|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/7: به جاي نگراني، از هوش مصنوعي كمك بگيريم
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4361 7/4/97 > صفحه 13 (بازار ديجيتال) > متن
 
 


به جاي نگراني، از هوش مصنوعي كمك بگيريم
ديدگاه استاد دانشكده كسب و كار دانشگاه شيكاگو درباره تقابل هوش مصنوعي و انسان    دنياي اقتصاد : تکنولوژي در چند سال اخير در زمينه هاي متفاوت پيشرفت هاي جالب توجهي کرده است. يکي از اين حوزه ها هوش مصنوعي است که با چنان سرعتي در حال پيشروي است که دانشمندان مي گويند تعريف هوش تغيير کرده است. حالا ديگر آدم باهوش کسي نيست که بتواند مسائل پيچيده را به تنهايي حل کند، بلکه کسي است که مي داند چگونه از هوش مصنوعي به خوبي کمک بگيرد. درواقع تعريف هوش در معناي امروزي فهم ضرورت تکنولوژي است.
    با اين حال تکنولوژي و هوش مصنوعي بيشتر افرادي را که در تعاريف پيچيده آن گير کرده اند کاملا نگران کرده است. پروفسور نيک پولسون، استاد دانشکده کسب و کار دانشگاه شيکاگو و پروفسور جيمز اسکات، استاد دانشگاه آستين تگزاس با نوشتن کتابي سعي کرده اند چهره جديدي از تکنولوژي را نمايان کنند. اين کتاب با ارائه چند مثال از افراد مشهور تاريخي و ديگر افرادي که براي حل مشکلات انسان الگوريتم هايي پيشنهاد کرده اند، شروع کار هوش مصنوعي را توضيح مي دهد. اين کتاب با عنوان AIQ به اين مي پردازد که چگونه انسان و ماشين با همکاري يکديگر مي توانند باهوش تر باشند. در اين کتاب روش هاي رياضي متفاوت براي نبرد با دشمنان در جنگ هاي مهم دنيا و همچنين ثبت آمار سلامت در آنها را مي بينيم. درواقع هدف کتاب اين است که خوانندگان را توجيه کند که هوش مصنوعي فقط براي راحتي کار انسان خلق شده است. پروفسور پولسون اخيرا درباره محتواي اين کتاب و هوش مصنوعي و همچنين چالش هاي مقابل راه تکنولوژي در آمريکا مصاحبه اي انجام داده است که در اين مطلب خلاصه آن را آورده ايم.
    
    aIQ چيست و چه چالش هايي دارد؟
    اي آي کيو درواقع همکاري انسان و ماشين به طور هوشمندانه در کنار يکديگر است؛ ترکيبي از هوش مصنوعي و آي کيوي انسان. اين موضوع انکارناپذير است که آشنايي بشر با هوش مصنوعي يکي از مشکلات ۲۰ تا ۳۰ سال آينده در همه سطوح خواهد بود و از مهدکودک گرفته تا دبيرستان و دانشگاه، همه را درگير خواهد کرد. به همين سبب آگاهي بخشي درباره هوش مصنوعي و چگونگي انجام اين کار يکي از چالش هاي بشر در آينده نزديک خواهد بود. هوش مصنوعي اتفاق تازه اي نيست و موضوع جالب اينکه در اوايل کار ايده روبات هاي کشنده يا از بين رفتن فرصت هاي شغلي افراد وجود نداشت.
    
    شروع کار هوش مصنوعي کجا بود؟
    شروع کار هوش مصنوعي احتمالا شروع جمع آوري داده بوده است. در حقيقت تنها چيزي که براي هوش مصنوعي نياز داريد داده خالص است. ما در کتاب چندين مثال از حل مشکلات انسان ها به کمک هوش مصنوعي آورده ايم. براي مثال فلورانس نايتينگل در جنگ کريمه در دهه ۸۰ ميلادي اولين کسي بود که داده هاي سلامت افراد را جمع مي کرد. او با اين کار سعي داشت بر اساس اين اطلاعات تصميمات پزشکي بهتري بگيرد. پس از بعضي جهات هوش مصنوعي به آغاز جمع آوري داده و به خيلي وقت پيش برمي گردد.
    
