|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/28: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4352 28/3/97 > صفحه 11 (نفت و پتروشيمي) > متن
 
 


خبرصادرات گاز ايران به ارمنستان مطابق قرارداد بايد افزايش ‎يابد
    شانا : ايران و ارمنستان در سال ۲۰۰۴، قرارداد تهاتر گاز و برق امضا کردند که بر اساس آن روزانه يک ميليون مترمکعب گاز ايران به ارمنستان صادر مي شود؛ اما طبق قرارداد بايد از سال جاري ميلادي (۲۰۱۸) ميزان گاز صادراتي ايران به ارمنستان افزايش يابد.
    حميدرضا عراقي درباره افزايش صادرات گاز ايران به ارمنستان گفت: پيش از اين، قرارداد صادرات گاز ايران به ارمنستان با هدف تهاتر گاز و برق امضا شد که بر اساس آن، ارمنستان در ازاي هر مترمکعب گاز، ۳ کيلووات ساعت برق به ايران تحويل مي دهد.وي با بيان اينکه مطابق قرارداد، از سال ۲۰۱۸ بايد ميزان گاز صادراتي ايران به ارمنستان و برق ارسالي از ارمنستان به ايران افزايش يابد، افزود: به اين منظور، صادرات روزانه يک ميليون متر مکعب گاز به يک ميليون و ۶۰۰ هزار متر مکعب گاز افزايش مي يابد.
    معاون وزير نفت در امور گاز درباره برق دريافتي از ارمنستان تصريح کرد: همه برق دريافتي از ارمنستان در اختيار شرکت ملي گاز است که به توانير تحويل مي دهيم. به گفته عراقي، ارمنستان توانايي و ظرفيت توليد برق با حجم زياد را ندارد، اما از عهده تهاتر برق با حجم اندک برمي آيد. مقرر شده تا خطوط جديدي براي دريافت گاز و ارسال برق در ارمنستان احداث شود تا ظرفيت توليد برق در ارمنستان و ارسال آن به ايران افزايش يابد. مديرعامل شرکت ملي گاز ايران اظهار کرد: در شرايط کنوني، ارمنستان مطابق افزايش حجم گاز صادراتي ايران مي تواند برق توليد کند و به اين شرکت تحويل دهد.
    
    
    اوپک بايد دخالت قدرت هاي سياسي در تضعيف اعضا را محکوم کند
    شانا : رئيس کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي گفت: جاي تاسف دارد که آمريکا و برخي کشورها با استفاده از ابزار نفت عليه بنيان گذاران اوپک دسيسه کنند؛ وقوع اين اتفاق تضعيف اوپک را به دنبال دارد. به گزارش خانه ملت، فريدون حسنوند درباره نشست عادي سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) در وين گفت: اين نشست يکي از مهم ترين نشست هايي بوده که در دهه هاي گذشته، اوپک به خود ديده است؛ زيرا دونالد ترامپ پس از خروج از برجام نامه اي محرمانه به برخي اعضاي اوپک از جمله عربستان نوشته و به دنبال آن بوده تا بخشي از فشار اجتماعي و اقتصادي را که امروز روي دوش مردم آمريکا قرار دارد با افزايش سقف توليد نفت ازسوي اعضاي اوپک کاهش دهد. وي افزود: بي سابقه است که کشوري مانند آمريکا، اعضاي اوپک را تحت فشار قرار دهد و از ابزار سياسي براي تضعيف ديگر اعضا استفاده کند.
    رئيس کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: ايران تاکنون پايبندي خود را به مصوبه هاي اوپک نشان داده و همه تصميم ها را رعايت کرده و به توافق ها تا پايان سال ۲۰۱۸ پايبند است. حسنوند با اشاره به اينکه هيچ نشانه اي از کمبود نفت در بازار وجود ندارد، تصريح کرد: در پيش بيني تغييرات از سوي برخي سازمان هاي مرتبط با حوزه انرژي هيچ نشانه اي مبني بر کاهش ذخاير انرژي وجود ندارد و اين نياز کاملا کاذب و صوري است که آمريکا براي تحت تاثير قرار دادن برخي کشورهاي عضو اوپک و کاهش فشار اقتصادي خود دنبال مي کند و در تلاش است اوپک را از مسير قانوني خود منحرف کند. رئيس کميسيون انرژي مجلس با بيان اينکه ما مخالف هرگونه تصميم سياسي در مصوبه هاي اوپک به ويژه نشست عادي ۱۷۴ اوپک هستيم، عنوان کرد: اوپک بايد حمايت خود را از اعضا و در همه مراحل اعلام کند و در عمل پايبندي خود را به مصوبه ها نشان دهد. وي گفت: جاي تاسف دارد که آمريکا و برخي کشورها با استفاده از ابزار نفت عليه بنيان گذاران اوپک دسيسه کنند. وقوع اين اتفاق تضعيف اوپک را به دنبال دارد و سبب سست شدن تصميم هاي آن در آينده خواهد شد و به نوعي طرحي براي فروپاشي اوپک است که ازسوي آمريکا در حال اجرايي شدن است. حسنوند با بيان اينکه کميسيون انرژي مجلس در کنار دولت و وزارت نفت در نشست آينده اوپک با يک هيات بلندپايه حضور خواهد داشت، افزود: رئيس کميته نفت و کميته حقوقي کميسيون انرژي، يکي از اعضاي هيات رئيسه مجلس و يکي از اعضاي کميسيون برنامه و بودجه در کنار وزير نفت در نشست آينده اوپک حضور مي يابند. رئيس کميسيون انرژي مجلس تصريح کرد: آمريکا به دنبال اين است که عربستان و برخي کشورها را وادار کند بيش از سقف اوپک توليد کنند که اين اقدام در واقع خروج از اوپک و تصميم هاي اين سازمان است و ايران در برابر اين رفتار مي ايستد. حسنوند با تاکيد بر اينکه اعضاي اوپک بايد پايبندي خود را به سقف تعيين شده نشان دهند، تصريح کرد: اوپک در دهه هاي گذشته فراز و نشيب زيادي را طي کرده و تصميم هاي آن بايد تامين کننده منافع اعضا باشد.
    
