|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/7: سيگنال تابستاني اوراق مسكن
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4361 7/4/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


سيگنال تابستاني اوراق مسكن
امتياز وام ملكي ۱۴ درصد ارزان شد


«دنياي اقتصاد» علل پنجگانه ايستايي قيمت اوراق در کانال ۶۰هزار را بررسي مي کند
    دنياي اقتصاد : هزينه دسترسي به امتياز وام خريد مسکن - اوراق تسهيلات - در شروع معاملات تابستاني بازار ملک ۱۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته، کاهش يافته است. قيمت اوراق مسکن تحت تاثير ۵ عامل طي ماه هاي اخير متفاوت از مسير افزايشي قيمت ها در بازار ملک، روند کاهشي به خود گرفته است. اسفند پارسال، قيمت اوراق وام مسکن بعد از حداقل يک سال نوسان در کانال ۷۰ هزار تومان، وارد کانال ۶۰ هزار تومان شد و در روزهاي گذشته از تابستان ۹۷ هر فقره اوراق ۵۰۰ هزار توماني تسهيلات مسکن با ميانگين قيمت حدود ۶۶ هزار تومان، بين صاحب امتياز و متقاضي خريد خانه معامله شد. در حال حاضر زوجين متقاضي تسهيلات بدون سپرده در تهران با پرداخت کمتر از ۱۶ ميليون تومان مي توانند اوراق وام ۱۲۰ ميليون توماني دريافت کنند. شکست انحصار در انتشار اوراق مسکن در شبکه بانکي، از جمله دلايلي است که باعث شده به رغم افزايش حجم معاملات اوراق، قيمت آن با کاهش مواجه شود. در اين ميان، با پررنگ شدن نقش وام «يکم» در تجهيز مالي خانه اولي ها، بخشي از تقاضاي اوراق به سمت دريافت وام با سپرده گذاري جذب شده است. سيگنال تابستاني اوراق مسکن از نبود تقاضاي هجومي و در عين حال فراهم بودن شرايط براي تقاضاي مصرفي حکايت دارد.
    تنزل قيمت اوراق حق تقدم استفاده از تسهيلات مسکن در هفته اول تابستان موجب شده هزينه امتياز استفاده از وام خريد مسکن از محل اوراق در مقايسه با تابستان سال گذشته ۱۴درصد ارزان تر شود. به اين ترتيب با وجود رونق معاملات ملکي در ماه هاي اخير، بازار رسمي مبادله اوراق از تشنج قيمتي به دور بوده و حتي وضعيت امسال در مقايسه با سال گذشته قدري بهتر است. آخرين تغييرات قيمتي در بازار اوراق مسکن که با نماد «تسه» در فرابورس عرضه مي شود، حاوي سه سيگنال تابستاني براي متقاضيان مصرفي خريد مسکن است. به گزارش «دنياي اقتصاد»، در هفته هاي اخير شاهد يک حرکت رفت و برگشتي در قيمت اوراق مسکن بوديم، به نحوي که قيمت اوراق پس از سه ماه پياپي نوسان در کانال ۶۰ هزار تومان، در روزهاي پاياني خرداد افزايشي شد و به آستانه ۷۰ هزار تومان رسيد. اما با شروع روزهاي معاملاتي تير ماه روند تغييرات قيمتي در مسير بازگشت به کانال ۶۰ هزار تومان قرار گرفت و اکنون نوسان قيمت ها در حول و حوش ميانگين قيمت ۶۶ هزار تومان صورت مي گيرد. اين در حالي است که قيمت سال گذشته در همين روزها، حدود ۷۷ هزار تومان بود. به اين ترتيب ميانگين قيمت هر فقره اوراق حق تقدم استفاده از تسهيلات مسکن در حال حاضر ۱۴ درصد در مقايسه با ابتداي تابستان پارسال ارزان تر شده است؛ به بيان ديگر هزينه دسترسي به وام بدون نياز به سپرده گذاري از محل اوراق براي متقاضيان خريد مسکن اکنون ۱۴ درصد کمتر از کساني است که در تابستان سال گذشته از اين تسهيلات استفاده کردند.
