|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/28: شمارش معكوس براي ريزش قيمت؟
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4352 28/3/97 > صفحه 14 (بورس كالا) > متن
 
 


شمارش معكوس براي ريزش قيمت؟
«دنياي اقتصاد» شرايط حاكم بر بازار فولاد را بررسي كرد

نويسنده: سارا جنگروي

دنياي اقتصاد : بازار فولاد در هفته هاي گذشته با تاثيرپذيري از مجموعه اي از عوامل واقعي و رواني روندي افزايشي را در پيش گرفت که اين روند روز گذشته نيز به عنوان اولين روز کاري هفته هم چنان ادامه يافت.
    بازار فولاد در حال حاضر يک روند پيچيده را پشت سر مي گذارد که براي تحليل آن بايد در کنار عوامل واقعي، عوامل رواني تاثيرگذار بر آن را نيز به طور کامل مورد بررسي قرار داد؛ عواملي که پيش بيني مطلق را سخت خواهند کرد. با اين حال «دنياي اقتصاد» در مجموعه گزارش هاي بازار فولاد که هر پنج شنبه منتشر مي شود به صورت ممتد به رصد شرايط اين بازار پرداخته و شرايط آن را تحليل کرده است. در اين گزارش ها، حتي مسيرهاي مديريت بازار هم ترسيم شده، ولي در حال حاضر شرايط کمي پيچيده تر از قبل است. اين پيچيدگي را مي توان در دو وضعيت کلي طبقه بندي کرد:
    ۱- وضعيت معاملاتي و قيمت ها با کاهش قيمت سکه، باعث وارد شدن يک شوک به بازارهاي کالايي شده است، بر اين مبنا اين نگراني وجود دارد که کاهش قيمت سکه، همان طور که در شرايط رشد قيمت به بقيه بازارها هم سرايت کرد، در شرايط کاهش نرخ هم از بازار سکه به بقيه بازارها سرايت کند.
    ۲- از طرف ديگر بازار سهام هم به شدت در حال ثبت رکوردهاي تاريخي است که اين موضوع باعث مي شود نقدينگي به سمت بازار سهام جذب شود، موردي که باعث رشد قيمت ها در بازارهاي کالايي مثل فولاد مي شود. از سويي قيمت ها در حال حاضر آنقدر بالا هستند که کمتر واسطه اي جرات خريد مي کند و غالب کساني هم که در گذشته خريد کرده اند، در حال حاضر در حال کسب سودهاي جذابي هستند، بنابراين «تمايل به فروش» بيشتر از تمايل به خريد در ذات بازار ديده مي شود، اما در اين شرايط خريداران هم دست به ريسک نمي زنند و خريد خود را به آينده موکول کرده و خريدهاي خود را به اندازه ضرورت انجام مي دهند.
    
