|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/28: ادامه توفان بازار سهام
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4352 28/3/97 > صفحه 10 (بورس) > متن
 
 


جنب پل حافظ 
ادامه توفان بازار سهام


نويسنده: همايون دارابي

دنياي اقتصاد : بورس اوراق بهادار تهران ديروز نيز رشدي توفاني را شاهد بود که در آن شاخص کل با جهشي غيرقابل تصور، توانست رکورد ۵۰ سال فعاليت خود را پشت سر بگذارد.
    در بازار ديروز ورود نقدينگي جديد، خوش بيني به سياست هاي جديد دولت در هدايت نقدينگي، تغيير تدريجي در سياست ارزي دولت و اعلام تخفيف در نرخ خوراک پتروشيمي ها موجب شد تا بازار شاهد جهش قيمتي اکثر نمادهاي عمده بازار باشد. در اين شرايط، شاخص با توجه به رشد نمادهاي عمده اي نظير فولاد مبارکه، فولاد خوزستان، هلدينگ هاي خليج فارس و نفت و گاز تامين، مخابرات ايران، گل گهر و پتروشيمي جم توانست به رشد ۳ هزار و ۳۰۶ واحدي (معادل ۳/ ۳ درصد) دست يابد. به اين ترتيب شاخص سهام ضمن ثبت بيشترين رشد روزانه، با عبور از مرز تاريخي خود در نهايت در سطح ۱۰۲ هزار و ۴۵۲ واحد متوقف شد.
    با اين رشد ۲ روزه، اينک بازار بورس در صدر بازارهاي اقتصادي کشور قرار گرفته است و انتظار مي رود که نقدينگي سرگردان بتواند به سمت بازار بورس هدايت شود تا از تاثيرات مخرب آن در بازارهاي موازي از جمله ارز، سکه و مسکن کاسته شود. در اين ميان اما بورس با محدوديت هايي مواجه است. نقص نرم افزار معاملات که ديروز بارها با مشکل مواجه شد، توقف درازمدت نماد از جمله نمادهاي بانکي و نماد معاملاتي شرکت هاي وب که با وجود وعده هاي مکرر مسوولان همچنان متوقف مانده اند و مشکل تازه، احتمال توقف اکثر نمادها به دليل رشد ۲۰ درصدي در هفته جاري موجب ناپايداري و کاهش اقبال عمومي به بازار مي شود که بايد براي آنها فکري انديشيد.
    در بازار ديروز در کنار جهش شاخص کل، شاخص هموزن (با اثرگذاري يکسان نمادها) نيز با افزايش ۳۹۷ واحدي (معادل ۲/ ۲ درصد) عدد ۱۸ هزار و ۲۸۷ واحد را به نمايش گذاشت.
    روز گذشته در گروه لاستيکي، رئيس اتحاديه فروشندگان لاستيک و روغن خودرو گفت: قيمت لاستيک هاي ايراني تا ۵ درصد و لاستيک هاي خارجي تا ۴۰ درصد افزايش يافته است. روغن موتور ايراني نيز با وجود آنکه از سوي شرکت ها افزايش قيمت نداشتند، با رشد ۵ تا ۱۰ درصدي قيمت همراه شده اند.
    يکي از محصولاتي که ارتباط مستقيم با نرخ دلار و قيمت محصولات پتروشيمي دارد، روغن موتور و لاستيک خودرو است که طي مدت گذشته قيمت لاستيک به ويژه لاستيک هاي خارجي با رشد قابل توجهي روبه رو شده است. در عين حال به تبع افزايش قيمت روغن موتور، واحدهاي تعويض روغن، ميزان دستمزد خود را افزايش داده اند.
    داوود سعادتي نژاد در اين خصوص به «ايسنا» گفت: رشد قيمت لاستيک در شرايط فعلي به دليل آن است که مصوبه سال ۱۳۹۳ در رابطه با توليد و فروش لاستيک اجرايي نمي شود و از سوي ديگر رکود گريبان بازار را گرفته است. ناگفته نماند که در شرايط فعلي قيمت لاستيک خودروهاي سنگين، رشد قابل توجهي را به ثبت رسانده است.
    وي ادامه داد: در حال حاضر به واسطه رشد ۴۰ درصدي قيمت محصولات وارداتي، حجم قابل توجهي از تقاضاي بازار از طريق لاستيک هاي داخلي تامين مي شود.
    سعادتي نژاد در رابطه با وضعيت روغن موتور نيز گفت: قيمت روغن موتور ايراني با وجود آنکه شرکت ها افزايش قيمت نداشته اند، اما رشد پنج تا ۱۰ درصدي را به ثبت رسانده و شرايط بازار به گونه اي است که بازار روغن از محصولات ايراني اشباع است و نيازي به واردات محصولات خارجي نيست. در گروه خودرويي، ايران خودرو پيش فروش برخي از محصولات خود را ديروز انجام داد. معاون بازاريابي و فروش ايران خودرو هدف از اين پيش فروش را در جهت انجام تعهدات گروه صنعتي ايران خودرو مبني بر عرضه محصولات و تامين نياز مصرف کنندگان حقيقي بازار عنوان کرد. وي همچنين اعلام کرد: در اين فروش بيش از 100 هزار دستگاه خودرو در روش هاي مختلف عرضه خواهد شد.وزير صنعت، معدن و تجارت هم در نشست هفته گذشته خود با خودروسازان و اعضاي کميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي دلايل افزايش قيمت خودرو را تحريم هاي ترامپ عليه خودروسازان و همچنين افزايش تقاضا عنوان کرد.
