|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/28: گاهشمار
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4352 28/3/97 > صفحه 30 (تاريخ و اقتصاد) > متن
 
 


گاهشمارآکرلوف، نظريه پرداز اطلاعات نامتقارن
    جورج آرتور اکرلوف، اقتصادان آمريکايي ۱۷ ژوئن ۱۹۴۰ در نيوهيون کانتيکات به دنيا آمد. او فرزند روزالي هرشفيلدر و گوستا آکرلاف بود. اجدادش از يهوديان آلماني بودند که به ايالات متحده مهاجرت کرده بودند. پدر او سوئدي بود. او مدرک کارشناسي را از دانشگاه ييل در سال ۱۹۶۲ و مدرک دکترا را در سال ۱۹۶۶ از دانشگاه ام آي تي دريافت کرد.
    جايزه نوبل سال ۲۰۰۱ در اقتصاد به مايکل اسپنس، جورج اکرلوف و جوزف استيليتز به خاطر بسط و پيشبرد نظريه اطلاعات نامتقارن تعلق گرفت. به طور مشخص، اکرلوف نشان داد که نامتقارني اطلاعات ممکن است موجب افزايش انتخاب ناجور در بازارها شود. به علت اطلاعات ناقص وام دهندگان يا خريداران اتومبيل، وام گيرندگاني که برنامه روشني براي بازپرداخت اقساط وام ندارند و فروشندگان اتومبيل هاي بي کيفيت، با جار و جنجال مانع ورود ديگران به بازار مي شوند. اسپنس نشان داد که در شرايط خاص، واسطه هاي مطلع مي توانند با انتقال اطلاعات خصوصي خود به واسطه هاي کم اطلاع، درآمد بازار خود را بيشتر کنند. به اين ترتيب، مدير شرکت با صرف مخارج اضافي براي ماليات سود سهام، خبر از بالا بودن سود مي دهد. استيليتز خاطرنشان کرد که واسطه کم اطلاع، گاهي مي تواند با عمل «سرندکردن»، براي مثال با ايجاد حق انتخاب در فهرستي از چند قرارداد براي يک معامله معين، اطلاعات واسطه اي مطلع تر را به دست آورد.
    به اين ترتيب، شرکت هاي بيمه مي توانند با ارائه بيمه نامه هاي متفاوت که در آنها حق بيمه به تناسب کسورات خسارت بيمه کاهش مي يابد، مشتريان خود را از نظر خطرپذيري به چند طبقه تقسيم کنند. مقاله سال ۱۹۷۰ اکرلوف با عنوان «بازار نابه سامان» تنها مطالعه تحقيقي با اهميت در ادبيات اقتصاد اطلاعات است. ايده وي ساده اما ژرف و فراگير است و آثار متعدد و کاربرد گسترده دارد. در اين مقاله اکرلوف اولين تحليل رسمي از بازارهايي را که با مشکل اطلاعاتي انتخاب ناجور روبه رويند، معرفي کرد. وي نوعي بازار کالا را معرفي مي کند که در آن، به اصطلاح رايج، فروشنده اطلاعات بيشتري از خريدار دارد. اکرلوف به کمک فرضيه علمي نشان مي دهد که مشکل اطلاعاتي ممکن است موجب توقف کل بازار شود يا به صورت انقباضي، بازار را به انتخاب ناجور محصولات کم کيفيت سوق مي دهد. اکرلوف علاوه بر اين به رواج و اهميت موضوع نامتقارن بودن اطلاعات از اين نوع و انواع مشابه آن، به ويژه در کشورهاي درحال توسعه اشاره دارد.
    يکي از مثال هايي که وي درباره انتخاب ناجور به تصوير کشيده، از بازارهاي اعتباري هندوستان در دهه ۱۹۶۰ گرفته شده است که در آن وام دهندگان محلي نرخ بهره اي دو برابر نرخ بهره شهرهاي بزرگ، منظور مي کردند. به هرحال، واسطه اي که از شهر پول قرض مي کند و در شهرهاي کوچک قرض مي دهد، اما از وضعيت اعتباري وام گيرنده بي اطلاع است، با خطر جذب وام گيرندگاني که توانايي کمي در بازپرداخت اقساط دارند رو به روست و در نتيجه ممکن است با زيان سنگين مواجه شود. يکي ديگر از مثال هاي درج شده در مقاله اکرلوف، مشکلات اشخاص مسن در استفاده از بيمه درماني فردي و تبعيض قائل شدن در مورد اقليت ها در بازار کار است. يکي از نکات مهم مقاله بازار نابسامان اين است که واسطه هاي اقتصادي ممکن است انگيزه اي قوي براي پوشاندن آثار زيانبار مشکلات اطلاعاتي بر کارآيي بازار، داشته باشند. اکرلوف در اين باره بحث مي کند که بسياري از نهادهاي بازار را مي توان به عنوان نهادهاي خودجوشي تلقي کرد که در تلاش براي حل مشکلات ناشي از اطلاعات نامتقارن پديد آمده اند. مثالي از اين قبيل عبارت است از تضمين واسطه هاي اتومبيل، و نمونه هايي از قبيل اسم تجاري، فروشگاه هاي زنجيره اي، واگذاري حق امتياز و انواع مختلف قراردادها.
    منبع مقاله اي به قلم دکتر يدالله مکرمي
    