    
    استقرار مديريت خوردگي در دستور کار شرکت ملي نفت ايران قرار گرفت
    شانا : پيرو ابلاغ سند راهبردي مديريت خوردگي صنعت نفت، طرح‎هاي مطالعاتي استقرار مديريت خوردگي در شرکت ملي نفت ايران، در هيات مديره اين شرکت تصويب شد.
    به گزارش مديريت برنامه‎ريزي تلفيقي شرکت ملي نفت ايران، اجراي اين طرح‎هاي مطالعاتي در روزهاي آينده آغاز مي‎شود که از بين اين ۶ طرح، طرح ارتقاي کيفيت سيستم‎هاي حفاظت کاتدي، رنگ و پوشش و استفاده از بازدارنده‎هاي خوردگي در اولويت اجرا قرار دارند. اين طرح‎ها به ترتيب از سوي شرکت هاي نفت مناطق مرکزي ايران، نفت و گاز اروندان و نفت فلات قاره ايران با نظارت کارگروه طرح استقرار مديريت خوردگي انجام خواهد شد. معاونت برنامه ريزي و تلفيق طرح‎ها و برنامه هاي مديريت برنامه‎ريزي تلفيقي شرکت ملي نفت ايران، تدوين شاخص‎هاي کليدي عملکرد براي ارتقاي سطح کيفي حفاظت از تاسيسات شرکت ملي نفت را از مهم ترين اهداف اجراي اين طرح‎هاي مطالعاتي عنوان کرده است. هادي ابراهيم فتح آبادي، نماينده شرکت ملي نفت ايران در کميته مديريت خوردگي وزارت نفت و رئيس کارگروه طرح استقرار مديريت خوردگي در اين شرکت، درخصوص خودارزيابي طرح استقرار مديريت خوردگي گفت: مرحله خودارزيابي اين طرح ابتداي امسال انجام و نتايج آن به معاونت مهندسي، پژوهش و فناوري وزارت نفت اعلام شد. به گفته وي، چشم انداز، خط مشي، اهداف کلان و برنامه هاي اجرايي اين طرح نيز در سال ۹۶ تدوين شد. بر اساس اين گزارش، با توجه به قدمت تاسيسات نفت و گاز شرکت ملي نفت ايران و هزينه هاي هنگفت خوردگي در اين تاسيسات و همچنين ضرورت پايداري توليد سيالات هيدروکربوري، موضوع تعمير و نگهداشت، بازرسي فني و کنترل خوردگي از اهميت ويژه اي برخوردار است. در اين زمينه و بر اساس ابلاغ سند راهبردي مديريت خوردگي صنعت نفت از سوي معاونت مهندسي، پژوهش و فناوري وزارت نفت، استقرار مديريت خوردگي در شرکت ملي نفت ايران در دستور کار قرار گرفته است.
    
