|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/28: خداحافظي با تك ستاره ها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4352 28/3/97 > صفحه 16 (خودرو) > متن
 
 


خداحافظي با تك ستاره ها
سطح كيفي خودروهاي داخلي اعلام شد    
    دنياي اقتصاد : گزارش جديد از کيفيت خودروهاي داخلي در شرايطي اعلام شد که طبق آن، ستاره بندي سه محصول تغيير کرد. بر اين اساس، دو مدل از پرايد توانسته اند با افزايش سطح کيفي، خود را از جمع تک ستاره ها جدا کنند و به محصولاتي دو ستاره تبديل شوند. اين در شرايطي است که تندر اتوماتيک پلاس ايران خودرو نتوانسته سطح کيفي خود را حفظ کند و طبق گزارش منتشره، يک ستاره کيفي اش را از دست داده است.
    در اين گزارش که از سوي شرکت بازرسي کيفيت و استاندارد ايران تهيه شده و به ارديبهشت مربوط مي شود، ۳۸ خودرو توليد و مونتاژ داخل مورد بررسي کيفي قرار گرفته و ستاره بندي شده اند. بر اين اساس، بيشتر خودروهاي تحت بررسي، ستاره هاي خود را در مقايسه با گزارش کيفي قبلي حفظ کرده، بنابراين تغيير خاصي در سطح کيفي آنها ايجاد نشده است، با اين حال سه محصول، افت وخيز کيفي را به ثبت رسانده اند.
    در روشي که شرکت بازرسي کيفيت و استاندارد ايران براي ارزيابي کيفي خودروها لحاظ مي کند، هر محصول بسته به امتيازات کسب شده، بين يک تا پنج ستاره کيفي دريافت کرده و در دسته قيمتي خود جاي مي گيرد. اين در شرايطي است که طبق معمول هيچ خودرويي نتوانسته در ارزيابي کيفي ارديبهشت، تمام ستاره هاي موجود را کسب کند. در گزارش منتشره، اخذ يک ستاره، نشان دهنده حداقل کيفيت يک خودرو بوده و هرچه تعداد ستاره ها بالاتر باشد، به معناي آن است که آن خودرو از سطح کيفي بهتري برخوردار است. در ميان ۳۸ خودرويي که طي دومين ماه بهار امسال مورد ارزيابي کيفي قرار گرفته اند، ۱۰ خودرو چهار ستاره کيفي را از آن خود کرده اند و اين يعني، حدود ۲۷ درصد از خودروهاي ياد شده توانسته اند به کيفيت نسبتا ايده آل دست پيدا کرده و برترين محصولات خودروسازي کشور در ارديبهشت باشند.
    طبق گزارش منتشره، ۱۳ خودروي داخلي نيز موفق به اخذ سه ستاره کيفي شده اند تا در مجموع حدود ۳۴ درصد از خودروهاي ارزيابي شده در ارديبهشت، سه ستاره لقب گرفته و کيفيتي متوسط را ازآن خود کنند. از آن سو، اما ۱۴ خودرو نيز توانسته اند تنها دو ستاره کيفي را در ارزيابي دومين ماه سال جاري به دست بياورند. با اين حساب، حدود ۳۷درصد از خودروهاي توليد داخل نيز طي ارديبهشت امسال دوستاره بوده اند.در نهايت نام يک خودروي تک ستاره نيز در گزارش کيفي ارديبهشت به ثبت رسيده و اين يعني، خودروسازي کشور تقريبا با تک ستاره ها وداع کرده است.در گزارش کيفي ارديبهشت اما طبق روال ماه هاي گذشته، خودروهاي توليد داخل در ۵ دسته «بالاتر از ۱۰۰ ميليون تومان»، «بين ۷۵ تا ۱۰۰ ميليون تومان»، «۵۰ تا ۷۵ ميليون تومان»، «۲۵ تا ۵۰ ميليون تومان» و «زير ۲۵ ميليون تومان» دسته بندي شده و بين يک تا چهار ستاره کيفي به دست آورده اند. شرکت بازرسي کيفيت و استاندارد ايران همچنان از اعلام جزئيات کيفي خودروها که مشخص مي کرد هر محصولي در معيارهاي مختلف داراي چند نمره منفي است، خودداري مي کند
    هرچه هست، براساس گزارش منتشره، خودروسازي ايران در حال حاضر به جز يک مورد، ديگر هيچ محصول تک ستاره اي را به خود نمي بيند و اين در شرايطي است که برخي از محصولات ارتقا يافته (طي چند ماه گذشته) در نوبت حذف از چرخه توليد قرار دارند. به عنوان مثال، پرايد در بيشتر مدل هاي خود با وجود آنکه حالا ديگر محصولي دو ستاره به شمار مي رود، يکي از کانديداهاي جدي حذف از خودروسازي کشور به شمار مي رود، درست مانند پژو ۴۰۵، که اين محصول نيز به پايان عمر خود نزديک شده است.البته برنامه ريزي براي حذف اين خودروها، به قبل از خروج آمريکا از برجام و بازگشت قريب الوقوع تحريم ها عليه صنعت خودرو مربوط مي شود و هيچ بعيد نيست در ادامه تصميمات ديگري در اين مورد گرفته شود.
