|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/28: «خود تحريمي» صادركنندگان سنگ آهن
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4352 28/3/97 > صفحه 15 (بورس كالا) > متن
 
 


«خود تحريمي» صادركنندگان سنگ آهن
فعالان عرصه سنگ آهن در حوزه صادرات از وضع عوارض گلايه مي كنند

نويسنده: آزاده حسيني، زهرا مجتهد


    
    گروه بنگاه ها : به اعتقاد کارشناسان، اخذ عوارض از صادرات سنگ آهن نتيجه اي جز تضعيف بيش از گذشته سنگ آهني ها به ويژه شرکت هاي کوچک و متوسط بخش خصوصي ندارد.
    به گزارش «دنياي اقتصاد» اخيرا شوراي عالي معادن، اخذ عوارض سنگ آهن از صادرات اين محصول را تاييد کرده و شوراي عالي اقتصاد نيز آن را به تصويب رسانده است. اکنون مصوبه اخذ عوارض در وزارت «صمت» است و اين وزارتخانه اين اختيار را در اجرا کردن يا نکردن آن دارد.مواضعي که در چند سال اخير نسبت به بخش معادن سنگ آهن از سوي دولت اتخاذ شده اگرچه براي مدتي کمرنگ شده بود اما اعتقاد به دريافت عوارض طي سال هاي اخير همچنان بر قوت خود باقي مانده و در آن تغييري حاصل نشده است. به اعتقاد فعالان اين بخش، با اين حال در شرايط کنوني اقتصادي حاکم بر کشور، تصميم يادشده نوعي خود تحريمي به شمار مي رود.
    
    بخش خصوصي به حاشيه مي رود
    سجاد غرقي کارشناس حوزه سنگ آهن با اشاره به شرايط اقتصادي که قبل از سال ۹۷ امواج آن آغاز شده گفت: اين تصميم در جهت ايجاد انحصار براي چند بنگاه اقتصادي بزرگ است.وي معتقد است که اين تصميم يک تحريم داخلي به شمار مي رود و به حاشيه راندن بخش خصوصي واقعي را در پي خواهد داشت.وي يادآور شد: از سال ۸۳ تا ۹۳ به واسطه رونق صادرات سنگ آهن، بخش خصوصي جديد وارد عرصه معدن شد و مطابق با شرايط بازار، بخش خصوصي نقش لکوموتيو بخش معدن را در حرکت به سمت رشد بر عهده گرفت. روند ياد شده مي توانست ادامه يابد و در برخي موارد مانند ساير بازارها، امکان هدايت منابع وجود داشت. اما با در نظر گرفتن عوارض بر صادرات سنگ آهن آسيب اقتصادي به معادن کوچک و متوسط ه طور جدي وارد خواهد شد و آينده آنها تهديد مي شود.
    وي در پاسخ به «دنياي اقتصاد» مبني بر کمرنگ شدن بحث عوارض طي سه سال اخير گفت: در برهه اي که عوارض جدي شده بود بيشتر معادن رو به تعطيلي گذاشتند، اين در حالي است که با کاهش فشارها طي يک سال گذشته نزديک به ۵۰ درصد از معادن کوچک و متوسط توانستند به شرايط قبلي خود بازگردند.غرقي افزود: با تصميم جديد، قدرت چانه زني معادن کوچک و متوسط کاهش مي يابد و با وجود افزايش قيمت دلار، تصوير روشني براي ادامه فعاليت و سرپا ماندن آنها وجود نخواهد داشت.وي گفت: در محافل مختلف شنيده مي شود که قيمت دلار به نفع صادر کنندگان سنگ آهن تمام مي شود اما بايد اذعان کرد که فعاليت اين بخش خارج از «سيستم نيما» نيست و دلار ۴۲۰۰ تومان ملاک فعاليت است.
    وي درخصوص ديگر چالش هاي بخش معدن به «دنياي اقتصاد» توضيح داد: صرفا بحث اين بخش نامه نيست، براي معادن کوچک و متوسط هيچ تسهيلاتي در نظر گرفته نشده و اخذ عوارض صادراتي در زماني که نيازمند ارزآوري به کشور هستيم اين شرايط را بحراني تر کرده است. از سوي ديگر تعداد بسياري از افراد دوباره بيکار مي شوند و اشتغال زايي در اين حوزه به شدت تهديد خواهد شد.وي گفت: در اقتصاد منابع نظير نفت نيز اين بحران ديده مي شود اما در آن حوزه بخش خصوصي نقش پر رنگي به نسبت بخش معدن که شکوفايي آن با حضور بخش خصوصي شکل گرفت، ندارد.غرقي معتقد است که مداخله کنوني دولت در صادرات سنگ آهن غيرضروري است و بازار بدون اين دخالت به خودي خود مسير مطلوب را خواهد يافت.
    
