|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/7: پيروزي براي جمهوري خواهان
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4361 7/4/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


پيروزي براي جمهوري خواهان
ديوان عالي آمريكا به فرمان مهاجرتي ترامپ راي مثبت داد


دنياي اقتصاد : ديوان عالي آمريکا، روز سه شنبه پنجم تيرماه به نفع فرمان مهاجرتي دونالد ترامپ، رئيس جمهوري ايالات متحده، درباره ممنوعيت سفر اتباع چند کشور عمدتا مسلمان از جمله ايران به آمريکا راي داد. نيويورک تايمز در گزارشي به قلم «آدام ليپتاک» و «مايکل. دي. شي ير» در ۲۶ ژوئن نوشت: ديوان عالي آمريکا که در آن قضات محافظه کار اکثريت دارند با پنج راي موافق در مقابل چهار راي مخالف، به نفع فرمان اجرايي دونالد ترامپ در مورد ممنوعيت سفر اتباع چند کشور عمدتا مسلمان راي داد و اعتراض ها در مورد تبعيض آميز بودن اين فرمان عليه مسلمانان را رد کرد. ايران، سوريه، ليبي، يمن و سومالي جزو کشورهايي هستند که ورود اتباع آنها به آمريکا ممنوع است.
    اتباع ونزوئلا و کره شمالي نيز محدوديت هايي براي ورود به خاک آمريکا دارند. از فهرست اوليه فرمان مهاجرتي دونالد ترامپ، سودان و عراق حذف شده اند.رئيس جمهوري آمريکا روز سه شنبه بلافاصله در توئيتي از اين تصميم ديوان عالي ابراز خرسندي کرد. دونالد ترامپ حکم را «يک پيروزي عظيم براي مردم و قانون اساسي آمريکا» خواند و افزود: «در اين عصر که تروريسم جهان شمول و جنبش هاي افراطي عزم آسيب زدن به شهروندان بي گناه را دارند، بايد پيشينه کساني را که وارد کشورمان مي شوند، به درستي بررسي کنيم.»
    «جان. جي. رابرت جونيور»، رئيس ديوان عالي در راي اين ديوان نوشته است که روساي جمهوري آمريکا از قدرت دخالت در مقررات مهاجرتي برخوردار هستند. اين تصميم ديوان عالي يکي از بزرگ ترين موفقيت هاي دونالد ترامپ ظرف يک سال گذشته محسوب مي شود. «ليپتاک- شي ير» نوشتند: تاييد ديوان عالي «يک پيروزي سياسي براي ترامپ محسوب شده و مي تواند قدرت او را براي کنترل مهاجرت در زمانه آشفتگي سياسي در مورد رفتار با مهاجران در مرز مکزيک افزايش دهد.» اگرچه شماري از دادگاه هاي آمريکا سه فرمان دونالد ترامپ درباره ممنوعيت سفر اتباع چند کشور عمدتا مسلمان را به چالش کشيده اند اما ديوان عالي آمريکا در حکم اخير خود مي گويد مخالفان نتوانسته اند نشان دهند که اين فرمان مغاير با قانون مهاجرت آمريکا يا متمم اول قانون اساسي اين کشور درباره تبعيض ميان اديان است. اين حکم به معناي تاييد رويکرد دونالد ترامپ در مورد ورود افراد واجد شرايط به آمريکاست و بالقوه به او امکان افزودن ديگر کشورها را به اين فهرست مي دهد. رئيس جمهوري آمريکا مي گويد که اين سياست براي دفاع از کشور در مقابل تروريسم ضروري است. خبرگزاري رويترز نيز روز سه شنبه ۲۶ ژوئن (۵ تيرماه) در گزارشي که از واشنگتن منتشر کرده، ضمن تاييد فرمان مهاجرتي از سوي ديوان عالي آمريکا اعلام کرد که اين دادگاه بالاترين مرجع قضايي آمريکا به شمار مي رود. رويترز نيز اين حکم را «بزرگ ترين موفقيت سياسي ترامپ در دوره زمامداري اش» ناميد. از زمان صدور اين فرمان، بسياري از سياستمداران آمريکا و همچنين مراجع قضايي اين کشور، اين فرمان را مغاير قوانين آن کشور ارزيابي کرده بودند. رويترز به وجه تمايز و اهميت حقوقي اين حکم پرداخته و مي نويسد: ترامپ پس از تاييد فرمان مهاجرتي خود از سوي بالاترين مرجع قضايي آمريکا مي تواند عليه دادگاه ها و ايالت هايي نظير ايالت هاوايي که مانع از اجراي اين فرمان شده بودند، از منظر حقوقي اقدام کند. شاکي اين پرونده ايالت هاوايي آمريکا بود که استدلال مي کرد دستور ترامپ تبعيض آميز بوده و از «خصومت» ترامپ به مسلمانان نشات گرفته است. اکثريت محافظه کار ديوان عالي گفته اند که شاکي اين پرونده نتوانست ثابت کند که دستور ترامپ قوانين مهاجرت يا متمم اول قانون اساسي را نقض کرده است. سناتور «کوري بوکر» (دموکرات) با محکوم کردن حکم گفته است: «تصميم امروز ديوان عالي نه فقط اشتباه بلکه خطرناک است.»
    