    در واقع تصميم گيري براي حذف خودروهاي کم کيفيت، زماني انجام شد که خودروسازان خارجي به واسطه توافق هسته اي و برجام راهي ايران شدند و صنعت خودروي کشور در آستانه پوست اندازي قرار گرفت. بر اين اساس، سازمان ملي استاندارد تعداد استانداردهاي خودرو را به ۸۵ مورد ارتقا و به خودروسازان تا اول دي ماه امسال مهلت پاس کردن آنها را داد. با اين حال، بيش از يک ماه پيش، آمريکا از برجام خارج شد و در نتيجه بيشتر خودروسازان خارجي حاضر در ايران از بيم تحريم هاي سختگيرانه، قصد رفتن از کشور را دارند. ازآنجاکه تحريم هاي قبلي سبب افت شديد توليد شد، بيم تکرار اين ماجرا مي رود و از همين رو برخي گمانه زني ها بر ماندگاري محصولات قديمي (به خصوص حالا که دو ستاره شده اند) تاکيد دارند.
    البته سازمان ملي استاندارد هنوز هم بر اجراي برنامه خود تاکيد دارد، با اين حال قطعا اگر خودروسازي کشور در شرايط سخت تحريم قرار بگيرد و تيراژ به شدت افت کند، حذف امثال پرايد و پژو ۴۰۵ بسيار بعيد خواهد بود.اما نگاهي بيندازيم به سطح کيفي خودروهاي داخلي در ارديبهشت امسال، تا مشخص شود چه افت و خيز کيفي در آنها رخ داده است.
    در گزارش منتشره، باز هم خودروهاي به اصطلاح گران قيمت، بيشترين ستاره ها را نصيب خود کرده اند، هرچند البته استثناهايي نيز در اين مورد به چشم مي آيد. بر اين اساس، در دسته خودروهاي بالاي ۱۰۰ ميليون تومان با سه عضو تقريبا مونتاژي يعني مزدا۳ شرکت بهمن موتور و سوزوکي گرندويتاراي ايران خودرو خراسان و پژو ۲۰۰۸ (محصول مشترک ايران خودرو و پژو) روبه رو مي شويم که هر سه آنها موفق به کسب چهار ستاره کيفي شده اند. اين خودروها در گزارش قبلي نيز همين تعداد ستاره را کسب کرده بودند؛ بنابراين تغيير کيفيت خاصي در آنها طي دومين ماه بهار امسال رخ نداده است. اين سه محصول در حال حاضر گران ترين خودروهاي توليد و مونتاژ داخل به شمار مي روند و همچنين از داخلي سازي پاييني برخوردار هستند. در اين بين، پژو ۲۰۰۸ اولين محصول پسابرجامي خودروسازي کشور به شمار مي رود و قرار است ميزان داخلي سازي آن طي دو، سه سال آينده به بالاي ۷۰ درصد برسد. اين در شرايطي است که با توجه به خروج احتمالي پژو از ايران، سرنوشت ۲۰۰۸ نيز در هاله اي از ابهام قرار گرفته و مشخص نيست توليد آن ادامه خواهد يافت يا نه.
