|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/7: سه سناريو از صنعت ۱۴۰۰
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4361 7/4/97 > صفحه 3 (صنعت، معدن و بازرگاني) > متن
 
 


گزارش 
سه سناريو از صنعت ۱۴۰۰دنياي اقتصاد : در سميناري که با همکاري و مشارکت اتاق بازرگاني تهران و نهاد پژوهشي وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، روند برنامه هاي توسعه پس از انقلاب، ترکيب رشته فعاليت هاي صنعتي در برنامه هاي توسعه ادوار گذشته و همچنين افق برنامه هاي صنعتي ايران طي چهار سال پيش رو از سوي کارشناسان حاضر، در سه سناريو مورد بررسي و ارزيابي قرار گرفت. «اجرايي شدن احکام برنامه ششم توسعه در بدنه توليد صنعتي»، «تداوم روندهاي گذشته رشته فعاليت هاي صنعتي» و «افزايش تنش هاي سياسي و تشديد تحريم هاي بين المللي» سه سناريو از صنعت ۱۴۰۰ است که در اين سمينار مورد ارزيابي قرار گرفت.
    بر اساس سناريوي اول که درباره احکام برنامه ششم توسعه و اسناد رشته اي مرتبط با بخش صنعت است، تکليف دولت به جلب سرمايه گذاري بخش غيردولتي در راستاي افزايش ظرفيت توليد محصولات پتروشيمي تا سطح ۱۰۰ ميليون تن (مشتمل بر مواد و محصولات شيميايي و لاستيک و پلاستيک) مورد توجه قرار گرفته است. طبق همين سناريو افزايش سهم صنايع شيميايي و پالايشگاهي از ارزش ستانده صنعتي در مقابل کاهش سهم صنايع فلزي و کاني غيرفلزي و همچنين صنايع خودروسازي از ارزش ستانده صنعتي پيش بيني مي شود. اما بر اساس سناريوي دوم افزايش ۹۲/ ۹ درصدي سهم صنايع شيميايي و پالايشگاهي (هيدروکربوري) از ارزش ستانده صنعتي تا پايان برنامه ششم توسعه، کاهش سهم صنايع فلزي و کاني غيرفلزي (معدني) از ارزش ستانده صنعتي به واسطه کاهش سهم کاني هاي غيرفلزي، از ۱۹/ ۱۹ درصد در سال ۱۳۹۳ به ۵۴/ ۱۷ درصد در پايان سال ۱۴۰۰ و کاهش سهم صنايع خودروسازي، ماشين آلات مولد برق و مکانيکي (ساخت محور) از ارزش ستانده صنعتي از ۳۳/ ۱۳ درصد به سطح ۲۳/ ۱۱ در پايان برنامه ششم توسعه پيش بيني شده است. در عين حال با تداوم روندهاي گذشته، پيش بيني مي شود که افزايش ۵/ ۴ واحد درصدي سهم صنايع شيميايي و پالايشگاهي (هيدروکربوري) از ارزش ستانده صنعتي از ۷/ ۳۳ در سال ۱۳۹۳ به ۲/ ۳۸درصد در سال ۱۴۰۰ برسد. همچنين کاهش ۱۷/ ۱ واحد درصدي سهم صنايع خودروسازي، ماشين آلات مولد برق و مکانيکي از ارزش ستانده صنعتي از ۳۳/ ۱۳ درصد به سطح ۱۶/ ۱۲ درصد در دوره مورد بررسي خواهد رسيد.
    در نهايت طبق سناريوي سوم با فرض افزايش تنش هاي سياسي و تشديد تحريم هاي بين المللي، سهم صنايع شيميايي و پالايشگاهي (هيدروکربوري) از ارزش ستانده صنعتي تا پايان برنامه ششم توسعه با افزايش ۱۱/ ۱۱ واحد درصدي مواجه مي شود. از سوي ديگر سهم صنايع غذايي و نساجي (کشاورزي پايه) از ارزش ستانده صنعتي طي دوره مورد بررسي از ۱۶/ ۲۲ درصد به ۸۱/ ۱۸ درصد کاهش خواهد يافت و سهم صنايع خودروسازي، ماشين آلات مولد برق و مکانيکي (ساخت محور) از ارزش ستانده صنعتي از ۳۳/ ۱۳ درصد به سطح ۱۸/ ۷ درصد مي رسد. اما نتايج قطعي ترکيب رشته فعاليت هاي صنعتي در افق برنامه ششم توسعه بيانگر رشد قابل توجه شيميايي و افزايش سهم پالايشگاهي، کاهش سهم کشاورزي (غذايي و نساجي)، افزايش محدود صنايع معدن پايه و کاهش يا عدم تغيير سهم رشته فعاليت هاي ساخت محور است. به گزارش روابط عمومي اتاق بازرگاني تهران در اين سمينار داريوش مبصر، مشاور رئيس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني ضمن مرور تحولات پنج برنامه توسعه کشور، به تحليل آثار سياست هاي صنعتي و تجاري بر ترکيب رشته فعاليت هاي صنعتي پرداخت.
