|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/7: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4361 7/4/97 > صفحه 12 (بورس كالا) > متن
 
 


خبرخريد گندم به مرز ۴ ميليون تن رسيد
    ايرنا : مجري طرح گندم وزارت جهادکشاورزي گفت: از ابتداي فصل برداشت تاکنون سه ميليون و ۹۶۰ هزارتن گندم به ارزش پنج هزار و ۱۶۷ ميليارد تومان از ۲۶ استان کشور خريداري شده است. «اسماعيل اسفنديارپور» روز چهارشنبه در گفت وگو با «ايرنا» افزود: کشاورزاني که تا ۱۵ ارديبهشت ماه گندم خود را به شرکت هاي غله تحويل داده اند، ۱۰۰ درصد پول خود و آنهايي که تا ۲۶ خردادماه گندمشان در سامانه اين شرکت ثبت شده، نزديک ۵۰ درصد مطالباتشان را دريافت کرده اند.
    به گفته وي، پول گندمکاران پس از ثبت، در سامانه هاي خريد شرکت بازرگاني دولتي ايران و بانک کشاورزي، پرداخت مي شود. وي با بيان اينکه به تدريج مناطق سردسيري وارد چرخه خريد مي شوند، اظهار کرد: پس از چندي کردستان، آذربايجان شرقي، زنجان و همدان وارد چرخه خريد مي شود و به نظر مي رسد توليد گندم در مزارع ديم استان هاي شمال و شمال غرب از شرايط خوبي برخوردار است. مجري طرح گندم وزارت جهادکشاورزي تصريح کرد: با وجود اينکه گندمکاران بخشي از بذر گندم را براي خودمصرفي و بذر سال آينده نگه مي دارند، تاکنون بيش از ۲۵۰ هزارتن بذر گندم توسط دولت خريداري شده است. وي توليد و کيفيت گندم امسال را بسيار کيفي عنوان کرد و گفت: توليد گندم امسال از پروتئين و گلوتن استاندارد برخوردار است و با اقدام هاي صورت گرفته سن زدگي آن نيز کاهش يافته است.
    اسفنديارپور با تاکيد بر اينکه با وجود پيش بيني ۴/ ۱۳ميليون تن گندم توليد و ۱۰ ميليون تن خريد تضميني کل نياز گندم کشور در داخل تامين مي شود، اظهار کرد: به دليل استمرار در خودکفايي به نظر مي رسد امسال هم نيازي به واردات گندم براي مصرف داخلي نداشته باشيم. مجري طرح گندم وزارت جهادکشاورزي، با هشدار نسبت به آتش زدن مزارع گندم پس از برداشت محصول به کشاورزان توصيه کرد: آتش زدن مزارع گندم علاوه بر از بين رفتن کاه و کلش، به نابودي مواد و عناصر مغذي خاک منجر مي شود و اين مي تواند کاهش توليد را در سال هاي آتي به دنبال داشته باشد. وي با بيان اينکه کاه و کلش بايد در خاک حفظ شود، افزود: در سال هاي آتي دستيابي به افزايش توليد و خودکفايي در گندم به حفظ عناصر و مواد مغذي خاک بستگي دارد؛ بنابراين کشاورزان به طور جدي از آتش زدن بقاياي گندم در مزارع خودداري کنند.
    اين مقام مسوول بر اين باور است که مزارعي که سوزانده نمي شوند و بقاياي حاصل از برداشت محصول به زمين بازگردانده مي شود علاوه بر افزايش محصول و تقويت خاک از مواد آلي، در درازمدت کاهش مصرف آب و انواع کودهاي شيميايي را به دنبال دارد. به گزارش «ايرنا» خريد تضميني گندم همه ساله از اواخر اسفندماه از شهرستان سرباز در سيستان و بلوچستان آغاز و تا اواخر مهرماه در ديگر استان ها ادامه دارد. پارسال نزديک به ۹ ميليون تن گندم به ارزش بيش از ۱۱۴ هزار ميليارد ريال از گندمکاران سراسر کشور خريداري شد که با توجه به ذخاير سال ۱۳۹۵، همچنان خودکفايي در توليد اين محصول استمرار پيدا کرد.
    