    رقابت منفي، پاشنه آشيل بازار
    در ادامه شاهديم که واسطه ها و توليدکنندگان کوچکتر و اغلب نوردي رشد قيمتي خيلي جدي دارند ولي توليدکنندگان بزرگتر که حجم وليد بالا دارند و قيمت تمام شده پايين تري دارند تمايل چنداني به رشد قيمت ندارند.
     به بيان ديگر در قيمت هاي پيشنهادي خود رشد قيمت چنداني را نشان نمي دهند که اين موضوع حکايت از آن دارد که اين افراد بيشتر تمايل به افزايش حجم فروش دارند تا رشد قيمت ها؛ اين روند باعث شده که در «ذات عرضه» در بازار آهن آلات يک دوگانه ايجاد شود.
    در اين راستا دو روند قابل مشاهده است:
    ۱-عرضه کنندگان کوچک تر قيمت هاي خود را بالاتر مي برند تا بتوانند از نوسان قيمت استفاده کنند.
    ۲- عرضه کننده هاي بزرگ تر اما قيمت هاي خودشان را بالاتر نمي برند، بلکه حجم توليدشان را افزايش مي دهند تا بتوانند از افزايش حجم فروش کسب سود کنند که منطقي تر هم هست.
     اين موضوع باعث مي شود که تقاضاي موثر در بازار، چه به ميزان کم و چه زياد به سمت توليدکنندگان اصلي روانه شود، بنابراين توليدکنندگان کوچکتر يا واسطه ها توان بازاريابي خودشان را تا حدودي از دست مي دهند؛ روندي که باعث مي شود «جذابيت رشد قيمت» به شدت محدود شود.
    از طرف ديگر به دليل بالا بودن موجودي انبارها و به دليل اينکه تقاضاي موثر چنداني به بازار تزريق نشده است، اولين اتفاقي که رخ مي دهد اين است که پتانسيل رشد قيمت ها محدود شده و جو بازار نگران کننده مي شود. از سويي اگر اولين جرقه از کاهش نرخ در هر نقطه اي از بازار ديده شود، به دليل اينکه بستر تغيير فاز قيمت ها در بازار آزاد فولاد وجود دارد، اين ترس به شدت و سرعت به بخش هاي مختلف بازار سرايت مي کند، بنابراين رقابت منفي به اين معنا که چه کسي در بازار، محصول و کالاي خود را ارزان تر به فروش برساند تا حجم فروش بيشتري داشته باشد از اين به بعد و در شرايطي که توضيح داده شد به عنوان «پاشنه آشيل بازار» در نظر گرفته خواهد شد.
    اين در حالي است که شايد اين فرآيند چند روز به طول بينجامد، شايد اواسط هفته يا اواخر هفته يا هفته آينده به اين نقطه برسيم ولي شرايط بازار نشان مي دهد که تغيير فاز قيمتي جدي است، از طرف ديگر نگاهي به ليست هاي فروش نشان مي دهد که روي اين ليست ها نوشته شده: «قيمت با تاييد مجدد»، به اين معنا که در هر لحظه اي ممکن است اين قيمت براي هر فروشنده تغيير کند، اين شرايط دو مورد را نشان مي دهد:
    ۱- بازيگران اصلي بازار هم يک ذهنيت مشخص و يکساني از دورنماي بازار ندارند.
    ۲- انسجام قيمت گذاري را هم ندارند.
    اين در حالي است که مجموع اين موارد به همراه ضعف نقدينگي و خطرناک شدن قيمت ها و سقوط آزاد قيمت سکه نشان مي دهد که بازار فولاد هم مستعد تغييرات زيادي است، آن هم در شرايطي که قيمت هاي موجود رکوردهاي تاريخي بازار فولاد را جابه جا کرده و با هر تکانه ريزي ممکن است «برج عاج بازار فولاد» شکسته شده و پايين ريخته شود، اين وضعيتي که در بازار فولاد هست، فقط مي توانيم بگوييم منجر به اين شده که يک دوگانه در بازار باقي بماند، اما آن چيست؟
    ۱-کاهش نرخ؛ اين روند اگر شروع شود به شدت پرشتاب خواهد بود.
    ۲-رشد محدود قيمت ها. به اين دليل که «اصل توانمندي افزايش نرخ» مستهلک شده، به اين معنا که توان رشد قيمت زيادي وجود ندارد، ولي پتانسيل ريزش نرخ وجود دارد.
    در اين شرايط البته با قيمت هاي ثبت شده در بازار فولاد طي روز گذشته بايد با احتياط در اين برهه بگوييم کاهش نرخ شروع شده، زيرا هنوز جو رواني افزايش قيمت ها در بازار هست و از بين نرفته است. روزهاي آينده و پيش رو اگر چه رخدادها شفاف تر مي شود ولي هيچ تضميني هم وجود ندارد که تغيير فاز بازار از امروز يا فردا شروع شود، اين شرايط دوران خطرناکي را در بازار ايجاد مي کند؛ به طوري که از ابتداي شروع هفته کاري در روز گذشته، معامله گران وارد يک فاز دلهره خطرناک شده اند، همين عامل رواني «دلهره» باعث مي شود که خيلي از معامله کنندگان خرد اجناس خود را آرام آرام بفروشند، اين روند در ادامه به افزايش حجم عرضه منجر مي شود، افزايش حجم عرضه هم عامل کاهش نرخ است.
    هفته پيش رو، با توجه به مواردي که در اين گزارش به آن اشاره شد، احتمالا يک هفته ملتهب در بازار فولاد باشد اما به صورت قاطع نمي توان گفت که آيا کاهش نرخ همين امروز ايجاد مي شود يا افزايش نرخ ديگر ادامه دار نيست. چون در اين شرايط، چيزي که بر بازار حکومت مي کند، «جو رواني و هيجان معاملات» است، به طوري که ممکن است با يک معامله چند ده ميليارد توماني کل بازار تغيير فاز پيدا کند؛ اما روند برعکس اين موضوع هم وجود دارد. در حال حاضر بازار فولاد و آهن آلات در شرايط بسيار خطرناکي قرار دارد که عاقلانه ترين کار در اين شرايط اين است که معامله گران جانب احتياط را رعايت کنند.
    
    
شمارش معکوس براي ريزش قيمت؟ / «دنياي اقتصاد» شرايط حاکم بر بازار فولاد را بررسي کرد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4352 به تاريخ 28/3/97، صفحه 14 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 36 بارآثار ديگري از "سارا جنگروي"

  فرمول اقتصادي تامين امنيت افغانستان / «دنياي اقتصاد» در گفت وگو با سركنسول ايران در هرات بررسي كرد
سارا جنگروي، دنياي اقتصاد 12/6/97
مشاهده متن    
  «دنياي اقتصاد» در گفت و گو با فعالان بازار فولاد بررسي كرد: ۳ مشخصه كنوني بازار
سارا جنگروي، دنياي اقتصاد 9/5/97
مشاهده متن    
  نابازار فولاد / ركورد قيمت ها در بازار فولاد شكسته شد
سارا جنگروي، دنياي اقتصاد 7/5/97
مشاهده متن    
  جهش ۸۰ درصدي تقاضا در ۳ ماه ۹۷ / «دنياي اقتصاد» با مقايسه دو دوره سه ماهه در بازار فولاد بررسي كرد
سارا جنگروي، دنياي اقتصاد 7/4/97
مشاهده متن    
  جهش هاي شديد در بازار مقاطع / بازار فولاد در يك سال گذشته بين ۷۰ تا ۱۰۰ درصد رشد را تجربه كرد
سارا جنگروي، دنياي اقتصاد 31/3/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله اكو هيدرولوژي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 602)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است