    بر اساس آمارها در حال حاضر سهم ارزش افزوده بخش صنعت به توليد ناخالص داخلي کشور به قيمت هاي جاري به ۱۵ درصد رسيده است. مبصر دراين باره توضيح داد: در طول برنامه هاي توسعه کشور پس از انقلاب، سهم ارزش افزوده به توليد ناخالص داخلي کشور روند کاهنده اي داشته است. وي افزود: روند نزولي نسبت ارزش افزوده به ارزش ستانده صنعتي، طي سه دهه اخير در نتيجه شتاب بالاتر رشد هزينه عوامل توليد صنعتي نسبت به رشد ارزش حاصل از توليدات صنعتي رخ داده است. مشاور رئيس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني ادامه داد: از نظر ترکيب رشته فعاليت هاي صنعتي بر اساس سهم از ارزش افزوده توليد ناخالص داخلي، در برنامه اول توسعه صنايع کشاورزي پايه درصد بالايي را به خود اختصاص داده بودند؛ در حالي که در برنامه پنجم توسعه اين ترکيب جاي خود را به صنايع هيدروکربوري داد. مبصر با اشاره به مقايسه روند تغيير ساختار صنعتي با تجربيات جهاني گفت: با بهره گيري از گزارش يونيدو، در برنامه پنجم توسعه کشور و با سطح متوسط درآمد سرانه بين ۳ تا ۷ هزار دلار، شاهد روند نزولي سهم رشته فعاليت هاي نساجي و صنايع ساخت محور در مقابل افزايش سهم توليد پالايشگاهي و شيميايي هستيم. مبصر درباره نتايج اين بررسي ها در ترکيب رشته فعاليت هاي صنعتي در افق برنامه ششم توسعه گفت: تدوين بسته هاي حمايتي براي ارتقاي جايگاه صنايع ساخت محور ضروري به نظر مي رسد؛ ضمن آنکه با توجه به ضريب وابستگي پايين تر در صنايع کشاورزي پايه و نقش ضعيف تر تحريم ها عليه محصولات، اين گروه صنعتي مي تواند به عنوان ظرفيتي براي توسعه صنعتي در کشور محسوب شود.
    همچنين در اين سمينار مهدي پورقاضي، رئيس کميسيون صنعت و معدن اتاق بازرگاني تهران گفت: ممکن است که در شرايط کنوني، مهم ترين دغدغه مديران بنگاه هاي صنعتي کشور دستيابي به ارز دولتي براي رفع مشکلات کسب وکار بنگاه ها باشد، اما بايد بررسي شود که در برنامه ششم توسعه چه راهکارهايي بايد در پيش گرفته شود تا صنعت کشور از وضعيتي که امروز براي آن پيش آمده خارج شود. در بخش ديگري از اين سمينار فعاليت مشترک ميان موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني با اتاق بازرگاني تهران در حوزه دانش بنيان و اتصال و نفوذ آن در حوزه هاي صنعتي و تجاري کشور مورد تاکيد قرار گرفت. مرجان فقيه نصيري، رئيس موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني در اين سمينار گفت: يکي ازمهم ترين ذي نفعان موسسه مطالعات بازرگاني بخش خصوصي است و موسسه آمادگي لازم را براي پشتيباني علمي و مطالعاتي در سطوح کلان و بخشي از اين نهاد را دارد. رئيس اين موسسه ضمن تاکيد بر افزايش تعامل بخش خصوصي با سازمان هاي پژوهشي از ارتباط يکساله اتاق بازرگاني تهران با موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني خبر داد و گفت: با توجه به مدل کسب و کار جديد در موسسه، مي توان با بسط اين ارتباط و تعامل اقدامات موثري در ارائه خدمات علمي و پژوهشي و ارائه توصيه هاي سياستي به انجام رساند.
    گزارش : سه سناريو از صنعت ۱۴۰۰
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4361 به تاريخ 7/4/97، صفحه 3 (صنعت، معدن و بازرگاني)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 25 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله انفورماتيك سلامت و زيست پزشكي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 19)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است