|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/7: آفتاب پرست هاي چشم آبي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4361 7/4/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


نگاه ديگران 
آفتاب پرست هاي چشم آبي
بخش صد و بيست و چهارم

نويسنده: گابريلا لازاريديس، جيووانا كامپاني، آني بنونيست و ديگران
مترجم: محمدحسين باقي

در ديدگاه «گيلسپي»، «ديگرسازي» منجر به ايجاد تفاوت ميان «درون گروه» از «برون گروه» و «خود» از «ديگري» مي شود. در مورد سه حزب مورد بررسي، «ديگري» که همان مهاجران هستند اهميت دارند و افزون بر اين، آنها تمرکزي مضاعف بر اسلام به عنوان تهديدي بر هويت فرهنگي بريتانيا دارند.
    برخي ديگر مي گويند بريتانيا بايد ديوانه باشد که به اين مهاجران اجازه دهد سيل وار روانه اين کشور شوند. آنها حتي بر نسل تولديافته از سوي اين مهاجران هم ايراد وارد مي آورند. نايجل فاراج، در مصاحبه اي با گاردين، از «ايناک پاول» سخن گفت: «پاول يک همکار فوق العاده بود. من او را به اين خاطر تحسين مي کنم که جرات داشت در مورد مساله اي صحبت کند که واقعا مهم به نظر مي رسيد؛ مهاجرت، جامعه و اينکه چگونه مي خواهيم در اين کشور زندگي کنيم.» رويکرد فاراج استدلال بارکر در مورد «نژادپرستي جديد» را خلاصه مي کند و با درک شکلي از ناسيوناليسم همبستگي مي يابد که با حساسيت فرهنگي در بريتانيا پيوند دارد.
    براي مثال، يک نظرسنجي در سال ۲۰۰۹ نشان مي دهد که ۱۳درصد از بزرگسالان انگليسي (۵/ ۶ ميليون نفر) فکر مي کنند که مردمان سياه پوست به لحاظ فکري «دون پايه» هستند و ۲۶ درصد (۱۳ ميليون) با شراکت مدني مخالفند (کاتس و ديگران، ۲۰۱۱). اين رقم ها از رقم هايي که به BNP يا حتي به UKIP راي دادند فراتر مي رود و درحالي که آنها مي توانند به منزله حمايت بالقوه براي BNP يا UKIP مشخص شوند اما همچنين نشان مي دهند که اين نگرش ها با راي دهي جريان اصلي سازگار است.
    تجزيه و تحليل احزاب راست افراطي احساساتي بيگانه هراسانه را نشان مي دهد که بر تهديد مهاجرت هاي گسترده و شکل گيري بالقوه جامعه اي چندفرهنگي تاکيد دارد و سياست هاي سفت و سخت کنترل مهاجرتي و پناهندگي را مطرح مي سازد. در فرانسه، از اوايل دهه ۷۰ «جبهه ملي» ادبياتي ضدمهاجرتي را اتخاذ کرده و خواستار «بازگشت ياري شده» [assisted repatriation] شده است؛ نمونه هاي قابل مقايسه اي در «ولامز بلاک» [Vlaams Blok] بلژيک، در «لگا نورد» ايتاليا، «حزب مردم سوئيس» در سوئيس و «حزب آزادي» در اتريش (در ميان احزاب ديگر) يافت شده است. نوريس استدلال مي کند که مهاجرت مساله «امضا»يي راست افراطي و ترس از «ديگري» است که سياست ها را در مورد مهاجرت، پناهجويان و چندفرهنگي گرايي به حرکت در مي آورد. نفي هر شکلي از چندفرهنگي گرايي در چارچوب ايدئولوژي راست افراطي اساسي است و اغلب دليلي است بر اينکه احزاب راست افراطي به نژادپرستي متهم شده اند. ملت و هويت ملي در کنار همگني قومي و مذهبي به منزله چيزهايي نگريسته مي شوند که بايد مورد حمايت قرار گيرد و مثلا از سوي هرگونه تهديد برخاسته از پناهجويان، مسلمانان و مهاجران تضمين شود. افزون بر اين، گروه هاي راست افراطي «يک جامعه همگن را فرض مي کنند که هويت ملي را از طريق خون و وراثت منتقل مي کند.» با اين توصيف، همان طور که از سوي برخي مصاحبه شوندگان بر آن تاکيد شده است، مهم است اشاره کنيم که ميان اين احساس که اسلام يا اسلامگرايي تهديدي به روش زيست بريتانيايي است و نفرت از مسلمانان فقط به اين خاطر که آنها مسلمان هستند، تفاوت وجود دارد. يکي از کنشگران EDL که با او مصاحبه کرديم مي گفت با تمرکز بيشتر بر تهديد مهاجرت و به طور خاص تر بر مسلمانان در مورد هويت فرهنگي بريتانيا (بريتانيايي بودن)؛ ديگران مي گويند «من به طور خاص علاقه اي به بريتانيايي بودن ندارم» و اين خيلي موجب رنجش من نمي شود – من نگران مسلمانانم و آنها در حال تغيير سبک زندگي ما هستند و آنها تعدادشان زياد است- براي برخي مردم بريتانيايي بودن مهم است و براي برخي مهم نيست.
    برخي تصور مي کنند که مذهب مهم است و برخي خيلي به مذهب اهميت نمي دهند، برخي واقعا به هويت مسيحي چسبيده اند و برخي هم خود را خداناباور مي دانند. بنابراين يک آش درهم و برهم از آدم ها وجود دارد که درهم مي لولند و به دوستاني تبديل مي شوند که بخشي از يک شبکه را تشکيل مي دهند.»
    وب سايت رسمي EDL عليه «فرض غيرعادلانه اي که تمام مسلمانان، مشارکت کننده يا يک جورهايي مسوول اين جرائم هستند» هشدار مي دهد. مشابه با رويکرد EDL، اگرچه UKIP در مانيفست ۲۰۱۰ خود ناسيوناليسم قومي «خون و خاک» را رد کرد اما مفهوم «تک فرهنگي گرايي» [uniculturalism] را در مخالفت با چندفرهنگي گرايي و اصلاح سياسي دامن زد؛ به عبارت ديگر، يک فرهنگ بريتانيايي متحد که تمام نژادها را در آغوش مي کشد (UKIP، ۲۰۱۰).
    
