|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 97/3/30: آشنايي با «ارتش سري» كارلوس كي روش
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3240
دوشنبه نوزدهم شهريور ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3174 30/3/97 > صفحه 14 (ورزش) > متن
 
      


آشنايي با «ارتش سري» كارلوس كي روش
وقتي آناليزورها تيم ملي را قوي تر مي كنند

نويسنده: سجاد فيروزي


    
    خبرنگار اعزامي «شرق» به روسيه: «ارتش سري»، «سلاح مخفي» يا هر چيز مرموز ديگري مي توانند باشند؛ سه نفري بدون سروصدا گوشه اي در ورزشگاه نزديک به جايگاه خبرنگاران نشسته اند. پيراهن سفيدرنگي با لوگوي فدراسيون فوتبال بر تن کرده اند ولي اصلا شباهتي به خبرنگاران اعزامي به جام جهاني روسيه ندارند. مي شود حس کرد که سرشان شلوغ است چون مدام با ميکروفن هايي که دارند با يک يا چند نفر مشغول به صحبت مي شوند. نمي شود دقيقا ديد مشغول چه کاري هستند و براي پي بردن به اين موضوع نياز به جورکردن بهانه اي است تا نزديکشان شد. مراقب هستند. نيم نگاهي هم به تماشاگران پرسروصداي مراکشي دارند که در فاصله چندمتري شان داد و فرياد مي کنند. سه نفري مدام سرشان به لپ تاپ هايي است که جلويشان گذاشته اند. از طرفي هرازچندگاهي هم به مانيتوري خيره مي شوند که جلوي شان قرار دارد و بازي را به صورت زنده پخش مي کند. کم پيش مي آيد صحنه هاي بازي را از زمين اصلي دنبال کنند. فقط زماني که بازي از حرکت مي ايستد، اگر حرفي براي گفتن نداشته باشند، نيم نگاهي به زمين سبزرنگ ورزشگاه سن پترزبورگ مي کنند. نزديک تر که مي شوم، متوجه مي شوم اين سه نفر آناليزورهاي تيم ملي ايران هستند؛ هر سه خارجي هستند. ميگل، رودولف و دکتر پزوتو دستگاه بي سيم شان زرد و مشکي رنگ است که به ترتيب روي آن آناليزور شماره يک تا سه حک شده است. نمي شود نزديکشان شد و سر صحبت را باز کرد. حسابي مشغول صحبت و آناليز هستند. رودولف که با سر بي مويش حسابي جلب توجه مي کند، اداي رئيس ها را درمي آورد. دو نفر ديگر مواردي را که آناليز مي کنند ابتدا بايد با رادولف در ميان بگذارند و بعد او اگر صلاح ديد، آن را با کي روش و دستيارانش روي نيمکت در ميان مي گذارد. به بهانه اي ديگر نزديک مي شوم؛ حالا فقط يک صندلي بين ما فاصله است. مي توانم صفحه لپ تاپ ميگل را ببينم؛ شروع به شمارش مي کنم؛ 25 آيتم مختلف را در کنار يک تصوير کوچک که بازي را پخش مي کند، نگه داشته و مشغول ارزيابي است. اين آيتم ها همه به رنگ هاي مختلف هستند. نمي توان تشخيص داد اين 25 آيتم که به صورت عدد و رقم در حال تغيير است، چه چيزي را ارزيابي مي کند. دستگاه مياني هم که متعلق به رادولف است، يک گوشه اش بازي را نشان مي دهد و نوارهاي افقي زيرش دارد که آن هم يک سري داده ها را به رادولف مي دهد. دستگاه دکتر هم که داده هايش روي نوارهاي عمودي مي آيد و بعد چندين نقطه متحرک هم دارد. نمي شود درست مشخص کرد که اين نقاط متحرک جي پي اس بازيکنان تيم ملي است يا نه.
    در جريان بازي اين سه نفر مدام داده هاي مختلف را در کنار هم مي گذارند و رادولف با نيمکت تيم ملي در ميان مي گذارد؛ روي نيمکت به نظر مي رسد اوسيانو کروز است که اين داده را مي گيرد و به کي روش انتقال مي دهد. مي شود اين موضوع را از مانيتور بزرگي که در ورزشگاه است ديد چون تنها اوسيانو است که با يک گوشي روي نيمکت نشسته است.
    