    از خودروهاي بالاي ۱۰۰ ميليون تومان بگذريم و نگاهي بيندازيم به گروه بعدي که محصولات ۷۵ تا ۱۰۰ ميليوني را در خود جاي داده است. در اين گروه چيني-کره اي، با پنج محصول مونتاژي مواجه مي شويم که در ميان آنها، کيا سراتو و هيوندايي مدل i۲۰ به عنوان محصولات چهار ستاره معرفي شده اند. سراتو که در شرکت سايپا مونتاژ مي شود، در گزارش کيفي گذشته نيز چهار ستاره کيفي به دست آورده؛ بنابراين سطح کيفي آن در ارديبهشت تغيير خاصي به خود نديده است. شرکت بازرسي کيفيت و استاندارد ايران همچنان سراتو را در جمع خودروهاي زير ۱۰۰ ميليون تومان قرار مي دهد و اين در حالي است که اين محصول در حال حاضر قيمتي بالاتر دارد.
    ديگر عضو اين گروه يعني هيوندايي i۲۰ که در کرمان موتور مونتاژ مي شود و جزو محصولات پسابرجامي به شمار مي رود نيز در مقايسه با گزارش کيفي قبلي، ستاره اي کم و زياد نکرده است. هم سراتو و هم هيوندايي، به دليل بازگشت تحريم ها در آستانه توقف توليد قرار گرفته اند و شايد طي چند ماه آينده، توليد آنها متوقف شود.
    در اين گروه اما سه خودرو چيني نيز به چشم مي آيند که هر سه با داخلي سازي پاييني در کشور مونتاژ مي شوند. تيگو ۵ که در مديران خودرو به مونتاژ مي رسد، در گزارش کيفي ارديبهشت سه ستاره به دست آورده، بنابراين در مقايسه با گزارش قبلي، تغييري حاصل نکرده است. همچنين جک S۵ نيز به عنوان محصول مونتاژي کرمان موتور، با کسب سه ستاره، شرايط کيفي مشابهي با ماه گذشته دارد. اين گروه اما ميزبان هايما S۷ مونتاژي ايران خودرو نيز هست، خودرويي که در گزارش قبلي غايب بود، اما حالا با ستاره کيفي به جمع محصولات تحت ارزيابي بازگشته است.
    به گروه خودروهاي ۵۰ تا ۷۵ ميليون تومان برويم و ببينيم اوضاع ستاره ها در اين دسته قيمتي به چه شکل است. طبق گزارش اعلامي، تمام خودروهاي حاضر در اين گروه، مونتاژي هاي چيني هستند که بهترين آنها بسترن (B۳۰) نام دارد. اين محصول مونتاژي گروه بهمن، در ارزيابي جديد، چهار ستاره کيفي به دست آورده و اين نشان مي دهد نسبت به گزارش قبلي، تفاوتي نداشته است. ديگر عضو اين گروه يعني چانگان CS۳۵ که در سايپا مونتاژ مي شود، سه ستاره کيفي به دست آورده است. همچنين آريزو ۵ نيز کماکان سه ستاره کيفي را به خود مي بيند و با اين حساب تغييري در سطح کيفي اين محصول مونتاژي چيني رخ نداده است. در اين گروه اما يک خودرو دو ستاره نيز به چشم مي آيد که ليفان X۶۰ نام دارد. اين خودرو که در شرکت کرمان موتور مونتاژ مي شود، نسبت به گزارش فروردين تغييري در کيفيت خود احساس نکرده، چه آنکه در آن گزارش نيز دو ستاره به خود اختصاص داده بود. گروه تحت بررسي اما يک عضو جديد را نسبت به گزارش قبل به خود مي بيند و آن برليانس H۳۳۰ است. اين محصول مونتاژي سايپا، در گزارش ارديبهشت حائز سه ستاره کيفي شده است.