    
     مشارکت امارات و عربستان در مجموعه پتروپالايشگاهي ۴۴ ميليارد دلاري هند
    ادنوک و آرامکو با سهم ۵۰ درصدي طرح پيشنهادي ۴۴ ميليارد دلاري دراحداث مجموعه پالايشگاهي و پتروشيمي هندمشارکت مي کنند. به گزارش «نيپنا» به نقل از پايگاه اينترنتي آي سي آي اس (ICIS)، شرکت ملي نفت ابوظبي امارات متحده عربي موسوم به ادنوک و سعودي آرامکو مشترکا ۵۰ درصد از سهام طرح پيشنهادي ۴۴ ميليارد دلاري مجموعه پالايشگاهي و پتروشيمي Ratnagiri هند را به دست مي آورند. بر اساس بيانيه هاي جداگانه منتشرشده از سوي ادنودک و سعودي آرامکو در تاريخ ۲۵ ژوئن، دو شرکت نفت دولتي يادشده به تازگي توافق نامه چارچوب همکاري براي مشارکت راهبردي در پروژه Ratnagiri واقع در ساحل غربي هند را به امضا رساندند.
    آنها همچنين يک تفاهم نامه همکاري (MoU) را با کنسرسيومي از شرکت هاي هندي که ۵۰ درصد سهام باقيمانده را در اختيار خواهد داشت، امضا کردند. اين کنسرسيوم متشکل از شرکت هاي ايندين اويل (IOC)، بهارات پتروليوم (BPCL) و شرکت نفت هندوستان (HPCL) است. پتروپالايشگاه پيشنهادي در ايالت مهاراشترا در صورت بهره برداري قادر به فرآوري يک ميليون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت خام در روز و تهيه خوراک مورد نياز براي مجموعه پتروشيمي يکپارچه با اين پالايشگاه خواهد بود که از ظرفيت توليد حدود ۱۸ ميليون تن محصول پتروشيمي در سال برخوردار است. هدايت اين پروژه قرار است در قالب يک جوينت ونچر (JV) به عهده شرکتي تحت نام شرکت پالايش و پتروشيمي Ratnagiri يا آر آر پي سي ال باشد. احمد الجابر، مدير عامل گروه ادنوک، مي گويد: اين پروژه مثالي شفاف از رويکرد ويژه ما به توسعه فعاليت ها در بخش پايين دستي و پتروشيمي به شمار مي رود.
    
    
     خوراک پايدار و امنيت اقتصادي دوگانه هاي مهم در جذب سرمايه گذاري
    امنيت اقتصادي و ثبات قيمت خوراک مي تواند در افزايش سرمايه گذاري در صنعت پتروشيمي موثر باشد و سرمايه گذاران را به اين بخش جذب کند. محسن خليلي عراقي، عضو کميسيون صنعت و معدن اتاق بازرگاني تهران درگفت وگو با «نيپنا» با اشاره به اينکه صنعت پتروشيمي ايران به صنعتي برتر در سطح منطقه تبديل شده است، گفت: ذخاير گسترده و بسيار مناسبي از نظر تامين خوراک در کشور وجود دارد که مي تواند انگيزه اي مناسب براي کشورهايي باشد که صاحب فناوري هستند و با سرمايه گذاري در ايران مي توانند محصولات توليدي را به بازار کشور خود يا ساير کشورهايي که در آن بازاريابي انجام داده اند، منتقل کنند.
    وي افزود: امنيت اقتصادي و ثبات قيمت خوراک از جمله دلايلي است که مي تواند در افزايش سرمايه گذاري در صنعت پتروشيمي موثر باشد و سرمايه گذاران را به اين بخش جذب کند. خليلي عراقي تصريح کرد: با استفاده از مزيت هايي که در توليد محصولات پتروشيمي وجود دارد، مي توان به قدرت برتر پتروشيمي در سطح منطقه تبديل شد که البته تا حدودي به اين مهم دست يافته ايم. عضو کميسيون صنعت و معدن اتاق تهران عنوان کرد: در کالاهايي که مزيت دارد؛ به ويژه در کالاهايي که متکي به انرژي است و مانند صنعت پتروشيمي توان فني و مهندسي در آن وجود دارد بايد توجه ويژه اي به توليد انجام شود؛ زيرا اين موضوع مي تواند باعث شود تا پتروشيمي سهم مناسبي در بازار خارجي به دست آورد.
    خبر
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4361 به تاريخ 7/4/97، صفحه 12 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله زبان و ادبيات فارسي
متن مطالب شماره 17 (پياپي 61)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است