    لطفا مسعود را تعويض کنيد، لطفا!
    نيمه دوم بازي با مراکش صحبت هايشان بيشتر فني مي شود. آنها روي مانيتوري که بازي را پخش مي کند، نقاطي به صورت دايره اي ترسيم مي کنند و با هم به پرتغالي يا اسپانيولي چيزهايي مي گويند. ظاهرا يک چيز در تيم ملي خوب پيش نمي رود. رودولف خيلي سريع دست به کار مي شود؛ او داده هاي دستگاه ميگل را نگاه مي کند و بعد دوباره حرفش را تکرار مي کند؛ مدام در صحبت هايش از مسعود شجاعي مي گويند. ظاهرا کاپيتان تيم ملي مصدوميتي در پايش دارد و نمي تواند فضاهايي را که بايد پوشش دهد، کاور کند. رودولف دوباره از نيمکت مي خواهد مسعود را زودتر از موعد عوض کنند. آنها نگران ازدست رفتن فضاي ميانه ميدان و حکمراني مراکشي ها در اين منطقه از زمين هستند. از بالا مي توانم ببينم که کي روش و اوسيانو با هم صحبت مي کنند. خستگي يا مصدوميت مسعود هم مسجل است، ولي کي روش بازهم مقاومت مي کند. کادر آناليز کي روش دوباره داده هاي سه دستگاه را با هم ارزيابي مي کند و همان پيغام دوباره مخابره مي شود: «لطفا مسعود را تعويض کنيد، لطفا!». اين بار اولين تعويض تيم ملي مسعود شجاعي مي شود. کاپيتان که چسب هاي مشکي رنگي که نشان از مصدوميت دارد، روي رانش کشيده است، آهسته آهسته کنار خط مي آيد و جايش را به بازيکن ديگري مي دهد. آناليزورها، اما مدام در حال ارزيابي داده ها هستند و به نظر مي رسد هر حرکت ريز و درشت ملي پوشان و البته بازيکنان مراکش را زير نظر دارند و آن را به گوش کي روش مي رسانند.
    
    فرياد شادي و آغوش 3 نفره
     کاري که اين سه نفر انجام مي دهند، درست در 90 دقيقه تکرار مي شود؛ آنها فقط بين دو نيمه راهي رختکن شدند تا اطلاعاتشان را با اعضاي کادر فني در ميان بگذارند. البته هرازچندگاهي از اشتباه بازيکنان روي ضدحملات ناراحت مي شوند و مشخصا به هم اشاره مي کنند که مثلا بايد مسير ديگري را براي عبور توپ انتخاب مي کردند. همه اين اطلاعاتي که روي سيستم هايشان دارند، ذخيره مي شوند تا بعد دوباره آنها را ارزيابي کنند. ميگل، رودولف و دکتر روي صندلي هايشان ميخکوب شده اند و چشمشان به مانيتورهاست، ولي آنها هم بالاخره براي چند ثانيه از جايشان بلند مي شوند. کي؟ وقتي احسان حاج صفي در دقيقه 94 بازي مي خواهد توپ را روي دروازه مراکش بفرستد. توپ که به تور مي چسبد، آناليزورهاي کي روش رنگ عوض مي کنند. آنها که به صورت مرموزي مشغول آناليز بودند، به هوا مي پرند و سه نفري همديگر را بغل مي کنند. فريادشان دست کمي از فرياد خبرنگاران ايراني ندارد. آنجا که متوجه مي شوند ايراني هستم، من را هم به آغوش سه نفره شان دعوت مي کنند و چهارنفري بالا و پايين مي پريم. خوشحالي شان زايدالوصف است و به نظر مي رسد مزد کارشان را به بهترين شيوه گرفته اند.
    
