|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/28: ضربه بزرگ سياست هاي پوپوليستي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4352 28/3/97 > صفحه 29 (باشگاه اقتصاددانان) > متن
 
 


ضربه بزرگ سياست هاي پوپوليستي


نويسنده: رابرت ساموئلسون *

انتشار خبر موافقت صندوق بين المللي پول با اعطاي کمک ۵۰ ميليارد دلاري به آرژانتين با استقبال بازارها مواجه شد اما گرفتن وام از جهات مختلف هزينه هايي به دولت آرژانتين تحميل خواهد کرد. واقعيت اين است که درست يا غلط، مردم آرژانتين صندوق بين المللي پول را مسبب بدترين بحران اقتصادي اين کشور مي دانند که در سال ۲۰۰۱ رخ داد و اکنون پذيرش وام از سوي رئيس جمهوري آرژانتين سبب کاهش محبوبيت او مي شود و اجراي سياست هاي بازار محور را با موانعي مواجه خواهد کرد.
    آقاي ماکري که با برنامه اصلاحات اقتصادي و سياسي توانست در انتخابات رياست جمهوري سال ۲۰۱۵ به پيروزي برسد طي دو سال اخير مجبور بوده ميراث دولت هاي قبلي را اصلاح کند. او رويکرد آرام و آهسته اي به اجراي برنامه اصلاحي داشته است، اما برخي اشتباهات سبب شده اين رويکرد به نتيجه نرسد و کشور در آستانه بحران ارزي و مالي قرار گيرد. سال ۲۰۰۱ آرژانتين با بدهي ۱۳۲ ميليارد دلاري دچار ورشکستگي شد. زيان بعدي گرفتن وام از صندوق بين المللي پول، لزوم اجراي توصيه هاي اين صندوق است. مسلما يکي از خواسته هاي صندوق بين المللي پول افزايش سرعت اصلاحات و اجراي برنامه هاي رياضتي است و اگر چنين شود، رئيس جمهوري آرژانتين پشتيباني مردمي خود را از دست خواهد داد. موفقيت سياست اصلاحات مالي آرام، به دسترسي به منابع مالي خارجي وابسته است و اکنون که ارزش دلار افزايش يافته و شرايط دريافت وام چندان آسان نيست مشکلاتي براي دولت آرژانتين به وجود آمده است. افزايش ارزش دلار معمولا به زيان اقتصادهاي نوظهور است، زيرا ارزهاي ملي اين اقتصادها به اندازه دلار رقابت پذير نيستند و افزايش ارزش دلار سبب رشد شديد بدهي هاي آنها مي شود.
    رئيس جمهوري آرژانتين که معتقد است افزايش قيمت نفت، حجم بالاي اوراق قرضه با سررسيد کوتاه مدت و افزايش نرخ هاي بهره در آمريکا، زمينه هاي بحران کنوني را فراهم کرده در ميانه راه اصلاحات بازارمحور و معکوس کردن سياست هاي حمايت گرايانه و پوپوليستي دولت هاي قبلي است. ضروري است مشکلات پولي و مالي اقتصادهاي نوظهور از جمله آرژانتين به روش صحيح و با کمترين زيان حل شود. در چند دهه اخير بحران هاي مالي بزرگ و جهاني از يک گوشه از سيستم مالي شروع شده و به سرعت تمام سيستم را دچار مشکل کرده است.
    براي مثال بحران سال ۱۹۹۷ تايلند را در نظر بگيريد که در نهايت به بحران در روسيه، اندونزي، کره جنوبي و برزيل منجر شد. همچنين بحران مالي و رکود اقتصادي سال هاي ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ جهان از ورشکستگي دو بانک در آمريکا آغاز شد. بحران مالي يونان در سال ۲۰۱۰ موجوديت اتحاديه پولي را با خطر مواجه کرد. اين روزها اخبار مربوط به وضعيت نگران کننده آرژانتين منتشر شده است که نبايد دست کم گرفته شود. اين کشور به ناگهان با بحران اعتماد مواجه شده است. از اوايل ماه آوريل يعني دو ماه پيش ارزش پزو در برابر دلار به شدت کاهش يافته و بانک مرکزي اين کشور براي جلوگيري از وحشت سرمايه گذاران يعني فروش پژو براي خريد دلار، نرخ هاي بهره را به شدت بالا برده است. البته اقدامات ياد شده موفق نبوده است. درباره بحران پديد آورده سوالات بسيار زيادي مطرح است. براي مثال آيا اين بحران به آرژانتين محدود خواهد ماند؟ اقتصاددان موسسه اقتصاد بين المللي پترسون مي گويد فعلا پاسخ اين سوال مثبت است.