    چرا حالا بحث آن داغ شده است؟
    در سال هاي اخير سرعت کامپيوترها و ماشين ها خيلي زياد شده است و ما با انقلاب بزرگي روبه رو هستيم. نه تنها به خاطر شبکه هاي اجتماعي و اينترنت حجم زيادي از اطلاعات را در دسترس داريم، بلکه امروزه کامپيوترهايي بسيار سريع تر داريم. ما به کمک اين کامپيوترها مي توانيم الگوهايي در ميان داده ها پيدا کنيم. دليل اينکه هوش مصنوعي در سال ۲۰۱۸ بر سر زبان ها افتاده است، وجود مجموعه هاي اطلاعاتي بيشتر است. علاوه بر اين بايد گفت کامپيوترها در بررسي و پيدا کردن الگو در ميان داده ها پيشرفت زيادي داشته اند.
    
    آيا ما بايد از اين موضوع بترسيم که يک روز روبات ها عليه ما کار کنند؟
    اين همان چيزي است که ايلان ماسک پيش بيني کرده است. من دوست دارم مثبت فکر کنم. کاري که بايد الان انجام دهيم اين است که اطلاعاتمان را درباره آن بيشتر کنيم. بشر از هوش مصنوعي استفاده زيادي کرده است. ما بايد دانشمان را درباره هوش مصنوعي و ماشين هايي که با هوش مصنوعي کار مي کنند بالا ببريم، پس بهتر است ترس را کنار بگذاريم و بر همکاري هوشمندانه انسان و ماشين تمرکز کنيم. موضوع جالب ديگر اين است که ايلان ماسک و حتي بيل گيتس در جايي گفته اند که بايد قوانيني دقيق براي هوش مصنوعي تعيين کرد. مشکلات قوانين هوش مصنوعي يکي از بزرگ ترين چالش هاست و براي وضع قوانين خوب، لازم است پيش از هرچيز به خوبي روي اين موضوع مسلط باشيم.
    
    به نظر شما اين اتوماتيک شدن تاثيري منفي بر بازار کار خواهد داشت؟
    در حال حاضر ماشين ها در بسياري از زمينه ها بهتر از انسان ها عمل مي کنند که مثال ساده آن بازي شطرنج است. هيچ راهي وجود ندارد يک انسان بتواند در اين چنين مسائل کامپيوتر را شکست دهد. حتي در مواردي مثل تحليل تصوير (مثل تشخيص اينکه آيا در يک عکس گربه يا سگي وجود دارد) ماشين ها پيشرفت خيلي خوبي داشته اند. در مقابل حوزه هاي زيادي هم وجود دارند که انسان ها حرف اول را مي زنند. براي مثال برداشتن يک فنجان و نوشيدن محتواي آن کاري است که انسان به راحتي انجام مي دهد در حالي که ماشين ها براي انجام آن دچار مشکل مي شوند. به همين سبب من نگران اين موضوع نيستم، چراکه هنوز موارد بسياري است که ماشين ها در آن جاي کار دارند.
    
    از آنجا که در آينده بسياري از کارها اتوماتيک و به دست روبات ها انجام خواهد شد نسل آينده بايد خودش را آماده چه چيزي کند؟
    من هميشه سعي مي کنم فرزندانم را به علم داده و بررسي داده ها علاقه مند کنم و يا به طور کلي آنها را تشويق مي کنم هر درسي را که اين مهارت ها را در آنها بهبود مي بخشد، بخوانند. البته اين روزها بيشتر افراد از مطالعه مطالبي از اين دست لذت مي برند. اين مهارتي است که در پنج يا ده سال گذشته رشد داشته است و به نظر مي رسد در اوج دوران رشد خود قرار دارد.
    
    واکنش دنيا به هوش مصنوعي چه بوده است؟
    قطعا آمريکا و چين در اين راه از همه سبقت گرفته اند اما در کل مي توان گفت همه سعي خود را مي کنند؛ مثل سامسونگ در کره جنوبي و بسياري از شرکت ها در انگلستان. همه کشورها در حوزه هوش مصنوعي مشغول فعاليت هستند که مثال خوب آن مي تواند آلمان، فرانسه و استراليا باشد. من در امپريال کالج لندن درباره يادگيري عميق که يک پروسه خاص از يادگيري ماشين است، صحبت کردم و فکر مي کنم حدود ۳۵۰ نفر شنونده داشتم. براي يک جمع علمي اين عدد واقعا بالاست. بنابراين به عنوان يک دانشمند داده فکر مي کنم همه براي پيشرفت اين علم در تلاشند.
    
    به جاي نگراني، از هوش مصنوعي کمک بگيريم / ديدگاه استاد دانشکده کسب و کار دانشگاه شيکاگو درباره تقابل هوش مصنوعي و انسان
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4361 به تاريخ 7/4/97، صفحه 13 (بازار ديجيتال)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مديريت توسعه فناوري
متن مطالب شماره 1 (پياپي 701)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است