|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/7: جهش ۸۰ درصدي تقاضا در ۳ ماه ۹۷
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4361 7/4/97 > صفحه 12 (بورس كالا) > متن
 
 


جهش ۸۰ درصدي تقاضا در ۳ ماه ۹۷
«دنياي اقتصاد» با مقايسه دو دوره سه ماهه در بازار فولاد بررسي كرد

نويسنده: سارا جنگروي

دنياي اقتصاد : روند مقايسه اي ۳ ماهه ابتدايي سال ۹۶ و ۹۷ در بازار فولاد نشان مي دهد در سال جديد شاهد رشد قابل توجه و خيره کننده تقاضا در بورس کالا در کنار آرامش عرضه و معامله اين محصولات در اين بازار بوده ايم که دربرگيرنده نکات مهمي از تحولات در اين بازار است؛ نکاتي که به تاريک و روشن و زير و بم بازار فولاد پرداخته و در ادامه مي تواند در تصميم گيري ها براي اين بازار در دوره هاي آتي مثمر ثمر باشد. به گزارش «دنياي اقتصاد» و بر اساس آمارهاي بورس کالا عرضه محصولات فولادي در بورس کالا در ۳ ماه اول سال جاري در حالي افزايش ۳/ ۲ درصدي داشته که ميزان تقاضا در همين دوره در مقايسه با مدت زمان مشابه سال قبل افزايش ۷۹ درصدي را از خود نشان مي دهد. اين در شرايطي است که ميزان معاملات نيز در اين دو دوره افزايش قابل توجهي ندارد.
    در اين زمينه عرضه کل محصولات فولادي در بورس کالا در ۳ ماه ابتدايي سال ۹۷ به ميزان يک ميليون و ۷۲۳ هزار و ۹۲۵تن بوده که اين رقم در مدت مشابه سال ۹۶ يک ميليون و ۶۸۵ هزار و ۳۴۵ به ثبت رسيده است که هرچند از افزايش ۳۸ هزار و۵۸۰ تني عرضه ها حکايت دارد ولي در مقابل خود با رقم ۲ ميليون و ۹۶۲ هزار و۵۹۷ تني تقاضا روبه رو بوده که نسبت به مدت مشابه ۳ ماهه ابتدايي سال ۹۶، افزايش يک ميليون و ۳۰۵ هزار و ۸۹۴ تني را تجربه کرده است، به عبارتي اين افزايش تقاضا به ميزان دقيق ۷۹ درصد ثبت شده است؛ رقمي که رشد هنگفت تقاضا را در برابر ثبات نسبي عرضه ها نشان مي دهد.
    
    سناريوي اول علت افزايش تقاضا
    نگاهي به نمودار همراه اين گزارش که براساس آمارهاي بورس کالا استخراج شده نشان مي دهد که در فاصله يک سال گذشته ميزان عرضه با تغيير زيادي مواجه نشده، اما در بخش تقاضا به شدت شاهد رشد هستيم، سوال اين است که اين رشد از کجا ناشي شده است؟ آيا تقاضا ناشي از بروز يک تکانه در بخش واقعي اقتصاد بوده يا به دليل رشد و تحرک سفته بازي در اين بازار است؟ پيش از اين بارها در گزارش هاي مختلف به بررسي اين موضوع پرداخته و ديده ايم که بازار با تقاضاي واقعي روبه رو نيست و افزايش قيمت ها به دليل تباني فروشندگان يا فعال شدن دلالان است و اين سابقه تاريخي- تجربي در اينجا قابل استناد است. در اين بين دو نظر در رابطه با وضعيت تقاضا و جهش ناگهاني آن مطرح است؛ يک نگاه معتقد است اين جهش به دليل دورنماي افزايش قيمت، احتمال افزايش ساخت و ساز با چشم انداز افزايش قيمت در بازار مسکن، افزايش اختلاف قيمت بورس و بازار با فرض دلار ۴ هزار و ۲۰۰ توماني و مواردي از اين دست است که در سال گذشته وجود نداشت، به همين دليل بايد گفت اين روند قطعا مقطعي است و حتي فروش اعتباري برخي شرکت هاي خاص و محدود باعث مي شود جذابيت خريد افزايش پيدا کند و در کل ورود بازار به يک فاز افزايشي قيمت و تقاضا رقم بخورد.
    