    سابقه حکم مهاجرتي
    ديوان عالي آمريکا براي نخستين بار ماهيت دستورالعمل مهاجرتي دونالد ترامپ را در روز ۲۵ آوريل گذشته بررسي کرد. در آن جلسه وئل فرانسيسکو، وکيل دولت به ۹ قاضي ديوان عالي گفت اظهارات ترامپ در کارزار انتخاباتي سال ۲۰۱۶ که خواهان «توقف کامل» ورود مسلمانان به آمريکا شده بود را نمي توان به عنوان مدرک اثبات کننده قصد وي استفاده کرد زيرا ترامپ در آن دوران هنوز رئيس جمهوري نبود. قاضي ساموئل آليتو - که يک محافظه کار است - نيز گفت اظهارات ترامپ «ابدا به منع مسلمانان شباهت ندارد.» به نظر مي رسد صحبت هاي جان رابرتس و آنتوني کندي - دو قاضي ارشد ديوان عالي که با وجود محافظه کار بودن گرايش راي آنها معمولا تغيير مي کند - حکايت از آن دارد که آنها قصد ندارند که درباره نظر دولت در عرصه امنيت ملي داوري کنند. ديوان عالي آمريکا در ماه دسامبر گذشته با هفت راي موافق در برابر ۲ راي مخالف، با اجراي نسخه سوم دستور موافقت کرد و در عين حال تصميم گرفت که ماهيت آن را بررسي بکند.
    متن اوليه آن دستورالعمل در پي احکام دادگاه هاي فدرال، حداقل دوبار تغيير کرد. دستورالعمل شامل شهروندان ايران، ليبي، سومالي، سوريه، يمن و کره شمالي مي شود. دولت ترامپ اخيرا چاد را از اين فهرست حذف کرد. همچنين کره شمالي و مقام هاي دولت ونزوئلا مشمول اين دستور قرار مي گيرند. شاکي اين پرونده محدوديت ها عليه ونزوئلا و کره شمالي را به چالش نکشيدند. رئيس جمهوري آمريکا در ژانويه گذشته بلافاصله پس از رسيدن به قدرت دستوري را براي جلوگيري از سفر و مهاجرت شهروندان هفت کشور عمدتا مسلمان براي ۹۰ روز صادر کرد. آن فرمان با تظاهرات و چالش هاي حقوقي در دادگاه ها مواجه شد.
    يک نسخه اصلاح شده فرمان در ماه مارس صادر شد که عراق را از فهرست خط مي زد. فرمان تازه همچنين دارندگان گرين کارت (کارت اقامت دائم) را معاف مي کرد. در ماه ژوئن ديوان عالي اجازه داد آن فرمان فقط در مورد کساني که با آمريکا پيوندي اصيل ندارند اجرا شود. فرمان سوم ترامپ در اواخر ماه سپتامبر امضا شد. اين فرمان دو کشور کره شمالي و ونزوئلا را به فهرست اضافه مي کرد و دادگاه هاي بدوي اجازه دادند فرمان در مورد اين دو کشور اجرا شود. رئيس جمهوري آمريکا مي گويد که سياست مهاجرتي او براي «دفاع از کشور در مقابل تروريسم» ضروري است.
    دولت ايالات متحده در درخواست فرجامي که به ديوان عالي فرستاده بود، گفته بود فرمان اجرايي ترامپ «بر پايه امنيت ملي و مسائل مربوط به سياست خارجي شکل گرفته و نه براساس نيت هاي ديني.»
    پيروزي براي جمهوري خواهان / ديوان عالي آمريکا به فرمان مهاجرتي ترامپ راي مثبت داد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4361 به تاريخ 7/4/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تاريخ پژوهي
متن مطالب شماره 76، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است