رتبه بندي بودند که به ترتيب در جايگاه نهم تا پانزدهم قرار گرفتند.
    اما در ميان گروه خودرويي فعال در فرابورس ايران شاهد برتري بهمن ديزل در ميان ديگر نمادهاي گروه بوديم. بر اين اساس «خديزل» توانست با ثبت امتياز ۹۷ از منظر به موقع بودن ارائه اطلاعات و ۹۴ از لحاظ قابليت اتکا به امتياز نهايي ۹۶ دست يابد و در رتبه شانزدهمين نماد برتر در اين مقايسه قرار گيرد.
    در ميان نمادهاي زيرمجموعه گروه پتروشيمي نيز نماد پتروشيمي مارون با کسب رتبه هجدهم به عنوان برترين نماد در صنعت مزبور شناخته شد. پتروشيمي خراسان نيز توانست جايگاه بيست و نهم را به خود اختصاص دهد. اين در حالي است که پتروشيمي زاگرس با کسب رتبه ۶۶ به عنوان يکي از ضعيف ترين شرکت ها در ارائه اطلاعات خود در سال ۹۶ شناخته شد.
    اما بررسي گزارش مزبور نشان از افت بيش از ۲۰ مرتبه اي رتبه ۷ شرکت فرابورسي دارد. بر اين اساس رتبه شرکت مواد ويژه ليا از رده سي و چهارم در دوره ۱۲ ماهه منتهي به اسفند ۹۵ به رتبه هفتادوپنجم در دوره ۱۲ماهه منتهي به اسفند ۹۶ نزول کرد. همچنين شاهد افت قابل توجه رتبه شرکت هاي کاغذسازي پارس، روان فن آور، سرمايه گذاري مسکن پرديس، سرمايه گذاري مسکن شمال غرب، سبحان انکولوژي و سرمايه گذاري ميراث فرهنگي در دوره مذکور بوديم.
    
    بانکي ها؛ غيرشفاف ترين گروه فرابورس
    در بررسي غيرشفاف ترين شرکت ها نام بانک ها بيشتر از ديگر گروه ها مشاهده مي شود. همچنين در جدول رتبه بندي بورسي ها که در هفته هاي اخير منتشر شد نيز نام بانک ها در زمره غير شفاف ترين صنايع قرار داشت. بر اين اساس بانک هاي دي، سرمايه و گردشگري به همراه موسسات اعتباري ملل و اعتباري کوثر مرکزي رتبه هاي پايين جدول رتبه بندي را به خود اختصاص دادند. اين وضعيت در عملکرد دوره قبلي (منتهي به پايان اسفند ماه ۹۵) نيز مشاهده شد. بانک دي در اين امتيازدهي نمره منفي ۲۰ در ارائه به موقع اطلاعات و صفر در قابليت اتکا بر اين اطلاعات را کسب کرد و به عنوان ضعيف ترين شرکت در دوره مزبور شناخته شد. به اين ترتيب جايگاه هشتادوهفتم به نماد «دي» تعلق گرفت.
    همچنين شرک هاي پالايش نفت شيراز، بيمه ميهن، پالايش نفت لاوان، روان فن آور و سيمان لار سبزوار از ديگر شرکت هاي غيرشفاف در اين دوره بودند.
    
