|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/28: معاون اقتصادي بانك مركزي تشريح كرد: جزئيات طرح فروش اوراق سكه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4352 28/3/97 > صفحه 12 (بانك و بيمه) > متن
 
 


معاون اقتصادي بانك مركزي تشريح كرد: جزئيات طرح فروش اوراق سكه
    
    دنياي اقتصاد : معاون اقتصادي بانک مرکزي ميزان نقدينگي جذب شده در طرح پيش فروش سکه را ۸/ ۱۰ هزار ميليارد تومان اعلام کرد. به گفته پيمان قرباني، اين عدد معادل ۱/ ۵ درصد از پايه پولي سال گذشته بوده است و سياستگذار پولي توانست هدف انقباض پايه پولي را تامين کند. اما هدف ديگر بانک مرکزي که عرضه سکه به بازار فلز زرد و ايجاد تعادل در اين بازار بود، تاکنون تامين نشد. بر همين حساب، بانک مرکزي تصميم گرفت تا با ايجاد بازاري براي اوراق سکه هاي پيش فروش شده، عرضه سکه به بازار را به وضعيت «پيوسته» تغيير دهد تا احتمال تعادل در بازار افزايش يابد. روز گذشته برج شيشه اي بانک مرکزي ميزبان خبرنگاران بود تا معاون اقتصادي اين بانک درباره جزئيات بازار جديد براي پيش فروش سکه صحبت کند. قرباني واکنش بازار به خبر راه اندازي بازار جديد پيش فروش را مصداقي بر مناسب بودن اين طرح دانست. به گفته او، با اعلام اين طرح از روز پنج شنبه و با وجود رشد نرخ جهاني طلا، کاهش ۵ درصدي قيمت سکه و بردار قيمت آتي سکه رخ داده است.
    پيمان قرباني با تبريک موفقيت تيم ملي ايران در جام جهاني فوتبال، گفت: اميدوارم همان طور که از تيم ملي فوتبال تمامي مردم حمايت همه جانبه مي کنند، از پول ملي و اقتصاد ملي نيز حمايت صورت گيرد. او مردم را تشويق کرد تا از بازارهاي خارجي رويگردان و به دنبال سرمايه گذاري در بازارهاي داخلي باشند. به تعبير قرباني، در حالتي که بازار دچار التهاب است، سود واقعي در اقتصاد رخ نمي دهد؛ چراکه ارزش افزوده اي توليد نمي شود. او معتقد است که سودي که به ظاهر نصيب عده اي سفته باز مي شود، در واقع بهايي است که آحاد مردم و کل اقتصاد مي دهند.
    
    کل نقدينگي جذب شده
    بانک مرکزي از زمستان پارسال تا بهار امسال، در سه مرحله اقدام به پيش فروش سکه کرد؛ در نتيجه آن بالغ بر هفت ميليون و ۶۰۰ هزار سکه پيش فروش شد که تاکنون ۸۰۰ هزار قطعه به بازار عرضه شده است. سکه هاي عرضه شده با سررسيد يک ماهه بوده اند. تير ماه آينده موعد عرضه دومين مرحله از سکه هاي پيش فروش شده است و به تناوب و با فرارسيدن سررسيد، اين سکه ها به خريداران تحويل داده مي شود. اما آن طور که معاون اقتصادي بانک مرکزي اعلام کرده، کل نقدينگي جذب شده از اين راه ۸/ ۱۰ هزار ميليارد تومان بوده است. اين عدد معادل ۶ درصد پايه پولي سال ۹۵ و ۱/ ۵ درصد پايه پولي سال ۹۶ است. قرباني معتقد است که اين حجم از نقدينگي توانست هدف انقباضي سياست گذار پولي را تامين کند. اما هدف ديگري که سياست گذار به دنبال آن بود عرضه سکه به بازار و ايجاد تعادل در بازار فلز زرد بود که به هدف نخورد. نقدپذير کردن گواهي سکه سبب مي شود سکه هاي باقي مانده(۸/ ۶ ميليون قطعه سکه) عملا وارد بازار شوند تا عرضه رقيب جدي تري براي تقاضا باشد.
    
