|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/28: سناريوهاي مقابله با اقدامات ترامپ
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4352 28/3/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


يادداشت 
سناريوهاي مقابله با اقدامات ترامپ


نويسنده: مسعود خوانساري*


    
    بررسي نتيجه تحولات اخير در برجام نيازمند درک واقع بينانه از منافع سه جانبه آمريکا، اروپا و ايران است. متاسفانه ميزان اثرگذاري اقتصاد آمريکا بر اقتصاد جهاني فراتر از اندازه اي است که اقتصاد ايران بتواند يک تنه با آن مقابله کند. چند وقت قبل تحليلگر موسسه سي ان ان ماني در تفسير اين موقعيت آمريکا را به «گوريلي» تشبيه کرده بود که علاوه بر کنترل منابع خودش، قصد دارد که منابع ديگران را نيز در اختيار داشته باشد.
    محصول اين نگاه وضع يک قاعده خطرناک است که تاکيد مي کند شرکت هايي که نقض تحريم ها توسط آنها اثبات شود، ممکن است با خطر قطع دسترسي به نظام مالي آمريکا و نيز تحمل برخي مجازات هاي ديگر روبه رو شوند. طبيعي است که در اقتصاد، رفتارهايي که از سوي کمپاني ها صورت مي گيرد با نهايت محافظه کاري همراه باشد، به همين دليل هم شرکت هاي اروپايي در بيانيه خود که بعد از تحريم هاي آمريکا اتفاق افتاد، تاکيد کردند تمامي قوانين و مقررات جاري را رعايت خواهند کرد. امروز چين، روسيه، هند و کره جنوبي هم در مورد شيوه ارتباط با ايران دچار تناقضاتي در تصميم گيري هستند. در سوي ديگر اقتصاد ايران پس از برجام روي همکاري آلمان، فرانسه، انگليس و کليت قاره اروپا درمورد سرمايه گذاري هاي مشترک حساب ويژه اي باز کرده بود ولي پس از تصميم ترامپ کمپاني هايي مانند فولکس واگن و ايرباس به سرعت طي بيانيه هايي اعلام کردند موقعيت آينده را بررسي مي کنند و خروجي اين عمل نيز به قطع همکاري هايشان با اقتصاد ايران منجر خواهد شد.
    تحريم هاي آمريکا متاسفانه فراگيري بالايي دارد به طوري که تاکيد مي کند اشخاص حقيقي و حقوقي که مشغول انجام فعاليت هايي بوده اند که قبلا به موجب برجام انجام اين فعاليت ها مجاز بوده است، بايد اقدامات لازم را به جهت توقف اين فعاليت ها تا ۶ اوت يا ۴ نوامبر ۲۰۱۸ انجام دهند تا از گزند تحريم ها يا اقدامات قانوني به موجب قوانين آمريکا مصون بمانند. همچنين اين تحريم ها اشاره مي کند که از ۶ آگوست ۲۰۱۸، تحريم هاي مربوط به خريد يا دسترسي به اسکناس هاي بانکي دلار آمريکا توسط ايران، تجارت طلا يا فلزات گران بها توسط ايران، فروش، عرضه يا انتقال مستقيم يا غيرمستقيم گرافيت و فلزات خام يا نيمه تمام مبدا ايران يا به مقصد اين کشور، معاملات قابل توجه مرتبط با خريد يا فروش ريال ايران، خريد، اشتراک يا تسهيل انتشار ديون حاکميتي ايران و بخشي از خودروسازي ايران مجددا برقرار خواهند شد و در عين حال مجوز عمومي واردات فرش و مواد خوراکي از ايران و مجوز فعاليت هاي مبتني بر محوزهاي مشخصي که در ارتباط با سياست اعطاي مجوز مرتبط با فعاليت هاي مربوط به صادرات يا بازصادرات هواپيماهاي مسافربري و قطعات و خدمات مربوطه به ايران صورت گرفته اند نيز برقرار خواهند شد. از آن مهم تر اينکه از تاريخ ۴ نوامبر ۲۰۱۸، تحريم هاي ثانويه عليه حوزه هاي کشتيراني، انرژي و مالي ايران مجددا اعمال خواهند شد، هم اينکه به موجب تصميم آمريکا، هم شرکت هاي آمريکايي و هم شرکت هاي غيرآمريکايي بايد به سرعت موارد حساسيت برانگيز مربوط به خود در ارتباط با ايران را مورد ارزيابي قرار دهند و ميزان امکان قرار گرفتن در معرض تحريم هاي مرتبط با ايران را تعيين کنند.