    نگاه ديگران: آفتاب پرست هاي چشم آبي / بخش صد و بيست و چهارم
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4361 به تاريخ 7/4/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بارآثار ديگري از "گابريلا لازاريديس، جيووانا كامپاني، آني بنونيست و ديگران"

  آفتاب پرست هاي چشم آبي / بخش پاياني
گابريلا لازاريديس، جيووانا كامپاني، آني بنونيست و ديگران، دنياي اقتصاد 12/4/97
مشاهده متن    
  آفتاب پرست هاي چشم آبي / بخش صد و بيست و هفتم
گابريلا لازاريديس، جيووانا كامپاني، آني بنونيست و ديگران، دنياي اقتصاد 11/4/97
مشاهده متن    
  آفتاب پرست هاي چشم آبي / بخش صد و بيست و ششم
گابريلا لازاريديس، جيووانا كامپاني، آني بنونيست و ديگران، دنياي اقتصاد 10/4/97
مشاهده متن    
  آفتاب پرست هاي چشم آبي / بخش صد و بيست و پنجم
گابريلا لازاريديس، جيووانا كامپاني، آني بنونيست و ديگران، دنياي اقتصاد 9/4/97
مشاهده متن    
  آفتاب پرست هاي چشم آبي / بخش صد و بيست و سوم
گابريلا لازاريديس، جيووانا كامپاني، آني بنونيست و ديگران، دنياي اقتصاد 6/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم و فنون هسته اي
متن مطالب شماره 87، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است