    هدف: تعديل بازار
    سياستگذار پولي معتقد است که بتواند با طرح جديد ضريب تعديل در بازار را افزايش دهد و بازار را به سوي ثبات سوق دهد. آنگونه که بانک مرکزي انتظار دارد، با عرضه اين ميزان سکه طي دو سال آينده، عرضه و تقاضا در بازار متعادل خواهد بود و اگر ديگر شاخص ها و متغيرهاي موثر بر بازار تثبيت شوند، حباب در بازار تخليه مي شود.بانک مرکزي قصد دارد با انتشار گواهي پيش فروش براي خريداران، امکان نقدپذيري آنها را در بورس فراهم کند و خلا ايجاد شده بين فواصل گوناگون عرضه سکه پوشش داده شود. با اين رويکرد، عرضه به شکل مداوم در بازار انجام خواهد شد که مي تواند هم بخشي از تقاضاي بازار کنترل و حباب تخليه شود و هم کساني که پيش از سررسيد سکه خود نياز به نقد کردن آن دارند، بتوانند در بازار سرمايه گواهي خود را بفروشند.هرچند هنوز جزئيات صدور اين گواهي ها و نحوه عرضه آنها به بورس اعلام نشده است. به گزارش «ايرنا» قرباني در اين زمينه گفت: «اين کار با هدف نقدپذيري گواهي سکه هاي پيش فروش شده انجام شده و ضمن کمک به آرامش بازار سبب گسترش بازار سرمايه نيز مي شود.»
    او با بيان اينکه امروز کشور در شرايط حساسي قرار دارد و با يک جنگ اقتصادي مواجه است و از اين رو انتظار مي رود همه مردم حمايت لازم را از پول ملي و توليد ملي داشته باشند تا در اين مبارزه پيروز شوند، گفت: «يکي از محورهاي جنگ اقتصادي اين است که سرمايه ها به سمت طلا و ارز برود که بازي در اين بازارها اثر منفي بر اقتصاد دارد.»
    عضو هيات عامل بانک مرکزي به هموطنان توصيه کرد سرمايه خود را به بخش هاي مولد اقتصاد هدايت کنند تا ضمن دفاع از سرمايه خود، توليد و اشتغال رونق يابد.معاون اقتصادي بانک مرکزي ادامه داد: «هفته گذشته که خبر صدور گواهي پيش فروش سکه منتشر شد، اثر مثبتي بر بازار داشت و در روز پنج شنبه (۲۴ خرداد) در حالي که قيمت طلا در بازارهاي جهاني افزايش يافته بود، اما قيمت سکه پنج درصد افت کرد.»
     معاون اقتصادي بانک مرکزي با يادآوري خطر نگهداري سکه به شکل فيزيکي در خانه اظهار کرد: ما با درک ماهيت علاقه افراد به سرمايه گذاري در سکه، اوراقي را به نام فرد به خريدار مي دهيم که هم حفظ آن راحت تر باشد و هم بتواند هر زمان که مي خواهد آن را نقد کند.وي تاکيد کرد: زمان آغاز صدور گواهي هاي پيش فروش سکه و ساز و کار آن در آينده نزديک اعلام مي شود. معاون اقتصادي بانک مرکزي در پاسخ به اين پرسش که اين روش تا چه ميزان به کاهش حباب قيمت ها در بازار و تعديل آن کمک خواهد کرد، اظهار کرد: ما نمي توانيم پيش بيني دقيقي در اين زمينه داشته باشيم زيرا مولفه هاي ديگري هم بر بازار موثرند؛ براي نمونه ممکن است در دوره اي قيمت جهاني طلا افت کند که سبب کاهش قيمت ها شود، اما اين امکان هم وجود دارد که با افزايش قيمت جهاني طلا و نرخ دلار، اين سياست اثر چنداني در کاهش قيمت سکه نداشته باشد.
    