    
    
نبرد واترلو
    ۱۸ ژوئن سال ۱۸۱۵ ميلادي، بين قواي فرانسه و قواي ائتلاف هفتم نبردي سنگين درگرفت که مشهور به نبرد واترلو است. پس از فرار ناپلئون بناپارت از تبعيدگاهش در جزيره البا و بازگشت مجدد او به قدرت به عنوان امپراتور فرانسه، بيشتر کشورهاي اروپايي تحت عنوان ائتلاف هفتم بار ديگر گرد هم آمدند تا ناپلئون را شکست دهند. ناپلئون براي مقابله با نيروهاي دشمن، به سمت بلژيک که در آن زمان بخشي از پادشاهي متحد هلند بود حرکت کرد. هدف او، جلوگيري از پيوستن قواي کشورهاي مختلف به يکديگر بود.
    زماني که ارتش فرانسه به بلژيک رسيد، از قبل قواي بريتانيايي و همين طور قواي چند ايالت آلماني، به نيروهاي هلندي پيوسته بودند. ناپلئون موفق شد در تاريخ ۱۶ ژوئن، يعني دو روز پيش از نبرد واترلو، جداگانه به قواي پروسي حمله کرده و آنها را در نبرد ليگني به سختي شکست دهد. او يکي از مارشال هايش به نام آمانوئل دوگروشي را به همراه بخشي از ارتش به تعقيب قواي فراري پروس فرستاد. سپس خود به همراه باقي نيروهايش به سمت دشت واترلو که قواي بريتانيايي و هلندي به فرماندهي آرتور ولزلي در آن موضع گرفته بودند، حرکت کرد. در روز ۱۷ ژوئن، با اينکه دو ارتش به هم رسيده بودند، به علت بارش باران نبردي درنگرفت. در تفنگ ها و توپ هاي آن دوره از باروت استفاده مي شد که به رطوبت حساس بود. به همين علت نمي شد در هنگام بارش باران از آنها استفاده کرد. سرانجام در روز ۱۸ ژوئن، ناپلئون حمله به قواي موتلف بريتانيايي-هلندي را آغاز کرد. در نتيجه اشتباهات مارشال گروشي و هوشمندي فرمانده پروسي گبهارد بلوشر، قواي پروسي توانستند خود را به دشت واترلو برسانند و درست پشت سر ارتش فرانسه قرار گرفتند. ناپلئون براي اينکه به طور کامل به محاصره درنيايد، از تمام توانش براي از بين بردن قواي بريتانيايي-هلندي بهره برد ولي نهايتا در پايان روز ارتش فرانسه موفق به شکست هيچ يک از دو ارتش دشمن نشد و به محاصره درآمد. نتيجه نبرد، شکستي سخت براي فرانسه بود.
    گاهشمار
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4352 به تاريخ 28/3/97، صفحه 30 (تاريخ و اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
International Journal of Robotics
شماره 1 (پياپي 501)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است