    سناريوي دوم علت افزايش تقاضا
    طرفداران استدلال دوم معتقدند اينکه در فاصله يک سال گذشته، عرضه تغيير خاصي نکرده، اما تقاضا نزديک به دو برابر شده، دوسيگنال را در ذات خود نهفته دارد.
    ۱) تشديد ورود دلالان به بازار
    ۲) شائبه بازارسازي که با افزايش قيمت از طريق تزريق تقاضاي کاذب تلاش مي کند قيمت هاي بازار را در هر دو بخش بورس و بازار آزاد با افزايش روبه رو سازد. در واقع با استفاده از اين فضا قيمت کشف شده افزايش مي يابد تا فروشنده بتواند در بازار آزاد هم با قيمت هاي جديد کشف شده بالا به معامله بپردازد. موضوعي که مشخص است و طي مدت ها و در گزارش هاي متمادي به آن پرداخته شده، اين است که در حال حاضر در بازار، تقاضاي واقعي وجود ندارد، در واقع تقاضايي هم اگر در بازار است، تقاضاي کاذب است، همين تحليل مي تواند تاييدکننده سناريوهاي موجود باشد. کارشناسان معتقدند اگر شرايط رونق را مقابل روي بازار داشتيم و به عنوان مثال با عواملي همچون تقاضاي واقعي در بخش مسکن، پروژه هاي عمراني، کمبود عرضه، توسعه ساخت و سازها و ... مواجه بوديم شرايط فعلي بازار قابل قبول بود؛ اما در وضعيت فعلي نمي توان هيچ توجيهي براي رشد شديد تقاضا قائل شد.
    در ادامه برخي معتقدند قيمت تنها به دليل رشد بهاي دلار افزايش يافته و اين در حالي است که رصد وضعيت تقاضا در بورس کالا نشان مي دهد افزايش تقاضا حتي پيش از زماني که افزايش قيمت دلار اتفاق بيفتد، در سال گذشته به صورت نوساني آغاز شده بود. در واقع فعاليت هاي دلالي و سفته بازي در اين بازار حتي منفک از افزايش قيمت دلار اثر خود را بر بازار گذاشته است، اين نکته نشان مي دهد در اين برهه فعاليت هاي دلالي در بازار فولاد موثرتر از ساير عوامل قيمتي خودش را بروز داده و افزايش قيمت دلار عاملي در جهت تشديد فعاليت هاي سفته بازي در اين بازار است. تمام اين اتفاقات در شرايطي رخ مي دهد که در بخش واقعي اقتصاد شاهد ثبت تقاضا براي فولاد نيستيم، به طوري که پروژه هاي مسکن و عمراني راکد است و اين موضوع نشان مي دهد بايد جلوي حباب بازار فولاد را در شرايط فعلي گرفت حتي تحرکاتي که در هفته هاي اخير در بخش مسکن مطرح شده در بخش قيمت است (که آن هم به دليل فعاليت سفته بازان است) وگرنه در بخش ساخت و فيزيکي مسکن جهش خاصي رخ نداده است.
    بررسي هاي ميداني «دنياي اقتصاد» و گفت وگوهايي که با فعالان و کارشناسان انجام شده، نشان مي دهد تقاضاي موجود در بازار، واقعي نيست و نبود تقاضاي واقعي هم مربوط به مدت اخير نيست، بلکه ماه ها و حتي چند سال است که بازار آهن آلات با اين روند دست به گريبان است. کارشناسان و فعالان بازار فولاد بر اين باورند افزايش شديد تقاضاي کاذب در بازار فولاد عاملي است که حتي اگر دلار هم افزايش پيدا نمي کرد، اثر خود را بر اين بازار مي گذاشت، به اين دليل که تقاضا در بورس کالا (فارغ از درنظر گرفتن دليل آن در اينجا) افزايش دوبرابري پيدا کرده است.
    
    
جهش ۸۰ درصدي تقاضا در ۳ ماه ۹۷ / «دنياي اقتصاد» با مقايسه دو دوره سه ماهه در بازار فولاد بررسي کرد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4361 به تاريخ 7/4/97، صفحه 12 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 26 بارآثار ديگري از "سارا جنگروي"

  فرمول اقتصادي تامين امنيت افغانستان / «دنياي اقتصاد» در گفت وگو با سركنسول ايران در هرات بررسي كرد
سارا جنگروي، دنياي اقتصاد 12/6/97
مشاهده متن    
  «دنياي اقتصاد» در گفت و گو با فعالان بازار فولاد بررسي كرد: ۳ مشخصه كنوني بازار
سارا جنگروي، دنياي اقتصاد 9/5/97
مشاهده متن    
  نابازار فولاد / ركورد قيمت ها در بازار فولاد شكسته شد
سارا جنگروي، دنياي اقتصاد 7/5/97
مشاهده متن    
  جهش هاي شديد در بازار مقاطع / بازار فولاد در يك سال گذشته بين ۷۰ تا ۱۰۰ درصد رشد را تجربه كرد
سارا جنگروي، دنياي اقتصاد 31/3/97
مشاهده متن    
  شمارش معكوس براي ريزش قيمت؟ / «دنياي اقتصاد» شرايط حاكم بر بازار فولاد را بررسي كرد
سارا جنگروي، دنياي اقتصاد 28/3/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه معماري شناسي
متن مطالب شماره 10 (پياپي 204)، تير 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است