    درباره علت اين تغييرات مثبت در بازار اوراق مسکن، يک فرضيه وجود دارد که رديابي تغييرات قيمت و حجم مبادله اوراق در ماه هاي اخير و مقايسه آن با ايام مشابه سال گذشته آن را رد مي کند. از آنجا که قيمت اوراق را بيش از هر چيز نسبت بين ميزان عرضه و تقاضا تعيين مي کند، افت قيمت ها در اين فرضيه، به کاهش تقاضاي وام مسکن از محل اوراق نسبت داده مي شود. اين در حالي است که حجم مبادلات اوراق مسکن از ابتداي امسال تاکنون يک روند افزايشي مستمر را طي کرده است. تعداد اوراق مبادله شده در فروردين امسال حدود ۷۰۷ هزار فقره بود که نسبت به فروردين سال گذشته ۲۳درصد افزايش داشته است؛ اين وضعيت در ارديبهشت نيز تکرار شد و با ثبت آمار يک ميليون و ۷۹۰ هزار فقره اوراق مبادله شده طي اين ماه، رشد ۴۱ درصدي نسبت به حجم اوراق فروخته شده در ارديبهشت پارسال رقم خورد. طي خرداد ماه امسال نيز يک رکورد ويژه در بازار اوراق ثبت شد، طوري که بيش از يک ميليون و ۸۶۰ هزار فقره اوراق مبادله شد که در مقايسه با آمار يک ميليون و ۵۳۰ هزار فقره سال گذشته، ۲۱درصد رشد را نشان مي دهد. با وجود اين رشد قابل توجه در حجم مبادله اوراق و نيز افزايش معاملات مسکن، نوسان قيمت اوراق در فرابورس از اسفند ۹۶ تا اواخر خرداد ۹۷ مسير مخالف را طي و يک کانال افت کرد، طوري که در کانال ۶۰ هزار تومان باقي ماند و دامنه تغييرات آن عمدتا رقمي بين ۶۳ تا ۶۸ هزار تومان بود. اين سطح قيمتي براي اوراق پايين و بسيار مناسب برآورد مي شود چراکه قيمت اوراق در دو مقطع، يک بار در تابستان ۹۳ در اوايل رکود و بار ديگر در تابستان ۹۵ به مرز ۱۰۰ هزار تومان نيز رسيد و هزينه استفاده از وام مسکن بدون سپرده را به شدت افزايش داد. همچنين ميانگين سالانه قيمت اوراق مبادله شده در فرابورس در سال ۹۳ حدود ۸۳ هزار تومان، در سال ۹۵ حدود ۸۴ هزار تومان و در سال ۹۶ نيز ۷۴ هزار تومان بوده است. حتي در سال گذشته که بازار اوراق مسکن روزهاي آرامي را پشت سر گذاشت، قيمت اوراق در فصل طلايي نقل و انتقالات ملکي حدود ۷۷ هزار تومان ثبت شد که البته اين رقم در مورد نمادهاي مختلف متفاوت بود، طوري که نمادهاي نزديک به انقضا (اوراقي که فرصت زيادي تا پايان مهلت دوساله استفاده از آنها براي دريافت وام از زمان انتشار باقي نمانده بود) قدري ارزان تر بودند.
    «دنياي اقتصاد» علل ايستايي قيمت اوراق در کانال ۶۰ هزار تومان و نوسان در دامنه ۶۰ تا ۶۹ هزار تومان طي حدود چهار ماه اخير را بررسي کرده و به پنج علت رسيده است. علت اول اين است که تسهيلات فعلي براي همه متقاضيان مسکن مثل پارسال جذاب نيست و جامعه وام گيرنده امسال نسبت به پارسال محدودتر شده است. سال گذشته اگر کسي در تهران قصد خريد خانه ۸۰مترمربعي در مناطق متوسط شهر داشت، اين تسهيلات مي توانست براي تامين بخشي از نقدينگي مورد نياز او پاسخگو باشد. اين در حالي است که امسال با جهش قيمت مسکن و با توجه به ثابت ماندن سقف وام اوراق، قدرت خريد اين تسهيلات به طور متوسط ۴۰ درصد کاهش يافته و براي خريد ملکي مشابه آنچه در مثال ذکر شد، استفاده از اين تسهيلات چندان نمي تواند راهگشا باشد.
    علت دوم ايست قيمت اوراق در کانال ۶۰ هزار تومان، حاشيه نشيني گروهي از متقاضيان مصرفي مسکن است. در ماه گذشته آنچه موجب افت تقاضاي خريد مسکن شد، اين بود که بخشي از تقاضاي مسکن به اجبار بيرون از بازار نشسته و چون توان رقابت با روند سريع افزايش قيمت ها را ندارد، فعلا ترجيح داده دست نگه دارد تا ببيند سرنوشت بازار مسکن در هفته هاي آتي چه خواهد شد. در حال حاضر عمده تقاضاي مسکن در بازار از جنس «سرمايه اي» است که اين گروه نيز اغلب تمايلي به استفاده از وام اوراق ندارند. سومين علت اين رخداد نيز، پررنگ تر شدن نقش وام خريد مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن يکم در بازار است. امسال عده اي از خانه اولي ها وارد بازار شدند و در ماه هاي آتي نيز نوبت وام صندوق يکم بخش ديگري از آنها فرا خواهد رسيد. آمار ثبت نام در صندوق يکم از روزانه ۵۰۰ نفر در کشور طي سال گذشته، اکنون به حدود ۷۰۰ نفر رسيده و نقش اين وام در بازار مسکن پررنگ تر شده است، چراکه هم سقف بالاتري در مقايسه با وام اوراق دارد و هم سود و اقساط آن پايين تر و براي خانه اولي ها مناسب تر است.
