|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/7: همكاري با دولت در حل مشكلات اقتصادي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4361 7/4/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


همكاري با دولت در حل مشكلات اقتصادي
مقام معظم رهبري در ديدار رئيس و مسوولان قوه قضائيه توصيه كردند

برگرفته از: پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري

عكس: Khamenei.ir

    حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح روز چهارشنبه در ديدار رئيس و مسوولان قوه قضائيه با اشاره به مسووليت هاي سنگين و حاکميتي دستگاه قضا تاکيد کردند: قوه قضائيه بايد «مظهر عدالت» و «ملجا مورد اطمينان و پناهگاه آرامش بخش مردم» براي احقاق حقوق فردي و عمومي باشد و اعتماد افکار عمومي را با تبليغ درست يعني انعکاس هنرمندانه و موثر واقعيات و عملکرد دستگاه قضايي و نيز حرکت و تحول مستمر دروني به دست آورد.
    
    رهبر انقلاب اسلامي در ابتداي سخنان خود، ضمن تبريک روز و هفته قوه قضائيه و همچنين تشکر از گزارش جامع و کامل آيت الله آملي لاريجاني درخصوص عملکرد اين قوه، نام گذاري هفته اي به نام دستگاه قضايي را در سالروز شهادت آيت الله بهشتي همانند بسياري از مناسبت هاي تقويمي نظام اسلامي، شهادت بنيان و بر پايه فداکاري در راه خدا خواندند و گفتند: اين موضوع، وظايف و انتظارات از قوه قضائيه را از يک مجموعه اداري صرف فراتر مي برد و جهاد همه جانبه و ايثار و از خود گذشتگي براي رسيدن به اهداف عالي را سرلوحه اين دستگاه قرار مي دهد.
    حضرت آيت الله خامنه اي با قدرداني از رئيس، مسوولان و بدنه قوه قضائيه، وظيفه اين قوه را حاکميتي و بسيار حساس دانستند و افزودند: اگر دستگاه قضايي در اداي وظايف خود يعني «قضاوت، پايان دادن به اختلاف ها و نزاع ها و مجازات متخلفان از قانون» به خوبي عمل کند، مردم از حاکميت، خرسند و راضي خواهند بود و اگر وظايف، ناقص و بد انجام شوند، مردم از حاکميت، ناخرسند خواهند شد. ايشان اجراي صحيح و قاطعانه وظايف دستگاه قضايي را در زندگي مردم داراي تاثيرات فراوان برشمردند و خاطرنشان کردند: همان گونه که بارها تاکيد شده، قوه قضائيه بايد مظهر عدالت و پناهگاه ملت باشد و مردم اطمينان خاطر داشته باشند که هر جا با مظلمه يا تخلفي از قانون مواجه شدند، با مراجعه به دستگاه قضايي مي توانند حق خود را با آسودگي خاطر بگيرند. رهبر انقلاب اسلامي ورود دستگاه قضايي در موضوعات مرتبط با حقوق عامه و مسائل زندگي روزمره مردم را از وظايف مهم اين دستگاه دانستند و گفتند: بايد در مردم اين اطمينان به وجود آيد که در موارد مربوط به حقوق عامه، اگر به مراجع قضايي مراجعه کنند، حقوق آنها احيا خواهد شد.
    حضرت آيت الله خامنه اي همچنين لازمه تحول در دستگاه قضايي را تعيين شاخص هاي دقيق و زمان بندي دانستند و تاکيد کردند: تحول، به صورت تدريجي امکان پذير نيست و بايد، سريع و با شتاب مناسب باشد تا خود را نشان دهد. ايشان با اشاره به موضوع مهم افکار عمومي و لزوم جلب اعتماد مردم و ضعف قوه قضائيه در اين بخش افزودند: ما بايد در مقابل دشمن و بدخواه و توطئه گر و تهمت زن با قاطعيت عمل کنيم اما در مقابل مردم بايد با تواضع و دلسوزي و محبت وارد شد و با آنان تفاهم کرد تا بتوان اعتماد افکار عمومي را جلب کرد. رهبر انقلاب اسلامي، جلب افکار عمومي و اعتمادسازي را از کارهاي اساسي همه دستگاه ها به ويژه دستگاه قضايي و ضابطان آن دانستند و گفتند: اعتمادسازي نيازمند دو رکن اصلي است، يکي کار عملي و ديگري تبليغات.