    آقاي ماکري که سال ۲۰۱۵ به رياست جمهوري آرژانتين رسيد بايد با مشکلات بزرگ به جا مانده از دولت هاي قبل يعني نرخ بالاي تورم و بيکاري، بدهي و کسري بودجه مقابله مي کرد. رئيس جمهوري قبلي با اعطاي يارانه، کنترل قيمت ها و تزريق ميزان بالاي نقدينگي به اقتصاد، اين کشور را سر پا نگه داشته بود. آرژانتين مي توانست در بازارهاي بين المللي دلار استقراض کند زيرا در سال ۲۰۰۱ نتوانسته بود بدهي هاي خود را بپردازد و درگير پرونده هاي حقوقي با اعتباردهندگان بود. همچنين درک وضعيت دقيق اقتصاد کشور دشوار بود، زيرا دولت قبلي از انتشار بسياري از آمارها اجتناب مي کرد. آقاي ماکري در دو سال اخير بسياري از اين روندها را معکوس کرده است. او با وام دهندگان به توافق رسيد و نرخ بيکاري و تورم را کاهش داد. بدين ترتيب اين اميدواري پديد آمده بود که اوضاع در حال سامان يافتن است اما سرعت اقدامات اصلاحي بسيار کم بود در نتيجه اقتصاد آرژانتين نسبت به رويدادهاي بالقوه زيان بخش آسيب پذير مانده است و برخي عوامل خارجي به بروز بحران کمک کرده اند. افزايش نرخ هاي بهره در آمريکا از جذابيت اوراق قرضه دولت آرژانتين کاسته است. همچنين سياست هاي حمايت گرايانه دولت آمريکا صادرات آرژانتين را با خطر مواجه کرده و ارزش دلار در حال بالا رفتن است. در نتيجه بازپرداخت بدهي هاي دلاري بسيار دشوارتر شده است. اين عوامل رشد مناسب اقتصاد را با مانع مواجه کرده و سبب هراس سرمايه گذاران و کاهش شديد ارزش پزو شده است.
    آيا آنچه در آرژانتين رخ داده براي ديگر اقتصادهاي نوظهور نيز رخ خواهد داد؟ در دو سال اخير سرمايه گذاران بين المللي در اقتصادهاي نوظهور سرمايه گذاري کرده اند. سال گذشته ميزان ورود سرمايه ها به ۲۵ اقتصاد نوظهور جهان ۱۲۰۰ ميليارد دلار بود. اگر جريان ورودي سرمايه ها ضعيف يا متوقف شود، لطماتي به اقتصاد جهان وارد خواهد شد. اين کشورها بايد نرخ هاي بهره را بالا ببرند تا از پول ملي خود در برابر کاهش ارزش حفاظت کنند. گاه ممکن است حرکت گله وار از سوي سرمايه گذاران مشاهده شود. بدين معنا که آنها ممکن است به طور کاملا غيرمنطقي به خريد و فروش ابزارهاي مالي اقدام کنند صرفا به اين دليل که تصور مي کنند همه در حال انجام همين کار هستند. تغيير ناگهاني در ديدگاه سرمايه گذاران بسيار خطرناک است. سرمايه گذاراني که تا همين اواخر به بازارهاي نوظهور علاقه مند بودند به يکباره ريسک گريز شدند. به اين ترتيب صرف نظر از اينکه سرنوشت آرژانتين چه خواهد شد، فعالان بازار، سرمايه گذاران، نهادهاي بين المللي و دولت ها بايد به فکر مقابله جدي با نقايص سيستم هاي مالي و پولي باشند.
    
    *واشنگتن پستضربه بزرگ سياست هاي پوپوليستي
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4352 به تاريخ 28/3/97، صفحه 29 (باشگاه اقتصاددانان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بارآثار ديگري از "رابرت ساموئلسون "

  تورم، کاهش قیمت ها یا هردو؟
رابرت ساموئلسون، دنياي اقتصاد 24/4/88
مشاهده متن    
  تمركز فدرال رزرو بر تورم
رابرت ساموئلسون، سرمايه 21/1/86
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه آرشيو رازي
شماره 2 (پياپي 7402)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است