|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/7: مهندسي اجتماعي اردوغان
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4361 7/4/97 > صفحه 5 (باشگاه افتصاددانان) > متن
 
 


مهندسي اجتماعي اردوغان


نويسنده: سونر كاگاپتي *


     انتخابات رياست جمهوري روز يکشنبه در ترکيه يک سال و نيم زودتر از موعد مقرر برگزار شد و در آن، همان طور که انتظار مي رفت اردوغان با بهره گيري از عوامل مختلف از جمله تاکيد بر رونق اقتصادي، تداوم وضعيت فوق العاده و ...، به پيروزي رسيده است. وضعيت فوق العاده به اردوغان اجازه داده از نيروهاي امنيتي براي سرکوب مخالفان و کنترل رسانه ها به نفع خود بهره ببرد.
    اقتصاد ترکيه سال قبل ۴/ ۷ درصد رشد کرد و به باور بسياري از کارشناسان، اردوغان با اتکا به رونق اقتصادي ترکيه توانسته نظر موافق مردم اين کشور را جلب کند. البته اخيرا شرايط تغيير کرده و اين بار او با اشاره به تلاش براي بهبود شرايط اقتصادي، راي مردم را کسب کرده است. ذکر اين نکته ضروري است که احساسات ملي گرايانه نيز در اين پيروزي سهم داشته است. عملکرد اقتصادي اردوغان تا چند ماه پيش مثبت بود اما اکنون نقاط ضعف متعدد در شاخص هاي کلان اقتصادي وجود دارد. در واقع اعطاي ميزان بالاي اعتبارات به داغ شدن اقتصاد، رشد نرخ تورم به بالاي ۱۳ درصد و افزايش کسري حساب جاري به ۷/ ۴درصد توليد ناخالص داخلي منجر شده و ارزش لير به شدت کاهش يافته است. مبارزه اردوغان با کردهاي شمال سوريه يک دليل محبوبيت اوست. اما از پيش نگراني هايي درباره برگزاري انتخابات در دوره وضعيت فوق العاده وجود داشته است. وضعيت فوق العاده از کودتاي سال ۲۰۱۶ حاکم بوده و در آن به پليس، که تحت کنترل دولت است، اجازه داده شده هر کس را بدون حکم قضايي دستگير کند و دولت مي تواند آزادي بيان و تجمع را محدود کند. دولت ترکيه از اين اختيارات نه تنها براي سرکوب کودتاگران بلکه براي محدود کردن احزاب مخالف و فعالان ضد دولت استفاده کرده است. برخي از سياستمداران مخالف دولت روانه زندان شده اند. دولت همچنين برخي از مخالفان را «تهديد امنيت ملي» توصيف کرده است. تغييرات اخير در سيستم انتخابات ترکيه يک عامل نگراني است و سبب شده زمين بازي به نفع آقاي اردوغان تغيير کند. ترکيه سيستم راي دهي مبتني بر برگ راي دارد. در قانون جديد رئيس هيات نظارت بر انتخابات در هر منطقه کشور، يک مقام دولتي است در حالي که قبلا رئيس هيات نظارت با اکثريت آراي هيات نظارت تعيين مي شد. اين تغيير سبب شده نگراني هايي درباره تقلب در انتخابات پديد آيد. از سوي ديگر در گذشته آراي کاغذي پس از مهر شدن از سوي مقامات حاضر در محل راي گيري، در بسته هاي رسمي قرار مي گرفت تا از تقلب جلوگيري شود. اما در قانون جديد، حتي آراي مهر نشده معتبر محسوب مي شوند. تغييرات ايجاد شده در قانون قبلي سوالات مختلفي درباره انگيزه هاي موجود براي اعمال تغييرات مطرح کرده است.
    در هر حال اکنون اردوغان براي ۵ سال ديگر به رياست جمهوري ترکيه رسيده است و بايد به وعده هايي که داده عمل کند. اردوغان بارها اعلام کرده بود براي انجام اقدامات لازم و مقابله با چالش هاي داخلي و خارجي، به اختيارات بيشتري نياز دارد و حال او اين اختيارات را دارد. در ماه هاي اخير چالش هاي سياسي و اقتصادي جديد براي ترکيه پديد آمده است: از يکسو وضعيت برخي شاخص هاي اقتصادي نگران کننده شده و از سوي ديگر ارتباط ترکيه با هم پيمانان غربي اين کشور بد شده است و بايد به اين نکته اشاره شود که يک مانع بزرگ پيش روي اردوغان اين است که سياست خارجي دولت با ضرورت هاي اقتصادي در تناقض قرار دارد. استبداد راي، ملي گرايي و مخالفت با غرب سبب شده از جذابيت ترکيه براي سرمايه گذاران خارجي کاسته شود و اين يک عامل کاهش ارزش لير است. همزمان با کاهش ارزش پول ملي، سرمايه ها به خارج از ترکيه منتقل شده و اين مشکلي بزرگ است که براي حل آن بايد اقدامات گسترده سياسي و اقتصادي انجام شود.