    حضرت آيت الله خامنه اي درخصوص ضرورت تبليغات صحيح افزودند: امروز قوه قضائيه از جانب دشمنان خارجي و غافلين داخلي، آماج شديدترين فشارهاي تبليغي و رسانه اي است به گونه اي که در اين تبليغات، يک قاتل بي رحم که چند جوان حافظ امنيت را به قتل رسانده و در يک فرآيند قانوني و منصفانه چند ماهه به جرم وي رسيدگي و محکوم شده است، مظلوم جلوه داده مي شود و قوه قضائيه دلسوز و پيگير حقوق مظلومين، ظالم و متجاوز معرفي مي شود. ايشان تاکيد کردند: کار تبليغي موثر در دستگاه قضايي و مقابله با چنين عمليات رسانه اي سنگين، نيازمند يک تيم قوي رسانه اي و هنرمند است. رهبر انقلاب اسلامي با تاکيد بر اينکه تبليغات و کار رسانه اي بايد به گونه اي باشد که به دل مخاطب بنشيند و نه آنکه فقط به گوش وي رسانده شود، افزودند: بايد با شيوه هاي حرفه اي و هنري و به صورت مستمر، طراحي هاي مختلف انجام گيرد و حقايق و واقعيات باورپذير و محسوس به افکار عمومي ارائه شود.
    حضرت آيت الله خامنه اي خاطرنشان کردند: امروز در دنيا با پروپاگاندا و شيوه هاي پيچيده تبليغاتي، سياه را سفيد و باطل مطلق را حق جلوه مي دهند اما متاسفانه بسياري از دستگاه هاي ما کارهاي رسانه اي دقيق و هنرمندانه و موضوع جلب اعتماد عمومي را دست کم گرفته اند. ايشان در ادامه به لزوم استفاده از شيوه هاي مختلف و مناسب جهت رسيدگي به شکايات مردم در دادسراها و مراجع قضايي اشاره کردند و گفتند: در قوه قضائيه بايد قضات کوشا، صادق و قانع، به مردم معرفي شوند تا اين سبک کار ترويج شود و از طرف ديگر بايد افراد متخلف و خيانتکار اعم از قاضي يا ديگر عوامل نيز به مردم معرفي شوند.
    رهبر انقلاب اسلامي بر لزوم استمرار اصلاح دروني دستگاه قضايي تاکيد کردند و افزودند: هر پرونده مهمي که در قوه قضائيه، به حکم عادلانه منجر مي شود، در واقع يک صدقه جاريه و يک عمل خير است و بايد به صورت صحيح به اطلاع مردم برسد. رهبر انقلاب اسلامي در بخش ديگري از سخنانشان نقش دستگاه قضا را در مبارزه با مفاسد اقتصادي مهم خواندند و خاطرنشان کردند: در مديريت مساله اساسي کشور يعني اقتصاد، قوه مجريه نقش اول را دارد اما قواي مقننه و قضائيه نيز موثر و نقش آفرينند.
    ايشان ايجاد امنيت در فضاي اقتصادي را از جمله وظايف دستگاه قضا برشمردند و افزودند: فضاي کسب وکار و زندگي و معيشت مردم بايد امن باشد و دستگاه قضا بايد با مختل کنندگان امنيت اقتصادي برخورد کند. حضرت آيت الله خامنه اي مبارزه قاطع و صريح با مفاسد و مفسدان اقتصادي را از ديگر وظايف مهم قوه قضائيه خواندند و افزودند: بايد واضح و موثر در اين مقوله ورود کنيد و فعال باشيد. ايشان با انتقاد از سخناني که مستقيم يا غيرمستقيم تصور فساد فراگير در همه دستگاه ها را به افکار عمومي