    در گروه دارويي، ديروز داروسازي فارابي تعديل منفي دوباره اي را صورت داد. «دفارا» پيش از اين درآمد هر سهم سال مالي اسفند ۹۶ را ۴ ريال سود پيش بيني کرده بود؛ اما در آخرين عملکرد، اين متغير مهم را با تعديل منفي ۴۱ هزار و ۷۷۵ درصدي به ۱۶۶۵ريال زيان تبديل کرد تا رکورددار بيشترين کاهش درآمد شناخته شود.
    «دفارا» که با توقف نماد و آماده بازگشايي بدون دامنه نوسان در روز جاري شده، علت اين رويداد ناخوشايند را کاهش توليد و فروش ناشي از عدم تامين به موقع مواد اوليه مورد نياز به دليل مشکلات شديد نقدينگي ناشي از افزايش دوره وصول مطالبات، افزايش هزينه هاي مالي شرکت به دليل مشکلات نقدينگي حادث شده ناشي از وصول مطالبات و جايگزين شدن منابع بانکي براي تامين منابع مالي شرکت که متعاقبا هزينه هاي مالي سنگيني را بر شرکت تحميل کرده و هزينه مطالبات سوخت شده مربوط به شرکت هاي توسعه دارويي رسا و شرکت پخش جهان فارمد اعلام کرد.در گروه فلزي، ديروز آلومينيوم ايران پس از ارائه شفاف سازي (درخصوص رشد بيش از ۲۰ درصدي قيمت) با رشد حدود ۵/ ۱ درصدي مورد بازگشايي قرار گرفت که در ادامه بازار با رشد ۱۰ درصدي به صف خريد رسيد.
    در گروه تصفيه نفت ايرانول در مجمع با تقسيم سود ۱۰۰ توماني مواجه شد. در گروه کاني غير فلزي، سراميک هاي صنعتي اردکان اعلام کرد: پيرو انتشار افشاي اطلاعات مورخ ۲۱ بهمن ۹۶ در سامانه کدال درخصوص قرارداد چادرملو به ميزان ۱۵۰ تن کنسانتره سنگ آهن هماتيتي، شرکت مهندسي معدني زرين پودر نوين کسرا براي تحويل مقدار قرارداد مذکور در سال ۹۷ که با نرخ ميانگين قيمت شمش فولاد خوزستان در دوره هاي ۳ ماهه اعلامي در بورس آهن مورد محاسبه و تعديل قرار خواهد گرفت، اقدام به راه اندازي خط توليد کنسانتره کرده که از ابتداي تيرماه ۹۷ به بهره برداري خواهد رسيد که سبب توقف خام فروشي در معدن، افزايش حجم توليد و فروش، افزايش حاشيه سود، افزايش صادرات و تغيير شرايط فروش از اعتباري به فروش نقدي مي شود.در گروه غذايي پاکديس از دريافت مجوز تغيير بيش از ۱۰ درصد در نرخ فروش محصولات يا ارائه خدمات خبرداد. بر اساس اطلاعيه منتشرشده نرخ انواع آبميوه گازدار يک ليتري نسبت به سال گذشته حدود ۱۷ درصد افزايش داشته است.در مجموع بازار ديروز شرايطي فوق مثبت داشت که در آن ارزش معاملات (با احتساب معاملات بلوکي و اوراق مشارکت) با رشد قابل ملاحظه در بورس به ۵۴۴ ميليارد تومان و در فرابورس به ۳۲۶ ميليارد تومان رسيد
    جنب پل حافظ : ادامه توفان بازار سهام
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4352 به تاريخ 28/3/97، صفحه 10 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 30 بارآثار ديگري از "همايون دارابي"

  بازگشت سهام به مدار صعود
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  خودنمايي تقاضا در روز منفي بورس
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  جهش ۲ درصدي شاخص سهام
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  فرصت سازي بورس براي اقتصاد / بازدهي سهام از ۶۱ درصد فراتر رفت
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  اهرم فولادي رشد شاخص سهام
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 21/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه تصميم گيري و تحقيق در عمليات
متن مطالب شماره 1 (پياپي 401)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است