    هزينه ها با دلار ۴۲۰۰ توماني تطبيق ندارد
    در همين راستا علي صفريان، نايب رئيس انجمن سنگ آهن ايران عوارض بر صادرات سنگ آهن را «تحريم داخلي» عنوان کرد و گفت: وضع عوارض بر صادرات سنگ آهن در شرايط کنوني مانند خود تحريمي است، چرا که با توجه به بازگشت ارز به سامانه نيما با قيمتي بسيار کمتر از نرخ هاي بازار آزاد و وضع احتمالي عوارض، صادرات به صرفه نيست.
    وي تصريح کرد: با اين اقدام، دولت درخصوص تک نرخي کردن ارز و اجبار به بازگشت آن در سامانه نيما در واقع تنبيهي براي صادر کنندگان در نظر گرفته و در مقابل واردات را تقويت مي کند. وي افزود: دولت بايد بازار را آزاد بگذارد تا نرخ ارز در شرايط عادي به تعادل برسد. اين اقدام موجب دوگانگي شده و سردرگمي فعالان را به دنبال داشته است.صفريان تاکيد کرد: با توجه به رشد هزينه ها از جمله هزينه هاي حمل و نقل که سهم عمده اي در قيمت تمام شده محصول صادراتي دارند در واقع هزينه هاي صادرات افزايش يافته اما درآمد حاصل با نرخ ارز ۴۲۰۰ توماني محاسبه مي شود و هزينه ها با درآمد مطابقتي ندارد و از سويي مشمول عوارض صادراتي نيز شده که وضع عوارض در چنين شرايطي تنگ کردن عرصه بر صادرکنندگان است.
    نايب رئيس انجمن سنگ آهن اظهار کرد: انتظار مي رود دولت در چنين شرايطي براي تامين ارز مورد نياز کشور راه هاي صادرات را باز کرده و گشايش ايجاد کند اما مشخص نيست واقعا به چه استنادي بر سر راه صادرکنندگان سنگ آهن هر روز موانع بيشتري گذاشته مي شود.وي ادامه داد: از سويي سامانه نيما و شفافيت هاي حساب هاي بانکي با توجه به تشديد تحريم ها در برخي موارد موجب مسدود شدن حساب ها و بسته شدن راه هاي صادرات مي شود.وي تاکيد کرد: از ابتداي سال و قبل از اينکه براي صادرات سنگ آهن عوارض وضع شود مصرف کنندگان سنگ آهن در بازار داخلي بدون هيچ گونه مشکلي سنگ مورد نياز خود را تامين کرده و پا به پاي صادرکنندگان در خريدها رقابت داشتند و اين نشان دهنده بازاري سالم و پوياست اما با وضع عوارض و محدود کردن صادرات رانت ايجاد مي شود.
    وي تصريح کرد: مصوبه شوراي عالي معادن مبني بر افزايش نرخ عوارضصادرات سنگ آهن هم اکنون در وزارت صمت است و ما همچنان در تلاش هستيم تا با استناد به نتايج کارشناسي اجراي آن را ملغي کرده يا به وقت ديگري موکول کنيم.صفريان با اشاره به وضعيت بازار ارز و رشد نرخ آن در بازار غير رسمي گفت: برخي فکر مي کنند با رشد نرخ ارز در بازار شرکت هاي صادراتي منفعت زيادي مي برند اما به اين شکل نيست. صادرکنندگان نيز مانند ساير فعالان بازار در زمان ثبات بازار نفع بيشتري مي برند و افت و خيز و نوسان هاي غير طبيعي باعث خروج فعالان سنگ آهن شده و تا زماني که وضعيت ارز به اين شکل باشد نمي توان به آينده اميدوار بود.
    
    «خود تحريمي» صادرکنندگان سنگ آهن / فعالان عرصه سنگ آهن در حوزه صادرات از وضع عوارض گلايه مي کنند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4352 به تاريخ 28/3/97، صفحه 15 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بارآثار ديگري از "آزاده حسيني، زهرا مجتهد"

  ريسك هاي سيستماتيك در بخش معدن / در ميزگردي با حضور فعالان بخش خصوصي بررسي شد
آزاده حسيني، زهرا مجتهد، دنياي اقتصاد 8/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه خيمه
متن مطالب شماره 131، تير 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است