القا مي کنند، افزودند: در برخي «دستگاه هاي حاکميتي، مردمي و محيط کسب وکار»، فساد وجود دارد اما «فساد عمومي» واقعيت نيست و نبايد اين تلقي غلط را در اذهان عمومي به وجود آورد. رهبر انقلاب اسلامي، اقناع افکار عمومي را در برخورد دستگاه قضا با مصاديق فساد اقتصادي ضروري خواندند و تاکيد کردند: وقتي مفسدي را محاکمه و مجازات کرديد، روشن و مستدل و هنرمندانه براي مردم تبيين کنيد تا مردم صحت عملکرد شما را احساس کنند و تهديدات به فرصت تبديل شود.
    همکاري با دولت در حل مشکلات اقتصادي ديگر توصيه ايشان به مسوولان دستگاه قضا بود.
    حضرت آيت الله خامنه اي همچنين با ابراز خرسندي از فعاليت هاي قوه قضائيه براي احقاق حقوق ملت ايران در مقابل زورگويي هاي دشمنان و نيز مقابله با مدعيان حقوق بشر گفتند: در مقوله حقوق بشر جمهوري اسلامي در مقابل مدعيان جنايتکار غربي، طلبکار و مطالبه گر است.ايشان با اشاره به فجايع حقوق بشري آمريکا در مناطق مختلف جهان و نيز جنايات فرانسوي ها و انگليسي ها در قاره آفريقا و شبه قاره هند در دهه هاي گذشته خاطرنشان کردند: در همين سال ها نيز عملکرد غربي ها در حمايت از داعش و در سوريه، ميانمار و مناطق ديگر نشان دهنده دروغ هاي مکرر مدعيان وقيح حمايت از حقوق بشر است. پيش از سخنان رهبر انقلاب اسلامي، آيت الله آملي لاريجاني رئيس قوه قضائيه گزارشي از خدمات و فعاليت هاي اين قوه در محورهاي رسيدگي هاي قضايي، خدمات عمومي، منابع انساني، تشديد نظارت ها، حقوق عامه، پيشگيري از جرم، آموزش عمومي و ترويج اخلاق در ميان محيط زندان، اصلاح و تنقيح قوانين، مسائل قضايي بين المللي، توسعه کارهاي پژوهشي و فناوري اطلاعات و اطلاع رساني و تحول در دستگاه قضايي بيان کرد.
    آيت الله آملي لاريجاني با بيان اينکه در سال گذشته بيش از ۱۶ ميليون پرونده در مراجع قضايي رسيدگي شده است، گفت: قوه قضائيه حرکت جديدي براي استيفاي حقوق عامه آغاز کرده و با ورود به برخي مسائل مهم همچون خلع يد از تصرف منابع طبيعي، مشکلات جاده ها و تاخير پروازها از حقوق مردم دفاع کرده است.رئيس قوه قضائيه با اشاره به تشديد نظارت بر قضات و کارکنان اين قوه افزود: در روند برخورد با فساد در درون دستگاه قضايي، در سال گذشته ۱۶۷ نفر از قضات تعليق يا سلب صلاحيت شدند و همچنين در ۴۶۵ مورد نيز برخورد صورت گرفته است. آيت الله آملي لاريجاني خاطرنشان کرد: هم در سطح سران قوا و هم در سطح مسوولان قضايي، تعاملات فراقوه اي بيشتري در سال ۹۶ براي حل مشکلات مردم انجام شد.رئيس دستگاه قضا با اشاره به هجمه ها عليه قوه قضائيه تاکيد کرد: با وجود تخريب ها و تهمت ها، قضات شريف، کارکنان پرتلاش و مديران متعهد دستگاه قضايي با همه توان به وظايف خود در خدمت به مردم عمل مي کنند.
    
    

    
    
    همکاري با دولت در حل مشکلات اقتصادي / مقام معظم رهبري در ديدار رئيس و مسوولان قوه قضائيه توصيه کردند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4361 به تاريخ 7/4/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه زبان و زبان شناسي
متن مطالب شماره 27، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است