    متاسفانه تحريم ها فراگيري بالايي دارد و در اين شرايط اينکه امروز ما روي موضوع استفاده از شکاف ميان آمريکا و اروپا براي گسترش روابط تجاري مان با اروپا استفاده کنيم، کمي غيرواقع بينانه به نظر مي رسد. کما اينکه پيش از اين هم اروپا درباره ارتباط با ايران رفتارهاي بسيار محتاطانه اي داشت و حتي در چند سفر ديپلماتيک هيات هاي تجاري ايراني به اروپا هم بارها اين انتقاد از طرف بخش خصوصي ايران به آنها وارد شد که در مورد رابطه با ايران رفتاري مستقل از آمريکا و شجاعانه تر داشته باشند که متاسفانه اين اتفاق رخ نداد.
    نکته قابل تامل اينکه حتي واگرايي ميان سياست هاي آمريکا و اروپا بر سر وضع تحريم ها عليه ايران هم چالش هاي جديدي را براي شرکت هاي طرف قرارداد با ايران ايجاد مي کند. ساده ترين مثال اين است که ادامه اين واگرايي منجر به سردرگمي پرسنل، نيروهاي کارشناسي و مديريتي کمپاني هايي مي شود که با ايران در ارتباط هستند. وضعيت واقع بينانه اين است که شرکت هاي اروپايي بايد ميان توجه به قوانين محلي و ناديده گرفتن تحريم هاي آمريکا يا دقت به قوانين بين المللي تحت اختيار آمريکا در جهت رعايت آنها، يک راه حل را انتخاب کنند. اساس محاسبه شيوه رفتاري در اين دوره زماني از سوي شرکت ها براي آنها هزينه زاست.
    اما اصل ماجرا اين است که در اين وضعيت ما بايد چه کنيم؟ نظام در اين شرايط بايد با واقع بيني اقدام به پيش بيني و آينده پژوهي سناريوهاي پيش رو، همچنين شيوه برخورد با هرکدام از آنها کند. ممکن است که اين سناريوها کمي سختگيرانه باشد ولي قطعا باعث مي شود که اقتصاد ايران مقهور تحولات پيش رو نشود. سناريوي اول مي تواند بر اين محور استوار باشد که تحريم ها تا کجا پيش مي روند و چه نتايجي دارند؟ سناريوي دوم بايد پيش بيني کند که در صورت تحريم نفتي و ايجاد روند نفت در برابر غذا، کشور بايد چه تدبيري داشته باشد؟ سناريوي سوم بايد به صورت مشخص به اين موضوع بپردازد که آيا امکان جديدي براي ادامه مذاکرات و گفت وگوها وجود دارد يا نه؟
    متاسفانه سياست داخلي و منازعات جناحي به اولويت براي برخي نخبگان، رسانه ها و جريان هاي فکري تبديل شده و اين در حالي است که اکنون منافع بلندمدت و مادي کشور در خطري اساسي قرار دارند. جامعه ايران براي عبور از اين شرايط خطرناک نيازمند وحدت، اعتدال و آرامش است. اينکه چهره هاي سياسي صفحات رسانه ها را به افشاگري عليه يکديگر يا گوشزدکردن اشتباهات گذشته پر کنند، هيچ حاصلي به غير از قطع اميد مردم از نخبگان ندارد. اقتصاد اولويت قطعي و مطلق امروز ايران است. در حال حاضر گزينه هاي پيش روي اقتصاد ايران به شدت محدود شده و با وجود تمام پتانسيل ها، جهان بيرون از امکانات ما اطلاع درستي ندارد. امروز بايد تلاش کنيم تا با ابزارهاي رسانه اي اروپا، امکانات لابي گري بين المللي، برگزاري همايش هاي جهاني و مشارکت در امور اقتصادي تا سرحد امکان توان اقتصاد ايران را به اروپا بازنمايي کنيم. اين فرصتي است که اگر از دست برود، خسارت هاي سنگيني به آينده کشور وارد مي کند.
    
    * رئيس اتاق بازرگاني تهرانيادداشت: سناريوهاي مقابله با اقدامات ترامپ
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4352 به تاريخ 28/3/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 36 بارآثار ديگري از "مسعود خوانساري"

  خطر دولت بزرگ براي بخش خصوصي
مسعود خوانساري *، دنياي اقتصاد 4/6/97
مشاهده متن    
  فرصت سوزي و عدم تصميم گيري به موقع
مسعود خوانساري *، دنياي اقتصاد 31/4/97
مشاهده متن    
  ضرورت بازگشت صرافي ها
مسعود خوانساري *، دنياي اقتصاد 12/4/97
مشاهده متن    
  نياز كشور به گفتمان ارزي
مسعود خوانساري *، دنياي اقتصاد 29/1/97
مشاهده متن    
  بحران تصميم گيري
مسعود خوانساري، اعتماد 23/12/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه سپهر سياست
متن مطالب شماره 1 (پياپي 19)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است