|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/28: تاوان تعويق اصلاحات
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4352 28/3/97 > صفحه 29 (باشگاه اقتصاددانان) > متن
 
 


تاوان تعويق اصلاحات


نويسنده: وولف ريچتر *

استنلي فيشر، معاون پيشين رئيس بانک مرکزي آمريکا مي گويد: «بحران حاصل از افزايش ارزش دلار و رشد نرخ هاي بهره در آمريکا اندکي زودتر از آنچه پيش بيني شده بود رخ داده است و تنها به آرژانتين محدود نيست. سامان يافتن شرايط به اقدامات گسترده از سوي بسياري از کشورها نياز دارد.»
    در هفته هاي اخير ارزش پول ملي روسيه، ترکيه، برزيل و مکزيک نيز به سرعت کاهش يافته است، البته ارزش پول ملي برخي اقتصادهاي نوظهور از جمله هند و اندونزي کمتر کاهش داشته است. سوال مهمي که در هفته هاي اخير مطرح شده اين است که آيا بحران ارزي در ترکيه، آرژانتين و چند کشور ديگر، يک بحران داخلي است و تاثيرات فراگير منطقه اي و جهاني نخواهد داشت و آيا اين بحران ها نشانه هاي اوليه از شکنندگي در بازارهاي بدهي جهان است که به دليل افزايش نرخ هاي بهره در آمريکا نمايان شده است؟
    افزايش نرخ هاي بهره در آمريکا، ثبات مالي و ارزي برخي از کشورهاي توسعه يافته را نيز به آزمايش مي گذارد، به ويژه در ايتاليا که در آن راي دهندگان به احزاب پوپوليست براي تشکيل دولت راي داده اند. اقتصاد ايتاليا ۱۰ برابر اقتصاد يونان است و درصورتي که دچار مشکل يا بحران ارزي و مالي شود، تمام منطقه يورو دچار مشکلات بزرگ خواهد شد. در واقع دولت ائتلافي ايتاليا که گرايش هاي تند پوپوليستي دارد خواستار بخشودگي بخشي از بدهي هاي ايتاليا شده است. در حال حاضر بدهي ايتاليا ۱۳۰ درصد توليد ناخالص داخلي اين کشور است. خبر خوب اين است که احتمال بروز بحراني جهاني در حوزه بدهي ها بسيار کم است. با آنکه در هفته هاي اخير ضعف هايي در برخي شاخص هاي اقتصادي منطقه يورو مشاهده شده وضعيت کلي اقتصاد جهان خوب است و نکته مهم اينکه رونق در اکثر اقتصادها و مناطق جهان به چشم مي خورد بدين معنا که رشد اقتصادي به چند کشور محدود نيست. همچنين با آنکه تعدادي از شرکت هاي بزرگ در اقتصادهاي نوظهور با مشکل بدهي هاي عظيم به دلار، مواجه هستند اما بانک هاي مرکزي به ويژه در آسيا ذخاير بالايي دارند. از سوي ديگر صندوق بين المللي پول منابع مالي کافي براي مقابله با موج نخست بحران را دارد، حتي اگر اين بحران در اقتصادي مانند برزيل رخ دهد. نگراني اصلي اين نيست که صندوق بين المللي پول نمي تواند منابع مالي لازم را براي کمک به اقتصادهاي دچار مشکل مالي و ارزي ارائه کند، بلکه اين است که صندوق بين المللي پول در ازاي کمک به اين گروه از کشورها همان اشتباهي را مرتکب شود که درباره يونان مرتکب شد. صندوق بين المللي پول هنگام ارائه کمک هاي مالي به يونان شرايطي غيرواقع بينانه تعيين کرد. در مورد ايتاليا اين احتمال وجود دارد که اروپا راهي براي ارائه منابع مالي که دولت اين کشور درخواست کرده بود، ارائه کند، اما به هيچ عنوان مقامات منطقه يورو اجازه نمي دهند ايتالياي دچار بحران بدهي، اين اتحاديه پولي را دچار فروپاشي کند.