    نگاهي به جزئيات رتبه بندي
    از ديگر نکات قابل توجه در رتبه بندي جديد شرکت هاي فرابورسي در دوره ۱۲ماهه منتهي به پايان اسفند ماه ۹۶، اضافه شدن نام ۸ شرکت به اين فهرست است. بر اين اساس شرکت هاي ريل سير کوثر، شير پاستوريزه پگاه گلپايگان، پاکديس، کشت و صنعت شهداب ناب خراسان، توليد برق ماهتاب کهنوج، شير پاستوريزه پگاه گلستان، صنعتي بهپاک و اعتباري ملل به عنوان ۸ نماد جديد به فهرست رتبه بندي اين دوره افزوده شده اند. اين در حالي است که بانک ايران زمين از فهرست مزبور حذف شده است.
    همچنين طي اين گزارش در مقابل امتياز قابليت اتکاي ۲۰ شرکت فرابورسي عدد صفر مشاهده مي شود. طبق توضيحات ارائه شده از سوي اداره نظارت بر ناشران فرابورسي سازمان بورس اوراق بهادار، درج عدد صفر در اين ستون نشان دهنده تفاوت بااهميت سود پيش بيني شده با سود محقق شده در صورت هاي مالي حسابرسي شده پايان سال اين شرکت ها است. اين موضوع سبب شده تا ۲۰ شرکت با کسب امتياز صفر در مولفه قابليت اتکاي اطلاعات، در قعر جدول آخرين رتبه بندي شرکت هاي پذيرفته شده در فرابورس از نظر وضعيت اطلاع رساني قرار گيرند.
    با توجه به مقياس مزبور نمادهايي از جمله ذوب آهن اصفهان، فولاد ارفع، فولاد هرمزگان، پالايش نفت لاوان، پالايش نفت شيراز، پتروشيمي زاگرس و بيمه سامان عدد صفر را در امتياز قابليت اتکا کسب کرده اند.
    به طور مثال در حالي ذوب آهن نخستين پيش بيني درآمد هر سهم سال مالي منتهي به اسفند ۹۶(حسابرسي شده) با سرمايه ۳/ ۳ هزار ميليارد توماني، با زيان ۳۵ ريالي به ازاي هر سهم منتشر کرده بود که در دوره ۱۲ماه منتهي به اسفند ۹۶ به سوددهي رسيد. بر اين اساس «ذوب» به ازاي هر سهم ۳۶ريال سود محقق کرد که نشان دهنده اختلاف ۲۰۲ درصدي است.
    در همين رابطه پتروشيمي زاگرس نيز با شرايط مشابهي همراه شد. در حالي «زاگرس» اولين سود هر سهم خود را براي سال مالي منتهي به پايان اسفندماه ۹۶ به طوري خالص ۴۰۶۰ ريال پيش بيني کرده بود که در پايان سال نه تنها تمامي اين رقم را پوشش داد، بلکه ۱۰۰ درصد تعديل مثبت سودآوري را نيز ثبت کرد. به اين ترتيب «زاگرس» در پايان سال ۹۶ به ازاي هر سهم ۸۱۲۴ ريال سود محقق کرد.
    اين عوامل و اختلاف شديد در سودآوري سبب درج عدد صفر در ستون امتياز قابليت اتکا براي اين ۲۰ نماد شده است.
    همچنين اداره نظارت بر ناشران فرابورسي اعلام کرده از آنجا که شرکت هاي سرمايه گذاري بر اساس مفاد دستورالعمل افشاي اطلاعات ملزم به ارائه پيش بيني سود هر سهم نيستند، در نتيجه امتياز نهايي مربوط به اين گروه بدون درنظر گرفتن الزام پيش بيني سود مورد محاسبه قرار گرفته است.
    
    نحوه امتيازدهي به چه صورت است؟
    امتياز اطلاع رساني ناشران بر اساس وضعيت اطلاع رساني آنها از نظر قابليت اتکا و به موقع بودن ارسال اطلاعات محاسبه شده است. معيار به موقع بودن براساس زمان ارسال اطلاعات از سوي شرکت (پيش بيني سود هر سهم، صورت هاي مالي ميان دوره اي حسابرسي نشده، صورت وضعيت پرتفوي، اظهارنظرهاي حسابرس نسبت به پيش بيني سود هر سهم و صورت هاي مالي شش ماهه، صورت هاي مالي حسابرسي نشده و حسابرسي شده پايان دوره مالي و برنامه زمان بندي پرداخت سود سهامداران) در مقاطع تعيين شده در دستورالعمل افشاي اطلاعات و با لحاظ کردن ميزان تاخير در ارسال اطلاعات، مورد محاسبه قرار مي گيرد.
    ميزان تغييرات در پيش بيني هاي ارسالي و همچنين تفاوت هاي ميان مبالغ پيش بيني شده و عملکرد واقعي حسابرسي شده معيار قابليت اتکا در اين محاسبات است.
    
    
رتبه شفافيت فرابورسي ها / آخرين رتبه بندي شرکت هاي پذيرفته شده در فرابورس ايران بررسي شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4352 به تاريخ 28/3/97، صفحه 10 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 86 بارآثار ديگري از "هديه لطفي"

  ساز و كار مغفول در بازار بدهي / پنج مزيت عمليات بازار باز شناسايي شد
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  هجوم پول هاي «حقيقي» به بازار سهام / عملكرد بازيگران بورس طي ۹ روز اخير بررسي شد
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  بورس در نيمه دوم سال
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  رئيس كل سازمان خصوصي سازي اعلام كرد: فرصت پاياني سهامداران «عدالت»
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 13/6/97
مشاهده متن    
  «دنياي اقتصاد» بررسي مي كند: رصد بازيگران بورس در هفته اول شهريور
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 10/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دانشكده پزشكي اصفهان
متن مطالب شماره 515، هفته سوم فروردين 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است