    پس از اعلام پيروزي اردوغان در انتخابات، ارزش لير در برابر دلار اندکي رشد کرد و مشاور اقتصادي او در يک توييت نوشت: «اين رشد زمينه را براي تسريع اصلاحات فراهم مي کند.» اما همه مي دانند که صرفا با پيروزي اردوغان در انتخابات، مشکلات اقتصادي ترکيه حل نخواهد شد. بهبود شرايط اقتصادي مهم ترين مساله اردوغان است اما تحليلگران نسبت به توانايي او در انجام جراحي ضروري و اجراي تدابير رياضت جويانه ترديد دارند. درباره افق اقتصاد ترکيه دو ديدگاه مطرح است: عده اي از کارشناسان معتقدند اردوغان تحولات لازم را ايجاد خواهد کرد و مشکلات به تدريج رفع خواهد شد. اما برخي مي گويند او ابزارهاي لازم را براي حل مشکلات اقتصادي در اختيار ندارد. زيرا از يکسو با اجراي تدابير رياضتي موافق نيست و از سوي ديگر بخشي از مشکلات اقتصادي حاصل عوامل خارجي از جمله افزايش نرخ هاي بهره در آمريکاست. مخالفان اردوغان مي گويند او در دوره تبليغات انتخاباتي هيچ ايده اي براي حل مشکلات کنوني ارائه نکرد و توضيح نداد چه اقدامات جديدي انجام خواهد داد. در واقع اردوغان صرفا به موضوعات کلي مانند لزوم اجراي پروژه هاي زيرساختي بزرگ و تقويت بخش گردشگري اکتفا کرد و از گذشته گفت. اکنون پس از سال ها رشد بالاي اقتصادي، شرايط در وضعيت مناسبي قرار ندارد. زيرا هم بدهي هاي خارجي در حال افزايش است و هم نرخ تورم با نرخ هدف فاصله بسيار زيادي دارد و از سرمايه گذاري خارجي کاسته شده است. نکته بسيار اساسي و نگران کننده افزايش نقش دولت در اقتصاد است که زمينه هاي فساد مالي را فراهم کرده و سبب شده اقتصاد از حالت رقابتي و سالم خارج شود. همچنين بسياري از اقتصاددانان وضعيت بد اقتصادي را حاصل شيوه مستبدانه حکومت اردوغان پس از کودتاي سال ۲۰۱۶ مي دانند.
    پس از کودتاي ياد شده اردوغان، اعلام وضعيت فوق العاده کرد، سرکوب گسترده آغاز شد و در اين روند بسياري از شرکت ها مصادره شدند. در نتيجه اين رفتار، تعداد زيادي از سرمايه دارها شرکت و سرمايه خود را به خارج منتقل کردند. از سوي ديگر اردوغان با سياست هاي ضد غرب و دخالت در کار بانک مرکزي به شکل پايين نگه داشتن دستوري نرخ هاي بهره، سرمايه گذاران خارجي را به هراس انداخته است.
    نتيجه انتخابات نشان داد اردوغان هنوز هم از حمايت اسلامگرايان ثروتمند که در دوران حکومت سکولار آتاتورک به حاشيه رانده شده بودند برخوردار است. برخي کارشناسان معتقدند انتقال قدرت و ثروت به اين گروه در ۱۵ سال اخير نشان دهنده انتقال کلان ثروت است که در حال تغيير ترکيه براي هميشه است. دولت به آنها يارانه مي دهد آنها هم در انتخابات به اردوغان راي مي دهند و اين نوعي مهندسي اجتماعي و سياسي است اما در اين ميان مردم عادي ترکيه از لحاظ مالي دچار زيان شده اند، البته به نظر مي رسد آنها هنوز هم به اردوغان اعتماد دارند.
    
    *نيويورک تايمزمهندسي اجتماعي اردوغان
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4361 به تاريخ 7/4/97، صفحه 5 (باشگاه افتصاددانان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه كار و جامعه
متن مطالب شماره 229، خرداد 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است