    يکي از مهم ترين نقاط اميدواري اين است که به رغم تمام نشانه هاي نگران کننده کنوني، نرخ هاي بهره بلندمدت و واقعي در جهان همچنان بسيار پايين است. برخلاف تمامي نگراني ها درباره برنامه افزايش نرخ هاي بهره از سوي بانک مرکزي آمريکا، بازده اوراق ۳۰ ساله خزانه اين کشور يک درصد است. مادام که وضعيت نرخ هاي بهره بلندمدت جهان به اين شکل است، بسيار بعيد است موج ورشکستگي دولت ها و شرکت ها تحت تاثير بدهي مشاهده شود. در اينجا بايد به هشدارهايي که صندوق بين المللي پول درباره وضعيت بدهي هاي کشورهاي مختلف داده توجه کنيم.
    اين صندوق سال هاي متمادي معتقد بود اقتصادهاي توسعه يافته نبايد نگران بدهي هاي بسيار بالاي خود باشند، اما اخيرا هشدار داده است که بسياري از کشورها ممکن است در آينده نزديک دچار مشکل مالي شوند البته اگر رکودي جديد رخ دهد. چالش ها هم از ميزان بالاي بدهي ها و هم از تعهدات پنهان اين کشورها نشات مي گيرد. بدهي صندوق هاي بازنشستگي و خدمات درماني جزو تعهدات پنهان و بزرگ هستند که فشارهاي بزرگ بر بودجه دولت ها وارد مي کنند. تحقيقات مختلف ديدگاه صندوق بين المللي پول را تاييد مي کنند. کشورهايي که به طور تاريخي ميزان بالاي بدهي دارند، در صورت بروز شوک هاي بزرگ نرخ رشد اقتصادي شان کاهش بيشتري پيدا مي کند و همبستگي بين ميزان بدهي هاي عمومي و نرخ رشد اقتصادي منفي است بدين معنا که هر چه ميزان بدهي بالاتر باشد، نرخ رشد اقتصاد پايين تر است.
    البته عده زيادي از تحليلگران معتقدند اين بار براي اقتصادهاي توسعه يافته ماجرا متفاوت است. از ديد آنها با توجه به فقدان خطر واقعي يک جنگ يا بحران مالي بزرگي، ضروري نيست فشارهاي شديد بر هزينه دولت وارد شود و سياست هاي رياضت جويانه اتخاذ شود. زيرا اين گونه سياست ها زيان هاي بزرگي به رشد اقتصادي وارد مي کند و خطر آن بيش از نفع آن است.
    شوک هاي خيلي شديد ممکن است به هر اقتصادي وارد شود و عامل آن ممکن است عاملي نباشد که معمولا تصور مي کنيم. براي مثال، کاهش قابل ملاحظه نرخ رشد اقتصادي چين که دومين اقتصاد بزرگ جهان است، مي تواند به يک بحران بزرگ در جهان منجر شود و اگر چنين رويداد غيرمنتظره اي رخ دهد، مسلما کشورهايي که به بازارهاي اعتباري جهان دسترسي مناسب دارند بهتر مي توانند بحران را از سر بگذرانند. اکثر اقتصاددانان معتقدند بحران هاي بدهي و اوراق قرضه در اقتصادهاي نوظهور به ديگر کشورها و جهان سرايت نمي کنند اما تحولات هفته هاي اخير در بازارهاي ارز اقتصادهاي ياد شده بايد زنگ خطر تلقي شود. هيچ کشوري حتي يک کشور ثروتمند نبايد تصور کند نرخ هاي بسيار پايين بهره در جهان براي هميشه پايين باقي خواهد ماند. به اين ترتيب ضروري است اقتصادهاي توسعه يافته و نوظهور، نقاط ضعف هر چند کوچک در ساختارهاي مالي، بدهي و اقتصادي را با جديت رفع کنند. معمولا بحران هاي بزرگ و طولاني مدت براي اقتصادهايي رخ مي دهند که در دوران رونق، اصلاحات مورد نظر و ضروري را انجام نداده اند.
    
    *بيزنس اينسايدر تاوان تعويق اصلاحات
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4352 به تاريخ 28/3/97، صفحه 29 (باشگاه اقتصاددانان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دانشگاه علوم پزشكي گيلان
متن مطالب شماره 110، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است