    علت چهارم افت قيمت اوراق از آستانه ۷۰ هزار تومان، خارج شدن بازار اوراق تسهيلات مسکن از انحصار يک بانک با ورود يک بانک دولتي ديگر به اين حوزه است. يک بانک دولتي بزرگ به عنوان اولين رقيب بانک عامل بخش مسکن از ارديبهشت امسال نسبت به انتشار اوراق امتياز حق تقدم استفاده از وام مسکن اقدام کرده و اين امر موجب شده دو رقيب براي جذاب تر کردن محصول خود تلاش کنند و در اين بين قطعا قيمت پايين يکي از پارامترهاي اصلي جذابيت اوراق به شمار مي آيد. پنجمين علت تثبيت قيمت اوراق در کانال ۶۰ هزار تومان نيز، مديريت عرضه اوراق توسط عوامل انتشار آنها است. بر اساس اين مديريت اکنون برنامه اين است که قيمت اوراق تا حد امکان در کانال ۶۰ هزار تومان باقي بماند. به عبارت ديگر خط قرمز اين برنامه، اين است که قيمت اوراق از حدود ۷۰ تا حداکثر ۷۵ هزار تومان فراتر نرود.
    البته در تابستان وقوع دو سناريو در بازار اوراق محتمل است؛ سناريوي اول اين است که حجم مبادله اوراق در سطح فعلي باقي بماند و رشد بيشتري نداشته باشد که در اين صورت مديريت قيمت بر اساس برقراري توازن ميان عرضه و تقاضا موفق خواهد بود و قيمت ها در همين حدود تثبيت مي شود. اما در قالب سناريوي دوم ممکن است با تثبيت قيمت مسکن و توقف روند افزايشي آن، معاملات دوباره روند صعودي بگيرد و اين وضعيت به استفاده بيشتر از وام مسکن و در نتيجه افزايش تقاضاي اوراق فراتر از ميزان عرضه منجر خواهد شد. در اين صورت احتمال افزايش قيمت اوراق فراتر از خط قرمز يادشده وجود دارد. به گزارش «دنياي اقتصاد»، وضعيت کنوني بازار اوراق مسکن حاوي سه سيگنال از بازار تابستاني مسکن است؛ نخست اينکه ميزان پوشش مالي متقاضيان خريد مسکن با استفاده از تسهيلات با توجه به سطح فعلي قيمت مسکن را مشخص کرده است.
    در حال حاضر متوسط قيمت مسکن در تهران به حدود ۶ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان رسيده و اين يعني اغلب خانه اولي ها به دنبال آپارتمان در حدود قيمتي ۴۰۰ ميليون تومان هستند. در حال حاضر دو نوع وام اوراق (انفرادي و زوجين) براي اين گروه قابل استفاده است. سقف وام اوراق با احتساب جعاله شامل ۸۰ ميليون تومان به اضافه ۱۰ ميليون تومان تسهيلات بدون سپرده و بدون نياز به اوراق و سقف وام زوجين شامل ۱۲۰ ميليون تومان به اضافه ۲۰ ميليون تومان تسهيلات بدون سپرده و بدون نياز به اوراق است. بر اين اساس براي خريد اوراق به منظور استفاده از وام زوجين بايد ۱۵ ميليون و ۸۰۰ هزار تومان و براي وام اوراق بايد ۵/ ۱۰ ميليون تومان هزينه شود. با اين حساب وام اوراق مي تواند بين ۲۰ تا ۳۰ درصد از قيمت ملک را براي خانه اولي ها پوشش دهد.
    سيگنال دومي که بازار اوراق ارسال کرده، اين است که با اعمال يک مديريت قوي از هرگونه تشنج قيمتي در بازار اوراق همزمان با ايام رونق بازار مسکن جلوگيري شود و در اين زمينه افزايش قيمت خط قرمز قيمتي ۷۰ تا ۷۵ هزار تومان تعيين شده تا بازار اوراق از تعادل خارج نشود. سيگنال سوم که بايد از وضعيت بازار اوراق دريافت کرد نيز اين است که تقاضاي تهاجمي فعلا در بازار مبادله اوراق مسکن وجود ندارد. البته در صورتي که سقف تسهيلات افزايش پيدا کند و اين تغييرات در ميانه تابستان رخ دهد، احتمال افزايش قيمت اوراق وجود دارد.
    
    

    
    سيگنال تابستاني اوراق مسكن / امتياز وام ملكي ۱۴ درصد ارزان شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4361 به تاريخ 7/4/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 50 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو ماهنامه بشارت
متن مطالب شماره 121-122، مهر الي دي 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است