    
    افزايش ستاره هاي پرايد
    نگاهي هم بيندازيم به دسته ۲۵ تا ۵۰ ميليون توماني ها که بيشترين خودروهاي داخلي را در خود جاي داده است. مانند چند گزارش قبلي، همچنان رنويي ها و پژويي ها رده هاي ابتدايي اين گروه را به خود اختصاص داده اند. بر اين اساس رنو ساندرو، پژو ۲۰۷ اتومات، تندر-۹۰ پلاس و پارس تندر چهار محصول چهار ستاره اين گروه به شمار مي روند و تغييري نيز نسبت به گزارش قبلي به خود نديده اند.
    در رده پنجم جدول ۲۵ تا ۵۰ ميليون توماني ها اما در حالي با تندر-۹۰ اتوماتيک پلاس مواجه مي شويم که اين محصول در مقايسه با گزارش قبلي با کاهش کيفيت مواجه و يک ستاره اش را از دست داده است. بر اين اساس، تندر پلاس اتومات ايران خودرو در گزارش ارديبهشت حائز سه ستاره کيفي شده، حال آنکه در گزارش قبلي، چهار ستاره بود. پس از اين خودرو اما به تندرهاي معمولي ايران خودرو و پارس خودرو برمي خوريم که بدون تغيير نسبت به گزارش قبلي، همچنان محصولاتي سه ستاره به شمار مي روند.
    در گروه مورد بررسي اما چهار خودرو سه ستاره ديگر نيز به چشم مي آيند که اتفاقا آنها نيز در مقايسه با گزارش فروردين، تغيير کيفي خاصي را تجربه نکرده و ستاره هايشان ثابت مانده است. در اين بين، رانا که مدت هاست تيراژ آن منفي شده، در رده هشتم جاي گرفته و پس از آن با پژو ۲۰۶ در مدل هاي هاچ بک و صندوق دار و همچنين دنا پلاس مواجه مي شويم. اين سه محصول که جزو توليدات ايران خودرو به شمار مي روند، در مقايسه با گزارش کيفي اولين ماه بهار، تغيير خاصي را تجربه نکرده اند، چه آنکه در آن گزارش نيز سه ستاره به دست آورده بودند.
    در گروه خودروهاي ۲۵ تا ۵۰ ميليون توماني اما با ۱۰ محصول دو ستاره نيز روبه رو هستيم که بيشتر آنها را ايران خودرويي ها تشکيل مي دهند. دو محصول چيني به نام هاي ام وي ام ۳۱۵ جديد و دانگ فنگ نيز در جمع دو ستاره هاي اين گروه به چشم مي آيند که در مقايسه با فروردين، تعداد ستاره هايشان تغييري نکرده است. ديگر دو ستاره هاي اين گروه را دناي معمولي، پژو پارس کرمانشاه، پژو ۴۰۵ خراسان، تيبا۲، تيباي معمولي، سورن و سمند تبريز تشکيل مي دهند که آنها نيز با کم و زياد شدن ستاره در مقايسه با فروردين مواجه نشده اند. ساينا نيز ديگر محصول دو ستاره اين گروه به حساب مي آيد که سطح کيفي آن در مقايسه با گزارش قبلي ثابت مانده است.
    گزارش کيفي ارديبهشت اما در حالي اعلام شده که دو محصول تک ستاره در گزارش قبلي، ارتقا پيدا کرده و دو ستاره شده اند. بر اين اساس، پرايد ۱۳۱ پارس خودرو و پرايد ۱۳۲ توليد سايپا، با ارتقاي کيفي مواجه و به محصولاتي دو ستاره تبديل شده اند.
    ديگر عضو دو ستاره اين گروه پرايد ۱۳۱ توليد سايپا نام دارد که در مقايسه با گزارش قبلي، افت و خيز کيفي خاصي را تجربه نکرده است. همچنين تنها عضو تک ستاره اين گروه و کل خودروهاي داخلي، پرايد ۱۱۱ است که کماکان با يک ستاره کيفي روزگار مي گذراند.
    
    
خداحافظي با تک ستاره ها / سطح کيفي خودروهاي داخلي اعلام شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4352 به تاريخ 28/3/97، صفحه 16 (خودرو)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 38 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه سلامت اجتماعي
متن مطالب شماره 3 (پياپي 603)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است