    دليل عدم تناسب سکه با دلار ۴۲۰۰ توماني
    معاون اقتصادي بانک مرکزي در پاسخ به اينکه چرا قيمت سکه با نرخ دلار ۴۲۰۰ توماني دلار که دولت اعلام کرده، همخواني ندارد، توضيح داد: «سياست جديد ارزي دولت که مبناي آن دلار ۴۲۰۰ توماني اعلام شد، براي تامين کالاهاي اساسي و ضروري از جمله مواد غذايي، دارو، مواد اوليه و نظاير آن بود و دولت تاکيد کرده است که با اين نرخ همه نيازهاي اصلي و ضروري کشور را تامين مي کند.» قرباني ادامه داد: «جنس سرمايه گذاري کسي که سکه مي خرد، از نوع سفته بازي است و اين نيازي نيست که بخواهيم با ذخاير ارزي آن را پاسخ داده و با دلار ۴۲۰۰ توماني پوشش دهيم و اين نيازي نيست که بتوان آن را با ذخاير ارزي و دلار ۴۲۰۰ توماني پاسخ داده و ايجاد رانت کنيم.»
    او در عين حال تاکيد کرد: «اينکه قيمت سکه در دوره اي بالا رفته، به اين معني نيست که سرمايه گذاري در اين حوزه بدون ريسک است زيرا در سال هاي ۹۰ و ۹۱ نيز ديديد که بسياري از کساني که سکه پيش فروش خريداري کردند، به دليل تغييرات به وجود آمده در نرخ ارز و شرايط اقتصادي کشور، دچار زيان شدند.»
    معاون اقتصادي بانک مرکزي گفت: «در طرح صدور گواهي سکه، افراد به طور کامل آزاد هستند که گواهي پيش فروش خود را از بانک دريافت کرده و در صورت نياز آن را در بازار سرمايه نقد کنند؛ هيچ اجباري در اين کار نيست و فرد مي تواند در سررسيد خود سکه اش را از بانک ملي ايران دريافت کند.»
    
    رشد شاخص گروه هاي بزرگ صنعتي
    معاون اقتصادي بانک مرکزي در ادامه با ارايه آماري از جزئيات نرخ رشد اقتصادي کشور در سال ۹۶ اعلام کرد: «پارسال رشد اقتصادي کشور در حالي به ۷/ ۳ درصد رسيد که شاهد رشد در تمام بخش هاي اقتصادي از جمله نفت، صنعت و خدمات بوديم.»
    او با بيان اينکه رشد نفت در فصول پاييز و زمستان کاهشي بوده است، گفت: «بخش صنعت در سال گذشته ۳/ ۵ درصد رشد کرد که اين شاخص براي فصل زمستان ۴/ ۵ درصد بود.»
    قرباني درباره شاخص کل کارگاه هاي بزرگ صنعتي که بيانگر خروج واحدهاي توليدي از رکود است، توضيح داد: «اين شاخص براي کل سال ۹۶ به رشد ۵/ ۵ درصدي دست يافت و در فصل زمستان اين شاخص نسبت به زمستان سال قبل از آن ۷/ ۵ درصد رشد داشت.»
    او درباره شاخص سرمايه گذاري صنعتي نيز گفت: «ميزان سرمايه گذاري بخش خصوصي در حوزه ماشين آلات در سال گذشته ۴/ ۱ درصد رشد را شاهد بوديم ضمن آنکه در بخش سرمايه گذاري بخش خصوصي در صنعت ساختمان رشد هشت درصدي در زمستان سال گذشته به ثبت رسيد که نشان مي دهد بازار مسکن نيز از رکود خارج شده است.»
    عضو هيات عامل بانک مرکزي با يادآوري اينکه پارسال نظام بانکي ۶۱۴ هزار ميليارد تومان تسهيلات به بخش هاي مختلف اقتصادي پرداخت شد، سهم سرمايه در گردش واحدهاي توليدي را از اين رقم ۷/ ۶۱ درصد اعلام کرد.
    معاون اقتصادي بانک مرکزي تشريح کرد: جزئيات طرح فروش اوراق سکه
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4352 به تاريخ 28/3/97، صفحه 12 (بانك و بيمه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
پژوهشنامه بيمه
متن مطالب شماره 1 (پياپي 133)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است