    
    کارتخوان هاي جديد جايگاه هاي سوخت رونمايي مي شود
    شانا : مديرعامل شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي گفت: با نصب تجهيزات نوين، از نخستين سري کارتخوان هاي جديد در جايگاه هاي توزيع سوخت رونمايي مي شود.به گزارش شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي، سيدمحمدرضا موسوي خواه، درباره مزاياي کارتخوان هاي جديد جايگاه هاي سوخت گفت: بالاترين مزيت اين کارتخوان ها، حذف هزينه هاي تامين و نگهداشت از دولت خواهد بود که اين مهم ازطريق شبکه بانکي کشور انجام مي شود و صرفه جويي قابل توجهي به همراه خواهد داشت.
    موسوي خواه با بيان اينکه بيش از ۱۱ سال از آغاز نصب تجهيزات سامانه هوشمند سوخت در جايگاه هاي عرضه مي گذرد و اکنون نيازمند به روزرساني است، اظهار کرد: در پياده سازي و تجهيز اين سري از کارتخوان ها از فناوري روز استفاده شده است و براي رفاه حال هموطنان، پرداخت هزينه سوخت بدون دخالت نيروي انساني نيز ميسر خواهد شد. وي با بيان اينکه فناوري نصب شده روي کارتخوان هاي جديد قابليت توزيع سوخت و انجام عمليات بانکي را دارا است، تصريح کرد: از اين پس، تمامي نازل ها به سيستم توزيع سوخت و پرداخت هم زمان مجهز مي شوند تا شهروندان بتوانند از طريق خدمات بدون کارت يا با وارد کردن کارت هاي بانکي خود و حتي از طريق موبايل، پرداخت هاي خود را انجام دهند.مديرعامل شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي، با رد شايعات مطرح شده درباره سهميه بندي بنزين يا افزايش قيمت سوخت گفت: اقدام هاي انجام شده هيچ ربطي به افزايش قيمت يا سهميه بندي بنزين ندارد و تنها براي خدمت رساني بهتر به شهروندان انجام مي شود.
    
    
    بنزين در مصر ۵۰ درصد گران شد
    تسنيم : دولت مصر در راستاي اجراي برنامه اصلاحي پيشنهادي صندوق بين المللي پول قيمت بنزين را ۵۰ درصد افزايش داد. به گزارش رويترز، تارک المولا، وزير نفت مصر گفت، افزايش قيمت بنزين به مصر کمک خواهد کرد تا در بودجه سال ۱۹-۲۰۱۸ خود ۵۰ ميليارد پوند مصر (۸/ ۲ ميليارد دلار) از يارانه هاي پرداختي دولت به مردم بکاهد. اين افزايش قيمت ها سومين افزايش قيمت از زمان شناور شدن پول ملي مصر در نوامبر ۲۰۱۶ به شمار مي رود.
    وزارت نفت مصر گفته، قيمت بنزين اکتان ۹۵ از ۶۰/ ۶ پوند به ۷۵/ ۷ پوند مصر افزايش يافته است. همچنين قيمت بنزين اکتان ۹۲ از ۵ پوند به ۷۵/ ۶ پوند رسيده و قيمت بنزين اکتان ۸۰ از ۶۵/ ۳ به ۵۰/ ۵ پوند رسيده است. وزارت نفت مصر همچنين قيمت هر کپسول گاز مورد استفاده خانوارهاي مصري را از ۳۰ به ۵۰ پوند رسانده، در حالي که يک بطري گاز براي مصارف تجاري از ۶۰ پوند به ۱۰۰ پوند رسيده است. دولت مصطفي مدبولي، نخست وزير جديد مصر همچنين اعلام کرده که نرخ کرايه تاکسي ها بين ۱۰ تا ۲۰ درصد افزايش مي يابد. اين افزايش قيمت ها بسياري از شهروندان مصري را خشمگين ساخته است. محمد عابد ربو، کارمند يک شرکت خصوصي در شمال قاهره گفت: «من ۴۰ درصد از درآمدم را صرف هزينه رفت و آمد مي کنم. بعد از افزايش قيمت هاي قبلي من نتوانسته ام بدون کمک خانواده ام، از همسر و دخترم حمايت مالي لازم را به عمل آورم.»
    
    
    خبر
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4352 به تاريخ 28/3/97، صفحه 11 (نفت و پتروشيمي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله سنجش از دور راداري و نوري
شماره 1 (پياپي 3)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است