    بي خوابي آناليزورها در کنار اوسيانو و کروز
     کار اين آناليزورها تمام نمي شود؛ آنها هر شب تا ساعت سه و بعضا چهار صبح مي نشينند و همه داده هايشان را با اعضاي کادر فني در ميان مي گذارند. درباره ميگل که شايعه شده در کل در ايام جام جهاني فقط سه ساعت مي خوابد. تيم آنها در کنار کي روش، اوسيانو و مارکار مدام مشغول آناليز هستند تا از بارقه هاي اميدي که وجود دارد، نهايت استفاده را ببرند.
    
    اولين بار در ايران
     نکته درخور توجهي که درباره کار اين آناليزورها وجود دارد، اين است که مي توانند با سيستم نويني که در اختيار دارند، اطلاعاتشان را به صورت ويدئويي با اعضاي کادر فني روي نيمکت به اشتراک بگذارند. براي اولين بار است که از اين سيستم استفاده شده و همه داده ها به صورت ويدئويي در اختيار کادر فني قرار مي گيرد تا کي روش بهترين تصميم را بگيرد. البته همان داده ها هم ضبط مي شود و بعد از بازي نيز جلسه آناليز دوباره تا ساعت سه صبح ادامه دارد.
    
    کار تيمي کي روش
     تا به حال کمتر کسي از وجود اين آناليزورها خبردار شده بود؛ آنها مدام مشغول آناليز تمرينات و باز ي هاي تيم ملي و البته آناليز رقباي تيم ملي هستند. کي روش که هميشه به انجام کار تيمي اعتقاد ويژه اي داشته، اين بار نيز تيمي حرفه اي کنارش جمع کرده است تا هرطور شده، ايران را به هدفي که دارد برساند. او در زمين است و شايد تعداد بسيار بيشتري از آناليزورها هم پشت سرش دارد. کي روش که پيش تر در سطح حرفه اي فوتبال تجربه کار در منچستريونايتد و البته تجربه مربيگري در رئال مادريد را داشته، به خوبي مي داند علم و آمار چه نقش پررنگي در موفقيت يک تيم دارند. او البته هميشه به جزئيات توجه بيشتري کرده و حالا چه بسا با مدرن شدن امکاناتي که در اختيار دارند، بتواند موفقيت هاي بيشتري را هم براي تيم ملي به دست بياورد.
    آشنايي با «ارتش سري» کارلوس کي روش / وقتي آناليزورها تيم ملي را قوي تر مي کنند
    


 روزنامه شرق ، شماره 3174 به تاريخ 30/3/97، صفحه 14 (ورزش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 63 بار
    آثار ديگري از "سجاد فيروزي"

  آديداس اسم ايران را هم تحريم كرد / رفتار تاسف بار برند آلماني
سجاد فيروزي، شرق 1/5/97
مشاهده متن    
  خوش به حال ديويد! / هوادار پرتغالي اي كه طرفدار ايران هم بود
سجاد فيروزي *، شرق 6/4/97
مشاهده متن    
  جام جهاني براي ما اتحاد به وجود آورده است / مهدي مهدوي كيا در گفت و گو با «شرق» از جام جهاني و مسائل اجتماعي مي گويد
سجاد فيروزي *، شرق 4/4/97
مشاهده متن    
  عليرضا جهانبخش در گفت و گوي اختصاصي با «شرق»: صددرصد شانس صعود داريم
سجاد فيروزي *، شرق 3/4/97
مشاهده متن    
  سعيد عزت اللهي در گفت و گوي اختصاصي با «شرق»: جانمان را مي دهيم تا پرتغال را ببريم
سجاد فيروزي *، شرق 2/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه بهداشت ايران
متن مطالب شماره 8 (پياپي 4707)، Aug 2018 را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است